!-- Facebook Pixel Code -->

חוויות מאליפות העולם בגישוש שנערכה בגרמניה לפני שבוע על התואר IPO FH

והפעם הכתבת היא זאת שרושמת לנו מחוויותיה באליפות העולם האחרונה שבה ייצגה את ישראל בכבוד וזכתה במקום 10 מתוך 58 משתתפים מ 25 מדינות

חווית אליפות העולם בגישוש למקצועני שוצהונד

WM FCI IPO FH 2012 אליפות העולם בגישוש IPO FH התקיימה בגרמניה בעיר VELTEN קרוב לברלין.
אתר של התחרות: http://www.fci-wm-fh.de/index_en.html.

תואר IPO FH – זה תואר נוסף , שונה מFH2 עם הבדל היחיד לעשות את עקבה של 2000 צעדים פעמיים בימים שונים עם שופטים שונים.
המארגנים חשבו על רוב הדברים הרלוונטיים : בתי מלון עם אפשרות להכניס כלב קרובים לשדות או יער מאפשרים טיול נחמד עם כלב, מספיק מסעדות להאכיל את המשתתפים, מספיק חניות לרכבי המשתתפים, חניה למי שהגיע עם קרון מגורים, דוברי אנגלית בין מארגנים. למרות שנושא זה דרש שיפור. בגלל שרוב המשתתפים דיברו גרמנית ברמה כזאת או אחרת תרגום לא תמיד היה, במיוחד בשטח.
אווירה באירוע הזה שונה מאליפויות אחרות – חברתית ורגועה יותר. אין עסקים, לא מוכרים כלבים, לא מחפשים שידוכים. רמת התחרותיות יחסית נמוכה, יותר מרגישים תמיכה הדדית בין המשתתפים. מאצ'ויזם של WUSV או IPO FCI לא קיים כאן. מדברים המון על פרטים של המקצוע גישוש, מפענחים ביחד, מלמדים אחד את השני.
מזג האוויר היה מושלם לבילוי בשדות – שמש, אבל לא חם בגלל הרוח הקרה. לגישוש זה מפריע: שמש מיבשת את הדשה ורוח מבלבלת כלבים.
הגישוש בוצע בשדות מרעה. השתמשו במאות קילומטרים של שדות ירוקים.
למרות שתמיד היה מעבר נוח לרכבים, גם משתתפים, גם צופים הלכו עשרות קילומטרים כל יום. אחד הדרישות של התחרות הייתה הליכה בין חצי קילומטר לשני קילומטרים לנקודת ההתחלה. כלב צריך להיות מתורגל גם לזה: ללכת קילומטר בחום ואחרי זה לגשש עוד שני קילומטרים. אין מה לדבר על מניחי עקבות, מארגנים ושופטים שהלכו או עמדו בלי הפסקה 4 ימים מ6:30 עד 16:30.
גיל הממוצה של המשתתפים בתחרות הזאת יחסית גבוה כי לאנשים יש יותר זמן פנוי, יש יותר סבלנות לגישוש, מחפשים את השקט של השדות . כנ"ל לגבי כלבים. גיל ממוצה של כלבים באליפות הוא 8 , היה גם כלב בן 11. כלב הצעיר ביותר היה בן 5. עם הגיל כלבים יודעים לפתור יותר בעיות ומגששים יותר טוב. תפקידנו לשמור עליהם בכושר פיזי מתאים לעבודה הזאת ולהמשיך להתאמן.
צוות של כל מדינה יכול להיות בנוי מקסימום מראש הצוות, סגנו, שני משתתפים ומשתתף חליפי למקרה פציעה של אחד הכלבים המשתתפים.
רוב המשתתפים מגיעים מאירופה. הפעם ממדינות "אקזוטיות" השתתפו: בחורה אחת מאמריקה, משתתף אחד מפורטוגל ואני.
משתתפים ממדינות אירופה עוברים תחרות קשה בשביל לקבל זכות להשתתף באליפות, לכן הם הכי טובים. בשוויץ למשל התחרות גישוש יותר קשה מאשר תחרות בגרמניה לקרת השתתפות ב-WUSV.
וותיקי תחרויות גישוש כבר מכירים אחד את השני ונפגשים בשמחה של חברים טובים . אותי פגשו נחמד עם טיפה מבט מלמעלה. עם הזמן היחסים נהיו יותר חמים ובסוף גם אני נפרדתי מהמשתתפים האחרים כחברה טובה. המארגנים כבר ביום השני של התחרות פונים לכולם בשם פרטי . היחס מאוד אישי.
במהלך התחרות יש כמה פגישות חברתיות שעוזרות להתחבר.
רמת הכלבים בתחרות מצוינת. הושקעה עבודה גדולה בהכנה.
מבחינת הגזעיים השתתפו לרוב רועים גרמני, מלינוא אחד, גרוננדל אחד, טרווארן אחד, בריאר אחד, לברדור אחד ורועה הולנדי אחד. כמות נקיבות זהה לכמות זכרים, שונה מתחרויות WUSV או IPO FCI איפה שלרוב משתתפים זכרים.
על התנהלות בתחרות.
בזמן הרשמה כלבים עוברים בדיקה ווטרינרית, בודקים ניירת, שבב, משלמים 80 יורו עבור השתתפות. באותו מקום נמדדות רצועות של המשתתפים, רק ברצועות האלה ניתן להשתמש בתחרות.
כל משתתף מקבל שדה גדול לאימונים דומה לשדה של תחרות. מארגנים דואגים ללוות כל אחד מהמשתתפים לשדה אימונים שלו.
מתאמנים כל היום, כולם שמחים לעזור לכולם להניח עקבה, לחצות אותה, לדבר על הגישוש, לנתח מצבים.
הגרלות של מספר מסלול מתנהלות לפי הסדר הבא:
1. הגרלה של צוותים גל ידי ראש הצוות
2. כל משתתף: הגרלה של מספרי מקצים קבוצה A וקבוצה B, באיזה ימים , בבוקר או בערב
3. כל משתתף: הגרלה של מספר במקצה (1-6), זמן עבודה על המסלול

