אימון והתנהגות

7 דרכים קלות לתת לכלב שלכם איכות חיים טובה

העשרה סביבתית

מאת:  גלית בלנקו

צילומים: גור צלם כלבים, ספיר חן, אלינור רויזמן,  חנה שלג, דנה אילן, שקד רוטשילד, אילנה גוטמן

ממש כמו בני אדם, גם חיות משועממות זקוקות לגירויים. מחקר שבוצע על 2 קבוצות של חמוסים בשבי הראה שכאשר בעלי החיים היו משועממים ולא היה להם שום דבר לעשות בכלוב שלהם הם הגיבו במהירות משולשת בחקר חפץ חדש שהוכנס לכלוב מאשר אלו שחיו בסביבות מועשרות. מיליוני כלבים מעבירים זמן רב בכלובים ומכלאות.  כלבים משוטטים ולא רצויים, כלבי משטרה ועבודה, כלבי שירות, כולם מתגוררים במכלאות. הדאגה לשלומם ובריאותם הביאה רבים מגופים אלו ליצירת סביבה מועשרת בכדי לשפר את איכות לחח הכלבים. מחקרים  הראו שכאשר הכלבים קיבלו צעצועי האכלה עם מזון, הם היו יותר אקטיביים אבל נבחו פחות. על ידי מתן גירוי מנטאלי וצעצועי האכלה נראתה גם האטה של פגיעות קוגניטיביות בגיל מבוגר.

כלבים החיים בבית מקבלים יותר הזדמנויות לפגוש בגירויים. הרבה מהם מקבלים טיולים קבועים וזמן משחק עם בעליהם. עדיין גם אם הכוונות הכי טובות, אורח חיינו העמוס לא יכול לספק לכלבינו את רמת הפעילות הפיזית והמנטאלית שהם צריכים.לרוב הכלבים יום ממוצע כולל שינה או מנוחה למשך 8-10 שעות בזמן שהם מחכים שבעליהם יחזרו הביתה. כאשר בני האדם סופסוף חוזרים הביתה הם עסוקים בשיעורי בית, מטלות, אינטרנט,עידכונים  בפייסבוק או בטוויטר., שיחות טלפון, וכו. בדרך כלל נשארת בסוף מעט מאוד אנרגיה לפעילות עם הכלב. בסופו של דבר כלבים בעלי מזל יקבלו שעה או קצת יותר של פעילות משותפת במקרה הטוב.

אז מה בעצם קורה כשהמוח של הכלב לא נחשף למספיק גירויים ומתחיל להשתעמם?

הם מחפשים מה לעשות, הם ייקחו את הבגדים מסל הכביסה, יקרעו צעצועי פרווה או רהיטים, ינבחו על הכלב של השכן, יחפרו בורות בגינה או יחפשו דרכים לצאת ממנה. בדיוק כמו בזני חיות אחרים, הרבה כלבים יפתחו הפרעות התנהגות אובססיביות כמו ליקוק יתר, הסתובבות סביב עצמם, רדיפה אחר הזנב, תלישת פרווה, או תפיסת זבובים מדומה. בסופו של דבר הרבה מבעיות ההתנהגות יכולות להימנע על ידי מתן תעסוקה לכלב.

יש הרבה צעצועים בשוק, החל מ"מצפצפים" למיניהם, צעצועי לעיסה וכל מה שביניהם. כמו שרובכם שמתם לב לא לוקח לכלב הרבה זמן והכלב חוזר להשתעמם מהם. מחקר חדש הראה כי כלבים מראים עניין רב בצעצועים חדשים אך לאחר זמן קצר, כאשר הכלבים כבר מכירים את ריח הצעצוע, טעמו, הקול שהוא מפיק וההרגשה, הם יאבדו עניין ויתעלמו מהם.

זמן איכות עם בעלים גור צלם כלבים

מה נוכל לעשות כדי שכלבנו יהיה עסוק ושמח?

  • כמה שלא נחזור ונגיד זאת זה תמיד יהיה נכון – כלב עייף הוא כלב מסופק.

הליכה בפארק או ברחוב היא דרך מעולה לסיפוק פעילות פיזית גירויים מנטאליים ובניית קשר טוב עם הכלב. טיולים ארוכים של מינימום 30 דקות הם מנהג רצוי מאד.

משחק עם כלבים 5 גור צלם כלבים

  • כלבים אוהבים ללעוס. יש הרבה צעצועי לעיסה בטיחותיים שכלבים מאד אוהבים. קרני אייל, עצמות בקר או קונג, יספקו לכלב אפשרות ללעיסה מרובה ויעזרו לשמור על החפצים שלכם ללא פגע.
  • כלבים לא חייבים לאכול מקערה. תנו להם צעצועי האכלה או אוכל תוך כדי עבודה. יש גם פאזלים למיניהם שאפשר לתת לכלב .
  • אילוף. אין גבול למה שכלבכם יכול ללמוד. הקדישו זמן כל יום ללימוד של משהו חדש או תרגול של חומר ישן, לא רק שתרגול כזה יספק לכלב גירוי מנטאלי אלא שזה גם זמן איכות ודרך מעולה לחיזוק הקשר.
  • תנו לכלבכם זמן איכות בחברת כלבים אחרים. כלבים הם בעלי חיים חברתיים וזמן משחק בחברת כלבים אחרים נותן לכלבכם לחדד את כישוריו החברתיים, ומפחית את הסיכוי לפחדנות או רגישות יתר. כמובן שעצה זו טובה אך ורק למי שאכן יודע שכלבו מתנהג היטב ובעל תקשורת טובה בחברת כלבים אחרים.
  • שחקו עם הכלב שלכם. שום דבר לא יחליף את ההזדמנות לשחק ביחד. הרבה כלבים אוהבים להחזיר כדור או להלחם ולמשוך.
  • ספורט ופעילויות שונות כמו פריסטייל, פלייבול, פריסבי, אג'יליטי ועבודות אף שונות.יש הרבה פעילויות שמאפשרות לכלב לרוץ ולהשתמש בכישוריו. מעשירות, שורפות אנרגיה וטובות לכלב ולבעלים כאחד.