גזעים קבוצה10 - כלבי רוח

בורזוי

1.jpg
גזע בורזוי

BORZOI - RUSSKAYA PSOVAYA BORZAYA

שייך לקבוצת כלבי רוח

מאת: קסניה גלנצן, החוג הישראלי לכלבי רוח, תודה לד״ר צפרא סיריק ולילנה בלקירבה.

תמונות: קסניה גלנטצן, אלנה ספיבק

מידע כללי:

הבורזוי הוא גזע עתיק המשלב את ה”רוח” ההיסטוריה, נחישות אסייתית ואינטליגנציה אירופאית. הבורזוי משלב עבר עתיק יחד עם זרמים חדשים, שעורבבו כדי לקבל את הכלב המפואר, האלגנטי, החזק והיפה יחדיו. הגזע סימל את התקופה היפה של הסוף המאה ה-19, תחילת המאה ה-20, אשר יצרה דוגמאות מעודנות של אדריכלות, עיצוב פנים ואומנות, שאותו דרש אורח חיים אלגנטי של החברה הגבוהה. הצללית של בורזוי היא כמו יצירת אומנות בסגנון הארט נובו: קו מתוחכם ומעוגל המסתיר בו מסתורין ועוצמה. בורזוי הם כלבים מהירים מאוד שיכולים להגיע למהירות של עד 70 קמ״ש, במדינות שמותר עדיין לצוד שם, הם צדים ארנבים, שועלים ובעבר גם צדו זאבים. לא פלא שבעבר הצייד עם בורזוי היה נקרא “מלכותי”, שבו העיקר לא היה לתפוס כמה שיותר טרף, אלא לצפות ביופי של הפעילות בגזע זה.

להקת בורזוי - צילום - קסניה גלנטצן
בורזוי - צילום - קסניה גלנטצן
זוג בורזוי - צילום - אלנה ספיבק

הגזע בורזוי פותח ברוסיה במטרה לקבל כלב צייד המתאים לאקלים החורפי הקשה. ככל הנראה זה היה ערבוב של כלבי רוח אסייתים עם כלבי צייד פרוותיים מקומיים. התיאור הראשון של הגזע היה במאה ה-17. ב-1888 נכתב התקן הראשון של הגזע ואפשר להגיד שזאת השנה שבה הגזע ״נולד״.

רכה, משיית, עם מעט גלים אך לעולם לא מקורזלת. הפרווה על הגוף והזנב די ארוכה ואילו על הראש קצרה יותר.

 

10 ועד אפילו עד 16 שנה

זכר 75-85 ס”מ
נקבה 68-78 ס”מ

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

: בורזוי הוא גזע חזק ובריא. חשוב מאד לדעת, יש בגזע רגישות לזריקות נגד תולעת הפארק, לכן מומלץ לעשות בדיקות גנטיות לMDR1 לפני מתן הטיפול הראשון! אם הכלב נמצא רגיש לחומר הזה, אסור לטפל בו בעזרת זריקות נגד תולעת הפארק ויש להתייעץ עם וטרינר על טיפול חלופי.

לפעמים קיימת בעיה של היפוך קיבה וחשוב לשמור על קיבה ריקה 2 – 2.5 שעות לפני תחילת מאמץ גופני.

בשנים אחרונות נהוג לעשות לבורזוי בדיקות גנטיות לנשאות ל- Degenerative Myelopathy (DM).

הגזע בישראל

גזע הבורזוי הגיע לראשונה לחוג הישראלי לכלבי רוח ב-1971. מספר שגרים נולדו בשנות ה-70 וה-80, אולם הגזע לא צבר פופולאריות רבה. רק בתחילת שנות ה- 90 החל הגזע לפרוח כתוצאה מגל ההגירה הגדול מברה”מ לשעבר. כלבים רבים שהגיעו עם בעליהם שימשו בסיס לגידול המקומי. גליה ליבמן שהגיעה עם שתי כלבות וזכר, התבלטה במהרה עם בית גידולה “לאלי”.

תוך מספר שנים נרשמו למעלה מ-60 כלבים, חלקם הגיעו לתוארי אליפויות. מגדלים נוספים תרמו את חלקם לגזע שהפך במהרה לגזע הפופולארי בחוג באמצע שנות ה-90. בסוף שנות ה-90 ירדה הפופולאריות של הגזע וכתוצאה ירד מספר השגרים והגורים.

לאחרונה ניכרים סימני התעניינות והתעוררות בגזע, עם יבוא של כלבים חדשים ומבטיחים מרוסיה ואוקראינה.