בשני ימים הראשונים של התחרות המשתתף שייך לקבוצה אחת A או B שנשפטת על ידי שופט אחד, בשני ימים האחרונים של התחרות המשתתף שייך לקבוצה אחרת ונשפט על ידי שופט השני. אם המסלול הראשון היה בבוקר מ 9:00 עד 12:00, המסלול השני יהיה אחרי צהריים מ13:00 עד 16:00. יוצא שיום אחד מתחרים, יום אחרי זה נחים.

עובדים 11 מניחי עקבות ועוד שני מניחי עקבות עושים עקבה חוצה.
כל מניח עקבה מחזיק שרטוטים של עקבות הוא אחראי עליהם, מלווה את המתחרה לתחילת המסלול, הולך אחרי השופט כל המסלול, עוזר לשופט, אם צריך, להבין את המסלול, לפתור בעיה, אם מתעוררת. בקיצור, אחראי לכל מה שקורה על המסלול וסביבו.

משגיח של הקבוצה SUPERVISOR מלווה את השופט בנוסף למניח עקבה ולפעמים גם משגיח ראשי של התחרות מצטרף לאחד הקבוצות. כך מונעים טעויות וויכוחים במסלול.
ישנם גם מארגנים שבתפקידם לדאוג שמתחרה ידע איפה נמצאת נקודת ההתחלה של המסלול, כי שטח עליו פרוסה התחרות ענק. מרחק בין נקודות התחלה יכול להיות חצי קילומטר ויותר. צריךאפשר להתקדם עם רכב חלק מהדרך . בדרך כלל יש שבילים מסודרים יחסית למעבר רכב . מארגנים החליטו שכל משתתף חייב לעבור עד המסלול שלו לפחות חצי קילומטר, גם אם יש גישה קרובה ממש. ככה כל המשתתפים יהיו בתנאים זהים. למסלול הראשון שלי הלכתי כקילומטר שלם ואחרי זה חיכיתי לשופט עוד 15 דקות. צריך לציין שבארגון גישה למיטת ריח היו הרבה תקלות. היו גם תקלות בשמירה על מסלולים – קרה שחצו אותם לא רק מניחי עקבות, אבל גם רוכבי סוסים, מכוניות, אנשים נוספים, כלבים משוחררים. אם טעות כזאת זוהתה וגם למקרה של חוסר וודאות במהלך הגישוש, מראש מכינים מסלול חלופי, אחד לכל קבוצה , AB, בוקרערב.
טיב שטח לכל המשתתפים היה די זהה . אין מה לדבר על זה שלא ניתן לראות את העקבה בכלל, אפילו התחלה של העקבה. לא ברור לאיזה כיוון מתקדמת העקבה ואסור לשאול את זה.
ביומיים הראשונים סוג קרקע הייה יותר אחיד ויותר קל מאשר ביומיים האחרונים. מסלול השני הכיל קולסים, כבישי שדה, תעלות לא רחבות, צואה של חיות, ביצה שפוגה במים, עשב גבוה יבש, עקבות חיות בר.
גם בלילה , גם ביום מסתובבים בשדות צביים, חזירי בר, ארנבות, עכברים וחיות אחרות.
יש קושי בעבודה בשדות מרעה – הרבה ריח מלווה את העקבה ומערבולות שרוח מייצרת סביב חתיכות דשה. כלב מרגיש שריח הולך הצידה ובודק האם זה כיוון חדש של העקבה. כלבים טועים, עוזבים את העקבה, עושים סיבובים עד שקולטים מחדש את הריח של העקבה עצמה. כל עקבה – זה מציאת פיתרון של חידת ריח. כמה שיותר מנוסה כלב על הקרקע הזאת, הוא פותר את הבעיות האלה יותר מהר ויותר טוב. דשה בארץ שונה, לכלבים שלנו אין מספיק ניסיון כזה, עבודה שלהם בתחרות יותר קשה.כלבה שלי קלי התאמנה כמה ימים בגרמניה לפני התחרות. היא יודעת לפתור בעיות, אבל אם היה לה יותר ניסיון על הקרקע האירופית היא הייתה עובדת יותר מדויק, לא מבזבזת כוחותיה לבדיקות מיותרות. יתרון שלה שהיא לא מוותרת, עובדת לעט, בקפדנות.
דיווח לשופט לפני גישה למיטת ריח ואחרי סיום המסלול לא שונה מדיווח רגיל כמו בIPO. חובה לציין איך כלב מסמן את החפצים. צריך להראות את החפצים שנמצאו.
