גזעים קבוצה 2 - כלבי מולוסר / פינצ'ר-שנאוצר / הרים שוויצרי

טרייר רוסי שחור

מאת: גבריאלה פייגלסון, החוג הישראלי לפינצ’ר ולטרייר רוסי שחור

תמונות: מאיר גור

שייך לקבוצה 2א' - פינצ'רים ושנאוצרים

מידע כללי:

הטרייר הרוסי השחור הוא תוצאה של גידול מכוון שבו נקטה רוסיה הסובייטית לאחר מלחמת העולם השנייה. הוא פותח ככלב עבודה אידיאלי, ומתאפיין בשילוב תכונות שמאפיינות גזעי עבודה שונים, כמו אומץ לב, ערמומיות ותושייה, כוח, איפוק ורצינות וגם שמחת חיים. זהו גזע בעל אופי חזק ועיקש, שמצריך גידול חשיפה ונכונים, וכאשר אלה מבוצעים כהלכה הוא הופך לכלב נאמן הקשור למשפחתו. הכלב בעל החזות האימתנית והגודל העצום מצריך יחס של כבוד, רוך ועדינות. כלב זה יודע להיות בן משפחה אוהב ונאמן, שמפגין עדינות רבה בקרבת ילדים, אולם מסוגל לעבור למצב הגנתי כהרף עין כאשר הוא מזהה איום על בני משפחתו.

הידעת?

ברוסיה הגזע מכונה בשם “הפנינה השחורה”.

כלב גדול מידות, בעל פרווה בינונית, כפולה ומקורזלת.

זכרים: גובה 72-78 ס”מ; משקל  50-60 ק”ג

נקבות גובה 68-72 ס”מ; משקל  40-50 ק”ג

הטרייר הרוסי השחור פותח ברוסיה הסובייטית ככלב עבודה אידיאלי. מתוך הצורך שלהם בכלב עבודה אשר יתאים לעבודה ולתנאי האקלים המקומיים החליטו הרוסים לייצר את הגזע האידיאלי עבורם וכך, מתוך שילוב של גזעי העבודה שהובאו לברית המועצות במשך השנים, נוצר הטרייר הרוסי השחור.

זהו גזע אשר מעדיף להיות שותף מלא בחיי המשפחה ובכל פעילות.  הגזע הוא בעל אופי מאוד חזק, אמיץ וערני, כלב אשר יודע בדיוק מה הוא שווה ומה הן יכולותיו. אלו כלבים עקשנים וכאשר עובדים עם הגזע ניתן להיווכח בצורת החשיבה שלו. חשיפה ראשונית מגיל גורות היא הכרחית לגזע על מנת להימנע בעתיד מכלבים פחדנים, תוקפנים ולא יציבים.

מדובר בכלב שיודע מחד גיסא להיות כלב משפחה אוהב ונאמן, ומאידך גיסא ממהר להגן על בני משפחתו כאשר הוא מזהה מצבי איום.

הטרייר הרוסי השחור הוא תוצאה של גידול מכוון של “הכוכב האדום”, בית הספר המרכזי לכלבים בברית המועצות, שבראשו עמד בזמן פיתוח הגזע יוסף ויסריונוביץ’ סטאלין. בעקבות מלחמת העולם השנייה חל פיחות עצום באוכלוסיית הכלבים והתעורר צורך בכלבים למטרות צבאיות. על בית הספר המרכזי לכלבים הולה משימת הפיתוח של כלבי שמירה, שיוכלו לעבוד בהגנה ושמירה על מתקנים אסטרטגיים בקשת רחבה של תנאי אקלים. לשם כך הובאו לברית המועצות גזעים שונים, כמו שנאוצר ענק, רוטוויילר, ארדלייר טרייר ועוד. המשימה הייתה קשה ומורכבת וכמה מן הגזעים לא עמדו בעומס ואו בתנאי האקלים. מתוך הצורך הדוחק בכלב עבודה שיתאים לתנאים הקיימים החליטו הרוסים “לייצר” את הגזע המושלם עבורם וכך נוצר הטרייר הרוסי השחור – שהיה שילוב של מספר גזעי עבודה שהובאו לברית המועצות. לאור זאת, תכונות ואופי הגזע הן שילוב של כנות ואומץ של קווקזי, ערמומיות ותושייה של שנאוצר ענק, כוח של רוטווילר, רצינות ואיפוק של ניופאונדלנד, שמחת חיים של ארדייל טרייר. הגזע זכה להצלחה מסחררת.