הדעה הקדומה שבורזוי חייב לרוץ קילומטרים, ממש לא נכונה. מדובר בכלב העצלן מכל הגזעים שיכול לישון בבית על הספה (כן, חייבים ספה בשביל בורזוי!) במשך 20 שעות. בשאר הזמן ישמח לטייל ולרוץ להפגין את יכולותיו המרשימות. ברוסיה ומדינות אחרות הגזע עדיין ממשיך לשמש לצייד ארנבים ושועלים. בארץ הצייד אסור בהחלט ואנחנו נהנים מידי פעם ממרוצי שדה אחרי חבל עם פיתיון, טיולים יפים בשדות ובחברה מצוינת ותערוכות יופי.

 

פרווה ארוכה ויפה אצל בורזוי זה עניין גנטי ובריאותי. אין לפרווה ריח כלבי נפוץ והיא לא דורשת יותר מידי טיפול, מספיק לשטוף לפעמים את הכלב עם שמפו מזין ולסרק פעם בכמה ימים עם מסרק טוב. כמובן הקוצים יכולים להפריע ממש, אבל אפשר להוציא אותם יחסית בקלות. בורזוי שחי בעיר דורש שטיפות תכיפות יותר, אבל הרגליים הארוכות ללא הרבה פרווה עוזרות לשמור על הניקיון.

בורזוי הוא כלב בעל דעה משלו ואוהב לעשות מה שהוא רוצה, גזע יחסית קשה לאילוף. ממש לא הגזע שירוץ להביא לכם עיתון או נעלי בית. הפקודה הכי חשובה שצריך ללמד בורזוי – ״עצור״, למעשה זו יכולה להיות הפקודה היחידה, יתר הפקודות הגור יקלוט תוך כדי גדילה אצלכם בבית, אבל הפקודה ״עצור״ חייבת להיות מובנת ב100% כי יכולה להציל את החיים של הבורזוי שלכם או של החתול שיהפוך בשבילו לטרף בחוץ.

כלבים אצילים ומרשימים אלה יכולים לחיות בצורה מושלמת גם בדירות לא גדולות ובלי חצר, עם טיולים שבועיים בשדות בשישי-שבת. כמובן הבורזוי יהיה מאושר בשדות ובמרחבים וירוץ כמו טיל להנאתו, אבל הגזע הזה לא דורש פעילות יומית מרובה להוצאת אנרגיות, כדי שלא יהרוס את הבית כשאתם לא נמצאים. בורזוי הוא כלב עצמאי, פעיל ואנרגטי במרחבים, אבל באותו זמן גם מאוד שקט ולא מתבלט בבית. לרוב לא הורס את הבית, הוא לא ירוץ מולך עם כדור בדרך לסלון, לא יציק לכם עם צעצועים. רק יבוא, יניח את הראש על הברכיים, נאנח עמוקות ויקפא בזמן שאתם מלטפים את פרוות המשי העדינה שלו. בורזוי לעולם לא כופה את נוכחותו. הבורזוי אינו כלב שמירה, ממש לא. בורזוי שחי בעיר צריך חשיפה לכלבים אחרים בסביבה וללמוד לשחק עם חברים הכלבים שלו בעדינות ללא מרדפים כמו אחרי טרף. בקרבת כבישים בורזוי צריך להיות קשור תמיד, אפשר לשחרר רק במקומות מגודרים או בשדות רחוק מכבישים.

 

Calendar

February 2020
S M T W T F S
« Jan    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog December 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music November 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) October 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO September 12, 2019
   Ready to increase traffic to your website today? Use these headline generator tools and improve your click-through-rates! The post 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) September 4, 2019
   Wondering how to create a Facebook Page for your blog knowing that you really do need one? Follow our in depth guide and learn how to create and manage attractive and successful Facebook Page! The post How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Beginners guide on how to redirect a page in WordPress August 29, 2019
   Whether you’re trying to redirect a page in WordPress or just want to discover and understand why it’s important, use this guide to help you get ahead of it and learn all there is to it. The post Beginners guide on how to redirect a page in WordPress appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings August 21, 2019
   Are you tired of searching for the best Facebook groups for SEO to improve your knowledge and learn about the tricks from the trade? The post The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO August 15, 2019
   Are you looking for a reliable rank tracking plugin to track your rankings on search engines and improve SEO strategy? Here is our top recommendation! The post Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 6 reasons why you should never use WordPress nulled themes August 7, 2019
   What are WordPress nulled themes and should you use them, are they really that bad as people say or it’s just to scare you away from using the good stuff for free? In this article, we’re explaining in details why you should never ever use these kinds of themes. The post 6 reasons why you […]
   Ivana Cirkovic
  • Top 6 WordPress Portfolio plugins (hand-picked by designers) July 31, 2019
   Wondering what type of WordPress Portfolio plugins to use to showcase your work? Read our recommendation and choose between these top eight I present to you today. The post Top 6 WordPress Portfolio plugins (hand-picked by designers) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.