גזעים קבוצה 6 - כלבי האונדס

גזע ביגל

ביגל בתנועה - צילום - טלי קרויטמן
גזע ביגל

ביגל – Beagle

שייך לקבוצת כלבי האונדס

מאת: אלה דוחובני וטלי קרוטמן, החוג הישראלי להאונדס

תמונות : יגאל פרדו, טלי קרויטמן, יוסי גיא

מידע כללי:

הביגל מגיע אלינו מאנגליה. כלב צייד בגודל בינוני, אנרגטי, אינטליגנטי מאוד, מלא שמחת חיים, פעיל, עצמאי, ובעל אופי יציב. הביגל הינו כלב  ידידותי וחברותי ואינו אמור להפגין תוקפנות או חששנות. זהו כלב בעל מבנה קומפקטי, המעניק רושם של איכות ללא גסות. יתרונו של הביגל על כלבי גישוש אחרים הוא בגודלו הקטן יחסית המאפשר גמישות רבה בהפעלתו, בהופעתו הלא מאיימת ובאופיו הנוח. ככלב ציד ממשפחת האונדס (כלבי ההרחה) הינו בעל חוש ריח מפותח מאוד. במקורו משמש לצייד ארנבות וחיות קטנות אחרות. הביגל יכול לצוד לבד או בלהקה שכן הוא מסתדר נפלא עם הכלבים אחרים. הביגל מתחבר לכל מי שמעניק לו תשומת לב ואהבה.

הידעת?  בזכות חוש הריח המעולה שלו משתמשים בביגל בשדות התעופה באוסטרליה ובארה"ב לגילוי מזון וגישוש אחר חומרים אורגניים אסורים המוכנסים למדינה.

ביגל - צילום - יגאל פרדו
ביגל - צילום -טלי קרויטמן
גור ביגל - צילום - יוסי גיא

הביגל הינו מכלבי הלהקה הותיקים ביותר. לפי המקובל נוצר מהפוקסהאונד, הגדול ממנו, במטרה לסייע לצייד הרגלי, בעיקר בציד ארנבות. כבר המלך הנרי השמיני החזיק בלהקה של ביגלים.  בימיהם של הנרי השמיני והמלכה אליזבת הראשונה היו ביגלים בעלי שיער זיפי, חלקם קטנים דיים עד שניתן יהיה לשאתם בכיס מקטורנו של הציד. עד לשלב מאוחר יחסית הציגו הביגלים מגוון רחב של טיפוסים וגדלים אך עם השנים הגזע גדל.  מועדון הביגל האנגלי  (The Beagle Club) נוסד ב-1890 והחל לפעול לעידוד טיפוח הגזע. ב-1896 ערך המועדון את תערוכתו הראשונה ובהמשך פרסם את הנקודות לתקן הגזע ועד שנת 1910 הצליחו להגיע כבר לאחידות יפה בגזע. כלב הביגל המפורסם ביותר בעולם הוא הכלב המצויר סנופי.

פרווה קצרה המגיעה במספר צבעים, הצבעים בנפוצים בארץ הם טריקולור וביקולור.

 

תוחלת החיים ממוצעת 12-15 שנה

33-41 ס"מ,
12-15 ק"ג.

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

החוג ממליץ לבצע בדיקות לגילוי מחלות גנטיות כגון MLS, NCCD, FACTOR VII.

הגזע בישראל

הביגל הינו כלב פופולארי בישראל, מתאים לסגנון החיים ומשתלב היטב בחיי המשפחה.

כמו לכל גזע אחר, חשוב לאפשר לכלב לפרוק את האנרגיה. בגיל בגרות, הביגל כבר אינו דורש את אותה רמת הפעילות כגור/צעיר ומעדיף לרבוץ על הספה.

הטיפוח של הביגל הינו קל יחסית ורמת נשירתו היא נמוכה עד בינונית. מומלץ לסרקו פעם בשבוע ולעיתים תכופות יותר בעונות המעבר.

הביגל הינו כלב לוויה נהדר, חביב ונוח בגודל בינוני ולכן מתאים לכל דירה/בית, נאמן מאוד, אינו דורש טיפול מיוחד, חסון ובריא ואינו נוטה למחלות. מצד אחד הביגל הינו כלב עצמאי ומצד שני הוא זקוק מאוד לחברה של בני המשפחה. הביגל מתאים מתאים למשפחה עם ילדים ויכול להתאים ככלב טיפולי. הוא מאוד חברותי ומקבל בשמחה את כל בני הבית, לרבות כלבים ובע"ח נוספים. הביגל מעדיף לחיות עם עוד כלב חבר עמו הוא יכול לפרוק אנרגיה ולהשתעשע יחדיו.

 הביגל הוא כלב לוויה נהדר, חביב ונוח בגודל בינוני ולכן מתאים לכל דירה/בית. נאמן מאוד, אינו דורש טיפול מיוחד, חסון ובריא ואינו נוטה למחלות. מצד אחד הביגל הוא כלב עצמאי ומצד שני הוא זקוק מאוד לחברה של בני המשפחה. הביגל  מתאים למשפחה עם ילדים ויכול להתאים ככלב טיפולי. הוא מאוד חברותי ומקבל בשמחה את כל בני הבית, לרבות כלבים ובע"ח נוספים. הביגל מעדיף לחיות עם עוד כלב חבר עמו הוא יכול לפרוק אנרגיה ולהשתעשע יחדיו.