!-- Facebook Pixel Code -->

שיפוט מעיני השופט

בינואר 2012 היה לנו הכבוד לארח את לואיס טשיירה לתערוכות של כלבי רועים, וכן כלבי צייד, אלסקן מלמוט, רועים בלגיים, פינצ'ר וטרייר רוסי שחור. ביום ראשון בערב הוא התארח בהי"ל והנה תמצית הדברים שאמר.
שיחה עם השופט הפורטגזי הידוע, לואיס פינט טשיירה. טשיירה שופט כבר 37 שנים ואין אירוע מרכזי בכלבנות שהוא לא נכח בו. מהנדס במקצועו, שעדיין עובד בתחומו, התחיל לגדל רועה גרמני וכיום יש לו גולדן רטריבר. הייחוד של טשיירה הוא בשילוב של ידע מופלג, זיכרון מדהים, עין טובה, תקשורת בינאישית מעולה וכושר הבעה שבו הוא משלב את כל גופו ומאפשר גם למי שאינו מבין את אחת מחמש השפות שהוא דובר להבין את כוונתו.
בינואר 2012 היה לנו הכבוד לארח אותו לתערוכות של החוג לכלבי רועים, וכן כלבי צייד, אלסקן מלמוט, רועים בלגיים והחוג לפינצ'ר ולטרייר רוסי שחור. ביום ראשון בערב הוא התארח בהי"ל והנה תמצית הדברים שאמר שם.
אני רואה פה הרבה אנשים שאני לא מכיר. אני מרגיש בנוח לשוחח על שופטים, כיוון שאין פה הרבה שופטים.
אציג את עצמי, ככל הנראה 80% מכם לא מכירים אותי. הייתי פה המון פעמים אבל יש לכם מדינה נפלאה, לא רק בתחום הכלבים.
אני כאן בעיקר כשופט. התחלתי לשפוט לפני 37 שנים. למדתי הרבה מניסיוני, החל כמגדל ובעיקר כשופט.
כולנו מתחילים מהאהבה לכלבים. אנו אוהבים את הכלבים שלנו ומשם ממשיכים. לפעמים לאחר מכן נהנים גם משיפוט כלבים. אני מקווה שרבים מכם תהיו שופטים בעתיד. אנחנו פוגשים המון אנשים בהמון מדינות – אני שפטתי ב-75 מדינות עד כה.
איך שופטים כלב, איך הופכים לשופט?
קודם כל, חשוב לדעת לקרוא את תקן הגזע. זה לא התנ"ך, אמנם מתאר את הכלב האידיאלי, אבל אין כזה דבר.
התקן שייך לארץ המוצא של הגזע. רק המדינה הזו רשאית לשנות את התקן, למשל ישראל רשאית לשנות את תקן הכנעני.
יש היום המון גזעים, 350. ההבדל העיקרי בין התקנים האנגליים לאחרים הוא שהם קצרים. התקנים של מדינותFCI  ארוכים, לפעמים עם 10 עמודים – מסטינו נפוליטני.
ההבדל העיקרי הוא שהבריטים אינם מציינים פסילות בתקנים שלהם. אי אפשר בעצם לפסול בולדוג אנגלי, אבל יש כאלו שפוסלים למרות זאת.
בתקני FCI  מצויינות שגיאות קלות, חמורות ופוסלות.
אנחנו חייבים לשים לב לתקן.
חשוב יותר לצבור ניסיון בלהסתכל על כלבים, להיות פעיל, מזכיר שופט מנהל זירה, זאת הדרך הטובה ביותר ללמוד על תקנים, איך לשפוט, לבקש מכלבים לנוע, לנתח אותם.
מזכיר שופט מסייע מאוד לשופט ומזכיר שופט טוב זה דבר חשוב. לפעמים אנחנו לא מכירים היטב את הכללים במדינה שבא אנו שופטים, ואם אנחנו מגיעים לשולחן מזכירות עם פעילים שלא מבינים מספיק, זאת בעייה.
כשאנחנו שופטים כלב צריך לחשוב על הטיפוס. אם יש רועה גרמני או בלגי, יש לנו כלב לופואיד (מתאר) כמעט כל כלבי הרועים הם מטיפוס זה.
יש את טיפוס המולוסואידים. הם שונים מאוד מהלופואידים. מסטיף הוא מולוסר, כבד, ריבועי.
ישנם הברכואידים, כל כלבי הצייד. אוזניים שמוטות ומבנה גוף מוגדר.
