!-- Facebook Pixel Code -->

זיכרונות מבית סבא דוד (חלק ב')

המשך הסיפור של דוד אפרת, מגדל פינצ'ר ננסי בעל שם עולמי.
אז מה קרה עם הגידול שלך?
 
"מועדון הפינצ'ר נוסד בסביבות 1973 ופניתי ליושבת הראש אורה תמרי. היא נתנה לי כתובות של מגדלים איכותיים. מגדל גרמני שלח לי כלב וכלבה מבית הגידול הנ"ל ואלו היו הכלבים שעליהם ביססתי את הגידול שלי. לאחר ההמלטה הראשונה, הכלבה חלתה ולכן לא היו לי עוד המלטות ממנה, אבל נותרה כלבה אחת, "אסטה בית המעיין", שאתה המשכתי את הגידול.
 
"השתתפתי בתערוכה עם שופט גרמני, שהתרשם מהכלבים שלי. שנה לאחר מכן, הגיע לכאן היינץ מילר, יושב ראש המועדון הגרמני לפינצ'ר, עם אשתו, ששפטה את הכלבים שלנו. הוא התרשם ממני וכשבועיים לאחר מכן ריטה (טריינין) קיבלה מהם שיחת טלפון, שבה סיפרו לה שיש להם כלב מיוחד בשבילי ושאלו אם אני רוצה לקנות אותו. מייד אמרתי כן, בלי לברר את המחיר."
 
אני מבין שהגור הזה היה די יוצא דופן בזמנו.
 
"הגור הגיע ולקחתי אותו לאסיפה של ההתאחדות לכלבנות. הוא נראה כמו אמסטף קטן וכולם צחקו עליו. מדובר ב'ביל פון קרוסבאך' (Bill von Cronsbach), אבי כל הפינצ'רים בישראל.
 
"הרבעתי אתו את כל הנקבות שהיו לי, כולל כמה מהבנות שלו. הוא הביא כמה כלבים גדולים – 32 ס"מ – אבל הוריש ראשים נכונים וכלבים פשוט מצויינים. כיוון שהשתמשתי בו עם כל הכלבות, כולל כלבות קטנות, קצרות, עם ראשים גרועים שנרשמו בספר הגידול בצורת 'מיון'. ויצאו לי פינצ'רים אידיאליים – גודל טוב, גוף קצר אך חזק, וראש מעולה. אחד מהם הפך מייד לאלוף ישראל. בעליו היה אמנון בלוך, הטייס שהטיס את מנחם בגין למצריים ב-1978."
 
איך פיתחת את קווי הדם הידועים שלך?
"בשלב מסויים הרבעתי את אחת הנקבות שלי עם כלב ממיון. הגורים היו איומים, הבנתי שזאת לא הדרך בשבילי, כיוון שרציתי ליצור קו דם עם ייחוד משלו. רציתי כלבים שידעתי שיוכלו לעזור לקדם את הגזע.
 
"אחרי שביל הגיע, ריטה טריינין נסעה לארה"ב. היא התכתבה אתי ואמרה שהיא מתה לקנות לי כלב, אבל הם יקרים מאוד. בתערוכה בינלאומית באשקלון פגשתי מגדלת אמריקנית, ילידת גרמניה, גב' אברמסון. רציתי להשתמש באחד הכלבים שלה להרבעה, אבל היא רצתה 1,000 דולר, וזה היה יקר מדי בשבילי. ריטה ראתה כמה מהכלבים שלה אצל מגדלת אחרת. היא שלחה לי גור שלא עלה הרבה. היה לו צבע צהוב כהה ושיער ארוך. ואולם, הוא היה קצר מאוד, עם ראש גדול. לאחר מכן, הצבע שלו השתנה והפך לאדום נהדר. שמו היה הארוורד (הארווי), וגם הוא השפיע מאוד על הגידול שלי.
 
