!-- Facebook Pixel Code -->

למידה – איך זה עובד? למה זה עובד?

תיאורית הלמידה נחלקת לשני דפוסי למידה מובחנים זה מזה, התניה קלאסית ועיצוב התנהגות על ידי מתן חיזוקים (התניה אופרנטית). כאשר אנו באים לאלף את הכלב חשוב מאוד שנדע באיזה דפוס אנחנו עוסקים, כדי שנוכל להתא
 
תיאורית הלמידה נחלקת לשני דפוסי למידה מובחנים זה מזה, התניה קלאסית ועיצוב התנהגות על ידי מתן חיזוקים (התניה אופרנטית). כאשר אנו באים לאלף את הכלב חשוב מאוד שנדע באיזה דפוס אנחנו עוסקים, כדי שנוכל להתאים אליו את סוג האימון ומתכונתו.
 התניה קלאסית
בלמידה בדפוס התניה קלאסית, נוצר הקשר אסוציאטיבי בין גירוי טבעי להתנהגות. ברגע שנוצר הקשר כזה, תגובת הכלב היא אוטומטית, כלומר, הוא לא ממש "משקיע מחשבה" בהתנהגות זו שלו. למשל, אם מישהו יצעק "זהירות!", אנחנו באופן אוטומטי נרים את ראשנו לשמע הקריאה ולא נעצור לחשוב על הסיבה לקריאתה. התניה קלאסית עובדת בצד רגש ורפלקס והיא קשה מאוד לשליטה.
אם אי פעם נכחתם, חלילה, בתאונת דרכים, אתם יודעים שכל מכונית דומה, בצבע דומה, או ממודל זהה וכו' תגרום לכם להתכווץ. זוהי התנהגות לא רצונית מצדכם. לא ניתן להימנע ממנה. התנהגות כזו תיעלם רק לאחר שנסעתם בכביש פעמים רבות ולא ארעה תאונה. במלים אחרות, כאשר יש התניה חלופית שבה אתם לא נרתעים בנסיעה בכביש.
 
התניה אופרנטית (ע"י מתן חיזוקים)
אם התניה קלאסית היא תגובה רגשית, הרי שהתניה אופרנטית היא תגובה אנליטית שיש לה מוטיב של סיבה ותוצאה. היא תלויה בחשיבה והגיון סיבתי ("אם אעשה כך, יקרה א', אם אעשה אחרת, יקרה ב'). זהו הבסיס עליו אנחנו בונים התנהגות חדשה.
בתיאורית למידה, "חיובי" ו"שלילי" אינם מושגים ערכיים של טוב ורע, אלא של הוספה או חיסור. "חיובי" פירושו הוספת אלמנט כדי להשפיע על תגובה, "שלילי" פירושו להחסיר אלמנט כדי להשפיע על תגובה.
ישנם ארבעה עקרונות להתניה אופרנטית:
·         חיזוק חיובי – הוספת אלמנט על מנת להגביר תגובה. לדוגמא, באילוף כלבים, אם ניתן לכלב צ'ופר על כך שישב, כי אז שהצ'ופר מוסף כדי לחזק את הישיבה. אצל בני אדם, אם אדם מקבל משכורת על כך שהלך לעבודה, המשכורת היא הוספה של אלמנט על מנת לחזק את הופעתו של האדם לעבודה. אותו אדם ימשיך להופיע לעבודה על מנת לקבל את המשכורת החודשית שלו.
·         חיזוק שלילי – החסרת אלמנט על מנת להגביר תגובה. בדרך כלל משהו בלתי נעים. לדוגמא, באילוף כלבים, אם נמתח לכלב את רצועת החנק שלו עד שיבוא אלינו ונפסיק לעשות זאת כאשר יבוא, הוא ילמד שניתן להפסיק את המתיחה, שאינה נעימה לו, על ידי כך שיבוא אלינו. אצל בני אדם, אם הורה נכנע לילד בגלל שזה צורח, ההורה לומד שהוא יכול להפסיק את הצרחות אם ייכנע לילד.
·         תיקון חיובי – הוספת אלמנט על מנת להוריד התנהגות. בדרך כלל משהו בלתי נעים. לדוגמא, אם נמתח את רצועת החנק של הכלב כאשר הוא רודף אחרי ארנבות, הוא לומד שניתן להימנע מהמתיחה, שאינה נעימה לו, על ידי כך שלא יפתח במרדף. אצל בני אדם, אם אדם אינו משלם מסים, הוא עלול להישלח למאסר. אותו אדם לומד שהוא יכול להימנע ממאסר אם ישלם את מסיו.
·         תיקון שלילי – החסרת אלמנט על מנת להוריד התנהגות. לדוגמא, אם ניתן לכלב צ'ופר על כך שהוא יושב זקוף, אך לא ניתן לו דבר על כך שישב ברישול, אנחנו מחסירים את הצ'ופר כדי להעניש את הכלב על ישיבה מרושלת. הכלב ישב זקוף על מנת לקבל את הצ'ופר שלו. אצל בני אדם, אם אדם מקבל משכורת על כך שהלך לעבודה, ו"מפשל" ומשכורתו מעוכבת או נמנעת ממנו בשל כך, אי קבלתה הוא החסרה על מנת להעניש את אותו אדם על התנהגות בלתי ראויה בעבודה. אותו אדם ימנע מהתנהגות זו על מנת לקבל את משכורתו.
 