מותר לסמן חפצים כמו בIPO בשכיבה, ישיבה ועמידה. ראיתי כלב אחד מסמן את החפצים בישיבה וכלב אחד שמסמן בעמידה, אחרים עושים זאת בשכיבה. מקום של חפץ יותר חופשי מIPO – , מותר לסמן חפץ ברדיוס של 25 סמ' סביב נקודה בין כפות רגליים הקדמיות, אבל רק בכיוון התנועה, אחרת יש הורדת נקודות. גישה לכלב שוכב על חפץ יכולה להיות גם מימין, גם משמאל, אבל נוהג צריך להישאר באותו צד ולתת פקודת המשך מאותו מצב.
אחרי שכלב מתחיל לעבוד, אחד המארגנים חושף את השרטוט של המסלול על לוח מיוחד וכולם יכולים לעקוב אחרי הגישוש. כולם שולפים משקפות ומצלמות בשביל לראות כל פרט. השופט הולך צמוד למשתתף, בזמן סימון חפצים מתקרב לכלב לבדוק איך כלב סימן.
כמה דוגמאות של המסלולים. 62 מסלול השני שלי.
מאוד בחריפות נשפט ניסיון עזרה לכלב . המון נקודות יורדות על מתח כלשהו ברצועה. רצועה משוחררת קצת לא גוררת הורדת נקודות . נוהג חייב ללכת אחרי הכלב לא משנה מה ולא ניתן לעצור אותו – פסילה במקום . עידוד מופרז על החפץ, יותר מליטוף אחד, גורר הורדת נקודות. כמובן פקודות חוזרות לא מקובלות. אין התחלה חוזרת או עזרה עם היד, או דברים דומים, כלב לא מצליח למצוא כיוון – פסילה. אבל אם שופט רואה כלב עובד ללא הפסקה, בודק בלי לרדת מהעקבה, הוא לא מוריד נקודות . בדיקה של צעד ראשון – שני של עקבה חוצה לשני הכיוונים לא גוררת הורדת נקודות . שופט מתחשב בתנאי הקרקע ומזג האוויר. פתיחת פה לא מוגזמת פו ושם לא מורידה נקודות. מורידים נקודות על עבודה לא אינטנסיבית, מפוזרת. לכלב מהיר מידי יש פוטנציאל לטעות ולאבד יותר נקודות מאשר לכלב שעובד לאט.
נושא של פניות הוגדר לנו ככה: כאשר כלב לוקח פניה, הנוהג לא יורד מהמסלול בשביל לשמור על מרחק של 10 מטר, אבל נותן לרצועה להתלות, לרדת לרצפה עד שיהיה לנוהג נוח להמשיך בהליכה אחרי הכלב על המסלול. הבנו משמעות של זה רק מאוחר יותר : כלבים שרצים ורק רצועה אוצרת אותם אחרי הפניה עם רצועה משוחררת נותנים ספרינט ממש.

שני שופטים עובדים במקביל. צופים יכולים לראות בו זמנית עבודה של שני כלבים. כשה מסתכלים מרחוק פרופורציות משתנות מוזר, נראה כאילו כלבים עובדים באותו שטח, כמו במרוץ גישוש.
בסיום כל מסלול עוד פעם בודקים שבב של הכלב.
התוצאה הסופית נקבעת לפי סכום של שני הציונים. ציון עובר 70. כל עבודה של כלב מקבלת ציון: אם כלב יצא ממיטת ריח, הוא כבר צבר כמה נקודות . אין ציון 0. אם שני כלבים קיבלו סכום של שני מסלולים זהה, יש כללים לדירוג מקומות. אם ציונים בשני מסלולים זהים לגמרי, הכלבים מקבלים את אותו מקום. אם לא, מדרגים לפי ציון הכי גבוה, למשל משתתף מפינלנד קיבל 84 ו-96 שביחד היה כמו התוצאה שלי 180, , אבל הוא דורג במקום 9 כי יש לו ציון יותר גבוה משלי , 96.
במהלך כך התחרות מחנה שלם פרוס בשדות וזז יחד עם כולם: מטבח שדה, אוהלים, ספסלים, שירותים כימיים. ניתן לקנות אוכל ושתייה.
אחרי 4 ימים של עשרות קילומטרים כל יום שופט מספרד עוד מסוגל לחיך.
גביעים ומתנות מחולקים בצורה הבאה: כל קבוצה מביאה מתנה מהמדינה שלה. בסיום התחרות יחד עם הכרזת התוצאות כל אחד שעבר את שני המסלולים בא לשולחן מתנות ובוחר לעצמו את הפרס. מקומות ראשון, שני, שלישי מקבלים גם פרסים מהמארגנים.

לינה

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00