בשנת 1985 פורסם התקן הראשון של הגזע.

בשנת 1996 עודכן התקן והותאם לגידול של אותה תקופה. לפני זמן לא רב עודכן התקן פעם נוספת והותאם לגידול של השנים האחרונות.

חלה חובה לבצע צילומי אגן לכל הכלבים שמשמשים לגידול. הגזע ברמת סיכון גבוהה להיפוך קיבה.

בשלבי הגדילה יש להקפיד על פעילות מותאמת, כדי לא להעמיס על המפרקים. כמו כן, יש להקפיד שלא לחשוף את הכלב לתנאים האקלימיים הקשים של הקיץ כדי למנוע מכת חום.

למי מתאים הגזע?

למרות גודלו האימתני, הטרייר הרוסי השחור הוא כלב בעל אישיות כובשת שמצריך התייחסות מלאת כבוד ועדינות. הוא יודע להיות כלב משפחה אוהב ונאמן, מפגין עדינות בקרבת ילדים ומסתדר מצוין עם כל בעלי החיים המהווים חלק מן המשפחה. הוא בעל יצר הגנה מפותח ועובר למצב הגנתי בתוך שבריר שנייה כאשר הוא מזהה איום על בני משפחתו.

בשורה התחתונה, הטרייר הרוסי השחור יכול להתאים ככלב משפחה במשפחה גדולה ותוססת, אך גם ככלב של איש אחד. הוא יכול לשמש כמאבטח, כחבר נאמן, ככלב לוויה וכלב תערוכות.

הטרייר הרוסי זקוק לפעילות בינונית וכיוון שמדובר בכלב עבודה, יש לספק לו טיול ארוך אחד ביום לפחות, בשילוב פעילות גופנית נוספת כמו ריצה, הליכה ארוכה (שעה לפחות) או פעילות בגינת כלבים. לטרייר הרוסי חשובה מאוד עבודה ופעילות משותפת עם בעליו והיא יוצרת ובונה קשר יציב ואמין בין השניים.

פרוות הטרייר הרוסי מצריכה הברשה פעם-פעמיים בשבוע וכן יש לרחוץ את הזקן פעם בשבוע כדי להרחיק לכלוך ולמנוע היווצרות פטריות וריחות רעים. מומלץ לבקר במספרה מדי חודש וחצי-חודשיים.

אם הכלב משתתף בתערוכות, יש להקפיד על תספורת גזע. מדובר בטיפוח מתמיד ומקצועי שנדרש כדי להבטיח מראה מיטבי של הפרווה.

מבחינת אילוף וחינוך, הטרייר הרוסי השחור מחייב השקעת זמן ומומלץ אף להסתייע באיש מקצוע. יש להתחיל באילוף כבר מגיל חודשיים ולפתח את יצר המשחק של הגור. מעצם היותו כלב עבודה, פיתוח יצר זה מאפשר להוציא את המיטב מן הכלב וזאת על-ידי ניתובו לצרכיו השונים של המגדל. נדרשים הבנה וידע ספציפיים לגזע, שכן מדובר בכלב בעל אישיות עדינה מצד אחד ואופי חזק מאוד מצד שני.

Calendar

July 2020
S M T W T F S
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference June 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide May 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? April 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations March 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog December 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music November 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) October 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO September 12, 2019
   Ready to increase traffic to your website today? Use these headline generator tools and improve your click-through-rates! The post 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) September 4, 2019
   Wondering how to create a Facebook Page for your blog knowing that you really do need one? Follow our in depth guide and learn how to create and manage attractive and successful Facebook Page! The post How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Beginners guide on how to redirect a page in WordPress August 29, 2019
   Whether you’re trying to redirect a page in WordPress or just want to discover and understand why it’s important, use this guide to help you get ahead of it and learn all there is to it. The post Beginners guide on how to redirect a page in WordPress appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.