!-- Facebook Pixel Code -->

רשלנות רפואית של וטרינרים

האם וטרינרים חייבים לתת אחריות על הטיפולים שהם נותנים לחיות המחמד שלנו? מתברר שהדבר אינו שונה בהרבה מרשלנות רפואית בקרב רופאים הומאניים.

בכדי להבין רשלנות רפואית מהי נתחיל תחילה עם הגדרתה הבסיסית של הרשלנות הרפואית בתחום ההומאני: רשלנות רפואית הינה תוצאה בלתי סבירה של טיפול רפואי, שהייתה יכולה להימנע.

 
על מנת שטיפול רפואי שמסתיים בפגיעה בחולה ייחשב "רשלנות" צריכים לפי החוק להתקיים 4 תנאים עיקריים:
 
1.         חובת הזהירות – חובת הזהירות קבועה בסעיף 36 לפקודת הנזיקין, ומשמעותה היא שאדם סביר, על כמה וכמה רופא, היה צריך לצפות בנסיבות הקיימות את האפשרות להתקיימות הנזק.
 
2.         הפרת החובה – כאשר הוכח כי האדם ובמקרה שלנו הרופא היה יכול כרופא סביר לצפות את התרחשות הנזק, ייחשב הדבר כהפרת חובת הזהירות.
 
3.         נגרם נזק – לא ניתן לתבוע פיצויים בגין רשלנות רפואית שאין בצידה נזק.
 
4.         קיים קשר בין הפרת החובה לגרימת הנזק – בתביעת רשלנות רפואית חייבים להראות את הקשר הסיבתי בין הפרת החובה לבין הנזק. קרי, אילו לא הייתה מופרת החובה לא היה מתרחש הנזק. אילו הנזק היה מתרחש גם בלי הפרת החובה לא מתקיים קשר סיבתי ויהיה קשה מאוד לבסס את עוולת הרשלנות.
 
בשנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בתחום הרשלנות הרפואית ההומאנית ופיצויים החלו להיפסק גם לחולים שנפגעו במהלך הטיפול הרפואי בשל העובדה שאלו האחרונים לא הסכימו לקבלת טיפול גם אם הטיפול היה נכון.

ובמעבר חד לענייננו. תחום הרשלנות הרפואית מגיע גם לענף הרפואה הווטרינרית. במשך שנים רבות ענף זה היה ועודנו פרוץ בכל הקשור להתנהלות רופאים וטרינרים. רובם ככולם אמורים לתפקד מחד כרופאים לכל דבר ומנגד כבעלי עסקים אשר עובדים לפי טבלאות רווח והפסד. שילוב בלתי אפשרי זה הביא רופאים וטרינרים רבים לבחור במכשור, בתרופות ובהכשרה זולה בכדי להמשיך ולהתקיים.

דבר זה יצר רמת רפואה נמוכה יחסית שגרמה לאין ספור סיפורים קורעי לב, של התנהלות בלתי מקצועית ובלתי כשירה שלוטרינרים אל מול לקוחותיהם, הפרת אין ספור חובות חקוקות שבעשיית עשירית מהן בתחום הרפואה ההומנית, רופאים היו מאבדים את רשיון העבודה שלהם. מנגד ובאותה נשימה תחום הרפואה הווטרינרית, התפתח פלאים גם במדינת ישראל בעשור האחרון, מגיעים לארץ עוד ועוד מומחים בתחומים שונים ומביאים איתם את הבשורה על רפואה חדשה, מקצועית ומהוקצעת, שמגיעה להולכים על ארבע ולבעליהם. רבים מהרופאים הווטרינרים הלא מומחים גם הם עברו שינוי חשיבתי, בדרך הטיפול ובאופציות שהם מציעים לקהל לקוחותיהם.

עלינו לדעת, כי רוב רובם המכריע של הרופאים הווטרינרים מבוטחים "בביטוח אחריות מקצועית". מטרתו של ביטוח זה היא לטפל במקרים של רשלנות רפואית. במשך השנים הגיעו אלי סיפורים מסמרי שיער, של בעלי חיות שאיבדו את חברם הטוב ביותר בשל התנהלות רשלנית והם היו אובדי עצות. הקהילייה המשפטית במדינת ישראל ברובה עדיין לא רואה בתחום הרשלנות הרפואית בבעלי החיים כתת-תחום בתוך תחום הרשלנות הרפואית ההומאני. זו הסיבה שרוב רובם המכריע של עורכי הדין מעדיפים לא להתקרב לתחום סבוך ולא מוכר זה, סיטואציה שסביר להניח ידועה לווטרינרים שלעיתים מקילים ראש באבחונים ובדרך עבודתם בשל זה. רופא הומני עובד לפי נהלים מסודרים כאשר חרב פיפיות מרחפת מעל ראשו בכל שעות עבודתו שמא יתרשל בעבודתו. הדבר גורם לרופא הסביר לעבוד בצורה הטובה ביותר, המקצועית ביותר וללא פשרות. בשל החקיקה והפסיקה המאוד מרתיעה בתחום הרשלנות הרפואית, רופא הומני בעל התמחות X לא יעז להתעסק בתחום אותו הוא לא מכיר.

 
מנגד בתחום הרפואה הווטרינרית אין כך הדבר. זוהי כנראה הסיבה העיקרית לכמות הבלתי סבירה של מקרי הקצה שאנו שומעים עליהם כל יום:
 
1.         אבחנות לא נכונות שגורמות לטיפול יקר ובלתי נחוץ ולעיתים קרובות להדרדרות דרסטית במצב החיה.
 
