!-- Facebook Pixel Code -->

מוצא הכלב

במשך תקופה ארוכה התקיים ויכוח בקרב החוקרים מיהו אותו אב טיפוס קדמון שהיווה את הבסיס לביות.

מאמר זה פורסם בשנת 1998 בעיתןו עולם הכלב והמידע המדעי, עליו הוא מבוסס, נכון לעיתוי זה

במשך תקופה ארוכה התקיים ויכוח בקרב החוקרים מיהו אותו אב טיפוס קדמון שהיווה את הבסיס לביות.

ניתן להגדיר מספר נקודות ציון משמעותיות בדרך התפתחותו של המין בן אדם – הומו ספיאנס מאז היותו אדם קדמון עד לתקופתנו, לאדם המודרני. האנטרופולוגים מוצאים למשל את התחלת יצירת כלי עבודה כנקודת דרך מהותית בהתפתחות זו. מנקודת מבט ביולוגית אחת המהפיכות המשמעותיות התרחשה לפני כ- 20,000 שנה – המהפכה החקלאית. האדם הקדמון ביית את החיטה. 10,000 שנה עברו מאז הביות עד שנזרעו שדות החיטה הראשונים, ששרידיהם נתגלו רק לאחרונה בדרום מזרח טורקיה.
אירוע זה – ביות החיטה, היה רב משמעות בהקשרו הגנטי. היתה זו הפעם הראשונה שהאדם לא רק למד להסתגל לסביבתו אלא החל לשנות אותה, בהרכבה הגנטי.
 
ביות
ביות פירושו התערבות באוכלוסיית אורגניזם (יצור חי) אחר ושינוי מכוון במגוון הגנטי של אוכלוסייתו. בעוד שהכוח השולט בתהליך ההתפתחות בטבע הוא כוח הברירה הטבעית הרי האדם המביית מפעיל ברירה מלאכותית על מנת שתכונותיו של היצור המבויית, יהיו מותאמים לצורכיו. הפעולה העיקרית המבוצעת בביות היא ההרבעה המכוונת. האדם המביית דואג כי רק הפרטים הרצויים לו, אלו הנושאים תכונה או תכונות מבוקשות, רק הם יעבירו את הגנים שלהם לדורות הבאים ואילו אחרים לא יעשו זאת. החיטה היתה אפוא הדבר הראשון שבוית . לאחר שנים רבות של ברירה מלאכותית יצר האדם צמח חיטה מתורבת, רב זרעים הנותרים על הגבעול עם הקציר, צמח נוח לאיסוף ולדישה ולא עוד צמח דל זרעים הנפוצים לכל עבר. הייתה זו פריצת דרך. האדם שעד תקופה זו היה נודד בעקבות מזונו ותלוי לחלוטין בתנודות האקלים ובעונות השנה החל לחיות מגורי קבע, במקום אחד. האדם הקדמון לא צריך היה עוד ללקט את מזונו ולסמוך על מזלו אלא יכול לגדל את מזונו בעצמו. הלמידה כי ניתן לשנות את ההרכב הגנטי של הסביבה היא הבסיס לחקלאות המודרנית, לתעשיות הביוטכנולוגיה, לריפוי הגנטי ולכלל הרפואה המודרני של היום. כל אלו הם חלק מהיכולת שלנו לשלוט במבנה ובמנגנון הגנטי של היצורים החיים סביבנו ואפילו בגופנו אנו. חיי ההי-טק של האדם המודרני, כפי שמוכרים לנו כל כך היום, החלו איפה לפני כ- 20,000 שנה.
בתקופה עתיקה ורבת שינויים זו החל את דרכו הכלב. האדם הקדמון, שהחל לפתח את יישובי הקבע מצא בטבע עוזר נאמן לצורכיו, בעל חיים שניתן לבייתו ולהתאימו לצרכים הבסיסיים: הגנה וציד. שרידיהם העתיקים ביותר של הכלבים הראשונים, בסמוך לשרידי האדם הקדמון, נמצאו ארצות הברית ומתוארכים מלפני כ- 11,000 שנה. שרידי עצמות כלבים בני 9,500 שנים נמצאו באנגליה. הכלבים הראשונים המופיעים בציורי קיר נמצאו במערות האדם הקדמון בסלובקיה והם בני 10,000 שנים. מתקופה זו נמצאו גם פסלי כלבים בעירק. במשך תקופה ארוכה, מאז ועד היום, למדו חברות האדם השונות, על פני כדור הארץ, להמשיך ולבצע את הברירה המלאכותית בכלב. על ידי הרבעות מכוונות נוצרו גזעי הכלב השונים עד כי לעיתים קשה להאמין כי מוצאם מאב טיפוס קדמון אחד. מעניין לציין כי מהסתכלות בעצמות כלבים מלפני 9,000 שנה, ניתן כבר להבחין בטיפוסים שונים של כלבים: הטיפוס המסיבי הגדול והחזק המאפיין כלב שמירה ומולו הטיפוס הקל והספורטיבי המאפיין כלב רץ – כלב ציד.
 
