בריאות מאמרים וכתבות

דיספלזיה של המפרק ודיספלזיה של האגן

דיספלזיה של האגן

(Canine Hip Dysplasia = CHD) הינו מצב בו קיימת פגיעה במפרק הירך ובעטיו נעשים צילומי רנטגן של אגן הירכיים, בכדי לנסות ולהוציא ממערך ההרבעות של הכלבים את הפרטים הסובלים מדיספלזיה של מפרקי האגן. צילומי אגן הינם הכרח בכל מדינות העולם לכלבים גדולים וגזעי ענק ולעיתים גם לכלבים קטנים יותר. ההתאחדות הישראלית לכלבנות הינה הגוף הישראלי המאגד את כל נושא גידול הכלבים הגזעיים וכמובן את מערך השיפוט של צילומי האגן ומחלות תורשתיות אחרות. ההתאחדות הישראלית לכלבנות משויכת לפדרציה הכלבנית העולמית הקרויה FCI ועקב כך חלים עליה ההנחיות הבינלאומיות.

״הוועדה המקצועית להדמיות״ הינה ועדה ממונה מטעם ההתאחדות הישראלית לכלבנות שתפקידה לפענח הדמיות במטרה לסייע להלחם במצבים של פגיעה בשלד. יושבים בה שלושה רדיולוגים אשר מפענחים ומסווגים את מידת הפגיעה המתועדת בצילומים הנשלחים להתאחדות.

את צילומי האגן מדרגים לפי חמש קטגוריות A,B,C,D,E כמקובל בFCI.

את צילום אגן יש לעשות בטשטוש עמוק/הרדמה. הכלב שוכב על גבו והאגן חייב להיות סימטרי, כשהרגליים האחוריות משוכות אחורנית עם רוטציה מדיאלית, כך שפיקות הברכיים תהיינה במרכז הפימור (הירך). הצילום חייב לכלול את כל האגן כולל הפיקות.  צילום אשר לא נעשה בתנוחה מתאימה נפסל לשיפוט, מוחזר לבעלים ויש לחזור על צילום הכלב.

על גבי הצילום חייב להיות זיהוי של מספר סגיר ומספר שבב – אותו יש לוודא בזמן הצילום. רישום הזיהוי הנ״ל יכול להיות עם ״נייר עופרת״ או ברישום במחשב לפני שצורבים את הצילום. יש לסמן את הצדדים – ״ימין/שמאל״ בצילום.

מאחר וכמעט כל הצילומים היום הינם במערכות דיגיטליות יש לשלוח את הצילום על דיסק בפורמט DICOM בלבד. פורמטים אחרים כמו JPEG או TIFF לא יתקבלו ויוחזרו לבעלים.

יש לצרף לדיסק את הטופס המאשר כי זה הכלב המצולם (ניתן להוריד מאתר ההתאחדות הישראלית לכלבנות) כשהוא חתום ע״י הוטרינר המצלם.

לאחרונה עלה צורך גם בצילומי מרפקים למטרת שיפוט דרגת ה-ED  וזאת מאחר שבחלק ממדינות אירופה יש דרישה לכך ובמיוחד בכלבי עבודה. כמו כן עלה גם ביקוש לצילומים לאבחון Lumbar Transitional Vertebrae.

 

דיספלזיה של המרפק

(ED) הינו מצב המאופיין בשינויים במרפק אשר נובעים ממספר פתולוגיות.

בשנת 1989 התקבצה חבורה של מומחים ל ED באוניברסיטת דיוויס שם הוקם הארגון המכונה IEWG = International Elbow Working Group. במפגש זה ובכל אלו שהיו אחריו עד היום גובשו ההגדרות, הכללים והדרישות בנושא דיספלזיה של המרפק.

דיספלזיה של המרפק, ED, מוגדרת  כמצב  בו חלים שינויים ניווניים במרפק כתוצאה ממספר פתולוגיות.

הפתולוגיות העקריות והמוכרות הן:

 1. Fragmented Medial Coronoid Process = FMCP
 2. Osteocohodritis Dissecans = OCD של החלק המדיאלי של הקונדיל הדיסטאלי בהומרוס
 3. Ununited Anconel Process = UAP
 4. Incongruity between Radius and Ulna = INC

ישנן פתולוגיות נוספות אשר פחות מוכרות ופחות חשובות.

