גזעים קבוצה 2 - כלבי מולוסר / פינצ'ר-שנאוצר / הרים שוויצרי

ניופאונדלנד

ניופאונדלנד צילום דר מירי אברמסון
ניופאונדלנד

ניופאונדלנד – Newfoundland

שייך לקבוצה מולוסר מטיפוס הררי

מאת: ד"ר מירי אברמסון, החוג הישראלי לסן-ברנרד וניו פאונדלנד

 תמונות: יוסי גיא, מירי אברמסון

מידע כללי:

הניופאונדלנד הוא גזע ענק, בעל מראה מסיבי וחזק, בעל פרווה כפולה, אופי רך, אוהב בני אדם במיוחד ילדים. כלב הצלה במים.  הניופאונדלנד מרגיש טוב במים ובים רועש ויש לו את הכוח הפיזי והיכולת לשחות. בין אצבעותיו קרומי שחייה. מכל התכונות האלה פיתחו כלב הצלה ממים. לניופאונדלנד יש יכולת טבעית להבחין באדם (במיוחד ילד) הנמצא במצוקה בים או באגם, ובקלות אפשר ללמד אותו לשחות אל הטובע ולהביאו לחוף.

אופי

לניופאונדלנד אופי ידידותי לבני אדם, הוא רגוע, נימוסי, בעל  רצון לשמוע לפקודות, מתחשב מאוד בילדים קטנים ובעל יכולות יוצאות דופן.

ניופאונדלנד צילום דר מירי אברמסון
ראש ניופאונדלנד צילום דר מירי אברמסון

לגבי ההיסטוריה של הגזע ישנן מספר תאוריות. יש מי שטוען כי מוצאם בכלבים של אוכלוסיית האינדיאנים המקוריים בצפון אמריקה ששימשו כמגן נגד דובים. היסטוריונים אחרים אומרים כי הם הובאו לקנדה על ידי הויקינגים ובעצם מקורם בנורווגיה. ישנם סיפורים רבים על כלבי ניופאונדלנד כחלק מצוות אוניה בשמשם ככלב מציל. כך או כך, במשך השנים, בשל אופים הנהדר, הם הוחזקו ככלבי בית וכלבי משפחה. זכורה במיוחד הכלבה Nana  מסיפורי פיטר פן שהייתה מגזע ניופאונדלנד!

ארוכה וכפולה. הפרווה העליונה ארוכה ומבריקה, הפרווה התחתונה דוחה מים ומבודדת. הפרווה דורשת טיפול רב. צבעו ה"קלאסי" הוא שחור אך קיים גם בשחור-לבן  ובחום.

 

10-11 שנים

זכרים: 71 ס"מ  נקבות: 66 ס"מ. נקבות שוקלות סביב ה-60 ק"ג, זכרים יכולים להגיע ליותר מ-70 ק"ג.

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

אנו מאוד משתדלים לשמור  על רמה בריאותית גבוהה של הכלבים ככל שניתן, בין היתר על ידי צילומי אגן ובדיקות גנטיות לציסטינוריה.

הגזע בישראל

הגזע משתייך ל"חוג הישראלי לסן ברנרד וניופאונדלנד" אשר מארח שני גזעים נוספים: הלנדסיר האירופאי והלאונברגר. החוג הוא קטן. מטבע הדברים בישראל כלב ענק, שחור ופרוותי אינו מתאים לכל אחד ומספר הכלבים אינו רב. אך החוג מתקיים מזה שנים באופן מכובד, עם אווירה מצוינת, מקיים תערוכות, סדנאות ומפגשים חברתיים, כל זה מספר פעמים בשנה. מספר המגדלים הוא מצומצם אך הרמה איכותית

מתונה. אוהב ים וישמח לכל הזדמנות לבקר בים או באגם ולהראות את כישורי השחייה שלו.  

דרושה השקעה רבה בטיפוח הפרווה.

 

ישנן היום מדינות גמו צרפת ואיטליה בהן ממש משתמשים בכלבי ניופאונדלנד בתפקיד מציל על חוף הים. ניופאונדלנדים גם מתחרים בתחרויות "carting" או גרירת עגלה במסלול מכשולים.

 

לניופאונדלנדים אופי נהדר אך יש להביא בחשבון השקעה רבה בפרווה (ובניקיון הבית …), יש להביא בחשבון שבקיץ כלב זה לא יכול להיות "כלב חצר", מאוד קשה לו באקלים החם הישראלי ונדרש מזגן או לפחות מקום קריר ומאוורר. זהו כלב נהדר עם ילדים, לא קשה לחינוך ולא דורש פעילות גופנית יתר על המידה.