גזעים קבוצה 7 - כלבי צייד

פוינטר אנגלי

מאת: מאיה קן

תמונות: Robwyn Pointers, משפחת קן

שייך לקבוצה 7

מידע כללי

הפוינטר האנגלי הוא כלב ציד השייך לקבוצת כלבי  הציד. כפי שמלמד שמו, תפקידו הוא להצביע (“פוינט”) בשקט על עופות וחיות אחרות, כדי לאפשר לציידים לצוד אותן.

הפוינטר האנגלי הוא כלב אצילי, אתלטי ועירני. מראהו הכללי הוא סימטרי, שרירי, בנוי היטב, חזק ובעל  קווים ישרים ונקיים. הפוינטר מאופיין באפו הסולד והכהה. הוא בעל חזה רחב וצוואר שרירי, ארוך וחזק. תנועתו אצילית, קלה ומכסה שטח רב. זהו כלב מאוזן למראה, עם דגש על סימטריה והרמוניה בכל הופעתו. המראה הכללי הוא של כלב נעים למראה, מאוזן, אלגנטי, בעל הבעה ייחודית ורכה ועם זאת כלב עבודה בלתי נלאה, בעל אנרגיה ודחף עבודה, אשר ימצא את מקומו בקלות בכל פני שטח בהם יידרש לעבוד.

אופי

הפוינטר הוא כלב אינטליגנטי, אנרגטי וטוב- לב. הוא כלב משפחה נהדר, נאמן לבעליו ומתאים לבית עם ילדים וכלבים נוספים. הפוינטר הינו כלב חכם, הלומד מהר וניתן לאימון ואילוף, לעיתים אף משמש ככלב תרפיה. הפוינטר יעדיף להיות כמה שיותר קרוב לבעליו, והוא דורש תשומת לב- השקעה ואהבה.

עירנות, סיבולת גופנית ומהירות גם הם מאפיינים חשובים של הגזע. הפוינטר ניחן ברצון לעבוד ובאהבה לעבודה, כמו גם  גיכולת לעבוד בתנאים משתנים. העצמאות נדרשת כחלק מהעבודה. פוינטר מוצלח צריך להיות בעל רצון ומוכנות לתור ולחפש אחר הציד באופן עצמאי ולהורות לבעליו את הכיוון הנכון. עם זאת לעולם עליו לציית לבעליו ולשוב אליו מיד כאשר נקרא.

הידעת?

התנועה המאפיינת את הפוינטרים היא תנועת ההצבעה בה הכלב רוכן קדימה ומצביע עם אחת מרגליו הקדמיות לכיוון בעל החיים הניצוד.

ראשיתו של הגזע בתחילת המאה ה-17. הוא פותח בשביל ציד העופות, שהפך נפוץ באותה עת. ש אמנם סימני שאלה לגבי שורשיו של הגזע, אך הסברה הרווחת היא, כי הוא פותח באמצעות שילוב של מספר גזעים, לרבות הבלאדהאונד, הפוקסהאונד והגרייהאונד. לפני המצאת הרובים, הפוינטרים היו מצביעים על הטרף וכלבי הציד היו רודפים אחריו ותופסים אותו, עם התפתחות הרובים, הלך וגבר הצורך בכלבי הפוינטר ולאו דווקא בכלבי ציד ורדיפה. הפוינטר הפך במהרה לכלב ציד אהוד במיוחד על הציידים, וזאת משום שהוכיח את יכולות העבודה הגבוהות שלו: הוא בעל יכולות אתלטיות גבוהות, נאמנות לבעליו ויכולת למידה מהירה. על מנת לבצע את עבודתם, הפוינטרים נדרשים להפגין מספר מיומנויות. העיקרית שבהן היא מיומנות ה”הצבעה”-  הכלב מאתר את העוף  ומצביע עליו, כדי שהציד יוכל לצוד אותו. מיומנות נוספת היא “החזרה” (Retrieve). הכלב נדרש לרוץ אל הטרף לאחר שנורה ולהביאו לציד. פוינטרים אמנם לא נדרשים להיות רטריברים מטבעם אך לעיתים קרובות מאומנים אותם לכך.

בעת החדשה, הפוינטרים נמצאים פחות ופחות בשדות הציד והודות לאופים הנוח והנאמן משמשים כלבי לוויה ומשפחה.

הפוינטר האנגלי הינו כלב מאוזן למראה, עם דגש על סימטריה והרמוניה בכל הופעתו. 

לצד המבנה פונקציונאלי של כלב ציד, הפוינטר האנגלי מתאפיין במראה ייחודי – כאשר הדגש הוא על הראש
המיוחד, ובעיקר הזרבובית. הראש הינו האיבר המאפיין והמייחד את הפוינטר האנגלי ומקנה לו את הטיפוסיות
הנדרשת. ראש ייחודי זה מעטר מזה דורות יצירות אמנות רבות.

