גזעים קבוצה 2 - כלבי מולוסר / פינצ'ר-שנאוצר / הרים שוויצרי

לאונברגר

ליאונברגר - צילום - גיא בכר
לאונברגר

לאונברגר Leonberger

שייך לקבוצה מולוסר מטיפוס הררי

מאת: גיא בכר, החוג הישראלי לסן-ברנרד וניו פאונדלנד

תמונות : גיא בכר, Carla Dusseldorp, Dragongården.

מידע כללי:

הלאונברגר משמש לתפקידים שונים בעולם, בראש ובראשונה ככלב משפחה, בגלל אופיו הנח וגודלו משמש ככלב טיפול באוכלוסיות שונות (מבוגרים, נכים וכו') – באנגליה קיים גוף שנועד למטרה זו, בארצות מסוימות משמש להצלה במים ואחרון חביב משמש לשמירה (גם אם זה דבר נדיר בימינו). הכלב הינו בצבעי צהוב ואדום עם מסכה שחורה. קיים הבדל משמעותי בין זכר לנקבה בגודל ובמשקל. פרוותו ארוכה ורכה, ראשו וגופו גדול ומסיבי, זנבו ארוך ופרוותי ובעל קרום שחיה בין האצבעות, אוהב מאוד ילדים, ישנם סיפורים על כך שכלבי לאונברגר הפרידו במריבת ילדים ע"י שנעמדו ביניהם ובזכות גודלם גרמו להפרדה בין הילדים הניצים.

אופי

כלב גדול בעל אופי עדין ורך המתאים למשפחה, בעיקר ילדים ולחיים בחברת חיות אחרות. אוהב את משפחתו ורוצה לרצות את בעליו, קל לאילוף.

הידעת?: בזכות אופיו העדין וגודלו העצום הלאונברגר קיבל את הכינוי "הענק העדין".

לאונברגר צילום גיא בכר
הלאונברגר הינו כלב משפחה אידאלי. צילום גיא בכר

הגזע פותח במאה ה-19 ע"י הנריק הסינג, ראש העיר לאונברג שבגרמניה, שרצה לפתח כלב שיראה כמו סמל העיר שהיה אריה. כמגדל של כלבי ניופאונדלנד החליט להרביע כלבים אילו עם סן ברנרד וכלב הרים פירנאים, עד שיצא הכלב לו ציפה. לאחר מלחמת העולם השנייה נותרו כ-300 פריטים בלבד בגרמניה ולא היה ניתן להמשיך שושלות עם פרטים אלו. במהלך 1950 העיר לאונברג לקחה תחת חסותה את המועדון והלאונברגר נהפך לקמע העיר. כיום ישנם פריטים רבים בכל העולם.

ללאונברגר שיער ארוך וכפול

 

10 שנים בממוצע.

זכרים 72-80 ס"מ (מומלץ 76 ס"מ), נקבות 65-75 ס"מ (מומלץ 70 ס"מ)

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

הלאונברגר, כמו גזעים גדולים אחרים, עוברים צילום רנטגן לסיווג מצב האגן (HD) והמרפקים (ED). כמו כן לגזע זה יש בדיקות גנטיות למוטציות LPN1 ו- LPN2 , כדי להרביע כלב/ה עליהם להיות נקיים מ LPN2 ונקיים או שרק אחד מהם נשא של LPN1.

הגזע בישראל

היסטוריית הלאונברגר בישראל חוזרת שנים רבות לאחור, אז הגיעו לארץ פרטים בודדים ואף נעשית הרבעה אחת של הגזע. במשך השנים עלו לארץ פריטים בודדים ולפני שנת 2012 היו בארץ כ- 3 כלבים מהגזע. בשנת 2012 החלה התפנית כאשר יובאה לארץ כלבת לאונברגר במטרה להתחיל גידול של הגזע בארץ ובכך פתח את ההתעניינות של אנשים נוספים שהחלו להביא כלבים אלו. בשנת 2016 הייתה המלטה ראשונה מזה שנים רבות של הגזע בארץ. כלבי הלאונברגר משתייכים ל"החוג הישראלי לסן ברנרד וניופאונדלנד", חוג קטן אך איכותי וכיום נמנים בארץ כ-16 כלבי לאונברגר. הכלבים נהנים ממפגשים, טיולים, תערוכות ואימוני הצלה במים בחסות המועדון.

הלאונברגר איננו כלב אנרגטי אך כן אוהב לרוץ ולשחק

 

דורש הרבה הברשה וטיפוח.

מאחר והלאונברגר הינו כלב גדול רצוי מאוד לאלפו לפחות לפקודות הבסיסיות, אם כי אילופו קל.

מתאים מאוד למשפחה ולחיים בסביבת חיות אחרות. רצוי שיגדל בבית עם חצר אך ניתן גם בדירה גדולה.