כלבי השפיץ הם לופואידים.
ומצד שני יש את כלבי הרוח, עם הזרבובית הארוכה והגולגולת הקצרה, אולי פחות אינטליגנטים בגלל שיש להם מוח קצת יותר קטן [בצחוק].
בקבוצה 9 יש פאג ובולדוג צרפתי, שהם בעצם מולוסואידים קטנים.
כל הדברים האלו עוזרים לשפוט.
עבורי, תחילת השיפוט הוא קודם כל הטיפוס. כששופטים את כל הגזעים, יש בעיות כשנתקלים בגזע נדיר ורואים 4 כלבים שכל אחד שונה מהשני. קשה לדעת מה לעשות כשאין טיפוס ברור. יש מגדלים שמדברים על טיפוס שונה בתוך הגזע, אבל בעצם כלב טיפוסי הוא כלב טיפוסי.
כשמסתכלים על כלב, צריך להסתכל על הכלב כולו – להסתכל על הפרופורציות. אפשר "להתמקד" בכלבים הטובים אם אנחנו ברושם ראשוני מתרשמים מהם. לפעמים יש "הפתעות" כשפותחים את הפה של הכלב.
לפעמים אנחנו שוגים, כי אנחנו חייבים לעמוד מאחורי ההחלטות שלנו. לפעמים אני בוחן את עצמי לאחר השיפוט ולא כל כך בטוח שהצלחתי. בצורה זאת לומדים מהניסיון.
כשאני מדבר על conformation, זה בעצם מבנה הגוף של הכלב. אתמול שפטתי בורדר קולי, אבל בגזע הזה יש טיפוסים שונים. באוסטרליה יש כלבים עם המון עצם, וזה לא בהחלט טיפוס מתאים.
אנחנו צריכים לבחון כל כלב וכלב באותה צורה. לפני כמה שנים שפטתי בארה"ב. ישב שם נציג של ההתאחדות האמריקנית שמשקיף ומעיר לשופטים תוך כדי שיפוט. חייבים להקדיש לכל כלב את אותה תשומת הלב בדיוק. לפעמים זה קשה, כי קל מאוד להבחין בכלבים הגרועים.
אפשר לבקש מהכלבים לנוע בצורות שונות, אבל כולם באותה צורה.
צריך להיות נחמד למציגים, אפילו חשוב יותר אם יש להם כלב גרוע. אני שואל אותם "אתם אוהבים את הכלב שלכם?" הם אומרי שכן, ואז אני מסביר שהכלב לא איכותי.
אנחנו שופטים במדינות עם איכות מעולה, בעיקר סקנדינביה – הכלבים הטובים בעולם מבחינת רמה כללית. באנגליה הם בירידה מבחינת איכות.
לפני כמה שנים הייתי בזמביה או במדינות קטנות בדרום אמריקה. הזמינו אותי לאוזבקיסטן, הרמה לא מי-יודע-מה.
באנגליה וארה"ב לא נותנים ציונים לכלבים. אנחנו שופטים אותם לפי התקן, נותנים להם ציון ורק אחר כך ממקמים אותם.
צריך לדעת להשתמש ב"טוב", "טוב מאוד", "מספיק" וכו'. לא טוב לתת "מצויין" לכל הכלבים. בתקנון ה-FCI יש הסבר על הציונים האלו.
לפעמים אם נתתי לכלב "טוב מאוד" באים אליי בטענות, כי חושבים שזה לא טוב.
"מצויין" ניתן לכלב שיכול להיות אלוף, וצריך להשתמש ביתר הציונים.
במדינות קטנות, ישראל דומה לפורטוגל, גם אנחנו קטנים ומבודדים יחסית לאירופה. אתם מבודדים לחלוטין. אפילו שאתם קרובים לאירופה. לשכנים שלכם אין גידול כלבים מסודר. ולכן לא קל לכם.
לכן לפעמים אנחנו שופטים קודם כיתה שלמה ורק אחר כך נותנים ציונים. באירופה יכולות להיות כיתות עם 40-45 כלבים. עדיף לראות קודם את כל הכיתה ורק אחר כך לתת את הציונים, כדי שיהיה לנו מושג על הרמה הכללית. במדינות מסויימות צריך לתת את הציון מייד.
השופטים עוזרים למגדלים בהיבטים רבים, אבל אנחנו לא אלוהים, וקשה מאוד למשל לשפוט גורים קטנים או גדולים יותר, במיוחד אם לא יודעים איך הגזע מתפתח. עכשיו עם כיתת 3-6 יש בעייה. זאת לא כיתה מוכרת ב-FCI.