אהה! ישנן עוד אפשרויות לחיזוק שלילי ולתיקון חיובי. אם המטרה היא להימנע ממשהו, אז נוכל לעשות משהו כמו להתרחק מהילד הצורח או להעלים הכנסות כך ששלטונות המס לא יוכלו לגלות אותם (לתשומת לב שלטונות המס: אני מדווח על כל הכנסותיי, אני לא לוקח סיכון, אתם מפחידים אותי). אלו הן השיטות לבחירה לאילוף המבוסס על תיקון מסורתי. בדיוק כמו אצל בני אדם, שיטות אלה עובדות, אך הן עובדות פחות טוב ופחות בקלות.
סוג האימון בו מומלץ להשתמש באילוף כלבים הוא של חיזוק חיובי ותיקון שלילי. במלים אחרות, מומלץ להשתמש במניפולציה מתגמלת, במקום להשתמש בשיטה המסורתית של מניפולציה על ידי כאב או כוח. השיטה המומלצת גורמת לכלב להשתוקק לקבל מאתנו משהו חיובי, כלומר, כלב בעל מוטיבציה גבוהה ביותר!
חשוב לזכור, שהשיטות הללו עובדות רק כאשר החיזוקים או התיקונים מתוזמנים כראוי. אלמנט העיתוי מכריע פחות כאשר מדובר בבני אדם, כאשר אנחנו יכולים להסביר זה לזה מדוע דברים מתרחשים. לא נוכל להסביר לכלב דברים מסוג זה. כדי שכלב יבין מדוע דברים קורים, החיזוק או התיקון חייבים לבוא תוך חצי שנייה, אם לא מהר יותר. זה כל הזמן שיש בידינו. זה גם מה שמבדיל מאלפים בינוניים ממאלפים מעולים. ככל שתזמון החיזוק או התיקון טוב יותר, כך הכלב ילמד מהר יותר וטוב יותר את ההתנהגות הרצויה, משום שהוא לא יהיה מבולבל.
חשוב לזכור: מאחר שהתניה קלאסית היא רגשית ובלתי רצונית, היא תמיד תגבר על התניה אופרנטית. כדי להתמודד עם בעיות קלאסיות, מומלץ להשתמש בהתניה קלאסית, לא בהתניה אופרנטית. זוהי נקודת התורפה המאפיינת מאלפים רבים המנסים להתמודד עם אגרסיביות מתוך פחד אצל כלבים על ידי ענישה (תיקון). ההתנהגות האגרסיבית רק מתגברת, משום שפחדו של הכלב גובר. אותם מאלפים אינם מבינים את ההקשרים שהכלב עושה.
 
מוטיבציה, מוטיבציה, מוטיבציה
זהו לב ליבו של תהליך האילוף. אם לא נבין מה המשמעות של יצירת מוטיבציה בכלב שלנו, אז אנחנו נלחמים קרב חסר סיכוי. קל הרבה יותר ללמד את הכלב שלנו משהו, אם אנחנו יודעים בשביל מה הוא עובד, ונבין איך שיטות אילוף שונות משפיעות על המוטיבציה שלו לעבוד. ברגע שנבין את הדברים האלה, נוכל לשלב בין השיטות האלה כדי להשיג אפקט מקסימאלי. קודם כול, עלינו להבין שהכלב לא תמיד רוצה לרצות אותנו. זה אולי ירים כמה גבות, אבל האם אתם באמת חושבים שכלבים נועדו כדי לרצות בני אדם? אם זה היה כך, הכלב שלנו היה עסוק כל היום בלשמח אותנו ותוך כדי כך היה הופך לנודניק אמיתי. כמו כן, אם המוטיבציה היחידה של הכלב הייתה לרצות בני אדם, לא היינו צריכים להשתמש בכלים מניעים אחרים, כמו רצועות אילוף אוכל, או צ'ופרים. אילו זה היה אפשרי אצל כלבים, זה היה אפשרי גם אצל בני אדם. תחשבו על זה, האם אתם עובדים רק כדי לרצות את הבוס שלכם? לא נראה לי. אתם אוהבים לראות שהבוס שלכם מרוצה משום שלמדתם שיום העבודה שלכם עובר הרבה יותר בקלות אם הבוס שלכם מרוצה. חוץ מזה, אילו הייתם עובדים רק כדי לרצות מישהו, לא הייתם זקוקים לתלוש המשכורת.
מה שמאלפים טובים לומדים לנצל לטובתם הוא את המוטיבציה של הכלב. על ידי יצירת מניפולציות ושליטה במרכיבי המוטיבציה של הכלב, ניתן להתאים אסטרטגיות אימון לכל כלב. ניתן להשתמש גם במוטיבציה של תחרות (הסחה). על ידי הבנה של איך הכלב שלנו רואה מרכיבים שונים של מוטיבציה לעבוד, ניתן לגרום אפילו להסחה להניע את הכלב לעבוד.
 
אמיתי טל – בעלים ומאלף ראשי IPD, אחראי על האימונים בחוג להצלה והגנה

Calendar

נובמבר 2020
א ב ג ד ה ו ש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00