!-- Facebook Pixel Code -->
גזעים קבוצה 7 - כלבי צייד

ויזסלה הונגרי

 

ויזסלה הונגרי

ויזסלה הונגרי – HUNGARIAN SHORT-HAIRED POINTER (VIZSLA)

הגזע שייך לקבוצת כלבי צייד, כלב הצבעה קונטיננטלי

מאת: אורית נבו 

תמונות: יגאל פרדו, ולדימיר אילוצין, דן סימקין וסבטלנה לוקובקינה

מידע כללי:

הויזסלה ההונגרי (או בשמו הרשמי – הפוינטר ההונגרי קצר השיער – ויזסלה) הינו אחד מתשעה גזעי כלבים שהתפתחו לאורך השנים בהונגריה. הגזעים ההונגרים הם כולם גזעי עבודה, אשר שימשו לצייד או לשמירה על עדרים. לכל אחד מגזעים אלו היתה תכלית ידועה ומוגדרת בה צבר הגזע מוניטין והויזסלה הינו כלבו המסור של הציד ההונגרי שחלק איתו הן את החיים בביתו והן את העבודה כציד.

הוא צבר מוניטין ככלב צייד רב יכולות ושימושים והן ככלב נעים ונוח לחיים בבית. תקן הגזע מפרט:  כלב צייד רב תפקודי שחייב להיות מסוגל לעבוד בשדה, ביער ובמים, מצטיין במאפיינים הבאים: אף מצוין, התמדה בעבודת הצבעה, כושר השבה מצוין ונחישות להתמיד במעקב גם בעת שחייה, ממנה הוא נהנה באופן גלוי. הוא מתמודד עם פני שטח קשים כמו גם עם תנאי מזג אוויר קיצוניים. היות והוא אמור להיות כלב צייד יעיל, הרי שחשש מירי ומצייד, חוסר רצון להצביע או להשיב, כמו גם הסתייגות ממים, הם בלתי רצויים. בזכות היותו נח מזג וסתגלנותו, קל להחזיקו כבן לוויה בבית. הויזסלה ההונגרי מופיע בשני וריאנטים, שנחשבים כל אחד כגזע נפרד, הויזסלה קצר השיער והויזסלה בעל השיער הזיפי. סימן ההיכר של הגזע הינו צבעו הייחודי – זהוב חלוד.

הופעתו אלגנטית ואצילית ומבנהו דק והרמוני. עינייו וכפתור האף של הויזסלה מתאפיינים בצבע חום ייחודי וחם ואוזניו מאורכות יחסית, כדי שלושת רבעים מאורך הראש תלויות צמוד ללחיים. בעבר נהוג היה לקצוץ את זנבם של הכלבים אולם כיום מנהג זה אסור בישראל כמו במרבית מדינות אירופה.

אופי: כלב מלא חיים, שמחה ומרץ, ידידותי, בעל מזג יציב.

הידעת? הויזסלה הינו אחד מגזעי כלבי הציד בעלי התיעוד המוקדם ביותר. ציורי סלע שגילם מוערך בלמעלה מ-1,000 שנה מראים צייד מגיארי המלווה בבז ובויזסלה.

 
היסטוריה
פרווה
תוחלת חיים
גובה ומשקל
היסטוריה

חובבי הגזע מדגישים כי הויזסלה ההונגרי התפתח בנפרד מגזעי צייד אחרים כגון הפוינטר האנגלי או הווימרנר הגרמני וכי כמו האומה ההונגרית עצמה, מקורותיו המדויקים של הגזע אבדו בערפילי הזמן, אולם אנו יודעים כי הגזע נמצא בארץ ההונגרים מאות בשנים. יש הסוברים כי אבותיו של הויזסלה נדדו ברחבי אירופה עם השבטים המגאריים (ההונגרים) שהגיעו מאסיה. שבטים אלו נדדו דרך הרי האוראל,  במאה החמישית לספירה החלו לנוע לאורך נהר הוולגה והים הכספי, עד אשר במאה השמינית הגיעו אל הקרפטים. במאה ה-10 לערך, התיישבו הכובשים ההונגרים באזור הקרפטי יחד עם כלביהם. המגארים נשאו עמם תרבות מפותחת של צייד. הם היו אומני החץ והקשת, אנשי לוחמה, שראו בצייד מעלה כמו גם הכנה לשדה הקרב. בעידן שלפני הנשק החם צייד עופות נעשה באמצעות רשת או בז. בשני המקרים לפוינטר ההונגרי (ויזסלה) היה תפקיד חשוב באיתור והברחת הצייד. יכולתם לתפקד בעת הצייד, כולל השבת עופות מים, הוסיף למעלותיהם ולשימוש המגוון בהם. הויזסלה שימש גם בצייד יונקים, למעקב אחר איילים, חזירי בר וארנבות, בשטחים מכל סוג שהוא.

