!-- Facebook Pixel Code -->

כמה כלבים ניתן להחזיק בדירת מגורים?

שאלה שרבים מאיתנו נתקלים בה היא, כמה כלבים מותר להחזיק בדירה. מתברר, שהדבר אינו מוגדר בצורה חד-משמעית וכל רשות קובעת זאת באופן עצמאי.

מאת: עו"ד בן קרפל / עו"ד יעקב עפרוני

 

לא פעם נשאלת השאלה האם קיים בסיס חוקי למספר הכלבים שיכולים להיות בחזקתו של יחיד?

בשונה ממדינות מערביות בעולם, שבהן ניתן למצוא בקלות רבה תשובות לשאלה זו (בצרפת מספר הכלבים שיחיד יכול להחזיק עומד על 9), הרי שנכון לרגע כתיבת שורות אלו, במדינת ישראל לא ניתן למצוא תשובות מבוססות בחקיקה ראשית. תשובות חלקיות ניתן למצוא בחוקי העזר של הרשויות המקומיות.

 

לצערנו, המחוקק לא חשב לתת לנושא ביטוי מספק והולם ובעצם קיימת לאקונה חוקית אמיתית בכל הקשור להחזקת כלבים בבתי מגורים.

 

המציאות אם כך, משאירה כלבנים ו/או חובבי כלבים רבים ללא תשובות, לנוכח העובדה כי אין חוק חד משמעי המגדיר את הנושא. ישנם כאלו החושבים כי המצב הקיים כפי שהוא עדיף, ואולם הם אינם לוקחים בחשבון את העובדה כי כאשר הדברים לא מוגדרים, תחומים וידועים מראש, הם פתוחים לפרשנות. במקרה שלנו חוקי העזר, רובם ככולם, מעניקים כוח בלתי סביר לווטרינר הרשותי ונתונים לפרשנותו הבלעדית.

 

לצורך הבדיקה נבדקו שני חוקי עזר עירוניים של שתי ערים גדולות במדינת ישראל, האחת היא תל אביב והשנייה היא חיפה.

 

חוק העזר של עיריית חיפה בדבר פיקוח על כלבים וחתולים, אינו מתייחס באופן ישיר למספר הכלבים שמותר ליחיד להחזיק. הוא כן מתייחס לסיטואציות שבהן ניתן להימנע מלהוציא רישיון או לבטל רישיון קיים.

 

חשוב לציין, כי כאשר לא ניתן רישיון ו/או מבוטל רישיון, למנהל ישנן סמכויות מרחיקות לכת עד כדי החרמת והמתת כלבים. זוהי ההתייחסות הקרובה ביותר לענייננו בחוק העזר של עיריית חיפה:

 

"המנהל רשאי להגביל את מספר הכלבים או החתולים שבהחזקת אדם אחד אם הם מהווים מטרד, מפגע תברואי או סיכון לציבור".

 

נשאלת השאלה, מיהו אותו מנהל? התשובה הינה: "הרופא הווטרינר שמועצת הרשות המקומית מינתה אותו להיות מנהל השירות הווטרינרי של הרשות המקומית."

 

כלומר, ניתן לראות בברור כי, בעיריית חיפה אין תשובה חד-משמעית לשאלה כמה כלבים יכול יחיד להחזיק במחיצתו?

 

הדבר היחידי הקיים בחוק העזר, הינו מאין תנייה מגבילה שאומרת שהמנהל יהיה רשאי להגביל את מספר הכלבים רק אם הם מהווים מפגע תברואתי או סיכון לציבור.

 

אם כן, בידי מי לקבוע האם אותם כלבים מהווים מפגע תברואתי או סיכון לציבור? גם על כך התשובה הינה: אותו מנהל!

 

והנה לנו דוגמא פורמאלית ומבוססת לכוח הבלתי יאומן שמוענק לאותו מנהל, מבלי יכולת ממשית לערער עליו.

