!-- Facebook Pixel Code -->

פסיקת בית הדין – עמותה חייבת לאפשר לחברים לעיין ברשימת החברים

הפסיקה ניתנה בתשובה לעתירת שרון כהן כלפי החוג לסן-ברנרד וניופאונדלנד ומורה לחוג לדחות אסיפה כללית שתוכננה. פסק הדין מובא כאן כלשונו.

בבית הדין של ההתאחדות הישראלית לכלבנות

בעניין: מר שרון כהן
העותר
– נגד –

החוג הישראלי לסן-ברנרד וניופאונדלנד (ע"ר)
המשיבה או העמותה

החלטה

עניינה של הבקשה הוא בשאלת זכאותו של חבר העמותה לעיין בפנקס החברים של העמותה.

רקע
ועד העמותה הודיע על כינוס אסיפה כללית של חברי העמותה שתתקיים ביום 16 בפברואר 2013 (להלן: "האסיפה"). על סדר יומה של האסיפה, בין היתר, בחירות לוועד העמותה.
בבקשתו, טען העותר כי פנה מ ספר פעמים ליו"ר העמותה, ד"ר מירי אברמסון, וביקש כי תעביר לעיונו את פנקס החברים בעמותה. בקשותיו נענו בסירוב.
בסירובה, טענה ד"ר אברמסון כי בראש כל מייל ששולח ועד העמותה לחברי העמותה מופיעה רשימת התפוצה הכוללת את חברי העמותה וכי העותר מוזמן לפנות במייל לכל חבר בעמותה ולבקש ממנו את הפרטים הדרושים לו.
העותר, אשר תשובתה של ד"ר לא הניחה את דעתו, עתר לבין הדין ביום 11 בפברואר 2013 בדרישה כי בית הדין יורה למשיבה לחשוף את פנקס החברים של העמותה ויורה על דחיית האסיפה ב-7 ימים.

המסגרת הנורמטיבית
העמותה הינה עמותה רשומה, שנוסדה בהתאם לחוק העמותות התש"ם – 1980 (להלן: "חוק העמותות") ומשכך חלות עליה כל החובות החלות על פי כל דין על עמותות רשומות, לרבות לפי חוק העמותות והתקנות על פיו.
סעיף 18 לחוק העמותות קובע כי כל עמותה הרשומה על פי חוק העמותות, חייבת לנהל פנקס חברים ולרשום בו כל חבר, מענו, מספר זהותו, תאריך תחילת חברותו ותאריך פקיעת חברותו.
סעיף 39 (א) לחוק העמותות קובע, כי לכל אחד מחברי העמותה זכות עיון בפנקס החברים של העמותה.

מן הכלל אל הפרט
מהאמור לעיל עולה, כי הדין עם העותר, וכי על העמותה מוטלת החובה לאפשר לכל חבר לעיין בפנקס החברים בה. בכל הכבוד, טענתה של ד"ר אברמסון, לפיה על העותר להסתמך על רשימת התפוצה של הודעות המייל שמפרסם ועד העמותה אינה יכולה לעמוד, הן מאחר שרשימת התפוצה אינה יכולה לשמש תחליף לפנקס החברים העונה על הדרישות הקבועות בסעיף 18 לחוק העמותות לעניין תוכן פנקס החברים והן מאחר שאין לצפות מהעותר להסתמך על רשימת תפוצה חלף פנקס חברים הערוך על פי דין.
למעלה מן הנדרש, אני מוצא לנכון להביא את דבריו של כבוד השופט (בדימוס) תיאודור אור בבג"צ 858/89 בעניין דומה:

"כשמתקיימות בחירות בעמותה, זכותם של החברים בעמותה לעיין ברשימת חברי העמותה הינה לא רק זכות חוקית, אלא גם זכות מתבקשת וחיונית, על מנת לאפשר קיומן של בחירות הוגנות ומתן אפשרויות שכנוע סבירות לנציגי רשימות החברים המתמודדים בבחירות. שלילתה של זכות זו כמוה כהגבלת היכולת של רשימות המתמודדות בבחירות לשכנע את הבוחרים, ובנסיבות העניין גם מתן יתרון בלתי מוצדק לארגון."

על סמך האמור לעיל, אני מורה בזאת לוועד העמותה כדלקמן:
1. לאפשר לעותר לממש את זכותו לעיין בפנקס החברים של העמותה לפחות שבעה ימים לפני המועד שייקבע לאסיפה, בשעות הפעילות המקובלות ובתיאום מראש.
2. להודיע על דחיית האסיפה אשר זומנה ליום 16 בפברואר 2013 בשבעה ימים לאותו מקום ואותה שעה של האסיפה שזומנה, שיאפשר לעותר להציג את עמדותיו לחברי העמותה, אך לא לאחר יום 28 בפברואר 2013) המועד האחרון הקבוע בתקנון העמותה לקיום האסיפה).

עורך דין גבי הייק
אב בית הדין
13.2.2013

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00