גזעים קבוצה 7 - כלבי צייד

פוינטר אנגלי

מאת: מאיה קן

תמונות: Robwyn Pointers, משפחת קן

שייך לקבוצה 7

מידע כללי

הפוינטר האנגלי הוא כלב ציד השייך לקבוצת כלבי  הציד. כפי שמלמד שמו, תפקידו הוא להצביע ("פוינט") בשקט על עופות וחיות אחרות, כדי לאפשר לציידים לצוד אותן.

הפוינטר האנגלי הוא כלב אצילי, אתלטי ועירני. מראהו הכללי הוא סימטרי, שרירי, בנוי היטב, חזק ובעל  קווים ישרים ונקיים. הפוינטר מאופיין באפו הסולד והכהה. הוא בעל חזה רחב וצוואר שרירי, ארוך וחזק. תנועתו אצילית, קלה ומכסה שטח רב. זהו כלב מאוזן למראה, עם דגש על סימטריה והרמוניה בכל הופעתו. המראה הכללי הוא של כלב נעים למראה, מאוזן, אלגנטי, בעל הבעה ייחודית ורכה ועם זאת כלב עבודה בלתי נלאה, בעל אנרגיה ודחף עבודה, אשר ימצא את מקומו בקלות בכל פני שטח בהם יידרש לעבוד.

אופי

הפוינטר הוא כלב אינטליגנטי, אנרגטי וטוב- לב. הוא כלב משפחה נהדר, נאמן לבעליו ומתאים לבית עם ילדים וכלבים נוספים. הפוינטר הינו כלב חכם, הלומד מהר וניתן לאימון ואילוף, לעיתים אף משמש ככלב תרפיה. הפוינטר יעדיף להיות כמה שיותר קרוב לבעליו, והוא דורש תשומת לב- השקעה ואהבה.

עירנות, סיבולת גופנית ומהירות גם הם מאפיינים חשובים של הגזע. הפוינטר ניחן ברצון לעבוד ובאהבה לעבודה, כמו גם  גיכולת לעבוד בתנאים משתנים. העצמאות נדרשת כחלק מהעבודה. פוינטר מוצלח צריך להיות בעל רצון ומוכנות לתור ולחפש אחר הציד באופן עצמאי ולהורות לבעליו את הכיוון הנכון. עם זאת לעולם עליו לציית לבעליו ולשוב אליו מיד כאשר נקרא.

הידעת?

התנועה המאפיינת את הפוינטרים היא תנועת ההצבעה בה הכלב רוכן קדימה ומצביע עם אחת מרגליו הקדמיות לכיוון בעל החיים הניצוד.

ראשיתו של הגזע בתחילת המאה ה-17. הוא פותח בשביל ציד העופות, שהפך נפוץ באותה עת. ש אמנם סימני שאלה לגבי שורשיו של הגזע, אך הסברה הרווחת היא, כי הוא פותח באמצעות שילוב של מספר גזעים, לרבות הבלאדהאונד, הפוקסהאונד והגרייהאונד. לפני המצאת הרובים, הפוינטרים היו מצביעים על הטרף וכלבי הציד היו רודפים אחריו ותופסים אותו, עם התפתחות הרובים, הלך וגבר הצורך בכלבי הפוינטר ולאו דווקא בכלבי ציד ורדיפה. הפוינטר הפך במהרה לכלב ציד אהוד במיוחד על הציידים, וזאת משום שהוכיח את יכולות העבודה הגבוהות שלו: הוא בעל יכולות אתלטיות גבוהות, נאמנות לבעליו ויכולת למידה מהירה. על מנת לבצע את עבודתם, הפוינטרים נדרשים להפגין מספר מיומנויות. העיקרית שבהן היא מיומנות ה"הצבעה"-  הכלב מאתר את העוף  ומצביע עליו, כדי שהציד יוכל לצוד אותו. מיומנות נוספת היא "החזרה" (Retrieve). הכלב נדרש לרוץ אל הטרף לאחר שנורה ולהביאו לציד. פוינטרים אמנם לא נדרשים להיות רטריברים מטבעם אך לעיתים קרובות מאומנים אותם לכך.

