אימון והתנהגות

בעיות התנהגות – מתי כדאי לשקול תרופות?

מאת אמיתי טל – I.P.D .

מי מחליט אם כדאי לרשום תרופה כאר מתמודדים עם בעיית התנהגות?

רצוי שההחלטה תתקבל בשיתוף בין מומחה להתנהגות חיות, וטרינר, ובעלי הכלב.  המומחה בעל ניסיון רב בעיצוב התנהגות ויכול לבנות תוכנית לשינוי ההתנהגות.  הווטרינר  מכיר הכי טוב את המצב הבריאותי של הכלב וצריך לבצע בדיקות לראות אם התרופות בטוחות עבור הכלב.  וכמובן, הבעלים שצריך לתת את התרופה ולהשתתף בתוכנית עיצוב התנהגות, מעקב אחר ההתקדמות של החיה, ודיווח למומחה ולווטרינר.

יתרונות וחסרונות

ישנם יתרונות מספר להתערבות תרופתית בבעיית התנהגות אצל כלבים.

  • הצלה של מערכת היחסים ניצלת (ואולי אף החיים)
  • כלב תוקפני יכול להיות יותר בטוח
  • הבעלים יכולים לנהל חיים נורמאליים יותר
  • הבעלים ישתחררו ממתח

רועה גרמני קווי עבודה. צילום אמיתי טל IPD

אבל טיפול בתרופות איננה נטולת סיכון.  לתרופות יש תופעות לוואי.  תרופות גם יכולות להיות יקרות.  לפעמים תרופות לא עובדות.  במקרים אחרים רואים שיפור ניכר.  במקרים אחרים, שיפור קטן או בכלל לא.

אנטיהיסטמינים

מינונים נמוכים של אנטיהיסטמינים לא עובדים באותה הצלחה אצל כלבים כמו אצל בני אדם.  למרות זאת, מחקר אוניברסיטאי מצביע על כך שבמינונים גבוהים יותר ניתן לראות יעילות בטיפול באלרגיות עונתיות אשר יכולות לגרום לליקוק או לעיסה של הגוף.  התרופה עוצרת שיחרור היסטמינים ובכך מורידה את הגירוד.  בגלל תופעות לוואי של עייפות, רושמים אנטיהיסטמינים גם לנסיעות באוטו.

סמי הרדמה

לסמי הרדמה אין תפקיד בעיצוב התנהגות, מאחר והם מרדימים.  הם מורידים את התגובתיות ויכולים להפריע בעיצוב ההתנהגות.  עם זאת, סוג אחד של סמי הרדמה- בנזודיאזפינים- עובדים בצורה שונה מאחרים ועשויים להיות שימושיים במקרים מסוימים.  ווליום למשל, שייך לקטגוריה הזאת.

מייצב מצב רוח

ליתיום, אשר נמצא בשימוש לטיפול הפרעה ביפולרית (מניה- דיכאון) אצל בני אדם, נחשב למייצב מצב רוח.  לא משתמשים בו הרבה ברפואה וטרינארית.  יש הטוענים ששינויים במצב רוח באנשים עם הפרעה ביפולרית דומים לאלו הנמצאים אצל כלבים תוקפניים מסוימים. מייצבי מצב רוח עובדים בחלק מהכלבים התוקפניים, אך הרמות הטיפוליות והארסיות קרובות מאוד ולכן צריך לעשות מעקב מאוד צמוד.  זה לא מעשי עבור רב בעלי הכלבים.

תרופות אנטי-אפילפטיות

פנוברביטול עובד טוב בכלבים עם התנהגויות סטריאוטיפיות שיכולות להיות קשורות להתקפים.  אנטי-אפילפטיים היו שכיחים מאוד בעבר בטיפול בבעיות התנהגות אצל כלבים, אך בשל התופעה המרדימה שלהם, היה קשה לדעת אם הבעיה השתפרה.

פרוגסטינים

ההורמונים הללו שימשו פיתרון לכמעט הכול.  אבל, הם לא עובדים טוב כמו התרופות החדשות.  יכול להיות שיש להם תופעת לוואי מרגיעה, וזאת אחת הסיבות שהשתמשו בהן.  כלבים זכרים נחשבו ליותר תוקפניים מכלבות, ולכן נתנו לכלבים הורמונים נשיים על מנת לעצור את הקרבות.  זה לא כ"כ פשוט.   מחקרים חדשים מראים כי כלבים זכרים לאו דווקא נלחמים יותר מכלבות.  להורמונים יש טווח רחב של תופעות לוואי מזיקות.

אנטי- דיכאוניים

משתמשים בתרופות הללו בטיפול בדיכאון ברפואה של בני אדם, והן (כולל פרוזאק) מתחילות להראות תוצאות מבטיחות ברפואת התנהגות חיות.  משתמשים בהם להפחית חדרה כולל חרדת הפרידה, פוביות (פחדים), ותוקפנות מסוימת.

אנקסיאוליטים

פותחו עבור דיכאון לא טיפוסי; הפרעות חרדה לא מוגדרות; וסינדרומים מסוימים של אובססיביות-קומפולסיביות.

נרקוטיים

השתמשו בהם לטפל בהתנהגויות סטריאוטיפיות וריטואלי סטיות בקרב כלבים.

 

כל הזכויות על הכתוב במאמר זה שמורות לאמיתי טל – I.P.D. אין לעשות שימוש בלתי חוקי/לשכפל/להעתיק מאמר זה בלי רשות מהנ"ל.