האב הקדמון
במשך תקופה ארוכה התקיים ויכוח בקרב החוקרים מיהו אותו אב טיפוס קדמון שהיווה את הבסיס לביות. הזאב היה כמובן המועמד הראשי ואולם היו שטענו כי לא רק הזאב הוא המקור אלא בדרך זו או אחרת השתלבו בתהליכי הביות וההרבעה תנים ואף שועלים. אחד החוקרים המפורסמים שטען השערה זו היה דרווין – גדול חוקרי האבולוציה.   
במחקר שהתפרסם לפני מספר חודשים בעיתון המדעי היוקרתי Sience קבעו החוקרים, באופן ברור כי מוצאו של הכלב הינו מהזאב בלבד.
לא לחינם נבחר הזאב לתהליך הביות. אופיו הייחודי, החברותיות הטבועה בו, הנאמנות המוחלטת לראש הלהקה הם שהפכו אותו לאובייקט מושלם לביות. מירב התפקידים שמבצעים כלבי העבודה השונים הם תוצר מבויית של האינסטיקט הטבעי של הזאב. החל מהגנה ושמירה, המשך בעזר לציד ובעיקר הנאמנות המוחלטת לאדם.
חידושיו של המחקר האמור (הכוונה ספרותית בסוף מאמר זה) אינם רק בקביעה המוחלטת כי מוצא הכלב מן הזאב וסיום הויכוח בנושא, אלא רבים אחרים. ואולם לפני שאציינם יש קודם להסביר מעט כיצד נערך המחקר.
   
שיטת המחקר הגנטי
מולקולת הד.נ.א. המכילה את המידע הגנטי מהווה למעשה רצף של גנים. על גבי גנים אלו טבוע קוד שתרגומו הוא ביצירת חלבונים. כל גן נושא את הקוד לייצור חלבון אחד. החלבונים הנוצרים בגוף היצור החי, כתוצאה מתרגום הגנים השונים הם הביטוי החיצוני של תכונות אותו יצור.     בעוד שישנם גנים ייחודיים, המאפיינים מין ספציפי, הרי ניתן למצוא גנים הנמצאים במינים שונים של יצורים חיים. גנים אלו מכונים בשם גנים שמרניים וניתן להשתמש בהם כבסיס להשוואה בין המינים השונים.
מול המורכבות העצומה של התהליכים הגנטיים הרי הרכבו הכימי של הד.נ.א הבונה כאמור את הגנים, הינו פשוט למדיי, ועיקרו מארבע יחידות מבנה פשוטות, החוזרות על עצמן. המדענים כיום מסוגלים באמצעים פשוטים יחסית, לנתח את מבנה הד.נ.א ולבנות מפה ברורה של מבנהו הכימי.           
מבנה פשוט זה של הד.נ.א. פתוח לתקלות ולשינויים. שינויים אלו הם ברובם מקריים ומכונים מוטציות. הופעתה של מוטציה פירושה שינוי כימי במבנה הד.נ.א. שינוי זה יכול להוליך לתרגום "אחר" של הקוד הטבוע בגן וכתוצאה מכך ליצירת חלבון שונה מזה המקורי.                     
כשם שרוב המוטציות מקריות, כלומר לא בטוח כלל שהם יתרחשו הרי גם החלבון השונה שנוצר מהם, לא בטוח שיש לו זכות קיום. ברוב המקרים השינוי המתרחש הנו נשוא לאסון והפרט בו התרחשה המוטציה נכחד. רק לעיתים רחוקות יחסית נותרת מוטציה בד.נ.א. והפרט הנושא אותה, אינו נפגע אלא ממשיך להתרבות ולהעביר אותה לצאצאיו.
מכלול עובדות אלו מאפשרות למדענים לבנות מעין שעון גנטי. הרי אם ניתן לעקוב בקלות יחסית אחר ההרכב הימי של הגנים הרי ניתן לחפש גן שמרני – כלומר מקטעי ד.נ.א. המתקיימים אצל יצורים מקבוצות שונות ולהשוות בינהם. מידת הדמיון או השוני מהווה את הבסיס לשעון גנטי זה. ניקח כדוגמא את בני משפחת הכלביים הנפוצים בטבע הזאב, התן והשועל. הפרטים של שלושת מינים אלו אינם מתרבים בינם לבין עצמם בטבע ולא קיימות הכלאות ביניים. אם נשווה את הרכבו של גן שמרני כלשהו בין שלושת מינים אלו נמצא כי בין כולם קיים שוני, כלומר במשך אלפי השנים נאספו על גבי גן זה מוטציות. ואולם ניתן לראות כי בין התן והשועל השוני קטן בהרבה מאשר בין שני מינים אלו והזאב. עובדה זו מאפשרת למדענים להסיק את המסקנה כי הקרבה ההתפתחותית בין התן והשועל גדולה בהרבה מאשר לזאב.
 
