גזעים קבוצה 6 - כלבי האונדס

בלדהאונד

1-1
גזע בלדהאונד

בלדהאונד – Bloodhound

שייך לקבוצת כלבי האונדס

מאת: אלה דוחובני, החוג הישראלי להאונדס, ואורית נבו.

תמונות: Pride of Lufon Royal

מידע כללי:

הבלדהאונד מגיע אלינו מבלגיה. הוא ידוע גם ככלב מסנט הובר Chien de Saint-Hubert המנזר בו פותח, או כ"כלב דם" בשל חוש הריח שלו, שנחשב למפותח מבין כל גזעי הכלבים, בזכותו מצטיין הבלדהאונד ככלב גישוש ומעקב, אחרי חיות ואדם כאחד. חרף גודלו הרב, הוא נמנה על הגדולים שבגזעי ההאונד, קולו עמוק אך הוא נובח לעתים נדירות. המאפיין הבולט ביותר שלו מעבר לגודלו  הינו קפלי העור האופייניים על ראשו ואוזניו הארוכות, שבעת גישוש "מטאטאות" את פני הקרקע. הודות למבנהו הפונקציונאלי, הבלדהאונד ניחן בסיבולת רבה שיחד עם חוש הריח היוצא מהכלל מאפשר לו לעקוב אחרי עקבות למרחק רב ובשטח קשה בלי בעיות. הבלדהאונד ניחן בעצם חזקה, שרירים ומאסה רבה, מבלי להיראות כבד. הוא בעל מבנה ארוך, מלבני. המראה הכללי מרשים ואצילי. הראש והצוואר מושכים תשומת לב הודות לשפע עור גמיש ודק, שתלוי בקפלים עמוקים. תנועתו מרשימה, איטית למדי, עם צעד מתגלגל במקצת אך אתלטי, גמיש וחופשי. אף אחד מהמאפיינים לא צריך להיות מוגזם.

אופי

זהו כלב עדין, רגוע, נעים וחברותי כלפי בני אדם, אך יכול להיות עקשן גדול.

הידעת? בחוטמו של הבלדהאונד כ-300 מיליון קולטני ריח, יש הטוענים שאוזניו הארוכות, המשתפלות לקרקע בעת הגישוש מסייעות  לו להפריח ולאתר חלקיקי ריח

בלדהאונד זכר ונקבה - צילום - OF LUFON ROYAL PRIDE
זוג בלדהאונד - צילום - OF LUFON ROYAL PRIDE
בלדהאונד בתערוכה - צילום - OF LUFON ROYAL PRIDE

גזע עתיק שפותח במנזר סנט הובר שבבלגיה ויש הטוענים שניתן לאתר את אבותיו כבר בשנת 1000 לספירה. לאורך כל הדורות הצטיין הגזע ככלב הרחה וגישוש מהמעלה הראשונה ושימש לא רק למעקב אחר עקבותיו של טרף פצוע, אלא גם לאיתור בני אדם אובדים או פושעים נמלטים במבצעי משטרה.

קצרה, וצפופה

תוחלת החיים ממוצעת לגזע 12 שנה

גובה:
זכרים: 68 ס"מ
נקבות: 62 ס"מ

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

בגזע זה יש להיזהר במיוחד מהיפוך קיבה.

הגזע בישראל

זהו כלב נדיר למדי בכל העולם ובישראל יש רק פרטים בודדים מהגזע.

זקוק לפעילות גופנית, הליכה ארוכה, גם ברצועה, תשמח אותו.

מועט. רחצה מעת לעת. ככל גזעי הכלבים ארוכי האוזניים יש לשים לב לניקוי סדיר של האוזן.  

כלב עדין ורגוע, וקשור במיוחד לבעליו. הגזע ידוע בעקשנותו ולכן יש להתחיל באילוף בגיל צעיר ולהצטייד בסובלנות. רגיש לעידוד לא פחות מאשר לתיקונים. מקבל בסובלנות חברים למכלאה וחיות בית אחרות. לעולם אינו תוקפני. בעת החדשה שימש לא רק ככלב ציד אלא התפרסם גם ככלב משטרה בזכות יכולת הגישוש יוצאת הדופן שלו.

כלב שירות, כלב מעקב וכלב משפחה. למי שמתאים לו כלב גדול, זקוק לפעילות פיזית, מתאים לבעלים עם נסיון בגידול כלבים.