גזעים קבוצה 7 - כלבי צייד

ויימרנר

1.1
גזע וימרנר

וימרנר - Wiemaraner

שייך לקבוצת כלבי ציד - כלבי הצבעה קונטיננטליים מטיפוס "ברקה"

מאת: אילנה בר-טל, המועדון הישראלי לכלבי צייד

תמונות: יגאל פרדו, זרה בן ארי

מידע כללי:

הוימרנר הוא כלב בינוני-גדול. חזותו הכללית צריכה להשאיר רושם של עוצמה, מרץ, יכולת עבודה במשך יום שלם בשדה, ועם זאת אלגנטיות ואצילות.. צבעו האפור כסף  של הוימרנר הוא ייחודי בעולם הכלבים. הצבע האפור אחיד, הגוונים האפשריים הם בין אפור-כסף לאפור-עכבר, הפרווה קצרה ומבריקה. קיימים שני סוגי שיער: קצרי שיער וארוכי שיער, שני גזעים שבזירת השיפוט נשפטים בנפרד. צבע העיניים של הוימרנר הוא צהוב-ענבר, האף בצבע אפור.

אופי

אופיו של הוימרנר ידידותי, חסר פחד, דרוך ונכון למלא אחר רצון בעליו, הוימרנר מתואר על ידי בעליו גם כאסרטיבי, בעל רצון חזק, תובעני, מסור מאד למשפחתו, מצויין עם ילדים, אינטליגנטי ומגיב במהירות לאילוף. רק דבר אחד לא ניתן לעשות עם הוימרנר: להתעלם ממנו !  הוימרנר שואף להיות חלק בלתי נפרד מחיי בעליו. הוא תובע תשומת לב רבה וגומל במסירות ללא גבול, אהבה וחברות אמת.


הידעת? צבעו הייחודי הקנה לגזע  את הכינוי "רוח הרפאים האפורה מוימר". גורי וימרנר נולדים עם עיניים כחולות שהופכות לאחר מספר חודשים לצהוב-ענבר

וימרנר. צילום יגאל פרדו
וימרנר זכר ונקבה. צילום יגאל פרדו
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

הוימרנר, הידוע בכינויו וימר-פוינטר, הוא גזע עתיק יומין. ההיסטוריה המתועדת של הוימרנר מתחילה מימי הדוכס קרל-אוגוסט שבחצר וימר. וימרנר מופיע בציוריו של ואן דיק מתחילת המאה ה-17.
ישנן מספר תיאוריות לגבי מקורותיו. יש המשערים שהוא תוצאה של אלבינו (לבקן) שהשתלט על כמה כלבי פוינטר גרמניים. אחרים חושבים שהוא צאצא שנגזר מההאונד הגרמני. ויש הטוענים כי הוא פרי שילובם של פוינטר רגיל ופוינטר צהוב מסויים – זאת תחת ניצוחו של הדוכס הגדול קארל אוגוסט מווימר, שהיה הפטרון של הגזע. הוימרנר טופח על ידי אצילי החצר בוימר לציד חיות גדולות (דובים, צבאים).  כשמינים אלו הפכו לנדירים, הוסב הוימרנר לציד ציפורים. הגזע הגיע לצורתו המודרנית כבר ב – 1800.
לוימרנר קרבת דם לפוינטר הגרמני קצר השיער, לדני הענק הכחול ולדוברמן פינצ'ר.

מרבית הוימרנרים הינם בעלי פרווה קצרה, שהיא צפופה וחלקה. קיים וריאנט ארוך שיער שהוא נדיר יותר.

10-12 שנה

הזכרים מגיעים עד לגובה 70 ס"מ ומשקל עד 40 ק"ג, הנקבות קטנות יותר.

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

בדומה לגזעים גדולים אחרים, הוימרנר עלול ללקות בהיפ-דיספלסיה, מחלת אגן תורשתית. להרבעה מותרים רק זכרים בעלי סיווג אגן A ונקבות בעלות סיווג A או B. לכן חשוב לרכוש גורים רק מהורים שעברו צילומי אגן ונמצאו בריאים.

הגזע בישראל

הגזע הגיע לראשונה בשנת 1971 לישראל ושייך למועדון הישראלי לכלבי צייד.

תרגול חיוני לבריאותו הנפשית והפיזית של הוימרנר ושל בעליו.
מיגוון הפעילויות המתאימות לוימרנר עצום וכולל: צייד, אימוני צייתנות, הגנה או גישוש וכל פעילות ספורטיבית כמו אג'יליטי. כבן לוויה, הוימרנר יכול להסתפק בטיולים רגליים יומיים בחברת בעליו.

פרווה ארוכה ויפה אצל בורזוי זה עניין גנטי ובריאותי. אין לפרווה ריח כלבי נפוץ והיא לא דורשת יותר מידי טיפול, מספיק לשטוף לפעמים את הכלב עם שמפו מזין ולסרק פעם בכמה ימים עם מסרק טוב. כמובן הקוצים יכולים להפריע ממש, אבל אפשר להוציא אותם יחסית בקלות. בורזוי שחי בעיר דורש שטיפות תכיפות יותר, אבל הרגליים הארוכות ללא הרבה פרווה עוזרות לשמור על הניקיון.

הוימרנר חייב לעבור אילוף בסיסי ומומלץ מאוד להתחיל כבר בשבוע הראשון שמגיע לבית החדש. השנה הראשונה דורשת הרבה עבודה,סובלנות ועקביותהוימרנר, כגזע שגודל מראשית ימיו בתוך ביתו של הצייד וטופח ככלב לוויה אישי, מרגיש כחלק מהמשפחה, והמקום הטוב ביותר עבורו הוא בקרבת בעליו. הוימרנר הוא כלב לבית ולא לחצר.