!-- Facebook Pixel Code -->
גזעים קבוצה 2 - כלבי מולוסר / פינצ'ר-שנאוצר / הרים שוויצרי

מסטינו נפוליטנו

מסטינו נפוליטני צילום - סארי חסון
מסטינו נפוליטנו

מסטינו נפוליטנו - Mastino Napoletano

שייך לקבוצה מולוסר, טיפוס מסטיף

מאת: סארי חסון, החוג הישראלי לכלבי דוגה ואורית נבו

תמונות : סארי חסון, אריות הכרמל

מידע כללי:

מאחרי גזע איטלקי זה יש למעלה מ-4000 שנות היסטוריה. מהכלב המוטבע ביצירות הטרקוטה המסופוטמית במוזיאון מטרופוליטן של ניו יורק, בהן רואים מולוס עתיק, ועד למסטינו הנפוליטני המודרני, הגזע בהחלט התפתח, אבל חלק ממאפייניו המיוחדים נשארו ללא שינוי ניכר. המסטינו הינו כלב גדול וחזק בעל עוצמה, מאסיבי ומגושם מעט למראה. אורך גופו גדול מגובהו. סימן ההיכר שלו הינם הראש שאורכו כשליש מגובה הכלב והיקפו יכול להגיע עד 80% מגובה הכלב והוא שופע עור וקפלים. הקפל הטיפוסי והבולט שבהם יורד מהזווית החיצונית של העין ועד זווית השפה, משם הוא מתמזג עם הפימה. קפלים נוספים נוצרים על המצח ומעט קפלים על הזרבובית. כיום מקפידים על כך שלא יווצר עודף קפלים מוגזם. למסטינו הנפוליטני תנועה טיפוסית, חרף גודלו ועוצמתו יש בה משהו חתולי וצעדיו דומים לאלו של אריה.

אופי

המסטינו כלב טריטוריאלי בעל בטחון עצמי ועוצמה רבה יציב ונאמן, כלב שמירה מצוין, נקשר לבעליו ומגונן עליהם שומר על ביתו ועל יושביו, תמיד עומד על המשמר, אך אינו אגרסיבי ואינו נושך ללא סיבה, אינטליגנטי, אצילי ומלכותי.

הידעת?: האיטלקים אוהבים להזכיר שכבר ב"סיפורי דקמרון", משנת 1353, ביום החמישי להתרחשויות, מזכיר בוקצ'יו גברת צעירה שנרדפת ע"י שני כלבי מסטינו גדולים ומרושעים למראה.

מסטינו נפוליטנו צילום סארי חסון
גור מסטינו צילום סארי חסון
נקבה שחורה וגור אפור. צילום אריות הכרמל

הסברה המקובלת היא כי השומרים (ממלכת שומר העתיקה התקיימה בשטח שכיום הוא חלק מעיראק)  גידלו כלבים גדולים וחזקים, ששימשו הן בקרבות והן בציד חיות גדולות, במיוחד אריות. תכונותיהם העיקריות היו: ראש גדול וחזק עם זרבובית חזקה וקצרה למדי, גפיים חזקות ושריריות הנתמכות על ידי מבנה עצמות מפותח היטב, גוף חזק ומוצק וגובה מרשים. כלב חזק זה היה ככל הנראה צאצא של המסטיף הטיבטי הגדול, שנחשב לאב הקדמון של כל המולוסים. סביר כי השומרים הביאו את הגזע למסופוטמיה, שם שימשו כלבים גדולים אלו בעיקר להגן על רכוש (וגם על בעלי חיים) מפני ההתקפות של אריות, שהיו נפוצים בין נהר החידקל לנהר הפרת. התמזל מזלו של הגזע להיות מיוצג במספר ממצאים ארכיאולוגיים חשובים. תגליפי הטרקוטה ממוזיאון המטרופוליטן של ניו יורק וממוזיאון לאמנות בשיקגו, מציגים כלב מאוד דומה למסטינו הנפוליטנו של ימינו. הראשון מציג כלב יושב עם ראש גדול במיוחד, מרובה קפלי עור, עם זרבובית רבת עוצמה באופן בלתי סביר ואוזניים קטועות, ובשני אנו רואים נקבה, עם אותם המאפיינים של כוח וראש, מאכילה ארבעה גורים. הדמיון בין הדמויות ההיסטוריות האלו והמסטינו המודרני הוא מרשים. טרקוטה אשורית, מאוחרת יותר, מהמאה התשיעית לפני הספירה, השמורה במוזיאון הבריטי, מציגה כלב מוחזק בקולר על ידי בעליו. מוצג זה מאפשר לנו השערות אפילו עוד יותר מדויקות על המולוסים הגדולים האלו של ימי קדם. גובהו של הכלב בכתף מגיע לחגורה של בעליו, ולכן אנו משערים כי גובהו לא יכול להיות פחות מ- 80 ס"מ. הראש, בעל נפח גדול, ועם קמטים רבים, אוזניים ללא פגע, שטוחות, הפימה מפותחת מאוד, מתחילה בפינת הפה ומסתיימת באמצע הדרך במורד הצוואר; ולבסוף, הגוף, בעל כוח ומסה עצומים, ארוך יותר מאשר הגובה ונתמך על ידי מבנה עצמות חזק מאוד, עם קוטר רוחבי בולט. עדויות היסטוריות אלה קרובות בדמיונן למסטינו של היום. 

