!-- Facebook Pixel Code -->

כלב צאן אנגלי עתיק Old English Sheepdog

אחד הגזעים היפים והחביבים, לא מתאים למי שלא מוכן לטפח את פרוותו המיוחדת.

כלב צאן אנגלי עתיק

 

כלב צאן אנגלי עתיק קרוי באנגלית Old English Sheepdog וכינוי החיבה שבו הוא מוכר בחלקים גדולים מהעולם הוא בובטייל (Bobtail), שפירושו "זנב קצוץ". ואכן, עד לפני כעשור, היה נהוג לקצוץ לכלבים את הזנב כולו ימים ספורים לאחר ההמלטה.

 

הזנב הקצוץ הוא אחד הסממנים שנותרו, כך מספרים, מהתקופה שבה שימש הגזע את הנוקדים באנגליה, הן כשומר על העדר והן ככלב שעזר להוביל את העדר מהחוות לערים. לפני כמה מאות שנים היה נהוג באנגליה מס על כלבי מחמד, והטענה היא שקיצוץ הזנב סימל לפקחי המס שמדובר בכלב עבודה. כיום הפסיקו לקצוץ את הזנבות והכלבים לא איבדו מאופיים המקסים ומצורתם היפה.

 

אי אפשר להתעלם מכלב צאן אנגלי – זהו כלב גדול למדי (בסביבות 60 ס"מ גובה) ומאסיבי (כ-40 ק"ג לכלב בוגר) עם פרווה ארוכה ומלאה בצבעים של לבן ואפור. בגורים הפרווה עוד יותר מושכת כיוון שהחלק האפור הוא שחור, דבר שיוצר גורים שמזכירים דובי פנדה מקסימים. כאשר הכלב גדל, הפרווה מחליפה צבע, מתארכת והפרווה הגורית הצמרירית הופכת לפרווה כפולה שחלקה החיצוני ארוך ונוקשה יחסית ודוחה מים, ואילו החלק התחתון מספק בידוד מצויין הן מפני הקור השורר באנגליה והן מפני החום במזרח התיכון.

 

ואכן, אחד הדברים שצריך לקחת בחשבון כאשר לקוחים הבייתה גור כל כלב צאן אנגלי הוא שהגור יתפתח במהירות לכלב גדול וכבד עם פרווה סבוכה. לפיכך, הכלב דורש הן פעילות גופנית שתעזור לו לשמור על שרירים במצב טוב והן טיפוח מתמיד שלא יאפשר לפרווה להפוך לקשר אחד גדול, שמסכן את בריאות הכלב.

 

מאידך, הפרווה כמעט שלא נושרת ומספיק הברשה יסודית פעם בשבועיים בערך, רצוי עם קונדישנר מתאים, כדי לשמור על מצב טוב.

 

מבחינת אופי, מדובר בכלב נינוח, קשור מאוד לבעליו וקל לחינוך. למרות גודלו, אין שום צורך בתיקונים עזים כדי לגרום לו לעשות את מה שבעליו רוצה. הדבר שמניע אותו הכי טוב זאת מילה טובה ואיזו טפיחה על השכם. הגורים לומדים להיות נקיים בבית בגיל צעיר למדי והכלב בדרך כלל לא עושה נזק של ממש בבית (כל עוד הוא מקבל די פעילות גופנית מכוונת וטיולים).

 

יש שני סוגים של בני אדם שעדיף שלא ייקחו כלב צאן אנגלי: אנשים שמתכוונים להחזיק את הכלב בחצר ואנשים שחושבים שמדובר בפודל ושאין בעייה לספר אותו לקראת הקיץ. הכלב זקוק לפרווה מלאה גם בקיץ כיוון שהיא שומרת עליו מתנאי מזג האוויר שלנו וברור שאי אפשר לשמור על מצב פרווה תקין כשהוא בחוץ. אבל מעבר לכך, כפי שצויין בפסקה הקודמת, הכלב קשור במיוחד לבעליו ויהיה זה עוול להרחיק אותו.