"ריטה סיפרה לי על הכלבים של גב' אברמסון, הביאה תמונות ממגדלת אחרת, גב' לוין, וקנינו ממנה את מארי, כלבה אדומה. היא סיפרה שהייתה לה המלטה מאותם הורים. חשבנו שזה מתאים לנו ושילמנו 1,000 דולר. כמה חודשים לאחר מכן טסה רנה מנשה, שופטת ישראלית ותיקה, לארה"ב והייתה מוכנה להביא את הכלבה, אבל המגדלת לא הסכימה כי זה היה מוקדם מדי לטעמה. כמה שבועות לאחר מכן, הגברת הודיעה לנו שהכלבה מגיעה. כשהוצאתי אותה מהכלוב, ראיתי שיש לה מנשך עקום. הודענו למגדלת והיא החזירה לי 200 דולר.
 
"ריטה המליצה לי לא להראות אותה לאף אחד ולהרביע אותה. הרבענו אותה לביל וקיבלנו כלב קטן וקצר. רשמתי אותו באליפות העולם 1985 באמסטרדם, אחרי שקיבל טוב מאוד בתערוכה בארץ ודי חששתי. חזרתי עם אלוף עולם!
 
"לאחר מכן הרבעתי את מארי והארווי וקיבלתי שגר אמריקני. השארי מהשגר הזה כלב שחור-חום, שקד."
 
מי היו הכלבים המפורסמים ביותר שלך?
 
"כלב אחד הביא המון אלופים, ולאק בית המעייך (ולאק פירושו קטר בסלובקית). שופט ישראלי פסל אותו בגלל שהמנשך שלו לא היה מושלם. לאחר מכן הייתה לי כלבה שחורה-חומה מהארווי – דושה. היא הייתה כלבה מפורסמת מאוד ורציתי לזווג אותה עם כלב שחור. רציתי שיאשרו את שקד לגידול, אבל חברי הוועד לא שיתפו פעולה. כתבתי מכתב, על סמך עצתה של ריטה. קיבלתי תשובה עם כל מיני ביורוקרטיות, הם החליטו שלכלב יש מנשך לא נכון, אבל אישרו המלטה אחת.
 
"באליפות העולם בתל אביב בשנת 1987, שופטת הולנדית ביקרה אצלנו וראתה את הכלב. היא אמרה שהוא נפלא. מירנה לקחה אותו לכמה תערוכות והחזירה אותו עם שלושה CACIB. הוא גם היה אלוף עולם כפול. הוא הוריש צאצאים קצרים מאוד, וגם היה כלב תערוכות אמיתי, עם המון ביטחון עצמי, מנצח אמיתי.
 
"בינתיים, המועדון התכחש לכך שפסלו אותו, אבל היה בידי המכתב שהוכיח זאת."
 
כיצד משפיעה העובדה שאתה קיבוצניק על היותך מגדל?
 
"אילו הייתי חי בכל מקום אחר, לא הייתי מסוגל להחזיק מספר כזה של כלבים. ואולם, החברים האחרים לא מעריכים במיוחד את היוזמה שלי. אילו הייתי אלוף בענף ספורט כלשהו, הם היו מעריכים את זה יותר."
 
מה חלקה של ד"ר ריטה טריינין בגידול שלך?
 
"בלי ריטה לא היה בית המעיין. היא נתנה לי המון ייעוץ, עזרה, מצאה לי כלבים. היא לימדה אותי איך להתייחס לשגיאות של הכלבים ולמדתי מזה יותר מאשר מדוחות שיפוט חיוביים."
 
מה היית מייעץ למי שנכנס לנושא גידול הכלבים?
 
"קודם כל, שכח מהכסף. לעולם אל תיתן לכסף להכתיב את המהלכים שלך. נסה לכוון לטיפוס מסויים. מעולם לא הייתי מרוצה מהגידול שלי ואני תמיד מחפש שגיאות. אין דבר כזה כלב אידיאלי, לכל כלב יש שגיאות וצריך להסתכל על התמונה כולה."
 
