גזעים קבוצה 2 - כלבי מולוסר / פינצ'ר-שנאוצר / הרים שוויצרי

כלב הרים שוויצרי גדול

מאת: ד"ר צחי טיבולי, המועדון הישראלי לכלבי הרים שוויצריים

תמונות:  David Raihelgauz, Dmitry Yakobson

שייך לקבוצה 2

מידע כללי:

כלב ההרים השוויצרי הגדול (Greater Swiss Mountain Dog או  Grosser Schweizer Sennenhund), נחשב לגדול ביותר במשפחת כלבי ההרים השוויצריים.

כלב בעל אופי משפחתי, מפונק ורגיש, אך אסרטיבי ובעל בטחון עצמי כשצריך.

אופי:

בגלל טבעם ומראם הקשוח, וגם בגלל ההיסטוריה שלהם ככלבי שמירה וכלבי עבודה, עלולים להתבלבל ולחשוב שכלב ההרים השוויצרי הגדול אינו כלב חביב – אבל ההיפך הוא הנכון. מדובר בכלב משפחה בעל יכולת הכלה עצומה, כלב שלמעשה לא מסוגל לחיות בחצר וחייב את הקרבה ואת המשפחתיות.

בגלל אופיו המשפחתי הוא לא תמיד יאהב זרים ( אם כי לא יתקוף לעולם ), אך הוא ינבח עד שתשכנעו אותו שהזר שנכנס הביתה הוא חף מפשע ולא יפגע באף אחד מבני הבית. כפועל יוצא, כלבים אלה לפעמים מעט ביישנים  וצריכים את הזמן שלהם להתרגל לאנשים שאינם מכירים.

הם מסתדרים נהדר עם כלבים אחרים, אך תמיד ישמחו לרדוף אחרי חתולים וציפורים .

הידעת?

כלב ההרים השוויצרי נקרא באנגלית "סוויסי" (Swissy), כינוי חיבה שנפוץ בעיקר בצפון אמריקה.

לפי הסברה, ההיסטוריה העתיקה של הגזע מתחילה לפני 2000 שנה, בעת שהרומאים חצו את האלפים, פלשו לשווייץ והביאו עמם את אבותיו של כלב ההרים השוויצרי הגדול. בהתחלה הם שימשו ככלבי עבודה, לרבות סחיבת משאות וכלים בחוות חקלאיות. בין היתר, הם שימשו גם ככלבי רעייה ושמירה.

לקראת סוף המאה ה-19 הגזע כמעט ונכחד, אולם התגלה מחדש בראשית המאה ה-20 על ידי הפרופסור השוויצרי אלברט היים.

כיום משמש הגזע ככלב משפחה בלבד.

צבע : טריקולור ( שחור, חום /זהב ולבן ), הפרווה קצרה ומבריקה – ברובה שחורה, אך במקומות מסוימים מבצבצת לה השכבה התחתונה שהיא חומה/ אפורה . ( בעיקר בעורף , בגב התחתון ובבטן ) בין העיניים פס לבן שמשתנה בגודלו ובעוביו אך חייב להופיע. כפות הרגליים לבנות תמיד, קצה הזנב גם הוא לבן . על החזה סינר לבן שנמשך לכל אורכו .

משקל

זכר: 60–70 ק"ג, נקבה: 50–60 ק"ג

גובה

זכר: 65–72 ס"מ, נקבה: 60–68 ס"מ

תוחלת חיים : 10-12 שנים

מבחינה בריאותית, מדובר בגזע בריא למדי, אם כי ידוע על מספר תופעות, שחלקן אופייניות לכלבים גדולים:

  1. כמו כל הכלבים מגזע ענק מומלץ לבדוק את בריאות מפרקי האגן ומפרקי המרפקים לפני הקנייה. צילום אגן תקין הוא תנאי להמלטות מאושרות.
  2. אפילפסיה – יש לא מעט דיווחים בארצות הברית בעיקר על אפילפסיה בכלבים מסוג זה. 
  3. היפוך קיבה – לא מדובר בבעיה גנטית,  אך ממשק נכון של תזמון התזונה אל מול הפעילות הגופנית, איכות המזון ואופן ההאכלה יכולים למנוע את התופעה.
  4. צמיחה הפוכה של ריס לתוך העין ( טריכיאזיס )

הגזע בישראל:

שתי ההמלטות המתועדות הראשונות של הגזע התרחשו בארץ בחודש אוקטובר 2012.

אמנם שיערו של כלב ההרים השוויצרי הגדול נחשב קצר, אך פרוותו כפולה – השכבה התחתונה מתחלפת פעמיים בשנה והדבר מצריך טיפוח קבוע, סירוק, הברשה ורחצה . כמו אחיו הברניז גם כלב ההרים השוויצרי משיר הרבה שיער,  אך עם הכנה מוקדמת וטיפוח קבוע אפשר בהחלט להתמודד עם הנשירה.

גורי כלב ההרים השוויצרי הגדול גדלים מהר מאוד ( קילו בשבוע), והם אקטיביים מאוד עם נטייה למשחק ייתר עם הפה. הם לבביים מאוד, שובבים אך לא מדי .

מומלץ להתחיל את חינוך הגור בגיל מוקדם ( אפילו בגיל שמונה שבועות ). לימוד גבולות מגיל צעיר הוא תנאי לשקט נפשי בהמשך. בגלל היותם כלבי עבודה במקור, הם ניחנים בצייתנות וביכולת הבנה מופלאה, ובנוסף תמיד ירצו לרצות את בעליהם. הם אוהבים לבצע משימות ואתגרים חדשים, ובצד היותם כלבים עצמאיים הם גם קשובים וקלים יחסית לאימון. מומלץ להשתמש באילוף חיובי.

הגזע מתבגר לאט ומגיע לבגרות לאחר 2 עד 3 שנים.

 

הגזע מתאים לכל אוהבי הכלבים הגדולים ולמשפחות שיגדלו את הכלב כחלק מבני הבית.

מתאים מאוד למשפחות עם ילדים.

פעילות ספורטיבית מאומצת ואינטנסיבית (כגון ריצה או רדיפה אחר אופניים) וגם גידול במלונה מחוץ לבית אינם מתאימים לגזע.