גזעים קבוצה 2 - כלבי מולוסר / פינצ'ר-שנאוצר / הרים שוויצרי

בולמסטיף

צמד בולסמטיפים זכר ונקבה צילום יוסי גיא3.4
גזע בולמסטיף

בולמסטיף – Bullmastiff

שייך לקבוצת מולוסאידים מטיפוס מסטיף

מאת: אורית נבו

תמונות : יוסי גיא

מידע כללי:

הבולמסטיף פותח באנגליה במאה ה-19 ככלבו של שומר היער. כלב חזק ונאמן המלווה את בעליו במלאכתו המסוכנת. זהו כלב עוצמתי, מאוזן ופעיל, בעל מבנה רחב וחזק אך לא מגושם. הגזע מתאפיין בראש מרשים ורחב, עם גולגולת ריבועית רחבה ועמוקה בעלת לחיים מלאות היטב. הזרבובית קצרה, אך לא באופן מוקצן, אורכה מגיע לכדי שליש מכלל אורך הראש, ורוחבה קרוב לזה של הגולגולת, היא קהה וריבועית. לקפלי העור תפקיד ביצירת ההבעה הטיפוסית לגזע, אך אל להם להיות מוגזמים, עודף קפלים או קפלים שאינם מתיישרים בעת מנוחה  אינם רצויים. המנשך הינו מנשך צבת או מעט סנטרי. הגב קצר ישר וחזק והגפיים בעלות עוצמה ושריריות.

אופי

כלב רגוע ויציב המודע לכוחו ואינו עושה בו שימוש שלא לצורך. הבולמסטיף אינטליגנטי ומהימן לחלוטין ובעל יכולת להעריך את הסיטואציה במהירות. בעל אומץ לב יוצא דופן בבואו להגן על בעליו וביתו.

בולמסטיף בתערוכת הקראפטס - צילום יוסי גיא
בולמסטיף צילום יוסי גיא
קבוצת גידול של בולמסטיפים צילום יוסי גיא

הבולמסטיף הינו תוצר הכלאה בין שני גזעים אנגלים ותיקים מאוד: המסטיף והבולדוג. הוא עצמו הוכר כגזע בשנת 1924 אך פותח כבר בסוף המאה ה-19 ככלבו של שומר היער וסייע לו לשמור לא רק על אדמות הציד של בעלי האחוזה אלא אף על חייו של השומר. עדויות על עירוב בין בולדוג למסטיף ניתן למצוא כבר מהמאה ה-17. במאה ה-19 מתרבים הטקסטים המספרים על "כלב הלילה של שומר היערות" ותיאור של כלב שכזה שהופיע במהדורה השנייה של "THE DOGS OF THE BRITISH ISLES" שנערכה ב- 1872 ע"י STONEHENGE. "עוצמה וצירוף שמח של אכזריות עם אינטליגנציה הינם הדרישה המרכזית מכלב הלילה" נכתב שם עליו. הדרישה המרכזית מכלב זה היתה אופיו. הבולמסטיף נדרש לאופי יציב, שכן הוא חי עם משפחתו וילדיו של שומר הלילה, בנוסף אסור היה לכלב להסגיר את בעליו בעת מארב, ע"י גרגור או תקיפה טרם שנצטווה לכך. הכלב צריך להיות זריז, מהיר ועדיין גדול וחזק דיו בכדי לגבור על כלבו של הצייד הבלתי חוקי (הלורצר) ולרתק לקרקע את משיג הגבול. יחד עם זאת חשוב היה שהכלב לא יתקוף כל אחד, שכן בתוך שטחי האחוזות היו מעברים ציבוריים ששימשו למעבר חופשי של הולכי רגל. הבולמסטיף הראשון שנרשם בספר הגידול הבריטי היה בשנת 1879 הכלב נלסון.

קצרה, בצבע חום-עופרים, אדום או מנומר בכל גוון.

 

זכרים
63.5-68.5 ס"מ, 50-59 ק"ג

נקבות
61-66 ס"מ, 41-50 ק"ג

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

נדרשת בדיקה וסיווג של אגן הירכיים (HD). מומלץ לבדוק גם את המרפקים (ED) אויסטיוסרקומה (סרטן של העצם) ולימפוסרקומה הם סוגי סרטן המוכרים בגזע. כמו כן יש להיזהר, כמו בכל הגזעים הגדולים ובעלי החזה העמוק, מהיפוך קיבה.

הגזע בישראל

יבוא מסודר של הגזע לארץ החל בשנות ה-80 של המאה שעברה, בעיקר מאנגליה וגרמניה.  בשנות ה-90, עם פתיחת שערי הגוש המזרח אירופאי, החלו להגיע כלבי בולמסטיף גם מארצות אלו. בסוף שנות ה-90 החל יבוא מארצות נוספות כמו פינלנד ולאחר מכן צפון אמריקה. הגזע יודע עליות וירידות במספר הכלבים בארץ.

מתונה.

נדרש מעט טיפוח של הפרווה.

הבולמסטיף נוח לאילוף, בשל גודלו חשוב להתחיל את האילוף בגיל צעיר.

הבולמסטיף מתאים מאוד למשפחות, הוא כלב משפחה נאמן ומסור. כמו כן הוא מתאים למי שמחפש כלב שמירה מתון ובעל נוכחות מרתיעה.

הוסף תגובה

כתוב תגובה