כתוצאה מהפתולוגיות הנ״ל המרפק איננו מתפתח בצורה תקינה והתוצאה הינה השינויים הניווניים שחלים בו, שעיקרם יצירת אוסטאופיטים סביב המפרק, במיוחד בצידו המדיאלי, ועל גבי ה-anconeal process ושינויים סקלרוטים בעיקר בעצם האולנה בקרבת המפרק.

לא ארחיב כאן על הסימניים הקלינים של ה- ED מעבר לכך שכלבים להם שינויים ניווניים במרפקים, כמו בכל מפרק אחר, סובלים ויסבלו מכאב, מגבלות תנועה וצליעה בדרגות שונות – דבר שפוגע במיוחד בכלבים האמורים להפגין יכולות אתלטיות גבוהות כמו כלבי עבודה.

ידוע גם כי ה- ED הינה מחלה תורשתית ולכן חשוב לבער אותה כמו את ההיפדיספלזיה.

 

צילומי מרפקים- הכיצד:

צילומי מרפקים טובים, בדומה לצילומי אגן וצילומים אחרים, דורשים טשטוש עמוק או הרדמה (לכן, במידת הצורך, רצוי לנצל את אותה ההרדמה לצילומי האגן והמרפקים).

קיימות 3 תנוחות בסיסיות לצילום מרפק בכדי להבין מה קורה בו:

Lateral ״טבעי״ ללא פלקסיה או אקסטנסיה.

Lateral בפלקסיה מקסימלית.

Cranio-Caudal עם פרונציה של 15 מעלות.

 

בכדי לצלם מרפק למטרות שיפוט דרגת ה- ED מספיק צילום lateral בפלקסיה מקסימלית בלבד כאשר מירכוז הצילום הינו על הקונדיל הדיסטאלי של ההומרוס והצילום הינו לטראלי ולא oblique.

בכל מקרה יש לצלם כל מרפק בנפרד.

יש לסמן כל צילום מרפק, כמו בצילום אגן, עם מספר סגיר, שבב וצד (R/L ) ולשלוח בדומה לצילום האגן.

 

הדרוג בצילומי אגן נחלק  ל-5 דרגות:  A , B . C , D , E

כאשר A נחשב לתקין , B נחשב לדרגת מעבר-סביר אך לא מושלם , C נחשב לדיספלזיה קלה , D נחשב לדיספלזיה בינונית , E נחשב לדיספלזיה חמורה.

 

בצורה דומה ניתן דרוג למרפקים: 0 , 1 , 2 , 3

עיקר הדרוג הינו לפי מידת האוסטאופיטים על גבי ה- anconeal process.

כאשר 0 נחשב לתקין , 1 נחשב לדרגה קלה , 2 נחשב לבינוני , 3 נחשב לחמור.

 

בגזעים שונים מותרת ההרבעה עם כלבים בעלי רמות שונות של דיספלזיה בהתאם לתקנון הגידול המשלים של אותו הגזע. בכל מקרה מומלץ ביותר כי הוטרינר המצלם לא יחווה את דעתו בפני הלקוח בדבר התוצאה האפשרית של סיווג ההדמיה.

אגן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Calendar

April 2020
S M T W T F S
« Mar    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations March 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog December 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music November 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) October 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO September 12, 2019
   Ready to increase traffic to your website today? Use these headline generator tools and improve your click-through-rates! The post 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) September 4, 2019
   Wondering how to create a Facebook Page for your blog knowing that you really do need one? Follow our in depth guide and learn how to create and manage attractive and successful Facebook Page! The post How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Beginners guide on how to redirect a page in WordPress August 29, 2019
   Whether you’re trying to redirect a page in WordPress or just want to discover and understand why it’s important, use this guide to help you get ahead of it and learn all there is to it. The post Beginners guide on how to redirect a page in WordPress appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings August 21, 2019
   Are you tired of searching for the best Facebook groups for SEO to improve your knowledge and learn about the tricks from the trade? The post The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO August 15, 2019
   Are you looking for a reliable rank tracking plugin to track your rankings on search engines and improve SEO strategy? Here is our top recommendation! The post Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 6 reasons why you should never use WordPress nulled themes August 7, 2019
   What are WordPress nulled themes and should you use them, are they really that bad as people say or it’s just to scare you away from using the good stuff for free? In this article, we’re explaining in details why you should never ever use these kinds of themes. The post 6 reasons why you […]
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.