 

כלב הצאן האנגלי הוא בעל אופי חביב מאוד ברחוב והוא אפילו מסוגל לחצות כביש בהתלהבות כדי להגיד שלום לאדם שהוא מעולם לא פגש. מאידך, כשהוא בבית הוא בהחלט מתריע כשיש רעשים חשודים והנביחה החזקה והמהדהדת שלו יכולה להרתיע את רוב הפולשים. עם זאת, נדיר לראות כלב כזה שנושך או פוגע במישהו.

 

בישראל אין הרבה כלבים מהגזע, אך הכלבים שישנם ברובם מפגינים בריאות טובה וחיים ארוכים. תוחלת החיים הממוצעת בגזע היא 12 שנים. המחלה הגנטית היחידה הבולטת היא היפ-דיספלזיה אך כל הכלבים בארץ עוברים צילום רנטגן לבדיקת אגן הירכיים לפני שהם נכנסים למעגל ההרבעות וההמלטות ובכלבים שנמצאים היום אין ממצאים חמורים בתחום זה.

תקן הגזע הרשמי

 

 

כלב צאן אנגלי עתיק
תקן FCI מס' 16
ארץ מוצא: אנגליה
תאריך פרסום תקן רשמי תקף: 13.10.2010
תפקיד: כלב צאן
סיווג FCI:          קבוצה 1 כלבי צאן ובקר (למעט כלבי בקר שוויצריים)
                        חלק 1 כלבי צאן
                        אינו זקוק למבחן עבודה
 
תולדות הגזע בקצרה: למרות שכלב הצאן האנגלי רשום ככלב בריטי, ככל הנראה מוצאו מכלבי רועים אירופיים מסוג כלב רועים דרום רוסי וברגמסקו שהוכלאו עם כלבי צאן בריטיים. כיום הוא נחשב לכלב שמוצאו בריטי ולעתים קרובות הוא מכונה Bobtail. כלב חזק, קומפקטי ובעל פרווה שופעת; פרוותו העמידה בפני פגעי מזג האוויר היא תכונה המייחדת אותו. מדובר בכלב כפרי, אינטליגנטי וידידותי, ניחן בנביחה מהדהדת שיכולה להפחיד כל פולש.
 
הופעה כללית: כלב חזק, בעל מראה ריבועי, סימטרי מאוד ובנוי היטב. לחלוטין אינו גבוה על הרגליים, כל גופו מכוסה פרווה סמיכה. כלב שרירי ומוצק, בכושר טוב, עם הבעה אינטליגנטית ביותר. אין לשנות את קווי המתאר הטבעיים שלו באמצעות מספריים או מכונת תספורת. בעל סיבולת גבוהה, עם קו עליון שעולה בעדינות וגוף בצורת אגס במבט מלמעלה. בתנועה ישנו גלגול אופייני כאשר הוא הולך או נע ב-amble. לנביחה יש איכות צליל ייחודית.
 
יחסים חשובים: הכלב בעמידה נמוך יותר בשכמות מאשר במותן. ראש מתאים לגודל הגוף. אורך הזרבובית כמחצית מאורך הראש הכולל.
 
התנהגות ואופי: כלב נוח לאילוף בעל אופי יציב. אמיץ, נאמן ואמין, בלי שום רמז לחשש או לתוקפנות שאינה נובעת מהתגרות.
 
ראש
אזור הגולגולת:
גולגולת: מרווחת, מרובעת למדי. מקושתת היטב מעל לעיניים.
סף מצח: מוגדר היטב
 
אזור הפנים
אף: גדול ושחור. נחיריים רחבים.
זרבובית: חזקה, מרובעת וקטומה
לסתות/שיניים: שיניים חזקות, גדולות וממוקמות בצורה אחידה. מנשך מספריים – לסתות חזקות עם מנשך מספריים מושלם, אחיד ושלם, כלומר השיניים העליונות חופפות וצמודות לשיניים התחתונות וממוקמות בניצב ללסת. מנשך צבת קביל אך לא רצוי.
עיניים: במרחק טוב זו משו. עיניים כהות או עין אחת כהה והאחרת כחולה. שתי עיניים כחולות קבילות. עיניים בהירות אינן רצויות. רצוי פיגמנט מסביב לעיניים.
אוזניים: קטנות ונישאות בצמוד לצדי הראש.
 