בעת החדשה, הפוינטרים נמצאים פחות ופחות בשדות הציד והודות לאופים הנוח והנאמן משמשים כלבי לוויה ומשפחה.

הפוינטר האנגלי הינו כלב מאוזן למראה, עם דגש על סימטריה והרמוניה בכל הופעתו. 

לצד המבנה פונקציונאלי של כלב ציד, הפוינטר האנגלי מתאפיין במראה ייחודי – כאשר הדגש הוא על הראש
המיוחד, ובעיקר הזרבובית. הראש הינו האיבר המאפיין והמייחד את הפוינטר האנגלי ומקנה לו את הטיפוסיות
הנדרשת. ראש ייחודי זה מעטר מזה דורות יצירות אמנות רבות.

גובה:

גובה הזכרים נע בין 63- 69 ס"מ וגובה הנקבות נע בין 61-66 ס"מ.

הפוינטר הוא כלב בריא ומאוזן. כמו בגזעים גדולים בעלי חזה עמוק גם הפוינטרים נמצאים בסיכון להיפוך קיבה לכן יש לדעת מהם התסמינים לכך ומה לעשות במקרה שהם מופיעים. יש לנקות באופן קבוע את האוזניים של הפוינטרים על מנת למנוע דלקות.

תוחלת חיים:

בין 12 ל-16 שנים.

פרווה

פרוותו של הפוינטר קצרה, צפופה, חלקה ונעימה למגע. שיערו קצר, קשה ומפוזר בצורה שווה, חלק וישר לחלוטין עם ברק ניכר לעין. פרוותו הולמת כלב עבודה- היא מכסה את כל הגוף וקשה דיה על מנת להגן על הכלב בסבך. הפוינטר זמין במגוון צבעים: לבן עם כיתום שחור, לבן עם כיתום כתום, לבן עם כיתום לימון (צהוב), לבן עם כיתום חום ולפעמים מגיעים בצבע חלק ללא כיתום שחור, לימון, כתום או חום לילך. גם צבע הטריקולור תקין (שלושה צבעים). הצבע (יחד עם הפרווה המבריקה) מהווים את אחד התכונות שובות העין של הגזע. הצבע הבסיסי הוא לבן ועליו כיתום בצבעים שחור, לימון, כבד או כתום. הכתמים יכולים להיות גדולים ולכסות את מרבית הגוף, או קטנים ומפוזרים.

טיפוח

סירוק אחת לשבוע באמצעות מברשת רכה, מוריד את הפרווה המתה ומספק לפרווה ברק וניקיון. אין צורך לספר את הפוינטר. יש לשייף או לגזוז את הציפורניים אחת לחודש ולשמור על ניקיון האוזניים והשיניים.

הפוינטר דורש השקעה באילוף בסיסי כבר מגורות ועל בסיס שוטף. 

הפוינטר האנגלי אינו עקשן, הוא כלב נאמן מאוד לבעליו ומשתדל לרצות אותו. אדיבות ויציבות באופיו הן מתכונותיו הבולטות. חינוך נוקשה מדי וקולני אינו מתאים לו ועלול לגרום לכלב להיות פחדן וחסר בטחון.
יש לחנך את הפוינטר האנגלי בעקביות ובסמכותיות אך לשמור על עדינות ורכות כדי להגיע לתוצאות הנכונות. 

פעילות גופנית מומלצת:  על מנת לשמור על הפוינטר בריא, חזק ושמח יש לספק לו פעילות ספורטיבית על בסיס יומי. יש מגוון רחב של פעילויות ספורטיביות שמתאימות לפוינטר: ציד, משחקי גישוש, אימוני משמעת, ריצה או השתתפות כבן לוויה בטיולים משפחתיים. הפוינטרים אוהבים מאוד לשחות ולכן תמיד ישמחו להתלוות לביקור בים.

כלבי הפוינטר האנגלי משתלבים היטב במשפחה. הם אוהבים ילדים ונוהגים איתם בעדינות רבה. לאחר חינוך נכון, כלב הפוינטר האנגלי יכול להשתלב היטב במשפחות שרואות בו חלק מלתי נפרד מן הבית ויכולות גם להעניק לו פעילות יומיומית.