גזעים קבוצה 2 - כלבי מולוסר / פינצ'ר-שנאוצר / הרים שוויצרי

דוברמן

received_10155068339769915
דוברמן

דוברמן - Dobermann

הגזע שייך לקבוצה: פינצ'ר-שנאוצר, דוגה, וכלבי הרים ובקר שוויצרים – פינצ'ר-שנאוצר

מאת: רועי צוריאל מלכיור – המועדון הישראלי לדוברמן

תמונות : רועי מלכיור, נסטיה שוטזוב, אשר גלק, יניב גבאי, רוית בן אמיתי, דני סוינסקי, דנה אילן, אור סיטרומן

מידע כללי

הדוברמן הוא כלב בגודל בינוני, בנוי חזק ,משורג בשרירים מבעד לקווים האלגנטיים של גופו, בעל שיעור קומה גאה ומשדר נחישות, הוא תואם את התמונה האידיאלית של ההגדרה "כלב".

אופי

ידידותי ורגוע, מסור מאוד למשפחתו, אוהב ילדים. חריפות בינונית. קשר טוב לבעליו, קל לאימון נהנה לעבוד, אמיץ וקשוח.

הידעת?: דוברמן הוא הגזע הגרמני היחידי אשר נושא את שמו של המגדל המקורי שלו, פרידריך לואיס דוברמן.

received_10155068399099915
received_10155068399079915
received_10155068339944915

המגדל המקורי של הגזע הינו  פרידריך לואיס דוברמן (1894 – 1834 ), שהיה גובה מס , קונה נבלות ולוכד כלבים במשרה חלקית. דוברמן גידל כלבים מקווים בעלי אופי חריף. שמם היה "כלבי הקצבים", והם נחשבו לגזע טהור באותו הזמן והיו מטיפוס של רוטווילר מעורב עם סוג של כלב רועים מאזור Thüringen  , כלב שחור עם סימונים אדומים של חלודה.  מר דוברמן גידל תערובת זו של כלבים בשנות השבעים של המאה התשע עשרה. כך הוא הגיע ליעד והשיג את "גזעו": לא רק עם תכונת התראה, אלא גם עם תכונות משמעותיות של עבודה,  הגנה וכלב בית .

השיער קצר, קשה ועבה. הוא הדוק לגוף, חלק ומחולק באופן שווה על פני כל שטח הגוף. פרווה תחתונה אינה מותרת.

10-12 שנים.

זכרים – גובה – 72-68 ס"מ, 45-40 ק"ג

נקבות – גובה – 68-63 ס"מ , 35-32 ק"ג

בדיקות טרם הרבעה:

מומלץ לבצע צילום אגן, בדיקת וואן וילברד, בדיקות עיניים: PHTVL / PHPV,PRA.

הגזע בישראל

 הגזע היה פופולארי מאוד בישראל בשנות ה-70 ומאז ידע עליות וירידות. בישראל של ימינו חוזר לגדולתו לאט לאט, לאחר שסבל מירידה משמעותית, עם כניסתו לתוקף של החוק האוסר על קיצוץ רקמה חיה לצורכי נוי. כמות הכלבים שמשתתפים כיום בתערוכות ובפעילויות ספורטיביות אחרות בעליה מתמדת. סה"כ הכלבים בארץ באיכות טובה ביחס לאירופה, ישנם בארץ מגדלים עם כלבים איכותיים מאוד שמתחרים בהצלחה גם בזירה האירופאית.

כלב בעל אנרגיה בלתי נדלית, מומלץ להוציאו לפחות 3 פעמים ביום כשאחד הטיולים לפחות יכלול  מינימום של שעה ריצה או כל פעילות ספורטיבית אחרת.

תקן הגזע מתמצת : קשר טוב לבעליו, קל לאימון, הדוברמן נהנה לעבוד, ובעל יכולת עבודה טובה , אומץ וקשיחות". מתוקף היותו גזע עבודה מוטבע באופיו של הדוברמן הרצון לרצות ולהישמע לבעליו. גזע מאוד חכם. תכונות אלו מקלות באילופו. הדוברמן רעב ללמוד במהלך כל חייו. יש צורך להתמיד באימונים, אילופו של הדוברמן מחזק ובונה את הקשר עם הבעלים. גזע מאוד רגיש וקשוב לבעליו, יש להקפיד על יציבות בלתי מתפשרת בקשר עם הכלב, ולא הדוברמן עלול לנצל זאת  ולהיות "מפונק" או "חצוף" והמשמעת עלולה להתרופף. בשל היותו כלב אנרגטי ופעיל ובכדי לקבל כלב מאוזן חובה לפרוק ולשחרר אנרגיות לכלב (ריצה משחק וכו) על בסיס יומיומי.

הדוברמן הינו כלב ידידותי ורגוע; מסור מאוד למשפחתו, אוהב ילדים וקשור לבעליו. רצוי בעלים יציב שידע להציב גבולות ברורים וחדים. מתאים לחיות ככלב בית ולא ככלב חצר. מתאים לחיים ככלב משפחה וכל זאת בתנאי שיצא לטיולים פורקי אנרגיה על בסיס יומי.