2.         ניתוחי "חירום" שהחיה הוכנסה אליהם ויצאה מהם חולה הרבה יותר ממה שהייתה קודם לכן.
 
3.         ניתוחים פשוטים שנגמרים במוות.
 
4.         זיהומים לא ברורים או צפויים.
 
5.         מוות עקב טיפול בחומרים שונים.
 
קיימים מקרים רבים נוספים שיכול מאוד להיות שברובם הצדק עם הרופא הווטרינר. השוני האדיר הוא בהתייחסות. בעוד כל מקרה שכזה ברפואה הומנית היה גורם להקמת "מיני ועדת חקירה", ברפואה הווטרינרית לא פעם הדברים "מוחלקים" ו"מסולפים", תיקים רפואים נעלמים ומושמדים וההתנהלות מאוד רחוקה מהסטנדרט הנדרש.

 

כאשר נבחן את המצב במדינות אירופה השונות ומעצמות כלבנות כגון ארה"ב, קנדה ועוד, נראה את השוני האדיר בתפיסת המקצוע ובהתייחסות של הרשות המפקחת שם לעומת מדינת ישראל.

רשלנות רפואית וטרינרית, מוגדרת, מפוקחת ונאכפת בכל אותן מדינות, כאשר הבעלים זוכים להגנות נרחבות ולפיצוי כאשר הם מאבדים, עקב רשלנות מקצועית, את בעל החיים שלהם.

אם המגדלים שביניכם שאלו פעם מדוע במדינת ישראל לא ניתן לבטח כלבי תערוכות, בעוד בכל אותן מדינות דווקא ניתן לבטחם, התשובה טמונה בבסיסו של מאמר זה. במקום שבו הווטרינריה מקצועית, מהוקצעת, והרשלנות הרפואית בה נאכפת, אין לחברות הביטוח חשש שמא כל הנטל במות חיה גזעית ויקרת ערך יפול על כתפיהם. באותה נשימה, חברות הביטוח במדינת ישראל הבינו שמספר התביעות שהוגשו בשל רשלנות רפואית בעשרים שנה האחרונות הן כה נמוכות עד כי חישוב פשוט מראה כי כל הנטל בביטוח חיה יפול על כתפי המבטח ובשל כך נמנעות חברות הביטוח מלהיכנס לתחום זה.

נשאלת השאלה מהי הסיבה שציבור בעלי החיות הישראלים מחליטים לא להכנס להתדיינות משפטית אל מול רופאים שלדעתם פגעו בחברם ההולך על ארבע?

 
1.         לוגיסטיקה – הישראלים שונאים לוגיסטיקה ומעדיפים לפשט את הדברים ולא להיכנס למקומות לא ידועים.
 
2.         תפיסה חברתית מוטעת – בשונה מתביעות בשל רשלנות רפואית הומאניות, תביעות בגין איבוד בעל חיים  בשל רשלנות רפואית וטרינרית נתפסות אצל חלק מן הציבור כרדיפת בצע, זהו כמובן עיוות של המציאות ולא ברור מדוע הישראלים חשים כך אחרי הכל מדובר בחבר.
 
3.         שמועות – לא פעם נשמע אמירות מבעלי חיות שבורי לב כגון: " מי יפצה אותי מדובר בבעל חיים", " אף שופט לא יקח תביעה כזו ברצינות " וזה כמובן בעידון הנדרש למאמר מסוג זה, הדבר הוא כמובן עיוות של המציאות, עיוות שגדל וניזון מבעלי עניין שרוצים שתחשבו כך.
 
כל הסיבות הללו ברורות ואף מובנות מההיבט הרגשי, אך אף אחת מהן לא משקפת את המציאות כפי שהיא. חזקה עלינו כבני אדם הוגנים ואוהבי חיות לחשוב מחוץ לקופסא גם כשקשה לנו. כאשר אנשים נמנעים מלהביא מחדלים לבירור מכל סיבה שלא תהיה, אותו מחדל נוטע שורש, חוזר על עצמו ופוגע באנשים אחרים ובחיות אחרות בעתיד. בתי המשפט במדינת ישראל, בשונה מהדעה הרווחת, דווקא חשים סימפטיה גדולה ומבוססת פסיקה לבעלי חיים ורואים בחומרה רבה פגיעה בהם.

המסקנה בבסיס מאמר זה היא שהידע המשפטי קיים, המגמה משתנה, ואתם כבעלי חיות מחמד ו/או חיות משק, יכולים וצריכים לדרוש מהרופא המטפל בהם את הטיפול המקצועי ביותר שניתן לקבל בלי הנחות ובלי פשרות. חובתו של רופא שלא מכיר פרוצדורה מסויימת ליידע אתכם בנדון ולא להכנס אליה. כאשר אתם חשים כי נעשה עוול או מחדל בדקו האם יהיה זה נכון לשכוח מאותו מחדל ולתת ל'מזיק' להמשיך ולהתנהל בדרכו, או ליצור מהלך משפטי שירתיע וינטרל אותו בעתיד וכמובן ייתן לכם את הפיצוי ההולם על הסבל שנגרם לכם ולחברכם האהוב ההולך על ארבע.

 
משרדו של כותב מאמר זה
עו"ד בן קרפל מתעסק בתחום
בעלי החיים על שלוחותיו השונות.

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00