גזעים

הפודל

תמונות: אמיר פז

שייך לקבוצה 9, כלבי לוויה ושעשוע

מידע כללי:

גזע בעל גודל וצבע מגוונים, שניתן להתאמה לאורח החיים של הבעלים.  הפודל מגיע בשישה צבעים – שחור, חום, לבן, משמש, אדום ואפור. לפודל ארבעה גדלים – ענק, בינוני, ננסי וזעיר.

אופי:

הפודל הוא כלב בעל אופי שמח ששואף לרצות את בעליו. נחשב לאחד הגזעים האינטליגנטיים ביותר, תכונה המאפשרת לו להיות כלב שמתאים לכל צורת חיים ומבנה משפחתי אנושי.

הפודל הוא כלב מושלם לילדים, לקשישים ולאנשים עריריים, מתאים לטיפול ולתרפיה לבעלי צרכים מיוחדים, ואף יכול לשמש להגנה, הצלה ונחייה לעיוורים.

הידעת?

מוצאו של הפודל בגרמניה.  מקור השם הוא השילוב הגרמני pudelhund. המילה pudel משמעותה בגרמנית "להשפריץ" בדומה למילה האנגלית puddle, שמשמעותה שלולית, ואילו המילה hund משמעותה בגרמנית "כלב" בדומה למילה בשפה האנגלית hound.

גזע זה מאוד נפוץ בצרפת ולפיכך נחשב כיום כגזע הלאומי של מדינה זו. הפודל נקרא בצרפתית caniche שמשמעותו ברווז, רמז לתפקידו ככלב ציד.

בין אבותיו של הפודל ניתן למצוא את הברבט, כלב מים פורטוגזי, כלב מים ספרדי, ו-"לגוטו רומניולו" האיטלקי. הפודל מאגד בתוכו גם את תכונות הצייד של אבותיו כלבי הציד, לצד התכונות והחוכמה של אבותיו כלבי הרועים. הפודל הוא אחד הגזעים אשר ממנו פיתחו את גזע הניופאונדלנד ואת הטרייר הרוסי השחור.

תפקידו של הפודל הענק היה לשמש ככלב ציד.  הוא שימש כעוזר לציידים בהבאת הציפורים לאחר נפילתן אל הקרקע. החל מהמחצית השנייה של המאה ה-19 הלך ופחת השימוש בפודל ככלב ציד, לאור השימוש ההולך וגובר בגזע ככלב לוויה לבני המעמד העליון ולהופעות בקרקסים ובמופעים אל  מול קהל.

הפודל הבינוני שימש בעיקר למציאת פטריות כמהין. ייעוד זה היה נפוץ באנגליה, ספרד, צרפת וגרמניה. הגדלים הקטנים של גזע הפודל שימשו בעיקר ככלבי לוויה ואילו הפודל הזעיר והננסי פותחו ויועדו מראש לשמש ככלבי לוויה לבני המעמד העליון.

כיום משמשים פודלים גם ככלבי נחייה, כלבי תרפיה, כלבי סיוע למוגבלים, נכים וחולי אפילפסיה – וזאת בזכות האינטליגנציה הגבוהה שלהם. כיום אף נמצא בעיצומו מחקר שבוחן את אפשרות השימוש בחוש הריח המפותח של כלב הפודל לצורך זיהוי של מחלת הסרטן בבני אדם. במהלך ההיסטוריה שימשו כלבי הפודל גם ככלבי שירות בעתות מלחמה.  החל מהמאה ה-17 יש תיעוד של כלבים אשר נהרגו בעת לחימה והגנה על בעליהם ועל גופותיהם בלהט הקרב. כמו כן מתועדת השתתפותם במלחמות נפוליון ותרומתם למאמץ המלחמתי לצד בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. 

לכלב הפודל מראה ריבועי, ראש ארוך ואלגנטי, והא בעל מבנה גוף אלגנטי ותנועה מטופפת שייחודית מאוד לגזע. לפודל פרווה מאוד מיוחדת, מסולסלת, מקורזלת, רכה, נעימה וקפיצית המשלימה את המראה הייחודי של הגזע.

לפודל ארבעה גדלים ושישה צבעים אפשריים.