 
תוצאות המחקר
במחקר האמור לקחו החוקרים דגימות דם מ- 140 כלבים ממקומות שונים בעולם, המייצגים 67 גזעים שונים, כולל כלבים מעורבים, ו- 162 זאבים מרחבי העולם, כן נדגמו שועלים ותנים.
ממצאי המחקר הביאו כמה עובדות ברורות:
ראשית אכן קירבתו של הכלב אל הזאב גדולה בהרבה מאשר אל התן והשועל. מידת השוני במבנה הד.נ.א. של הכלב אל התן לדוגמא היתה גדולה פי שניים מאשר מידת השוני מהזאב. מוצאו של הכלב הוא איפה מהזאב וזו עובדה.
החוקרים גם איששו את הטענות של גנטיקאים רבים כי בין גזעי הכלבים השונים אין כלל הבדל גנטי. למגדלי כלבים רבים נראה הדבר מוזר ובלתי מציאותי. הרי כל מי שמסתכל על סן ברנארד הענק מול הציוואווה הזעיר מתקשה להאמין כי המדובר באותו מין של בעל חיים ואולם בחינה גנטית מצביעה על תמונה שונה. בין גזעי הכלבים השונים יש דמיון משמעותי ולא ניתן להבחין בהבדל גנטי המאפיין התפתחות נפרדת.   גם השוואה בין גזעי כלבים הנקראים "פרימיטיביים" כגזעי כלבי השפיץ, הנחשבים קדומים, לבין כלבי רחוב פשוטים ומעורבים, גזעים מודרניים יותר ככלבי הרטריבר או אפילו כלב הדינגו החי ככלב בר בערבות אוסטרליה – לא מצאה הבדל גנטי משמעותי בין הקבוצות השונות. מעניין יהיה לדעת האם ממצאים אלו יגרמו למגדלים להתגבר על בעיות אינברידינג, קשות, שיש בגזעי כלבים קטני אוכלוסיה, על ידי הרבעה מפוקחת עם גזעי כלבים אחרים אך קרובים ודומים. דבר שנעשה כה רבות בעבר וכיום אינו במערכת התקנונים הנוקשה, המאפיינת את הגידול המודרני.
  