במאה ה- 18, עם הגידול בבעלות על נשק חם, הפך הצייד לפופולארי מאוד בקרב שכבות שונות של העם. בתחילה גדלה שכיחותו של הויזסלה בהתאם, אולם עם פריחת ספורט הצייד החלו גזעי צייד אירופאים שונים לחדור להונגריה ולהתערבב עם הויזסלה המקומי.  ככל הנראה עורב בגזע במאות ה-18 וה-19 דמם של כלבי סטר אנגלי וסטר אירי – וזאת בכדי לשפר את יכולת ההצבעה של הויזסלה, וכלבי בלדהאונד, ביגל בלקני, פוקסהאונד, פוינטר גרמני שיער זיפי ועוד – כל אלו על מנת לשפר את חוש הריח שלו. יש הטוענים שגם דמו של הסלוגי נמהל בגזע ואחרים טוענים שהיה זה הגריהאונד – על מנת לשפר את מהירותו. בשנת 1825 הוכרז הויזסלה בהונגריה כ"כלב הפוינטר הרישמי של הונגריה". אולם המגמה של ערוב עם גזעים אחרים נמשכה. בשנת 1924 (לפי מקורות אחרים ב-1917) נעשה צעד מרכזי בהיסטוריה של הגזע. תחת הכותרת של "מועדון הויזסלה של הונגריה" החלו מספר אנשים בפעילות להצלת  הגזע  העתיק  של  הויזסלה ההונגרי הצהוב  ולשיקומו. קבוצה זו יצרה קריטריונים לגבי צורה ויכולות צייד. אנשי המועדון ערכו סקר ויזסלות בכל רחבי הונגריה ורשמו את הכלבים שענו לקריטריונים. דגש מיוחד הושם על מגוון יכולות הצייד של הגזע ושום כלב לא הורשה להירשם בספר הגידול מבלי שהוכחה יכולת הצייד שלו.

בשנת 1924 נכתב תקן הגזע בדגש על העלמת מאפיינים זרים שונים שחדרו לגזע ובעיקר: עיניים בהירות, סימון לבן ניכר, צבע פרווה לא נכון ומבנה לא מאוזן. בכל רחבי הונגריה נמצאו באותה עת רק כ-12 כלבים שענו על הקריטריונים, מהם התחיל פיתוח הגזע המודרני.

פרווה

קצרה וצפופה (בוריאנט בעל הפרווה הקצרה; וזיפית בגזע בעל הפרווה הזיפית. מעניין לציין כי גם הויזסלות הזיפיים נולדים עם פרווה חלקה שהופכת לזיפית בגיל שישה שבועות עד ארבעה חודשים), צבעו המיוחד של הויזסלה ההונגרי נע בין גוונים שונים של זהב חלוד, זהב חולי כהה וזהוב-לחמניה.

תוחלת חיים

12-14 שנה

גובה ומשקל

זכרים: 58-64 ס"מ

נקבות: 54-60  ס"מ

כיום התקן אינו כולל הגדרת משקל בעבר ציין 22-30 ק"ג.

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

מומלץ לבצע צילום אגן (HD) ומרפקים (ED) ולהתעדכן בבדיקות הגנטיות החדשות.


הויזסלה ההונגרי בישראל

הגזע הגיע לישראל בשנות השמונים עם מגדלת אמריקאית בשם ג'ין אסף (כיום מטמור) שהביאה עמה מספר כלבי ויזסלה,  ובמשך כל שנות פעילותה בארץ, שנמשכה כעשור, המשיכה לייבא לארץ כלבים, רובם מהונגריה. בית הגידול שלה "ציידי העמק" זכה להצלחה ובשנות פעילותה בארץ ניתן היה לראות כלבי ויזסלה זוכים בתואר "כוכב התערוכה" גם בתערוכות הבינלאומיות. בצד גידול וייבוא, הקפידה ג'ין לאורך כל אותן שנים לעבוד עם כלביה. הן בעזרתו של בלה קוביק, מאלף כלבים הונגרי מיתולוגי שהגיע לישראל לאחר מלחמת העולם השנייה, והן באופן עצמאי, ולשמר תכונות עבודה לצד הצד הצורני של הכלבים.  לאחר כעשור חזרה ג'ין, יחד עם מרבית כלביה, לארה"ב. לאחר תקופה של ירידה בפעילות התרומם הגזע מחדש בזכות מספר בתי גידול פעילים מאוד המגדלים כלבים ברמה איכותית. הגזע הינו מהגזעים הפעילים ביותר במועדון כלבי הציד בישראל.

פעילות גופנית מומלצת
טיפוח
אילוף
למי מתאים?
פעילות גופנית מומלצת

טיולים ארוכים בטבע, שחייה, ענפי ספורט כלבניים כמו אג'יליטי, קאניקרוס, רכבות כלבים, פריסבי ומשחקי כדור.

טיפוח

נדרש מעט טיפוח.

אילוף

הויזסלה הינו גזע קל לאילוף ובעל נכונות יוצאת הדופן לשמור על קשר עם בעליו בעת העבודה. אינו יכול לשאת יחס גס ואינו אגרסיבי או ביישן.

למי מתאים?

מתאים לבית ולמשפחה, מתאים לאנשים שאוהבים פעילות גופנית.

הוסף תגובה

כתוב תגובה

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00