!-- Facebook Pixel Code -->

זיכרונות מבית סבא דוד – חלק א'

דוד אפרת מקיבוץ עין החורש הוא ככל הנראה המגדל הישראלי המוכר ביותר בעולם. כלבים מבית הגידול "בית המעיין" הגיעו להישגים יוצאים מהכלל באירופה, אמריקה ומקומות אחרים.

היום, כשהוא בן כמעט 90, דוד אפרת כבר הפסיק לגדל את הכלבים שלו, אבל במשך למעלה מ-40 שנה הוציא בית הגידול שלו כ-3,000 כלבים.

 

דוד ואשתו אווה מתגוררים בבית קטן אך נאה בקיבוץ עין החורש, לא רחוק מחדרה. למרבה הפלא הפינצ'רים הננסיים נמצאים במכלאה ליד האורוות ודווקא שני פודלים ננסיים לבנים הם המקבלים בשמחה את המבקרים ומביעים את אופיים הנעים ואהבת הבריות של בעליהם.

 

בניגוד למרבית יהודי מזרח אירופה, דוד דווקא גדל עם כלבים בסלובקיה, ארץ הולדתו (צ'כוסלובקיה לשעבר).

 

"גדלתי עם כלבים," הוא מספר. "הכל החל כאשר חיינו בכפר. הסבא שלי חי בצד אחד של החצר והוריי ואני בצד השני. סבא וסבתא שלי גידלו משהו שהם כינו 'פוקס טרייר' אבל יש לי הרגשה שמדובר בגזע אחר. ואולם, הסבא שלי ואחיו גידלו בצורה מכוונת למרות שלכלבים שלהם לא היו תעודות.

 

זה לא משהו אופייני במיוחד בקרב היהודים באותה תקופה?

 

"זהו 'פגם' משפחתי. אבי גידל ציפורים והמשפחה כולה החזיקה בעלי חיים. לאחר מכן עברנו לדירה ואבי קנה כלבת רועה גרמני עם תעודות. הוא יצר קשר עם מגדל ידוע והיו לנו כמה כלבים. המגדל היה לוקח אחד מהם לתערוכות, בין היתר."

 

והאם המשכת כאשר עלית לישראל?

 

עליתי בשנת 1939, כשהייתי בן 16, ורציתי להביא אתי את אחד הכלבים, אבל נאלצתי להשאיר את כולם מאחור. באתי לקיבוץ והיו להם כלבי שמירה, רועה גרמני בלי תעודות, וגם בוקסר מבית הגידול של הפרופסור רודולפינה מנצל. התחלתי לטפל בכלבים שליוו את שומרי השדות. לאחר מכן הייתי אצל פרופסור מנצל ועבדתי שם כמה חודשים מטעם ארגון ההגנה. היא נתנה לי כלב כנעני עם אוזניים קצוצות. היא השתמשה בהם כשליחים לתקשורת בין חברי ההגנה."

 

מתי התחלת לגדל פינצ'ר ננסי?

 

"קיבלתי את כלבת הפינצ'ר הראשונה שלי ב-1959, כלבה בלי תעודות מקווים פולניים. התחלתי להתעניין בגזע וייבאתי כלב מגרמניה. הוא היה גדול ולא רצו להשתמש בו ככלב הרבעה. אבל כאשר הלכתי אתו לתערוכה, פרופסור מנצל התרשמה ממנו ונתנה לו 'מנצח גזע'. בסוף התערוכה, בזמן חלוקת הפרסים, זימנו את המנצחים, כולל גור מהגידול שלי בבעלות נערה. היא קיבלה בטעות את הגביע של מנצח הגזע. ד"ר נוימן, יושב ראש ההתאחדות לכלבנות באותה העת – ג'נטלמן ייקה מבוקר – נתן לה נשיקה והעניק לה את הגביע. כחודש לאחר מכן קיבלתי תעודה ובה כתוב שהכלב שלי זכה. בסופו של דבר, כולנו זכינו – אני קיבלתי תעודה, היא קיבלה גביע וד"ר נוימן קיבל נשיקה…"

 

מה מייחד את הגידול שלך?

