אימון והתנהגות

מודיאורינג

ברוכים הבאים לממלכת אי הוודאות הכלבנית, מודיאורינג!!!

מאת: עפר כהן, החוג הישראלי לכלבי רועים בלגים, קבוצת מונדיאורינג

צילומים: ויטלי לפישונק, עפר כהן, פיטר ויט

מונדיאורינג, הינו ספורט כלבני חדש בארץ, המשלב את אלמנט ההפתעה לנוהג ולכלב, – אי וודאות לגבי נושא המבחן וסדר התרגילים. לא בכדי מבחן המונדיאורינג נחשב למבחן הקשה בעולם !
ספורט בינלאומי זה פותח בסוף שנות ה-80, והרעיון שמאחוריו היה להכניס למבחן אחד את האלמנטים היפים והקשים ביותר מכלל זירות הספורט (צרפתית, בלגית, הולנדית, וגרמנית).

במונדיאורינג הכלבים חייבים להיות חזקים, מהירים, חדים, בעלי נשיכה חזקה, יכולת להתמודד עם לחץ מנטאלי ופיזי חזק מהסביבה ומהאובייקט- רק כלבי עבודה חזקים באמת יתאימו לכך. לא במקרה מרבית הכלבים המסוגלים לבצע מבחן זה הינם מגזע הרועה בלגי.
הזירה הינה זירה משתנה ולא ידועה, נתונה להחלטת השופט ביום המבחן. לדוגמא זירה יכולה להיות עם אלמנטים חקלאים, אלמנטים מעולם הספורט, וכדומה. בזירה תמיד יהיה בלאגן והמון חפצים מפוזרים כדוגמת כדורי רגל, צעצועים ועוד. בתרגילים מסוימים יהיה ברקע גירויים של רעש חזק כדוגמת רעש של מסור חשמלי. בספורט הזה תוכלו לראות כלבים מבצעים קפיצות לגובה ואף לרוחק שנראות כאילו נלקחו מסרט של הנשיונל ג'יאוגרפיק.

מה עוד נכלל בספורט זה?

תרגילי משמעת המצריכים אימון ואמון רב בין הכלב לבעליו.
תרגילי הבאה עם חפצים משתנים.
תרגילי תקיפה מרחוק על אובייקט עם חליפה, המשלבים שליטה ומשמעת מעוררת הערצה.
תרגילי ליווי והגנה על בעלי הכלב, בתרחישי אירוע מסובכים ומורכבים ביותר.
תרגילי שמירה על חפץ תוך עקשנות ודבקות במשימה של הכלב.
תרגילי חיפוש בהם מתחבא האובייקט במקום לא ידוע לכלב והכלב חייב לסרוק ללא הפסקה בהתמדה עד למציאת וסימון האובייקט, ועוד תרגילים שטרם נראו בארץ.
הכלל החשוב במונדיאורינג – שום דבר לא ידוע מראש.
אז בואו להנות ולהתרשם מענף הספורט הכלבני הקשה והמאתגר בעולם