פודל זעיר toy poodle

גובה 23-28 ס"מ

כל הצבעים נמצאים בגודל הזה 
 
פודל ננסי dwarf/miniaturt
28-35 ס"מ 
החלוקה לצבעים: 
×שחור לבן חום 
×משמש אדום אפור כסף
 
פודל בינוני medium poodle
35-24 ס"מ
החלוקה לצבעים: 
שחור לבן חום
משמש אדום אפור כסף
 
פודל ענק standard poodle
45-62 ס"מ
החלוקה לצבעים: 
שחור לבן חום 
משמש אדןם אפור כסף
 

בכל הצבעים חובה צבע אחיד בלבד ללא כתמים כלל.

הצבע החום הוא חום כהה ומשמש אדום יכול לנוע מצבע משמש חיוור ועד אדום. 

הפודל הוא גזע בריא בדרך כלל, למעט מחלות שעלולות לנבוע מהזנחה וטיפוח לא נכון כמו דלקות אוזניים, הצטברות אבן שן, דלקות עיניים.

בתחזוקה נכונה ניתן למנוע מחלות אלו.

המועדון הישראלי לפודל פועל להכחדה של מחלות תורשתיות גנטיות באמצעות הרבעות מבוקרות ומכוונות . מחלו אלה כוללות את  הלוקסציה של פיקת הברך – פטלה, ניוון רשתית שעלול לגרום לעיוורון וקיים בעיקר בגזעים הקטנים וכן היפדיספלזיה ומחלות עור שקיימות בגזע הענק.

אורך  החיים הממוצע של כלב פודל הוא בין 12 ל- 18 שנים.

הגזע בישראל:

ראשית הגזע בארץ בשנות השישים של המאה ה- 20, עם הגעתם של כלבי ייבוא מאירופה. עם העלייה הגדולה מבריה"מ בשנות ה-90 של המאה הקודמת קיבל הגזע תנופה וכמות הכלבים גדלה. כיום במועדון הישראלי לפודל כ- 60 חברים. המועדון הישראלי לפודל רואה בסוגיית השבחת הגזע בארץ חשיבות רבה, הן מבחינה בריאותית והן מבחינת התכונות הייחודיות לגזע הפודל. בשנים האחרונות מתקיימת פעילות כלבנית ענפה של גזע הפודל בארץ, בנוסף לעשרות המלטות אשר הניבו מאות כלבים חדשים שהתווספו למשפחת הפודל בישראל. הגזעים הפופולאריים ביותר כיום הם הגדלים הקטנים של הפודל – בינוני, ננסי וזעיר, שמתאימים יותר לגידול בדירה ומתאפיינים בתחזוקה שוטפת קלה יותר מאשר הגודל הענק, אשר סובל מחוסר פופולריות משמעותי בגלל ריבוי גורים בהמלטה והקושי במציאת משפחות הולמות לגידול כלב בקנה מידה כזה. 

כיום מתקיימת פעילות כלבנית ענפה במועדון הישראלי לפודל. בשנים האחרונות התקיימו מספר תערוכות מועדון של גזע הפודל בארץ, וזאת מעבר לתערוכות הבינלאומיות המתקיימות 3 פעמים בשנה. המועדון מקיים גם מפגשים כלבניים ומפגשים חברתיים אשר עם השנים הפכו למסורת של ממש.

לפודל פרווה ייחודית אשר אינה מפסיקה לצמוח, בתחזוקה שוטפת נכונה של הכלב, לא תורגש נשירה בבית. צורך זה בתחזוקה שוטפת של הפרווה הוא למעשה החיסרון היחיד של הפודל. הטיפוח  הביתי בגזע אינו מספק ונדרשת הדרכה מקצועית לטיפול בכלב, זהו הגזע עם רמת הטיפוח הגבוהה ביותר שקיימת בין כל גזעי הכלבים. 

כלב פודל מסופר בעל פרווה מתוחזקת המתהלך ברחוב, תופס את העין ולא ניתן להתעלם ממנו.

עקב האינטליגנציה הגבוהה של הגזע, אין צורך באילוף מיוחד. 

הפודל מתאים לכל לכל צורת חיים ולכל מבנה משפחתי אנושי. הוא חברותי לכלבים ולחיות אחרות ולבני האדם וחי עם כולם בשלום. מבחינת האופי אין הבדל משמעותי בין זכרים לנקבות. ניתן להשאירו לבד, אך לגזע יש נטייה לפתח חרדת נטישה עקב הצורך שלו בקשר רציף עם בני הבית וחברת בני אדם. 

הפודל דורש תחזוקת פרווה שוטפת, ומי שאינו מוכן להגיע למספרה מקצועית לפחות אחת לחודש עם הכלב, אל לו לגדל פודל אלא למצוא לעצמו גזע אחר לגידול.