 

"קודם כל הראשים. הם מאפיינים את בית הגידול שלי. יחסים נכונים, זרבובית ארוכה וחזקה, סף מצח לא מודגש מדי. לכלבים שלי יש גב חזק וישר בלי שקע באמצע. הייתי רוצה לשפר את הגודל – הוא לא די אחיד, למרות שתופעת הכלבים ה'גדולים' בגזע (התקן הוא 30 ס"מ ולכן כלב גדול הוא למעלה מ-32 ס"מ) לא מטריד אותי יותר מדי. אני משתדל לא לגדל כלבים גדולים אבל הם לא כאלו נוראים ולעולם לא אתעלם מכלב גדול אם הוא מושלם מכל יתר ההיבטים. אני לא אגדל עם כלבים שמעבירים את השגיאות שלהם לצאצאים – מרפקים חופשיים, חוסר זיווק קדמי, מותנית נמוכה."

 

ומה לגבי אופי?

 

"יש עם זה בעיות לפעמים. אני האדם היחיד שמטפל בכלבים שלי, ולכן כמה מהם חששנים. ואולם, הם לא תוקפנים כלפי בני אדם וכלבים אחרים. אני לא משתמש בכלבים תוקפניים. מרבית הגורים שיוצאים ממני הופכים לכלבי מחמד טובים ובדרך כלל יש להם אופי יציב."

 

איך התחלת?

 

החלום שלי לגדל כלבים מלווה אותי עוד כילד. כאשר הגעתי בגיל 16 לישראל, בשנת 1939, לא היה ספר גידול, ככל הידוע לי. ב-1950 התגייסתי לצה"ל ושרתתי ביחידת כלבנים. ביוני 1951 השתחררתי ונתנו לי כלבת רועה גרמני מצרפת, אבל התברר לי שלא אוכל לתת לה את התנאים המתאימים לגידול. חלמתי על כלב גזעי אבל לא היה לי הכסף. הייתה לנו כלבה מעורבת קטנה שמצאתי מסתובבת בקיבוץ.

 

"ב-1959, רציתי כלב מגזע קטן, חיפשתי דקל אבל לא מצאתי. אשתי חזרה מתל אביב וסיפרה לי על כלבים קטנים שראתה בחלון ראווה של חנות בעלי חיים. עליתי על האוטובוס הבא לתל אביב וראיתי שני כלבים דמויי פינצ'ר, כלבה בצבע שחור עם סימנים חומים וכלב שחור-לבן. הם רצו עליהם 100 לירות, המון כסף לחבר קיבוץ באותה העת. גידלתי תוכונים והצעתי להחליף את הכלבה בכמה תוכונים, והבעלים, גב' איכילוב, הסכימה. היא הייתה אישה מיוחדת במינה. היא סיפרה שהתעודות היו אמורות להגיע מפולין. נסענו יחד למגדל והתברר שלזכר אין תעודה. זמן מסויים לאחר מכן מצאי משפחה בחיפה, שעלתה מרומניה עם כמה כלבי פינצ'ר. קניתי מהם גור שנראה טוב יותר מהכלבה שלי."

 

אתה זוכר את ההמלטה הראשונה שלך?

 

"הייתה לי המלטה משני אלה. חיפשתי זכר נוסף. פגשתי נהג אוטובוס שהיו לו שלושה כלבים, ועכשיו אני יודע שהם לא היו איכותיים במיוחד. השתמשתי באחד הכלבים שלו ויצא לי כלב שחור כולו, שאתו הרבעתי במשך כשנתיים.

 

"אחר כך פגשתי משפחה אמידה, שעזרה לי להביא כלב מוון ינלינהוף (Von Janelinhof), בית גידול גרמני ידוע. ואולם, אשתי חלתה מאוד באותה תקופה והחלטתי למכור את כל הכלבים. ניסיתי לגדל כלבים אחרים – שלטי, קוקר – אבל זה לא מתאים לי."

 

המשך בחלק ב'

 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00