חדשות ועדכונים מאמרים וכתבות

חשיפה לצפון – סמינר אלסקן מלמוט

כתיבה ותמונות מאת יוגב הראל.

יותר מ-50 ״מעריצי מלמוט״ התכנסו בביתה של יו״ר החוג הישראלי לכלבים צפוניים, לערב ארוך של חגיגה כלבנית אמיתית: מפגש כלבני, חוויתי ולימודי לבעלי אלסקן מלמוט בהשתתפותן של הגב׳ ננסי ראסל וביתה ג׳רי אל דייסי שהגיעו לארץ במיוחד מארה״ב כאורחות של החוג.

בית הגידול של ננסי ראסל ״סטורם קלאוד״ הוא בית הגידול המפורסם והמשפיע ביותר בגזע בעולם כולו. כלבי בית הגידול מהווים נדבך חשוב בבסיס הגזע, ומפארים גם כיום פדיגרי של רבים מהכלבים ובתי הגידול המוכרים והמצליחים ביותר, כולל כלבים רבים בישראל.

ננסי היא שופטת מוערכת, שהיתה נשיאת המועדון האמריקאי, יו"ר וועדת החינוך של השופטים במועדון ולאורך שנים ארוכות מנטור של מגדלים רבים בגזע.

בפעילותה מובילה את ננסי האמונה בצורך לשמור על המאפיינים המקוריים של הגזע ומכאן החשיבות שהיא רואה בחינוך מגדלים בכל העולם.

ג׳רי היא גרומרית והנדלרית מצליחה בעלת שם עולמי.

הרעיון שעמד מאחורי הזמנתן היה לאפשר גישה אישית וישירה אליהן ואל פעילותן גם לבעלי כלבים שאין להם הזדמנות או מניע לחפש זאת – לייצר מפגשים שיתמקדו בחוויה האישית, לחשוף אותם לתשוקה שרבים מהמגדלים חשים לגבי התחביב שלהם ולפתוח בפניהם צוהר לעולם הכלבני.

שיתוף הפעולה של שתיהן היה מיידי ונבע מהבנה והערכה לרצון הייחודי שלנו לקרב את בעלי המלמוט לעולמן ולאג׳נדה שלהן.

ביקורן המשותף אפשר לחוג לקיים סמינר מגוון, באווירה של מפגש חברתי ובלתי אמצעי, אשר מיזג בין מפגש אישי ובין הרצון להנגיש את הידע, הניסיון והמקצועיות של שתי האורחות לחברי החוג ובעיקר לדור הבא.

כחלק מהחוויה ביקש החוג מההתאחדות להזמין את הגב׳ ראסל גם לשפוט בתערוכה הבינלאומית (למרות שרוב בעלי המלמוט אינם דווקא משוחרי התערוכות) במטרה לאפשר למי שכן מעוניין בכך להיחשף גם להשקפתה השיפוטית – ומתוך רצון לייצר תמונה כלבנית מלאה.

הסמינר, שהחל בשעות הצהריים ונמשך עד השעות הקטנות של הלילה, אכן היה חגיגה כלבנית של לימוד, התנסות ובעיקר הזדמנות חד פעמית להכיר מגדלת בעלת שעור קומה, עם ניסיון עצום והשקפה ייחודית, שהשפעתה על הגזע שלנו עצומה.

אופי האירוע אפשר גם לבעלי מלמוט שחשבו שהגידול המקצועי או התערוכות אינם מושכים אותם, להיחשף ולהכיר דגשים חשובים בהיסטוריה ובהתפתחות הכלבים שלנו ושפך אור על הייחודיות בגידול הגזע בהתאם למוטו של ננסי המסביר הכל: ״אנחנו עובדים עם כלבי התערוכות שלנו ומציגים את כלבי העבודה שלנו״ תוך התייחסות לעתיד הגזע ולמחויבותנו לשמירה עליו.

הסמינר התנהל באווירה חברית ונעימה המאפיינת את החוג ושילב טעימה מכל דבר:

סדנת תצוגה בתערוכה אליה הצטרפו גם כמה מהנוהגים המקצועיים יותר ופחות וכמובן בעלי מלמוט, אשר אפשרה התנסות אמיתית עם הכלבים בסימולציה של תערוכה תוך הדגמה, לימוד, אפשרות לשאול שאלות והתייחסות אישית.

הדגמה והסבר על טיפוח, הצגת חומרים ואביזרי סרוק, תוך הדגשת נקודות עיקריות בגרומינג של המלמוט, בעיקר בהתייחס לנתונים של הכלב הספציפי.

מפגש חברי ושיחות חופשיות בנושאים שונים כמו עבודה עם המלמוט, הרבעות וקווי גידול, התפתחות, שמירה על הגזע ועוד.

בשיאו של הערב הוקרנה מצגת מרגשת הכוללת תמונות וסרטונים היסטוריים נדירים המציגים את ההיסטוריה וההתפתחות של הגזע מפי ננסי אשר שילבה סיפורים, דעות והתנסויות אישיות.

גם ננסי וגם ג׳רי הביעו את שמחתן על האפשרות למפגש בסגנון אישי יותר והשקיעו שעות ארוכות בהיבטים המגוונים של הסמינר.

בשיחות שהתנהלו בשלב המפגש החופשי הן שמחו לגלות את הפעילות המגוונת הנעשית בישראל עם המלמוטים, בעיקר בעבודה עם ילדים מיוחדים, התחברו במיוחד לשאיפה לקרב בעלי מלמוט חדשים המהווים את הדור הבא של מגדלי הגזע בארץ ונהנו להכיר ולשוחח עם צעירים שרק החלו בדרכם כשותפים לחיים עם מלמוט.

למרות ניסיונה הרב, גם לננסי עצמה המפגש היה שונה וחוייתי. לדבריה היא אמנם מוזמנת לשיפוט בכל העולם, אבל לא מזדמן לה לפגוש ולהכיר את בעלי הכלבים הלא מקצועיים באופן ישיר באווירה חופשית, וזו היתה עבורה חוויה מיוחדת ומרעננת.

המשתתפים יצאו נפעמים מהאווירה החברית ומהזכות להכרות פתוחה וישירה עם האורחות – המפגש יישמר בזיכרון של מי שלקח בו חלק כחוויה ייחודית וחיובית וכסימן דרך בהתפתחות הגזע בישראל.