הכלבים האלה התפשטו מערבה בשלושה כיוונים: צפונה, לכיוון אנטוליה, יוון, מקדוניה ואלבניה; דרומה לכיוון מצרים ולוב, ושלישי לכיוון החופים המזרחיים של אגן הים התיכון, שנשלטו אז ע"י הפניקים. הפניקים, המלכים הבלתי מעורערים של המסחר בימים ההם, הפיצו סוג כלב זה באגן הים התיכון. כלבים חזקים כאלה היו מוצעים לעתים קרובות כמתנות בין השליטים העתיקים. אלכסנדר הגדול היה גאה במולוסים שלו שקיבל כשי ממלכים, והקונסול הרומי Paulus Emilius, שלגיונותיו ניצחו על אדמת המולוסוס, הביא כמה מהכלבים הנהדרים האלו כשלל מלחמה להראות לעם ברומא. יוליוס קיסר בעצמו, לאחר שנתקל בכלבים גדולי הקומה והאומץ, במהלך המערכה הבריטית שלו, לקח עמו מספר פרטים בחזרה לרומא, ובמקביל מינה בבריטניה נציב שהיה אחראי על הגידול וההעברה של כלבים אלה לרומא. בתקופה הרומית שימש אב קדום זה של המסטינו כנשק מלחמה, וגם בלחימה נגד חיות בר בקרקס, ומאוחר יותר ניתן היה למצוא אותו בבתי המשפט של הרנסנס במרכז ובצפון איטליה וכצייד של ציד גדול (איל וחזיר בר). המסטינו נותר כלב שמירה, אותו תפקיד שפרסם אותו בקרב השומרים והמסופוטמים זמן רב לפני כן. בזכות המיומנות הטבעית ככלב שמירה, השתמש בו מעמד האצולה בתקופה הרומית כדי להגן על הווילות שלהם, במיוחד באזור Campania, שבירתו נאפולי. על מדרונות הר הגעש ווזוב התבסס הגזע ואפילו נמצאו חורבותיו של  בית גידול. בדרום איטליה, באזור נאפולי, התבסס טיפוס של כלבים גדולים וכבדים, שכונו "מולוסים" ותפקדו ככלבי שמירה באחוזות וכלבי לוויה לסוחרים. כלבים אלו לא היו נפוצים מאוד  ולאחר מלחמת העולם השנייה היו קרובים מאוד להכחדה. בשנת 1946 החלו מאמצים לאתר פרטים שונים של "מולוס" ואלו הוצגו בתערוכה בנאפולי, ללא הד  רב. Piero Scanziani, עיתונאי חובב כלבים מנאפולי, החליט בעקבות תערוכה זו להתמסר להצלתו של הגזע. הוא איתר באזור נאפולי זכר ושתי נקבות ומהם התחיל במלאכת שיחזור מה שראה כגזע הקדום. זה האיש לו חייב הגזע את ההכרה המודרנית בו. ב-1949 הוכר הגזע רשמית.

למסטינו עור עבה, שופע, התלוי בריפיון על כל הגוף ובמיוחד עם הראש ובחלק התחתון של הצוואר. הפרווה קצרה מחוספסת וגסה, צפופה ודקה, באורך של 1.5 ס"מ לכל היותר. הצבעים הנפוצים הינם אפור, שחור, חום, וצבע עופרים, גווני אגוז, אפור-יונה ואיזבלה נסבלים. כל אלו מגיעים על גבי פרווה מנומרת או אחידה. לעתים עם כתמים לבנים בחזה ובקצות האצבעות.

 

8-10 שנים

זכר 65-75 ס"מ, 60-70 ק"ג

נקבה 60-68 ס"מ ,  50-60 ק"ג

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

 יש לבדוק מצב האגן (HD) ומומלץ גם מרפקים (ED ) מומלץ לערוך גם בדיקות עיניים ולהתעדכן בבדיקות הגנטיות הזמינות לגזע.

הגזע בישראל

המסטינו הגיע לישראל בסוף שנות ה-70 ובשנות ה-80 בעיקר ע"י וטרנרים שנתקלו בגזע מרשים זה בעת לימודי הרפואה הוטרינרית באיטליה. בשנת 1977 הגיעה לארץ כלבה מבית הגידול האיטלקי המפרוסם Di Ponzano עם ד"ר אלי סלובס, בשנת 1978 הביא ד"ר אורי פס שתי נקבות וזכר מבית הגידול Della Vigolana, מי שתרם יותר מכל להתבססותו של הגזע בארץ היה ד"ר רפי שחף שבמשך שנים גידל את הגזע ושימש כמרכז הגזע. במעבר לשנות ה-2000 ידע הגזע דעיכה ובשנים האחרונות נשמר הגידול בדליית אל כרמל ע"י סמי וסארי חסון.

המסטינו זקוק לטיול של לפחות חצי שעה ביום.  

 

חשוב לדאוג לנקיון העיניים, קפלי העור ולספק לו מצע רך לשכב עליו על מנת שלא יווצרו יבלות  ופצעי לחץ במפרקים

מדובר בצייד נלהב שחייב להתרגל לציית להוראות מגיל צעיר.

המסטינו מתאים למי שאוהב כלב גדול בעל נוכחות פיזית משמעותית. המסטינו נקשר מאוד לבעליו ומבקש תשומת לב.  

 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00