גזעים קבוצה 8 - כלבי רטריבר / ספניאל

גולדן רטריבר

גולדנים בקראפטס צילום - שרון רגב
גולדן רטריבר

גולדן רטריבר – Golden Retriever

שייך לקבוצת רטריבר

מאת: שרון רגב, המועדון הישראלי לכלבי רטריבר

תמונות : שרון רגב, חנה שלג, אורי בר, נדב בר אמוץ, הדר רגב

מידע כללי:

הגולדן רטריבר כשמו כן הוא – כלב ציד בגוון זהוב שפותח במיוחד להבאת הציד לבעליו. מקורו של גזע זה ברטריברים המוקדמים שהיו באנגליה במאה ה- 19, החל מאמצע מאה זו פותח בסקוטלנד הרטריבר הזהוב בעל פרווה ארוכה. עם השנים נוסף דם של סטר וספניאל מים והתוצאה הינה גזע יפה ואלגנטי זה. הגולדן רטריבר הינו כלב ציד מעולה, חזק, בעל חוש ריח מפותח, כושר גופני וכושר שחיה מעולים.

אופי:

הגולדן רטריבר קל לאילוף, חכם, עליז ובעל נכונות להשביע את רצון בעליו. תכונות אלה הביאו לכך שהיום משמש הגולדן למגוון תפקידים מלבד הציד: הוא משמש ככלב נחיה לעיוורים, כלב עזרה לנכים וחולים וכלב משטרה למטרות מיוחדות. הגולדן הינו כלב קל לאחזקה, קל לחינוך בבית, אינו קולני, אוהב מאד ילדים ומסוגל לחיות בהרמוניה עם בעלי חיים אחרים. כל אלו הפכו את הגולדן רטריבר לכלב משפחה מבוקש ופופולרי בארצות רבות וגם בישראל.

Kennel Dewmist צילום - שרון רגב
גורת גולדן רטריבר צילום- הדר רגב
גור עובד - הדר רגב

גזעי הרטריבר השונים החלו להופיע בזירה הכלבנית באמצע המאה ה- .19 עד אז כלבי הציד הנפוצים היו ספניאלים, סטרים ופוינטרים ועם התפשטות הנשק החם החל הצורך בכלבי החזרה (רטריברים) אותם פיתחו באופן מיוחד מהגזעים הקיימים. שנת 1880 מהווה מפנה עם הופעתו של רובה חדש בעל מחסנית, מספר הציפורים שנורה גדל ותפקיד שומרי הציד באחוזות השתנה לשימור מקורות הציד מחד וגידול כלבני יעיל יותר, מאידך. ספורט ציד הציפורים העמיק את אחיזתו בקרב האצולה האנגלית ואיתו היוקרה, העושר וההשקעה. אם עד עתה בחרו האצילים, חובבי ספורט ציד הציפורים, בכלבים בעלי יכולות מגוונות, הרי שמעתה חיפשו הם כלבים בעלי התמחויות ספציפיות. וכך בתקופה זו החל מאמץ גידולי להשגת כלבי החזרה שלהם חוש ריח מעולה, פה רך, צייתנים וחברותיים. כלבי סטר, בעלי תכונות החזרה יעילות, הוכלאו עם כלבי ניופאונדלנד שהובאו בספינות דייג מקנדה והיו המקורות לגזע הלברדור. בנוסף השתמשו המגדלים בספניאלים שונים ובמיוחד בספניאל מים. לצאצאים השונים היו מגוון צבעים מקובל, רובם היו שחורים, חלקם בעלי שיער חלק, ואחרים בעלי שיער מתולתל או מקורזל.
המגדל שנחשב החלוץ בבניית הגזע הוא Sir Dudley Coutts Marjoribanks  הוא Lord Tweedmouth  שהיה חובב ציד מושבע. אציל זה חיבב במיוחד את הרטריברים הצהובים והשקיע זמן ומאמץ רב בכיוון גידולי זה. הרטריבר הצהוב הראשון בו החזיק מתועד משנת 1865 ואהבתו לכלב זה היא שכניראה הביאה להיוולדותו של גזע שלם. כלביו הצהובים הראשונים התקבלו מהכלאות של שחורים. הכלבים הראשונים הוכלאו רבות עם ספניאל מים, לקבל כלבים בעלי יכולת החזרה ממים ובנוסף את השיער הסמיך המיוחד והגלי, שיבודד את גופם בסביבה המימית. עד מהירה התפשטו ה"ספניאלים הגדולים והצהובים". בסוף המאה ה- 19 מתוארים רבים מהם במגוון תעודות ותיאורים כתובים. נאמני הגזע טוענים כי ההמלטה הראשונה של הגזע התרחשה בשנת 1868 בין כלב בעל תכונות החזרה מעולות וכלבת ספניאל מים צהובה. 4 הצאצאים הצהובים מהמלטה זו הוגדרו כטיפוסים הראשונים של הגזע. אחת הכלבות מהמלטה זו: עדה, הייתה אולי לכלבה החשובה בגזע מבין מייסדי השושלת. קברה עדין נשמר באחוזת אילצ'סטר שבמלבורי, שם חיתה.
עדיין המגדלים המשיכו להרביע כלבים שחורים וצהובים, כשלצבע הייתה חשיבות משנית בגידול. הדגש היה על תכונות אופי ואנטומיה שישרתו את הכלב בתפקידו. כלבי הרטריבר החלו להתפשט ברחבי אנגליה ועד מהרה הפכו מקובלים ומבוקשים. מגדלים רבים החלו לבקש את הייחודיות גם בצבע הכלב. בעוד שאחדים הקפידו לחפש את הצבע השחור וחיפשו כלבים בעלי יכולות מגוונות יותר מחוץ למים (וכך הביאו לביסוסו של הרטריבר חלק השיער) בחרו אחרים בצבע הצהוב והדגישו את תכונות ההחזרה מהמים של הכלב, תכונות שאינן רק תכונות אופי אלא גם מבנה שיער מתאים לבידוד. הגזע, שנוצר בידי אצילים משוגעים לדבר, התפשט ברחבי אנגליה ככלב יוקרתי לאצילים חובבי ספורט. אולם אופיו החברתי של הכלב והופעתו המרהיבה הפכו אותו במהירה לגזע הנפוץ בידי כל ולאחד הגזעים הנפוצים ביותר באנגליה ומאוחר יותר בעולם כולו.
בשנת 1913 הוקם לראשונה מועדון הגולדן רטריבר האנגלי ועימו נכתב לראשונה תקן הגזע, המוכר כיום בכל העולם כגזע שפותח באופן מכוון והוא גזע אנגלי טהור ותוצר פועלו הראשוני של אדם אחד.
כיום הגולדן משמש בעיקר ככלב משפחה, בזכות אופיו החברותי והוורסטילי  הגולדן מתאים לכל בית ובכל גיל. גולדנים משמשים גם ככלבי נחייה לעיוורים וככלבי שירות לאנשים עם מוגבליות. הגולדן גם מתאים למי שרוצה לעסוק בספורט כלבני ורצוי עם פעילות במים.