 

בחוק העזר הספציפי הנ"ל מגדילים לעשות, כאשר נקבע מנגנון שפוטר את הרשות המקומית או מי מטעמה לשלם פיצויים לתושבים שנפגעו מהתנהלות הרשות: "הרשות המקומית או מי שפועל בשמה ומטעמה, פטורים מתשלום פיצוי בשל פעולה או מחדל שעשו או נמנעו מעשייתם, לפי הענין, לפי הוראות חוק עזר זה".

 

ספק רק אם סעיף זה היה עומד במבחני מידתיות וסבירות חוקתיים, אך זהו המצב כפי שהוא נכון להיום.

 

חוק העזר של עיריית תל אביב-יפו גם הוא עמום, בנוגע לשאלת מספר הכלבים שיחיד יכול להחזיק וגם הוא מדבר על הסיטואציה בה הרופא הווטרינר רשאי לסרב לתת רישיון, כבר נכתב מהן ההשלכות במקרה של רישיון שלא ניתן.

 

על פי חוקי העזר של עיריית תל אביב-יפו ניתן לסרב לתת רישיון כאשר: "לאותו אדם יותר מכלב אחד",  השוני בחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו לעומת עיריית חיפה הינו, שכוחו של הווטרינר הרשותי מוגבל רק לסירוב לתת רישיון, והסמכות לבטל רישיון קיים, ניתנה רק לראש העירייה עצמו כאשר, גם במקרה הזה ההחלטה הינה סופית ובלתי ניתנת לערעור.

 

לסיכום:

 

המחוקק במדינת ישראל לא מצא צורך לתת ביטוי אמיתי בחקיקה ראשית ו/או בתקנות למספר הכלבים שמותר ליחיד להחזיק. הסמכות נתונה במקרים אלו לרשויות המקומיות שמחוקקות חוקי עזר עירוניים וגם שם, לצערנו, אין תשובה חד-משמעית בעניין.

 

כאשר לא מוצאים תשובות בחוק הכתוב, הולכים לפסיקה. לאחר חיפוש פסיקות רלווטניות לשאלה ניתן לומר, כי התשובה היא לא במספר הכלבים אלא בנזק הסביבתי שהם גורמים או עתידים לגרום. כלומר אדם שמחזיק 10 כלבים בדירת מגורים ומצליח לנטרל את הריחות והרעש לא ייחשב כעובר על החוק.

 

באותה הנשימה, מהרגע שיתחילו לזרום תלונות על אותו אדם לווטרינר הרשותי ו/או לרשות המקומית שתעביר את התלונות לווטרינר הרשותי,  לזה האחרון, יש את הסמכות החוקית ברוב רובם המכריע של חוקי העזר לבטל את רישון ההחזקה של אותם כלבים שבבעלות האדם המחזיק בהם ומתוקף כך, להחרימם ובמקרים גרועים יותר אף להמיתם.

 

בנוסף קיימים פסקי דין של רשויות ווטרינריות שתבעו מחזיקי כלבים וחתולים בדיוק בשל אותה טענה שהכלבים והחתולים גרמו לריחות ולרעש בלתי נסבל לשכנים המתגוררים בסמיכות.

לצערנו, במקרים כאלה הנטייה החד-משמעית של בתי המשפט היא לטובת הרשות וכמובן לטובת אלו שנפגעו מאותו מפגע סביבתי.

 

נראה כי אין מנוס והגיעה השעה להתאחדות הישראלית לכלבנות ועמותות דומות לה, לפעול לקידום חקיקה שתסדיר, תבאר ותקבע מסמרות בעניין החזקת כלבים ו/או חתולים בדירות מגורים ובבתים, כנהוג במדינות מערביות רבות בעולם. וזאת בכדי להוציא את הכוח הבלתי נתפס, שבמכוון  או שלא, ניתן לווטרינרים הרשותיים.

 

בימים אלו כותבי שורות אלו, עמלים ביחד עם עוד אנשים יקרים מעולם המשפט, על הקמת וועדת זכויות בעלי חיים במחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין. וועדה זו תרכז בתוכה את עורכי הדין המובילים בישראל אשר לעיסוקם זיקה לעולם בעלי החיים. בוועדה יועלו הצעות לייעול ושדרוג חיי מחזיקי הכלבים במדינת ישראל והבאת אותן הצעות גם לרמה התחיקתית.

 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00