"אני מכירה את דוד מאז שחזרתי לישראל בשנת 1966," מספרת ד"ר ריטה טריינין. "הכרתי עוד אנשים שקנו כלבים ממנו ואנשים אחרים שגידלו פינצ'ר ננסי מהטיפוס שהיה מקובל בשנות השישים. שמעתי עליו הרבה. באותם הימים הפינצ'ר הננסי היה שונה מאוד הן במבנה והן באופי. הכלבים היו קטנים ועדינים מאוד, נבחנים, והיו להם שתי בעיות רפואיות חמורות – פאטלה לוקסיישן ובעיות בהמלטות. מספר רב של נקבות היו זקוקות לעזרה או לניתוח קיסרי.
 
"התחלנו לבחון את הבעיות, והדאגה העיקרית של דוד הייתה מפאטלה, כיוון שהוא היה מודע לאופייה התורשתי של בעייה זו, ואיתר את קווי הדם שנטו לסבול מכך. באותם שנים, הגיעו הכלבים הראשונים מגרמניה – מרבית הכלבים הקודמים הגיעו ממזרח אירופה. כמה מהנקבות הגרמניות שהיו גדולות יותר, עם עצם חזקה יותר ובלי בעיות פאטלה, הגיעו לארץ. הן המליטו בלי בעיות. הכלבים האלו עזרו לשנות את הדימוי של הפינצ'ר הננסי בארץ."
 
באיזה אופן?
 
"דוד עשה מאמץ רב בזמנו ללכת בכיוון המודרני ולהתרחק מהכלבים הזעירים שנמצאים בצד הנמוך של התקן והם עדינים מאוד. הכלבות הגרמניות הראשונות לא היו מעולות, כמה מהן היו בעלות גוף ארוך מדי, ולכן דוד הבין במהירות שעליו לקצר את הגב ולהוסיף עוצמה לגפיים ולזרבובית.
 
"ואז הוא הביא את הכלב הגרמני שהותיר רושם כה גדול על הגזע. זאת הייתה ההצלחה הגדולה של דוד, ששינתה את הגידול שלו ותיעלה אותו לאיכות הגבוהה ביותר במערב אירופה בזמנו."
 
מה דעתך על דוד כמגדל?
 
"נראה לי שדוד הגיע לטיפוס האידיאלי של הגזע בעשור האחרון. הוא שמר על הגודל בלי להגזים. זה קשה מאוד כשרוצים כלב חזק. הוא הצליח לשמור על הראש הנהדר של בלי למרות הקווים האמריקניים. הקו העליון, בית החזה המפותח היטב והזיוות הקדמי הם סימני ההיכר של הטיפוס של דוד.
 
"הסקנדינבים פרסמו בזמנו חוברת עם תקני קבוצת הפינצ'ר והשנאוצר, המיועדת לשופטים ומגדלים. תמונת השער על תקן הפינצ'ר הייתה של דושה בית המעיין, כלבה של דוד, שלדעתם היוותה נציגה מושלמת של הגזע."
 
מה עושה אותו למגדל כל כך טוב?
 
"הגדולה של דוד טמונה בחתירה שלו לשלמות. הוא מתייחס לכל שגיאה כאל שגיאה חמורה. הוא מחפש שגיאות בכלבים שלו ובהחלט אינו 'עיוור' לשגיאות שלהם. הוא החזיק מספר גדול של כלבים כדי שיוכל לבחור את הטובים ביותר. הוא מעולם לא טען שהשיג את היעד שלו ותמיד ממשיך לחפש שיפורים ותיקונים."
 
מה יכולים מגדלים אחרים ללמוד מדוד?
 
"לדעתי, הם יכולים ללמוד ממנו מה זאת התמדה ומה זאת הקשבה. הוא לא משתתף בתערוכות כלבים רק בכדי לזכות, אלא כדי להבין מה השופטים כותבים על הכלבים שלו, לשוחח עם מגדלים אחרים ולשמוע דעות שונות. הוא מעולם לא התייחס בקלות דעת לשגיאות, ותמיד עשה כמיטב יכולתו להמשיך לגדל עד לתיקון השגיאה."

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00