אתמול, למשל, היה בורדר קולי שלא היה שחור. הגוף שלא לא היה שחור אלא מין חום מעורב עם לבן ושחור. קשה לדעת מה ייצא ממנו.
כשאנחנו שופטים גזע בתערוכת יופי, יש מאידך את ההיבט של העבודה. וזה הופך לחשוב יותר ויותר. לכלב יש תפקיד שלשמו פיתחו אותו. יש לברדור ענקי, הוא לא יכול לצוד. צריך למצוא פשרה בין יופי לתפקוד. לראות אם הכלב הזה יש לו, למשל, אינסטינקט. ב-FCI  יש מבחני עבודה לגזעים מסויימים כדי שיוכלו להיות אלוף בינלאומי. הם חייבים לעבור מבחן אינסטינקט צייד, יכול להיות כלב מאוד יפה אבל לא מסוגל לעבוד.
אנחנו חייבים לחשוב על התפקוד של הגזע כששופטים אותו. מדינות מסויימות עושות זאת ברמת תואר מקומי. אפשר לפתח את הנושא ולשנות את התקנון בהתאם. זה תופס לגבי כלבי רועים, כלבי צייד, כלבי עבודה וכו'.
אצלנו בפורטוגל יש מבחני צייד אבל אין מבחני מרעה. זה חשוב מאוד.
ישנה באירופה מתקפה רבתי נגד תערוכות כלבים וגידול כלבים גזעיים. ה-BBC ביקר את הנושא לפני קראפטס לפני שנתיים או שלוש שנים, זה פגע מאוד בהתאחדות. הם שינו המון תקנים כדי לרצות את האנשים שהתנגדו לכלבים גזעיים.
יש מצד שני, המון מחלות בכלבים גזעיים ולדעתי אנחנו חייבים להיות מודעים לזה וללמוד את הנושא, כדי לנסות להשתלט על זה.
אפשר כמובן היום לבדוק את האגן והמרפקים, בצילומי רנטגן. צריך לעקוב אחרי זה כשמחזיקים כלב בבית.
בזירה אפשר לשים לב אם כלב עיוור. שאר פיי הוא גזע "מיוחד". בעבר היו לו המון קמטים, כמו הבובה של "מישלין". המון בעיות עור קשות בגלל עודף הקמטים. שינו את התקן ועכשיו מתירים מעט קמטים על הצוואר ויש פחות בעיות עור.
אם אני חושד במשהו אני מעיר על כך למציג.
היו לי רועים גרמנים במשך המון שנים. אני אוהב את הגזע, ולא את האנשים שמחזיקים אותם. הם חושבים שזה הגזע היחיד בעולם, והיתר לא שווים. לדעתי הם הרסו את הגזע מבחינת טמפרמנט. החלק האחורי המוגזם גורם לכלבים שלא מסוגלים לנוע כמו שצריך. צריך לראות את הכלב בתנועה "הלוך ושוב" וזה מאוד חשוב. ברועה הגרמני שופטים 80% מהצד. אם יש להם מבנה טוב, הם מסוגלים לרוץ שעות מבלי שהקו העליון שלהם ישתנה. הרועים הגרמנים הטובים באמת לא יוצאים מגרמניה.
מבחינת בריאות, אפשר לעשות ביקורות שגר רציניות. אנחנו התחלנו לא מזמן לעשות ביקורות שגר. יש אצלנו 20,000 גורים בשנה ואי-אפשר לעשות ביקורת לכולם. אנחנו מגדילים את מספר ההמלטות שאנחנו בודקים. אנחנו יודעים מיהם המגדלים-סוחרים. אנחנו דורשים מהם בדיקות DNA. זה לא זול, אבל חייבים לעקוב אחרי זה.
יש לנו כ-5,000 שגרים בשנה ואנחנו עושים ביקורות שגר בצורה סלקטיבית. אם יש ספקות, אנחנו דורשים בדיקת DNA.
כדי לבדוק מחלות גנטיות צריך לפנות לאוניברסיטאות וזה מסובך ויקר. הבעייה בסופו של דבר מסתכמת בכסף. אנחנו היינו עניים אבל יש לנו עכשיו כסף ואנחנו משקיעים יותר בתחום הטכני, ובפרט בריאות.