ארוכה.מותר כל גוון של זהב וקרם, אך לא אדום או ערמוני. מותר מעט שערות לבנות על החזה. נשירה עונתית באביב ובסתיו. הפרווה דורשת טיפוח רב. דרוש סירוק מספר פעמים בשבוע. מומלץ לעשות תספורת גזע אחת ל-3 חודשים על מנת למנוע קשרים.

מעל 10 שנים

זכרים: 56-61 ס"מ
נקבות: 51-56 ס"מ

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

גולדנים פגיעים למחלת היפ-דיספלזיה כמו גם למחלת עיניים תורשתית  PRA(ניוון רשתית מתקדם) שגורמת לעיוורון. בשנים האחרונות נראו, בעיקר בקווים ממזרח אירופה, מקרים של מחלות עור שונות ובעיות בלב.
על מנת לקבל אישור הרבעה חובה לבצע צילום רנטגן וסיווג של האגן. המגדלים הטובים דואגים לבצע גם בדיקות עיניים שנתיות ובדיקות גנטיות נוספות.
חשוב לציין כי למועדון לכלבי רטריבר מגיעים כל שנה כמה עשרות מקרים של אנשים שקנו גולדן רטריבר בלי תעודות והם מדווחים על בעיות אגן קשות, כלבים שבגיל שנה משותקים ללא יכולת לשליטה על הצרכים, כמו כן יש מספר מקרים של בעיות עיניים. היו מספר מקרים של התנהגות תוקפנית ולא טיפוסית לגזע בכלבים כאלו.

הגזע בישראל

זהו אחד הכלבים האהובים על הישראלים ומהפופולאריים בישראל. ראשוני הגולדנים הגיעו בסוף שנות ה-60. הגזע שייך למועדון הישראלי לכלבי רטריבר אשר מארגן פעילויות, טיולים, מפגשים ותערוכות לגזע יחד עם גזעי הרטריבר האחרים.

הגולדן הינו כלב פעיל הדורש פעילות של לפחות שעה ביום לכלב בוגר.

לגולדן פרווה ארוכה שדורשת סירוק על בסיס יומי על מנת למנוע קשרים, יש לסרק את הגולדן כ-10 דקות בעזרת מברשת. מומלץ לספר את הגולדן בתספורת גזע אחת ל-3 חודשים. הגולדן כלב שאוהב מים וניתן לקלח כל כמה שבועות, יש להקפיד לייבש את הכלב היטב על מנת למנוע ריחות לא נעימים ובעיות בעור.

הגולדן הינו כלב קל לאילוף שנהנה מהעבודה ורוצה מאוד לרצות את בעליו, ניתן לאלף את הגולדן לבד בבית ללא עזרת מאלף. הגולדן הינו בעל זכרון ארוך ועל כן לא מומלץ לעבוד בשיטה אגרסיבית אלא עם חטיפים וחיזוקים חיוביים. ניתן להגיע עם הגולדן לרמות אילוף גבוהות במיוחד, לא סתם משתמשים בגולדנים ככלבי נחייה וכלבי לאנשים בעלי מוגבלויות.

הגולדן מתאים במיוחד לבית + חצר גדולה ולמשפחות.

הוסף תגובה

כתוב תגובה