מתי בויית הזאב?
ממצא נוסף ואולי היוצא דופן מכולם היה נסיונם של החוקרים לתארך את עיתוי היפרדות הכלב מהזאב, כלומר מתי התרחש הביות של הזאב. השעון הגנטי בו השתמשו החוקרים מאפשר לא רק להבין את מסלול ההתפתחות אלא גם לנסות ולתארך מתי חלה ההיפרדות בין שני מינים. בפתיחת מאמר זה צוירה התמונה כי ביות הכלב התרחש לפני כ- 17,000 שנים, טענה שנתמכה עד היום באין-ספור ממצאים ארכיאולוגיים. ואולם במחקר האמור נמצא כי הביות הראשוני של הזאב התרחש כבר לפני כ- 145,000 שנים. זהו ממצא מדהים שדורש עוד הרבה הסברים והוכחות לפני שיתקבל על ידי קהילת המדענים ברחבי העולם.
הייתכן כי הכלב היה היצור הראשון שבוית על ידי האדם הקדמון? היתכן כי האדם, עוד לפני שישב ישיבת קבע במקום אחד והיה נודד בעקבות מזונו, עוד לפני שלמד לבנות כלי עבודה ולהשתמש בהם למד לביית? יכול היה לשלוט על רבייתו של יצור אחר ולבחור מבין הצאצאים מי מבינהם יזכה לטיפוח, מי יזכה להמשיך ולהתרבות ומי לא?
אנו יודעים כי מערות האדם הקדמון המצויות בצרפת ובספרד והמפורסמות בציורי הקיר שבהן, יושבו לפני כ- 45,000 שנים. בתקופה זו רק החל האדם הקדמון לייצר את כלי האבן הראשונים והפרימיטיביים כמו גם החל את דרכו התרבותית והאומנותית שבאה לידי ביטוי בחריטה על קירות המערה. והנה באים החוקרים וטוענים כי כבר 100,000 שנים מוקדם יותר, החל האדם הקדמון, המשוטט בטבע, ללא מקום ישיבה קבוע, לביית את הזאב. הייתכן?
התשובה טמונה כנראה בממצא אחר ונוסף של המדענים. לטענתם בויית הזאב פעמיים במהלך ההסטוריה. ניתן לתאר תרחיש אפשרי לתהליך זה:
לפני כ- 145,000 שנים החלו להקות זאבים מלוות את האדם הנודד, נהנות משרידי ארוחותיו. הן חבורות האדם הקדמון והן להקות הזאבים לומדות שלא לפחד זה מזה ולהנות הדדית מקרבה זו. חבורות הזאבים מתרבות בינם לבין עצמם עד שבמהלך השנים כמעט ואינם מתרבות עם זאבי הבר. כך נוצרת ההפרדה הגנטית של שתי הקבוצות. עשרות אלפי שנים עוברות ובהן מתרחש תהליך התקרבות בין האדם הקדמון ובין הזאב הצמוד אליו. במקביל הולך וגדל הפער הגנטי בין להקות הזאבים הצמודות לאדם ללהקות הזאבים הנותרות בסביבתם הטבעית. ואז, לפני כ- 17,000 שנים מתרחש המהפך. לאחר שעבר לגור בישובי קבע ולאחר שלמד את יכולתו להשפיע על תהליכי הברירה בטבע ולביית את החיטה, מחליט האדם הקדמון כי מכלול תכונותיו של בן לוויתו אינו מספק. ייתכן שהזאב המלווה אותו (או שנקרא לו כבר כלב) חששן מדי, אינו משרת אותו מספיק טוב במסעות הציד. האדם מחליט להרביע את הכלב הגדל לצדו עם זאב הבר על מנת להחזיר לו תכונות מסויימות שאבדו עם הזמן. התוצר המתקבל מספק את האדם הממשיך בביות ובעיצוב הכלב כבן לוויתו הנאמן.
זהו כמובן תרחיש אפשרי אחר, וכל אחד יכול לאמץ את דמיונו ולחפש אחרים. ספק אם אי פעם נדע את אשר באמת התרחש. המעניין הוא כי נוכל למצוא דמיון מדהים בין מהלכיו של האדם הקדמון בדרך הביות של הזאב לבין פעולתם של המגדלים המודרניים. החיפוש אחר התכונה המבוקשת והשגתה על ידי הרבעה מתוכננת וסלקטיבית. בהקשר זה ביות הכלב נמצא עדיין בתהליך שסופו אינו נראה לעין.
 
מקורות:
Wayne K. R. et al. 1997 Multiple and Ancient Origing of the domestic dog.
                             Sience. 276:1687 – 1690. 
 
הרשקוביץ. י. 1989 עדותם של המאובנים. מחשבות 58:4-25 הוצ. י.ב.מ.
 
מעריב. 7.12.1997 מוסף מדע. עמ' 11. "החקלאות נולדה בטורקיה".
 
טיילור ד. הכלב. מוצא הכלב. עמ' 35-38. הוצ. כתר, י"ם 1986.
 
*** מתוך "עולם הכלב" אפריל 1998


הכלב, על שלל גזעיו השונים, הינו תוצר של פעולת האדם ולכן לא ניתן לפתוח בדיון על מוצאו של הכלב בלא לאמר מספר מילים על התפתחותו של מין האנושי. 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00