עכשיו נדבר על בעיות אתיות בשיפוט. יש לנו ניסיון גרוע עם שופטים רבים. זה נושא שקצת קשה להעלות, אבל חייבים להתייחס אליו. מקבלים הזמנה לשיפוט, לפעמים בכיף, ולפעמים לא מבינים למה הגענו לשם – לא כאן, כמובן.
אבל יש דברים שאסור להתפשר עליהם. אהיה גלוי אתכם: אנחנו כבני אדם חייבים להיות ישרים. מדובר בתחביב, שופטים אינם אנשי מקצוע, יש סכום קטן שמקבלים, אבל לא מעבר לכך. גם בתחביב יש דרישות אתיות. אסור לנסוע לתערוכה עם מציג שאמור להציג אצלנו למחרת.
שופטים בפורטוגל לא רשאים להציג את הכלבים שלהם. הם יושבים ערב לפני התערוכה עם השופטים, ולכן לא יכולים להציג בפניהם.
יש כאלו שנוסעים עם החברים שמציגים אצלם כלבים.
מה תגיד לחבר שאומר שהוא הולך להציג אצלך כלב שלו?
אני לא עונה להם. לפעמים מטלפנים לי שבוע-שבועיים לפני תערוכה, ואחר כך הוא מציג בפניי.
כשמציגים בפניי, אם יש לי 4 כלבים בכיתה, אני אמקם אותו במקום הרביעי. אני יודע והוא יודע מה קרה קודם. זה גם תלוי במצב הרוח שלי.
יש דברים הרבה יותר מסוכנים – שחיתות. יש הרבה בעולם הכלבים הגזעיים. ישנם שופטים שמקבלים תשלום על כך שנתנו לכלב מסויים לנצח.
לפני כמה שנים במדינה מזרח אירופית, שפטתי כוכב תערוכה. בא אליי אחד הפעילים וסיפר לי שיו"ר ההתאחדות הלאומית דורש שכלב מסויים חייב לנצח. אני לא נתתי לו לנצח כי הוא לא היה כל כך טוב. ולאחר מכן היו"ר לא דיבר איתי עד סוף השהייה שלי. הוא הבין מה קרה.
הבעייה בעיקר במדינות מזרח אירופה.
במדינה מסויימת הייתי עם שופט מסלובניה ושופט ממדינה אחרת באזור שם. שפטתי כוכב תערוכה והיו שמועות שיש שם גולדן רטריבר ששייך לאחד הפוליטיקאים המקומיים. שופט אחד שפט את הגזע והקבוצה ונתן לכלב ההוא לנצח. כשאמרו מי ישפוט את כוכב התערוכה, חשבנו שהסלובני יילך לשפוט, אבל הם הודיעו ברגע האחרון שזה יהיה השופט שכבר שפט בגזע ובקבוצה. והכלב ההוא כמובן ניצח. אנחנו ידענו מה עומד מאחורי זה.
יש גם הרבה שתדלנות בעולם הכלבים. שתדלנות יכולה להיות קבוצה של שופטים ששומרים זה על זה, הפעם אני נותן לכלב שלך ובפעם הבאה אתה תיתן לכלב שלי.
זאת טיפשות כי אנחנו עוסקים בתחביב. יש אנשים שמשייכים לכך משמעות הרבה מעבר למה שיש בזה.
אתם צריכים להיות ישרים בנושא ההוצאות, או יותר נכון החזר הוצאות. עולה הרבה כסף להזמין שופטים מחו"ל. לנו אין מספיק שופטים ולמקומיים נמאס מהשופטים שלנו ולכן אנחנו מזמינים שופטים מחו"ל. אבל כששופט מבקש החזר הוצאות הוא חייב להיות ישר. יש מדינות שבהן משלמים לפי כלב. יש שופטים שמתפרנסים מזה. זה יכול להסתכם באלפי אירו בסוף שבוע אחד. אני לא מוכן לקבל את זה.
אני לא יודע מה יהיה בעוד 10-15 שנים. אני לא בטוח שהשופטים יעסקו בזה באופן מקצועי. בארה"ב הכל מקצועי, כולל השופטים. זה לא יהיה לטובה, כיוון שאנחנו חייבים ליהנות מהשיפוט. אני נהנה לפגוש אנשים, תרבויות, היסטוריה. יש שופטים שלא מתעניינים בזה, רק בכסף. זה יקל על השחיתות.