צוואר: ארוך למדי, חזק ובעל קשת אלגנטית.
 
גוף: קצר למדי וקומפקטי.
מותן: חזקה מאוד, רחבה ומקושתת בעדינות.
בית חזה: חזה תחתון עמוק ומרווח. צלעות מקושתות היטב.
 
זנב: בעבר היה נהוג לקצוץ או שנולד עם גדם זנב טבעי.
קצוץ: בדרך כלל קצוץ מהיסוד.
לא קצוץ: נשיאה טבעית. מנוצה היטב בפרווה שופעת בעלת מרקם קשה.
 
גפיים
גפיים קדמיות:
כתף: משוכה היטב לאחור, צרה יותר בקצה השכמות מאשר במפרק הכתף. כתפיים מאסיביות מדי אינן רצויות.
מרפק: צמוד לבית החזה
אמה: אמות ישרות לחלוטין, עם הרבה עצם, מרחיקות את הגוף היטב מהקרקע.
כפות קדמיות: קטנות, מעוגלות ואסופות. בהונות מקושתות היטב. כריות עבוד וקשות. אינן פונות פנימה או החוצה.
 
אחוריים
מראה כללי: אחוריים מכוסות בפרווה רבה, מעוגלות ושריריות.
ברך: מכופפת היטב, אך לא מוגזמת
שוק: ארוכה ומפותחת
עקב: ממוקם נמוך
קרסול (פיסה אחורית): מקבילים זה לזה במבט מאחור.
כפות אחוריות: קטנות, מעוגלות ואסופות. בהונות מקושתות היטב. כריות עבוד וקשות. אינן פונות פנימה או החוצה.
 
תנועה: בהליכה, מפגין גלגול דובי מאחור. בטרוט, מראה שליחה חסרת מאמץ ותנועה אחורית עם דחיפה חזקה, כאשר הרגליים נעות ישר לאורך נתיב התנועה. דהירה גמישה ביותר. במהירות נמוכה, יש כלבים שנוטים להליכת פס. בתנועה, הראש יכול לרדת באופן טבעי.
 
פרווה
שיער: סמיך, במרקם נוקש וטוב, אינו ישר אלא מעט גלי אך נטול תלתלים.
פרווה תחתונה מפוך חסין מים. ראש וגולגולת מכוסים פרווה רבה, אוזניים מכוסות בצורה בינונית. צוואר מכוסה היטב, רגליים קדמיות מכוסות פרווה מכל צדדיהן. האחוריים עם פרווה מלאה יותר מיתר הגוף. איכות ומרקם חשובים יותר מאורך וסמיכות הפרווה.
 
צבע: כל גוון של אפור, אפור-מנומר או כחול. הגוף והאחוריים בצבע מלא עם או בלי גרביים לבנות. כתמים לבנים בחלק המלא אינם רצויים. ראש, צוואר, רגליים קדמיות ובטן בצבע לבן עם או בלי כתמים. כל גוון של חום אינו רצוי.
 
גובה ומשקל
גובה בשכמות: זכרים    61 ס"מ ומעלה
                        נקבות    56 ס"מ ומעלה
 
הטיפוס והסימטריה בעלי חשיבות עליונה ואין להקריב אותם בשום אופן על מזבח הגודל.
 
שגיאות: כל חריגה מהנקודות שצויינו לעיל תיחשב לשגיאה וחומרת השגיאה עומדת ביחס ישיר למידת החריגה, ולהשפעתה על בריאותו ורווחתו של הכלב ועל יכולתו לבצע את עבודתו המסורתית.
שגיאות פוסלות
*           כלבים תוקפניים או פחדנים
*           כל כלב שמפגין סטיות גופניות והתנהגותיות בולטות ייפסל.
 
הערה: לזכרים צריכים להיות שני אשכים נורמליים למראה שירדו במלואם לשק האשכים.
 
 
 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00