גזעים קבוצה 7 - כלבי צייד

ויזסלה הונגרי

 

ויזסלה הונגרי

ויזסלה הונגרי – HUNGARIAN SHORT-HAIRED POINTER (VIZSLA)

הגזע שייך לקבוצת כלבי צייד, כלב הצבעה קונטיננטלי

מאת: אורית נבו 

תמונות: יגאל פרדו, ולדימיר אילוצין, דן סימקין וסבטלנה לוקובקינה

מידע כללי:

הויזסלה ההונגרי (או בשמו הרשמי – הפוינטר ההונגרי קצר השיער – ויזסלה) הינו אחד מתשעה גזעי כלבים שהתפתחו לאורך השנים בהונגריה. הגזעים ההונגרים הם כולם גזעי עבודה, אשר שימשו לצייד או לשמירה על עדרים. לכל אחד מגזעים אלו היתה תכלית ידועה ומוגדרת בה צבר הגזע מוניטין והויזסלה הינו כלבו המסור של הציד ההונגרי שחלק איתו הן את החיים בביתו והן את העבודה כציד.

הוא צבר מוניטין ככלב צייד רב יכולות ושימושים והן ככלב נעים ונוח לחיים בבית. תקן הגזע מפרט:  כלב צייד רב תפקודי שחייב להיות מסוגל לעבוד בשדה, ביער ובמים, מצטיין במאפיינים הבאים: אף מצוין, התמדה בעבודת הצבעה, כושר השבה מצוין ונחישות להתמיד במעקב גם בעת שחייה, ממנה הוא נהנה באופן גלוי. הוא מתמודד עם פני שטח קשים כמו גם עם תנאי מזג אוויר קיצוניים. היות והוא אמור להיות כלב צייד יעיל, הרי שחשש מירי ומצייד, חוסר רצון להצביע או להשיב, כמו גם הסתייגות ממים, הם בלתי רצויים. בזכות היותו נח מזג וסתגלנותו, קל להחזיקו כבן לוויה בבית. הויזסלה ההונגרי מופיע בשני וריאנטים, שנחשבים כל אחד כגזע נפרד, הויזסלה קצר השיער והויזסלה בעל השיער הזיפי. סימן ההיכר של הגזע הינו צבעו הייחודי – זהוב חלוד.

הופעתו אלגנטית ואצילית ומבנהו דק והרמוני. עינייו וכפתור האף של הויזסלה מתאפיינים בצבע חום ייחודי וחם ואוזניו מאורכות יחסית, כדי שלושת רבעים מאורך הראש תלויות צמוד ללחיים. בעבר נהוג היה לקצוץ את זנבם של הכלבים אולם כיום מנהג זה אסור בישראל כמו במרבית מדינות אירופה.

אופי: כלב מלא חיים, שמחה ומרץ, ידידותי, בעל מזג יציב.

הידעת? הויזסלה הינו אחד מגזעי כלבי הציד בעלי התיעוד המוקדם ביותר. ציורי סלע שגילם מוערך בלמעלה מ-1,000 שנה מראים צייד מגיארי המלווה בבז ובויזסלה.

