גזעים קבוצה 2 - כלבי מולוסר / פינצ'ר-שנאוצר / הרים שוויצרי

סן ברנרד

סן ברנרד - צילום - החוג הישראלי לסן ברנרד וניופאונדלנד
סן ברנרד

St. Bernard – סן ברנרד

שייך לקבוצה מולוסר מטיפוס הררי

מאת: ד"ר מירי אברמסון, החוג הישראלי לסן-ברנרד וניו פאונדלנד

תמונות : יגאל פרדו, החוג הישראלי לסן ברנרד וניופאונדלנד

מידע כללי

כלב ענק, מאוד מסיבי, בעל ראש גדול ומרשים, צבע לבן עם כתמים חומים ומסיכה כהה. קיים בשני וריאנטים: ארוך שיער וקצר שיער. התפרסם ככלב הצלה בהרים.

אופי

הגזע פותח על מנת להציל בני אדם. הוא צריך להיות ידידותי מטבעו, רגוע ועם זאת מסוגל גם לשמור.

הידעת?:  הסן ברנרד המפורסם ביותר היה "בארי" שחי מ-1800 עד 1810 והוא הציל בחייו 40 איש ממוות!

סן ברנרד קצר פרווה. צילו החוג הישראלי לסן ברנרד וניופאונדלנד
סן ברנרד - צילום - החוג הישראלי לסן ברנרד וניופאונדלנד
ראש מרשים של סן ברנרד ארוך פרווה החוג הישראלי לסן ברננרד וניופאונדלנד- צילום

הסן ברנרד המקורי הוחזק ופותח במנזר-אכסניית דרכים בשם זה, בהרי האלפים במעבר שבין צרפת ואיטליה. הרישומים הראשונים על הסן ברנרד מ-1760. הכלבים הראשונים כנראה גויסו מתוך אוכלוסיית כלבי המשק השוויצריים, כדי לשמש כשומרים ובני לוויה לנזירים בחודשי החורף הקרים. הנזירים המבודדים שלקחו את הכלבים למסעות ההצלה שלהם, גילו במהרה שהכלבים הגדולים מצטיינים בניווט בנתיבים המושלגים בתקופות סערה, וכי חוש הריח המפותח שלהם מאפשר להם לגלות נוסעים שנקברו תחת השלג. הכלבים המקוריים היו קצרי-שיער. עונת חורף קשה בשנים 1814-1816 דלדלה את אוכלוסיית כלבי ההצלה באכסניה, שחודשה באמצעות כלבים ממשקי העמק בשנת 1830. בחורף קשה במיוחד בחרו המגדלים לטפל בדלדול על ידי הרבעה מכוונת עם כלבים מגזע ניופאונדלנד. ההצלבה הוכחה כמוצלחת במיוחד והיא שהולידה את הסן-ברנרד בגרסת השער הארוך אשר זכה להצלחה רבה מבחינת יופי ואופי כאחד.

הסן ברנרד מופיע בשני וריאנטים: ארוך שיער וקצר שיער. לקצר-השיער פרווה כפולה: פרווה עליונה צפופה, חלקה, צמודה וגסה לא ארוכה. לארוך-השיער: פרווה עליונה חלקה, באורך בינוני עם הרבה פרווה תחתונה

 

כ-10 שנים

זכרים: 70-90 ס"מ   נקבות: 65-80 ס"מ.

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

לפי תקנון הגידול, לפני מתן אישור הרבעה, מחייבים צילום וסווג אגן  (HD) ולאחרונה מומלץ גם על צילום וסיווג מרפקים (ED). הסן ברנרד אינו ידוע כנשא מחלות ספציפיות אך יש רגישות לחום הקיץ הישראלי ויש, כמו לעוד הרבה גזעים גדולים, נטייה להיפוך קיבה.

הגזע בישראל

הסן ברנרד היה די פופולארי בישראל עד שבשלב מסויים הגיעו לארץ פרטים בעלי אופי לא טיפוסי. כלבים אלו הגיעו מקווים בהם נהגו להכליא את הסן ברנרד עם "כלב השמירה ממוסקבה", בעל האופי התקיף יותר. הדבר הביא לכך שהסן ברנרד נעלם מהנוף שלנו למשך שנים ורק לאחרונה זכה הגזע לצמיחה מחדש עם הבאתם של מספר לא מבוטל של פריטים איכותיים באופי וביופי והיום קיים בארץ בית גידול חדש ומתפתח לגזע.

מתונה

דרושה השקעה רבה בטיפוח הפרווה.

חייב חינוך אסרטיבי מגיל צעיר.

הגזע שפותח ככלב הצלה ממפולות שלג מוחזק כיום לרוב ככלב משפחה. הסן ברנרד הוא כלב משפחה נהדר, מתנהג יפה עם ילדים, אך פחות  מתאים לדירה בעיר עם ריצפה חלקה ומדרגות.