גזעים

גזעים – מידע כללי

גזעי הכלבים

מבחינה זואולוגית כל הכלבים המוכרים לנו שייכים למין אחד "כלב הבית" (Canis lupus familiaris)

בעולם מוכרים למעלה מ-300 גזעים שונים של כלבים.

מהו גזע? "גזע הינו קבוצה של פרטים בעלי מאפיינים משותפים, שמבחינים אותם מחברים אחרים באותו המין ואשר יכולים להיות מועברים לדור הבא בתורשה. מין הינו תוצר הטבע ואילו גזע נוצר ע"י תרבות או אופנה בזירת התערוכות" (ריימונד טרייקה, אומץ ע"י ה-FCI ב1984).

כל גזע כלבים מוגדר ע"י תקן גזע – הגדרה כתובה ומוסכמת של קבוצת מאפיינים, צורה והתנהגות שמגדירה ומבחינה גזע זה מאחרים.

הפדרציה הכלבנית הבינלאומית FCI מחלקת את כלל געי הכלבים ל-10 קבוצות, של גזעים בעלי קרבה מבחינת מבנה, התנהגות ושימוש.

קבוצה 1- כלבי רועים – Sheepdogs and Catteldogs – (כלבי צאן וכלבי בקר)

גזעים שעסקו בעבר באיסוף הצאן ונהיגת הבקר או בשמירה והגנה על חיות המשק. כיום חלקם משמשים עדיין ככלבי שמירה, רובם משמשים ככלבי בית כשיש ביניהם גזעים המצטיינים ככלבי ספורט.

קבוצה 2 – פינצ'ר-שנאוצר, דוגה (מולוסר) וכלבי הרים ובקר שוויצריים – Pinscher and Schnauzer – Molossoid and Swiss Mountain and Catteldogs

מהקבוצות הגדולות והמגוונות של גזעי כלבים. כוללת את גזעי השנאוצר  פינצ'ר המשמשים כלבי עבודה מעולים, את גזעי המולוסר הנקראים גם דוגה או מסטיף, כלבים גדולים, כבדים, בעלי ראש פחוס וקפלי עור, וקבוצה של גזעים שוויצרים המצטיינים ביופיים ומשמשים כיום בעיקר ככלבי בית

קבוצה 3- טריירים – Terriers – (טריירים גדולים ובינוניים, טריירים קטנים, בול טריירים, טריירי מחמד)

כלבים בעלי פרווה זיפית, בדר"כ בגודל בינוני או קטן, שהצטיינו ככלבי ציד בעיקר ללכידת מכרסמים. קבוצה מתוכם שימשה לקרבות. הטריירים הינם אנרגטיים ובעלי אופי חזק.

קבוצה 4 – דקלים – Dachshunds

קבוצה המורכבת מגזע אחד – הדקל, המגיע בשלושה גדלים ובשלושה סוגי פרווה: ארוכה, קצרה וזיפית. במקור זהו כלב לציד ארנבות המתמחה בעבודה במחילות.

קבוצה 5 – שפיץ וכלבים מטיפוס פרימיטיבי – Spitz and primitive types – (כלבי מזחלות צפוניים, כלבי צייד צפוניים, כלבי שמירה ורעייה צפוניים, שפיצים אירופאים, שפיצים אסיאתים וגזעים קרובים, כלבים מטיפוס פרימיטיבי, כלבי צייד מטיפוס פרימיטיבי)

קבוצה מגוונת הכוללת כלבים צפוניים, בעלי פרווה סמיכה ומרשימה, ששימשו בעבר למשיכת מזחלות, צייד ורעייה באזור הארקטי, וכלבים מטיפוס פרימיטיבי המשמרים מאפיינים של כלב הבר, כדוגמת הכנעני. כל הגזעים הינם בעלי אוזניים זקופות ואופי עצמאי.

קבוצה 6 – האונדס – Scent hounds and related breeds – (כלבי הרחה, כלבי מרדף, גזעים קרובים)

כלבים שהתמחו בציד עצמאי בלהקות או כבודדים, בעלי חוש ריח הטוב מבין כל גזעי הכלבים ואופי עצמאי. בקבוצה זו המספר הגדול ביותר של גזעים, אולם חלקם נדירים.

קבוצה 7 – כלבי ציד – Pointing Dogs (פוינטרים קונטיננטליים, פוינטרים בריטיים ואיריים וסטרים)

כלבי ציד המלווים את הצייד ומסייעים לו. הקבוצה מורכבת מכלבי פוינטר ומסטרים, תפקידם לאתר את הציד, ציפור או יונק, לסמן אותו ע"י הצבעה ולעיתים גם להשיב אותו לאחר הירי לציד.

קבוצה 8 – רטריברים, ספניאלים וכלבי מים – Retrievers, Flushing Dogs, Water Dogs – (כלבי השבה, כלבי הברחה, כלבי מים)

כלבי ציד המסייעים לצייד בהשבת הצייד לאחר הירי וחלקם גם בהברחה והפרחה של הצייד. כלבי המים סייעו לעיתים גם לדייגים. כיום מצטיינים חלקם ככלבי עבודה לנחיית עיוורים  וגישוש.

קבוצה 9 –   כלבים זעירים – Companion and Toy Dogs – (בישונים וגזעים קרובים, פודלים, כלבים בלגים קטנים, כלבים קרחים, גזעים טיבטיים, ציוואואות, ספניאלי מחמד אנגלים, צין יפני ופקינז, ספניאלי מחמד קונטיננטליים וכלב מחמד רוסי, קרומפוהרלנדר, כלבים קטנים מטיפוס מולוסר)

אחת הקבוצות הגדולות והמגוונות. כוללת גזעי מחמד שונים, רובם קטנים בגודל, חלקם ארוכי פרווה, מיעוטם קרחים או פחוסי פנים. הקבוצה כוללת גם את הפודלים שחלקם משמשים עד היום גם ככלבי עבודה.

קבוצה 10 – כלבי רוח – Sighthounds – (כלבי רוח ארוכי שיער ומצוייצים, כלבי רוח בעלי פרווה גסה, כלבי רוח בעלי פרווה קצרה)

קבוצה זו כוללת את המהירים שבכלבים. כלבי ציד עצמאיים (האונדס) שנעזרו בחוש הריח ובמהירות ללכידת טרפם. מתאפיינים ברגליים ארוכות ומבנה כחוש. חלקם עדיין משמשים במרוצי ספורט.