לפני הרבה שנים, בדנמרק, הייתי צריך לשאת נאום לפני שיפוט כוכב תערוכה. היו שם המון שופטים בארוחת ערב רשמית, כולל כמה "פרימה דונות". אני לא ידעתי מה לומר. אמרתי – אני מפנה שאלה אחת לכולם – מדוע אנחנו כאן? אף אחד לא ענה ואמרתי שאנחנו כאן בגלל שאנו אוהבים כלבים. הכלבים שלנו עכשיו נמצאים בכלובי טיסה שלהם ואנחנו אוכלים כאן. השופטים בעצם זקוקים לכלבים, למגדלים ולמציגים. כל השופטים הפחות "חשובים" מחאו לנו כף, אבל ה"פרימה דונות" לא התלהבו מזה כי זה הפחית מכבודם.
אנחנו לא שופטים של בית משפט, שזה משהו מכובד באמת.
אתה אומר שהרעיון של שיפוט מקצועי לא לטעמך, בארה"ב המצב לא לטעמך. האם הכלבים שם פחות טובים?
ה-FCI כולל היום כ-90 מדינות מכל העולם. קנדה וארה"ב זה עולם אחד, הבריטים זה עולם אחר, ויתר המדינות הם קבוצה שלישית. 70% מה-FCI זה אירופה, או משהו כזה, מבחינת מספר ואיכות הכלבים, מסורת גידול. בדרום אמריקה מביאים את מרבית הכלבים שלהם מארה"ב, והם שונים לחלוטין ממה שאנחנו מגדלים. באסיה – יפן, תאילנד, סין – רוב הכלבים מטיפוס אמריקני. יפן היא המדינה הגדולה ביותר ב-FCI. אין לי מה לייבא גולדן רטריבר מארה"ב, כי הם שינו בו המון.
כשאנו שופטים בדרום אמריקה, אם 100% מהכלבים הם מהטיפוס האמריקני, אין ברירה, אבל אם יש כלבים אירופיים שם, אני מעדיף אותם.
איך אתה שופט גזע אמריקני באירופה?
ישנו הקוקר האמריקני, ואנחנו שופטים לפי התקן האמריקני. הבדל עצום יש בספרינגר האמריקני. אם אנחנו שופטים באמריקה, אנחנו שופטים לפי התקן שלהם, אבל כשהם שופטים כאן, לא אכפת להם מהתקנים שלנו.
הם לא יותר טובים, אבל רגילים למשהו שונה. יש להם המון גזעים שאין אצלנו, יש להם שם בורזוי ננסי – בחייכם! הם שופטים כלבים בעיקר בתנועה וזה הדבר העיקרי. יש להם כלבים מעולים – עבורם.
בארה"ב לא בעייה להפוך כלב לאלוף בזכות מציג טוב ופרסום בעיתונות. מדובר במשהו עם גישה מסחרית.
לגבי תקנים – יש תקנים שונים בין FCI ל-AKC. אם אנחנו מערבבים כלבים אירופים עם אמריקנים, מה עושים כאן?
הגובה, למשל לא כל כך חשוב. למשל, גרייהאונד איטלקי, התקן שלנו הוא מאוד מוגדר, 38 ס"מ, ואם יש 39 ס"מ זה פסילה. לי לא אכפת, אבל אם הם גדולים מדי הם לפעמים מתחילים להיות דומים לוויפט.
בפודל יש הבדל, כיוון שיש ארבעה גזעים עם הבדלי גודל ביניהם. הבעייה היא כשהדבר משנה את הטיפוס.
למרות שהפודל הוא גזע צרפתי, הטובים ביותר אינם נמצאים בצרפת. הטובים ביותר הם בכל העולם. הפודל הזעיר הטוב ביותר נמצאים ביפן, אולי קצת יותר מדי טיפוח מלאכותי. אבל התקן שייך למדינת המוצא, ורק ארץ המוצא רשאית לשנות את התקן.
צבעים, בגזעים מסויימים, יש הבדלים מסויימים בין כלבים מצבעים שונים.
אתה אומר שסנטימטר או שניים לגובה זה לא כל כך חשוב, אבל מה יהיה אם ירביעו עם כלב כזה שהוא גדול מדי, ואז ימשיכו להגדיל את הכלבים עוד ועוד.
איך אתה כשופט משפיע על גידול כלבים בריאים יותר?
אנחנו יכולים לראות הרבה דברים חריגים בכלבים, אבל אנחנו לא יכולים בעצמנו להשפיע. זה תפקיד ועדת הגידול הארצית או הארגון העולמי שלנו. יש לי ביקורת על הארגון, זה חבל, אבל הם עושים מעט מאוד.
