גזעים קבוצה 1 - כלבי רועים

וולש קורגי קרדיגן

וולש קורגי קרדיגן - בצבעים שונים
וולש קורגי קרדיגן

וולש קורגי קרדיגן - Welsh Corgi Cardigan

שייך לקבוצה כלבי רועים, כלבי צאן

מאת – ריטה קליינר, המועדון הישראלי לכלבי רועים  

תמונות : זינה גרבוב, יוסי יגא,מיק בוגדנובסקי, אולגה דבוצקין

מידע כללי:

כלב הרועים הכי קטן בעולם, אבל עם אופי ותכונות של כלב גדול. פרוש השם  "קור-גי"  הוא "כלב גמדי" בשפה הוולשית. הקרדיגן וולש קורגי הינו גזע קדום ששימש לרעיית בקר ע"י נשיכת עקבי הפרה (Heeler) . רגליהם הקצרות,  גופם השרירי ומהירותם הגדולה אפשרו להם להימלט מבעיטות הפרה. הקרדיגנים נחשבו לכלבי רעייה כה מוצלחים ומוערכים שחוק קלטי קדום אף אסר חבלה או גניבה שלהם והטיל עונשים כבדים על העושים זאת.  קיימים שני גזעי וולש קורגי, והקרדיגן הוא הקדום מבין השניים. גופו מעט גדול יותר וכך גם ראשו ואוזניו.  הקורגים הוכרו בשנת 1934 כשני גזעים נפרדים : קרדיגן וולש קורגי ופמברוק וולש קורגי.  הקרדיגן הינו כלב מוצק וקשוח,  המסוגל למאמץ רב, למרות רגליו הקצרות יחסית לאורך גופו.

אופי

מאוד נאמן , קל לכל סוגי האילוף ומאוד אוהב ללמוד. כלב שמח ובעל חוש הומור מפותח.  מצוין עם ילדים ומאוד מתאים להיות בייבי סיטר.

הידעת ? – האגדה מספרת שהקרדיגן וולש קורגים ניתנו במתנה לבני האדם על ידי האלפים (דמויות מיתולוגיות קסומות) . הם שימשו כסוסים של האלפים, ולכן עד היום ניתן לראות על גבם של הקרדיגנים סימן של אוכף.

וולש קורגי קרדיגן - צילום - Zina Grabov
גור וולש קורגי קרדיגן צילום -Zina Grabov
וולש קורגי קרדיגן ומשפחתו צילום Zina Grabov

 אין גרסה חד משמעית מאיפה וממתי קיים הגזע.  מאמינים שאת אבות הגזע הביאו שבטיי קלטיים אשר הגיעו לאזור ויילס.  עדויות על קיומו של הגזע קיימות כבר מהמאה ה-6 לספירה. הגזע הוכר על ידי הפדרציה הבינלאומית לכלבנות בשנת 1892 .

פרווה כפולה,  באורך בינוני צמודה לגוף.  מגיעה במגוון צבעים:  אדום, סייבל, טריקולור (תלת-צבע שחור, לבן וחום), שחור-לבן, מנומר (כל הגוונים), בלו-מרל (כחול-שיש). כל הצבעים הללו יכולים להגיע עם או בלי סימנים לבנים אופייניים.  הפרווה לא דורשת טיפול מיוחד.

 

14-16 שנים

גובה 26 – 31 ס"מ.  משקל זכרים 15-19 ק"ג, נקבות 12-15 ק"ג

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

עד גיל שנה חשוב להקפיד על הגידים ברגליים.  אין חובה לבדיקות לפני הרבעה,  אך מומלץ לעשות בדיקות גנטיות שלPRA וDM- .

הגזע בישראל

הגזע הגיע לישראל ב 2004-עם זוג כלבים מפינלנד שלמרבה הצער לא השאירו אחריהם גורים.  הפופולאריות של הקרדיגנים התחילה מ-2011 . הקרדיגנים בישראל זה לא עוד גזע אלא  "משפחת קרדיגנים" . הגזע הולך ומתבסס בארץ עם כלבי יבוא ועם גורים ילידי הארץ,  צברים.  כיום יש כבר דור שני של ילידי הארץ.  כמה פעמים בשנה נערכים מפגשים של קרדיגנים.

לקרדיגן אחרי גיל שנה וחצי אין הגבלות בפעילות גופנית.  הקרדיגנים בארץ משתתפים גם באג'יליטי,  בחיפוש אנשים וברעיית כבשים . מאוד אוהבים לשחות ואוהבים את כל משחקי המים.

 

קל ביותר.  מומלץ לסרק פעם בשבוע ובזמן הנשירה פעם ביום.

מתאים לכל סוגי אילוף.  מאוד אוהבים לעבוד, מאוד ממושמעים.

לכל מי שאוהב כלבים.