 
היסטוריה
פרווה
תוחלת חיים
גובה ומשקל
היסטוריה

חובבי הגזע מדגישים כי הויזסלה ההונגרי התפתח בנפרד מגזעי צייד אחרים כגון הפוינטר האנגלי או הווימרנר הגרמני וכי כמו האומה ההונגרית עצמה, מקורותיו המדויקים של הגזע אבדו בערפילי הזמן, אולם אנו יודעים כי הגזע נמצא בארץ ההונגרים מאות בשנים. יש הסוברים כי אבותיו של הויזסלה נדדו ברחבי אירופה עם השבטים המגאריים (ההונגרים) שהגיעו מאסיה. שבטים אלו נדדו דרך הרי האוראל,  במאה החמישית לספירה החלו לנוע לאורך נהר הוולגה והים הכספי, עד אשר במאה השמינית הגיעו אל הקרפטים. במאה ה-10 לערך, התיישבו הכובשים ההונגרים באזור הקרפטי יחד עם כלביהם. המגארים נשאו עמם תרבות מפותחת של צייד. הם היו אומני החץ והקשת, אנשי לוחמה, שראו בצייד מעלה כמו גם הכנה לשדה הקרב. בעידן שלפני הנשק החם צייד עופות נעשה באמצעות רשת או בז. בשני המקרים לפוינטר ההונגרי (ויזסלה) היה תפקיד חשוב באיתור והברחת הצייד. יכולתם לתפקד בעת הצייד, כולל השבת עופות מים, הוסיף למעלותיהם ולשימוש המגוון בהם. הויזסלה שימש גם בצייד יונקים, למעקב אחר איילים, חזירי בר וארנבות, בשטחים מכל סוג שהוא.

במאה ה- 18, עם הגידול בבעלות על נשק חם, הפך הצייד לפופולארי מאוד בקרב שכבות שונות של העם. בתחילה גדלה שכיחותו של הויזסלה בהתאם, אולם עם פריחת ספורט הצייד החלו גזעי צייד אירופאים שונים לחדור להונגריה ולהתערבב עם הויזסלה המקומי.  ככל הנראה עורב בגזע במאות ה-18 וה-19 דמם של כלבי סטר אנגלי וסטר אירי – וזאת בכדי לשפר את יכולת ההצבעה של הויזסלה, וכלבי בלדהאונד, ביגל בלקני, פוקסהאונד, פוינטר גרמני שיער זיפי ועוד – כל אלו על מנת לשפר את חוש הריח שלו. יש הטוענים שגם דמו של הסלוגי נמהל בגזע ואחרים טוענים שהיה זה הגריהאונד – על מנת לשפר את מהירותו. בשנת 1825 הוכרז הויזסלה בהונגריה כ”כלב הפוינטר הרישמי של הונגריה”. אולם המגמה של ערוב עם גזעים אחרים נמשכה. בשנת 1924 (לפי מקורות אחרים ב-1917) נעשה צעד מרכזי בהיסטוריה של הגזע. תחת הכותרת של “מועדון הויזסלה של הונגריה” החלו מספר אנשים בפעילות להצלת  הגזע  העתיק  של  הויזסלה ההונגרי הצהוב  ולשיקומו. קבוצה זו יצרה קריטריונים לגבי צורה ויכולות צייד. אנשי המועדון ערכו סקר ויזסלות בכל רחבי הונגריה ורשמו את הכלבים שענו לקריטריונים. דגש מיוחד הושם על מגוון יכולות הצייד של הגזע ושום כלב לא הורשה להירשם בספר הגידול מבלי שהוכחה יכולת הצייד שלו.

בשנת 1924 נכתב תקן הגזע בדגש על העלמת מאפיינים זרים שונים שחדרו לגזע ובעיקר: עיניים בהירות, סימון לבן ניכר, צבע פרווה לא נכון ומבנה לא מאוזן. בכל רחבי הונגריה נמצאו באותה עת רק כ-12 כלבים שענו על הקריטריונים, מהם התחיל פיתוח הגזע המודרני.

פרווה

קצרה וצפופה (בוריאנט בעל הפרווה הקצרה; וזיפית בגזע בעל הפרווה הזיפית. מעניין לציין כי גם הויזסלות הזיפיים נולדים עם פרווה חלקה שהופכת לזיפית בגיל שישה שבועות עד ארבעה חודשים), צבעו המיוחד של הויזסלה ההונגרי נע בין גוונים שונים של זהב חלוד, זהב חולי כהה וזהוב-לחמניה.

תוחלת חיים

12-14 שנה

גובה ומשקל

זכרים: 58-64 ס”מ

נקבות: 54-60  ס”מ

כיום התקן אינו כולל הגדרת משקל בעבר ציין 22-30 ק”ג.