ל-FCI יש ועדה מדעית, ולדעתי הם חייבים לעשות יותר.
האם אתה תומך בשינויים שמכניסים לתקני גזעים לאחרונה?
באנגליה, הם שינוי תקנים כי הם היו בפאניקה. היום יש באירופה בוקסרים יפים מאוד, אבל היפר-טיפוס, עם זרבובית קצרה מדי. זה מקשה על נשימה, בולדוג אנגלי, צרפתי, פאג ועוד. בכל התקנים של ה-FCI כתוב היום שאסור לתת לכלבים שמפגינים בעייה בריאותית לנצח. יש המון בולדוגים צרפתיים היום באירופה. אני צריך להוציא את הכלבים שלא מצליחים לנשום מהזירה. יש שופטים שמתעלמים מזה ומתייחסים רק ליופי החיצוני. צריך לחנך את השופטים, אבל ה-FCI חייב לעשות משהו.
הבריטים שינו את הפקינז, כלב יפה עם זרבובית קצרה ביותר. לפני כמה שנים היו פקינזים שהיה להם אף של ממש. היום פתאום יש להם אף!
האנגלים טענו שצריך לשנות את הרידג' של הרודזיאן רידג'בק, וזה טיפשי לדעתי. אבל פקינז עם אף אולי לא בעייה, אבל לא מזכיר את הגזע.
יו"ר ההתאחדות האנגלית נאלץ להתפטר אחרי כל הספור הזה. יש לנו יחסים מצויינים בין האנגלים ל-FCI.
יש לנו סקציות ב-FCI, והיו"ר של אירופה רב המון עם הבריטיים. אבל ב-FCI העולמי עכשיו כשהם יושבים יחד, מנסים לפתח תקן שונה, בעזרת רוני ארווינג ורנה ספורס-וויליס משבדיה.
כששופטים המון גזעים ביום אחד, קשה לזכור את כל הפסילות. אני התחלתי בקבוצה 2, אחר כך 1, אחר כך כלבי צייד. לפני כל תערוכה אני עובר על התקנים. צריך לשים לב להבדלים, במיוחד בין גזעים דומים.
לאסה אפסו הוא כלב עם מנשך מספריים הפוך (סנטרי קל). לפעמים קשה מאוד להבחין בין גזעים שונים.
מה אתה עושה כשאתה קורא תקן לראשונה?
אני קודם כל מנסה לברור לאיזו קבוצת טיפוסים הגזע שייך. הדקל, למשל הוא מוטציה, אבל בדרך כלל יש טיפוס כללי.
אני יודע איזה סוג כלב זה. יש הבדלים ספציפיים לגזע, ואני מנסה לזכור אותם ולשים אליהם לב. לא מתאים להחזיק את התקן בזירה ולקרוא אותו שם. אני רושם לי נקודות ספציפיות. אבל אנחנו בבעיות לעתים קרובות.
לפני הרבה שנים שפטתי בלגיה כמה גזעים, ואז פתאום נכנסה לזירה אישה ענקית, שמנה, עם כלב לבן ענקי. היא נעמדה באמצע הזירה וחשבתי לעצמי, אתה בצרות. ביקשתי מפעיל שיזמין את האחראי על הפעילים. הוא הגיע וצחק וכל אותו הזמן הגברת הזו עמדה בזירה. הוא אמר שהגזע לא מוכר עדיין, אז הרגשתי בסדר כי אני לא מכיר את הגזע, אפילו לא יודע את שמו, ולא מכיר את התקן. רק יכול לומר שזה כלב לבן ענק עם גברת ענקית. הכלב תקף אותי כמו אריה, הוא קרע לגזרים את החליפה החדשה שקניתי חודשיים לפני כן. היה לי מאוד קל, כי פסלתי את הגזע. שאלתי את הגברת איך קוראים לגזע – "אקבש טורקי" היא אמרה. אמרתי לה שהיא חייבת לשלם לי 200 אירו תמורת החליפה שנהרסה.
אני שונא להיות שופט מקיף, אבל היו שני אנשים שניגשו לזה בזמנו, ונגררתי לזה. אבל זה טוב במדינות קטנות שאין בהן הרבה כלבים. בצפון ברזיל יש תערוכות של כל הגזעים עם כ-60 כלבים. בדרום אמריקה תערוכה בינלאומית היא כ-300 כלבים.
באירופה אפשר להסתדר עם 2-3 קבוצות.
 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00