גובה:

גובה הזכרים נע בין 63- 69 ס”מ וגובה הנקבות נע בין 61-66 ס”מ.

הפוינטר הוא כלב בריא ומאוזן. כמו בגזעים גדולים בעלי חזה עמוק גם הפוינטרים נמצאים בסיכון להיפוך קיבה לכן יש לדעת מהם התסמינים לכך ומה לעשות במקרה שהם מופיעים. יש לנקות באופן קבוע את האוזניים של הפוינטרים על מנת למנוע דלקות.

תוחלת חיים:

בין 12 ל-16 שנים.

פרווה

פרוותו של הפוינטר קצרה, צפופה, חלקה ונעימה למגע. שיערו קצר, קשה ומפוזר בצורה שווה, חלק וישר לחלוטין עם ברק ניכר לעין. פרוותו הולמת כלב עבודה- היא מכסה את כל הגוף וקשה דיה על מנת להגן על הכלב בסבך. הפוינטר זמין במגוון צבעים: לבן עם כיתום שחור, לבן עם כיתום כתום, לבן עם כיתום לימון (צהוב), לבן עם כיתום חום ולפעמים מגיעים בצבע חלק ללא כיתום שחור, לימון, כתום או חום לילך. גם צבע הטריקולור תקין (שלושה צבעים). הצבע (יחד עם הפרווה המבריקה) מהווים את אחד התכונות שובות העין של הגזע. הצבע הבסיסי הוא לבן ועליו כיתום בצבעים שחור, לימון, כבד או כתום. הכתמים יכולים להיות גדולים ולכסות את מרבית הגוף, או קטנים ומפוזרים.

טיפוח

סירוק אחת לשבוע באמצעות מברשת רכה, מוריד את הפרווה המתה ומספק לפרווה ברק וניקיון. אין צורך לספר את הפוינטר. יש לשייף או לגזוז את הציפורניים אחת לחודש ולשמור על ניקיון האוזניים והשיניים.

הפוינטר דורש השקעה באילוף בסיסי כבר מגורות ועל בסיס שוטף. 

הפוינטר האנגלי אינו עקשן, הוא כלב נאמן מאוד לבעליו ומשתדל לרצות אותו. אדיבות ויציבות באופיו הן מתכונותיו הבולטות. חינוך נוקשה מדי וקולני אינו מתאים לו ועלול לגרום לכלב להיות פחדן וחסר בטחון.
יש לחנך את הפוינטר האנגלי בעקביות ובסמכותיות אך לשמור על עדינות ורכות כדי להגיע לתוצאות הנכונות. 

פעילות גופנית מומלצת:  על מנת לשמור על הפוינטר בריא, חזק ושמח יש לספק לו פעילות ספורטיבית על בסיס יומי. יש מגוון רחב של פעילויות ספורטיביות שמתאימות לפוינטר: ציד, משחקי גישוש, אימוני משמעת, ריצה או השתתפות כבן לוויה בטיולים משפחתיים. הפוינטרים אוהבים מאוד לשחות ולכן תמיד ישמחו להתלוות לביקור בים.

כלבי הפוינטר האנגלי משתלבים היטב במשפחה. הם אוהבים ילדים ונוהגים איתם בעדינות רבה. לאחר חינוך נכון, כלב הפוינטר האנגלי יכול להשתלב היטב במשפחות שרואות בו חלק מלתי נפרד מן הבית ויכולות גם להעניק לו פעילות יומיומית.

Calendar

April 2020
S M T W T F S
« Mar    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations March 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog December 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music November 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) October 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO September 12, 2019
   Ready to increase traffic to your website today? Use these headline generator tools and improve your click-through-rates! The post 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) September 4, 2019
   Wondering how to create a Facebook Page for your blog knowing that you really do need one? Follow our in depth guide and learn how to create and manage attractive and successful Facebook Page! The post How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Beginners guide on how to redirect a page in WordPress August 29, 2019
   Whether you’re trying to redirect a page in WordPress or just want to discover and understand why it’s important, use this guide to help you get ahead of it and learn all there is to it. The post Beginners guide on how to redirect a page in WordPress appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings August 21, 2019
   Are you tired of searching for the best Facebook groups for SEO to improve your knowledge and learn about the tricks from the trade? The post The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO August 15, 2019
   Are you looking for a reliable rank tracking plugin to track your rankings on search engines and improve SEO strategy? Here is our top recommendation! The post Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 6 reasons why you should never use WordPress nulled themes August 7, 2019
   What are WordPress nulled themes and should you use them, are they really that bad as people say or it’s just to scare you away from using the good stuff for free? In this article, we’re explaining in details why you should never ever use these kinds of themes. The post 6 reasons why you […]
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.