!-- Facebook Pixel Code -->
בריאות מאמרים וכתבות

דיספלזיה של המפרק ודיספלזיה של האגן

דיספלזיה של האגן

(Canine Hip Dysplasia = CHD) הינו מצב בו קיימת פגיעה במפרק הירך ובעטיו נעשים צילומי רנטגן של אגן הירכיים, בכדי לנסות ולהוציא ממערך ההרבעות של הכלבים את הפרטים הסובלים מדיספלזיה של מפרקי האגן. צילומי אגן הינם הכרח בכל מדינות העולם לכלבים גדולים וגזעי ענק ולעיתים גם לכלבים קטנים יותר. ההתאחדות הישראלית לכלבנות הינה הגוף הישראלי המאגד את כל נושא גידול הכלבים הגזעיים וכמובן את מערך השיפוט של צילומי האגן ומחלות תורשתיות אחרות. ההתאחדות הישראלית לכלבנות משויכת לפדרציה הכלבנית העולמית הקרויה FCI ועקב כך חלים עליה ההנחיות הבינלאומיות.

״הוועדה המקצועית להדמיות״ הינה ועדה ממונה מטעם ההתאחדות הישראלית לכלבנות שתפקידה לפענח הדמיות במטרה לסייע להלחם במצבים של פגיעה בשלד. יושבים בה שלושה רדיולוגים אשר מפענחים ומסווגים את מידת הפגיעה המתועדת בצילומים הנשלחים להתאחדות.

את צילומי האגן מדרגים לפי חמש קטגוריות A,B,C,D,E כמקובל בFCI.

את צילום אגן יש לעשות בטשטוש עמוק/הרדמה. הכלב שוכב על גבו והאגן חייב להיות סימטרי, כשהרגליים האחוריות משוכות אחורנית עם רוטציה מדיאלית, כך שפיקות הברכיים תהיינה במרכז הפימור (הירך). הצילום חייב לכלול את כל האגן כולל הפיקות.  צילום אשר לא נעשה בתנוחה מתאימה נפסל לשיפוט, מוחזר לבעלים ויש לחזור על צילום הכלב.

על גבי הצילום חייב להיות זיהוי של מספר סגיר ומספר שבב – אותו יש לוודא בזמן הצילום. רישום הזיהוי הנ״ל יכול להיות עם ״נייר עופרת״ או ברישום במחשב לפני שצורבים את הצילום. יש לסמן את הצדדים – ״ימין/שמאל״ בצילום.

מאחר וכמעט כל הצילומים היום הינם במערכות דיגיטליות יש לשלוח את הצילום על דיסק בפורמט DICOM בלבד. פורמטים אחרים כמו JPEG או TIFF לא יתקבלו ויוחזרו לבעלים.

יש לצרף לדיסק את הטופס המאשר כי זה הכלב המצולם (ניתן להוריד מאתר ההתאחדות הישראלית לכלבנות) כשהוא חתום ע״י הוטרינר המצלם.

לאחרונה עלה צורך גם בצילומי מרפקים למטרת שיפוט דרגת ה-ED  וזאת מאחר שבחלק ממדינות אירופה יש דרישה לכך ובמיוחד בכלבי עבודה. כמו כן עלה גם ביקוש לצילומים לאבחון Lumbar Transitional Vertebrae.

 

דיספלזיה של המרפק

(ED) הינו מצב המאופיין בשינויים במרפק אשר נובעים ממספר פתולוגיות.

בשנת 1989 התקבצה חבורה של מומחים ל ED באוניברסיטת דיוויס שם הוקם הארגון המכונה IEWG = International Elbow Working Group. במפגש זה ובכל אלו שהיו אחריו עד היום גובשו ההגדרות, הכללים והדרישות בנושא דיספלזיה של המרפק.

דיספלזיה של המרפק, ED, מוגדרת  כמצב  בו חלים שינויים ניווניים במרפק כתוצאה ממספר פתולוגיות.

הפתולוגיות העקריות והמוכרות הן:

 1. Fragmented Medial Coronoid Process = FMCP
 2. Osteocohodritis Dissecans = OCD של החלק המדיאלי של הקונדיל הדיסטאלי בהומרוס
 3. Ununited Anconel Process = UAP
 4. Incongruity between Radius and Ulna = INC

ישנן פתולוגיות נוספות אשר פחות מוכרות ופחות חשובות.

כתוצאה מהפתולוגיות הנ״ל המרפק איננו מתפתח בצורה תקינה והתוצאה הינה השינויים הניווניים שחלים בו, שעיקרם יצירת אוסטאופיטים סביב המפרק, במיוחד בצידו המדיאלי, ועל גבי ה-anconeal process ושינויים סקלרוטים בעיקר בעצם האולנה בקרבת המפרק.

לא ארחיב כאן על הסימניים הקלינים של ה- ED מעבר לכך שכלבים להם שינויים ניווניים במרפקים, כמו בכל מפרק אחר, סובלים ויסבלו מכאב, מגבלות תנועה וצליעה בדרגות שונות – דבר שפוגע במיוחד בכלבים האמורים להפגין יכולות אתלטיות גבוהות כמו כלבי עבודה.

ידוע גם כי ה- ED הינה מחלה תורשתית ולכן חשוב לבער אותה כמו את ההיפדיספלזיה.

 

צילומי מרפקים- הכיצד:

צילומי מרפקים טובים, בדומה לצילומי אגן וצילומים אחרים, דורשים טשטוש עמוק או הרדמה (לכן, במידת הצורך, רצוי לנצל את אותה ההרדמה לצילומי האגן והמרפקים).

קיימות 3 תנוחות בסיסיות לצילום מרפק בכדי להבין מה קורה בו:

Lateral ״טבעי״ ללא פלקסיה או אקסטנסיה.

Lateral בפלקסיה מקסימלית.

Cranio-Caudal עם פרונציה של 15 מעלות.

 

בכדי לצלם מרפק למטרות שיפוט דרגת ה- ED מספיק צילום lateral בפלקסיה מקסימלית בלבד כאשר מירכוז הצילום הינו על הקונדיל הדיסטאלי של ההומרוס והצילום הינו לטראלי ולא oblique.

בכל מקרה יש לצלם כל מרפק בנפרד.

יש לסמן כל צילום מרפק, כמו בצילום אגן, עם מספר סגיר, שבב וצד (R/L ) ולשלוח בדומה לצילום האגן.

 

הדרוג בצילומי אגן נחלק  ל-5 דרגות:  A , B . C , D , E

כאשר A נחשב לתקין , B נחשב לדרגת מעבר-סביר אך לא מושלם , C נחשב לדיספלזיה קלה , D נחשב לדיספלזיה בינונית , E נחשב לדיספלזיה חמורה.

 

בצורה דומה ניתן דרוג למרפקים: 0 , 1 , 2 , 3

עיקר הדרוג הינו לפי מידת האוסטאופיטים על גבי ה- anconeal process.

כאשר 0 נחשב לתקין , 1 נחשב לדרגה קלה , 2 נחשב לבינוני , 3 נחשב לחמור.

 

בגזעים שונים מותרת ההרבעה עם כלבים בעלי רמות שונות של דיספלזיה בהתאם לתקנון הגידול המשלים של אותו הגזע. בכל מקרה מומלץ ביותר כי הוטרינר המצלם לא יחווה את דעתו בפני הלקוח בדבר התוצאה האפשרית של סיווג ההדמיה.

אגן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00