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

מומלץ לבצע צילום אגן (HD) ומרפקים (ED) ולהתעדכן בבדיקות הגנטיות החדשות.


הויזסלה ההונגרי בישראל

הגזע הגיע לישראל בשנות השמונים עם מגדלת אמריקאית בשם ג’ין אסף (כיום מטמור) שהביאה עמה מספר כלבי ויזסלה,  ובמשך כל שנות פעילותה בארץ, שנמשכה כעשור, המשיכה לייבא לארץ כלבים, רובם מהונגריה. בית הגידול שלה “ציידי העמק” זכה להצלחה ובשנות פעילותה בארץ ניתן היה לראות כלבי ויזסלה זוכים בתואר “כוכב התערוכה” גם בתערוכות הבינלאומיות. בצד גידול וייבוא, הקפידה ג’ין לאורך כל אותן שנים לעבוד עם כלביה. הן בעזרתו של בלה קוביק, מאלף כלבים הונגרי מיתולוגי שהגיע לישראל לאחר מלחמת העולם השנייה, והן באופן עצמאי, ולשמר תכונות עבודה לצד הצד הצורני של הכלבים.  לאחר כעשור חזרה ג’ין, יחד עם מרבית כלביה, לארה”ב. לאחר תקופה של ירידה בפעילות התרומם הגזע מחדש בזכות מספר בתי גידול פעילים מאוד המגדלים כלבים ברמה איכותית. הגזע הינו מהגזעים הפעילים ביותר במועדון כלבי הציד בישראל.

פעילות גופנית מומלצת
טיפוח
אילוף
למי מתאים?
פעילות גופנית מומלצת

טיולים ארוכים בטבע, שחייה, ענפי ספורט כלבניים כמו אג’יליטי, קאניקרוס, רכבות כלבים, פריסבי ומשחקי כדור.

טיפוח

נדרש מעט טיפוח.

אילוף

הויזסלה הינו גזע קל לאילוף ובעל נכונות יוצאת הדופן לשמור על קשר עם בעליו בעת העבודה. אינו יכול לשאת יחס גס ואינו אגרסיבי או ביישן.

למי מתאים?

מתאים לבית ולמשפחה, מתאים לאנשים שאוהבים פעילות גופנית.

הוסף תגובה

כתוב תגובה

Calendar

February 2020
S M T W T F S
« Jan    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog December 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music November 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) October 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO September 12, 2019
   Ready to increase traffic to your website today? Use these headline generator tools and improve your click-through-rates! The post 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) September 4, 2019
   Wondering how to create a Facebook Page for your blog knowing that you really do need one? Follow our in depth guide and learn how to create and manage attractive and successful Facebook Page! The post How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Beginners guide on how to redirect a page in WordPress August 29, 2019
   Whether you’re trying to redirect a page in WordPress or just want to discover and understand why it’s important, use this guide to help you get ahead of it and learn all there is to it. The post Beginners guide on how to redirect a page in WordPress appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings August 21, 2019
   Are you tired of searching for the best Facebook groups for SEO to improve your knowledge and learn about the tricks from the trade? The post The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO August 15, 2019
   Are you looking for a reliable rank tracking plugin to track your rankings on search engines and improve SEO strategy? Here is our top recommendation! The post Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 6 reasons why you should never use WordPress nulled themes August 7, 2019
   What are WordPress nulled themes and should you use them, are they really that bad as people say or it’s just to scare you away from using the good stuff for free? In this article, we’re explaining in details why you should never ever use these kinds of themes. The post 6 reasons why you […]
   Ivana Cirkovic
  • Top 6 WordPress Portfolio plugins (hand-picked by designers) July 31, 2019
   Wondering what type of WordPress Portfolio plugins to use to showcase your work? Read our recommendation and choose between these top eight I present to you today. The post Top 6 WordPress Portfolio plugins (hand-picked by designers) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.