!-- Facebook Pixel Code -->
גזעים קבוצה10 - כלבי רוח

בורזוי

1.jpg
גזע בורזוי

BORZOI - RUSSKAYA PSOVAYA BORZAYA

שייך לקבוצת כלבי רוח

מאת: קסניה גלנצן, החוג הישראלי לכלבי רוח, תודה לד״ר צפרא סיריק ולילנה בלקירבה.

תמונות: קסניה גלנטצן, אלנה ספיבק

מידע כללי:

הבורזוי הוא גזע עתיק המשלב את ה"רוח" ההיסטוריה, נחישות אסייתית ואינטליגנציה אירופאית. הבורזוי משלב עבר עתיק יחד עם זרמים חדשים, שעורבבו כדי לקבל את הכלב המפואר, האלגנטי, החזק והיפה יחדיו. הגזע סימל את התקופה היפה של הסוף המאה ה-19, תחילת המאה ה-20, אשר יצרה דוגמאות מעודנות של אדריכלות, עיצוב פנים ואומנות, שאותו דרש אורח חיים אלגנטי של החברה הגבוהה. הצללית של בורזוי היא כמו יצירת אומנות בסגנון הארט נובו: קו מתוחכם ומעוגל המסתיר בו מסתורין ועוצמה. בורזוי הם כלבים מהירים מאוד שיכולים להגיע למהירות של עד 70 קמ״ש, במדינות שמותר עדיין לצוד שם, הם צדים ארנבים, שועלים ובעבר גם צדו זאבים. לא פלא שבעבר הצייד עם בורזוי היה נקרא "מלכותי", שבו העיקר לא היה לתפוס כמה שיותר טרף, אלא לצפות ביופי של הפעילות בגזע זה.

להקת בורזוי - צילום - קסניה גלנטצן
בורזוי - צילום - קסניה גלנטצן
זוג בורזוי - צילום - אלנה ספיבק

הגזע בורזוי פותח ברוסיה במטרה לקבל כלב צייד המתאים לאקלים החורפי הקשה. ככל הנראה זה היה ערבוב של כלבי רוח אסייתים עם כלבי צייד פרוותיים מקומיים. התיאור הראשון של הגזע היה במאה ה-17. ב-1888 נכתב התקן הראשון של הגזע ואפשר להגיד שזאת השנה שבה הגזע ״נולד״.

רכה, משיית, עם מעט גלים אך לעולם לא מקורזלת. הפרווה על הגוף והזנב די ארוכה ואילו על הראש קצרה יותר.

 

10 ועד אפילו עד 16 שנה

זכר 75-85 ס"מ
נקבה 68-78 ס"מ

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

: בורזוי הוא גזע חזק ובריא. חשוב מאד לדעת, יש בגזע רגישות לזריקות נגד תולעת הפארק, לכן מומלץ לעשות בדיקות גנטיות לMDR1 לפני מתן הטיפול הראשון! אם הכלב נמצא רגיש לחומר הזה, אסור לטפל בו בעזרת זריקות נגד תולעת הפארק ויש להתייעץ עם וטרינר על טיפול חלופי.

לפעמים קיימת בעיה של היפוך קיבה וחשוב לשמור על קיבה ריקה 2 – 2.5 שעות לפני תחילת מאמץ גופני.

בשנים אחרונות נהוג לעשות לבורזוי בדיקות גנטיות לנשאות ל- Degenerative Myelopathy (DM).

הגזע בישראל

גזע הבורזוי הגיע לראשונה לחוג הישראלי לכלבי רוח ב-1971. מספר שגרים נולדו בשנות ה-70 וה-80, אולם הגזע לא צבר פופולאריות רבה. רק בתחילת שנות ה- 90 החל הגזע לפרוח כתוצאה מגל ההגירה הגדול מברה"מ לשעבר. כלבים רבים שהגיעו עם בעליהם שימשו בסיס לגידול המקומי. גליה ליבמן שהגיעה עם שתי כלבות וזכר, התבלטה במהרה עם בית גידולה “לאלי".

תוך מספר שנים נרשמו למעלה מ-60 כלבים, חלקם הגיעו לתוארי אליפויות. מגדלים נוספים תרמו את חלקם לגזע שהפך במהרה לגזע הפופולארי בחוג באמצע שנות ה-90. בסוף שנות ה-90 ירדה הפופולאריות של הגזע וכתוצאה ירד מספר השגרים והגורים.

לאחרונה ניכרים סימני התעניינות והתעוררות בגזע, עם יבוא של כלבים חדשים ומבטיחים מרוסיה ואוקראינה.

הדעה הקדומה שבורזוי חייב לרוץ קילומטרים, ממש לא נכונה. מדובר בכלב העצלן מכל הגזעים שיכול לישון בבית על הספה (כן, חייבים ספה בשביל בורזוי!) במשך 20 שעות. בשאר הזמן ישמח לטייל ולרוץ להפגין את יכולותיו המרשימות. ברוסיה ומדינות אחרות הגזע עדיין ממשיך לשמש לצייד ארנבים ושועלים. בארץ הצייד אסור בהחלט ואנחנו נהנים מידי פעם ממרוצי שדה אחרי חבל עם פיתיון, טיולים יפים בשדות ובחברה מצוינת ותערוכות יופי.

 

פרווה ארוכה ויפה אצל בורזוי זה עניין גנטי ובריאותי. אין לפרווה ריח כלבי נפוץ והיא לא דורשת יותר מידי טיפול, מספיק לשטוף לפעמים את הכלב עם שמפו מזין ולסרק פעם בכמה ימים עם מסרק טוב. כמובן הקוצים יכולים להפריע ממש, אבל אפשר להוציא אותם יחסית בקלות. בורזוי שחי בעיר דורש שטיפות תכיפות יותר, אבל הרגליים הארוכות ללא הרבה פרווה עוזרות לשמור על הניקיון.

בורזוי הוא כלב בעל דעה משלו ואוהב לעשות מה שהוא רוצה, גזע יחסית קשה לאילוף. ממש לא הגזע שירוץ להביא לכם עיתון או נעלי בית. הפקודה הכי חשובה שצריך ללמד בורזוי – ״עצור״, למעשה זו יכולה להיות הפקודה היחידה, יתר הפקודות הגור יקלוט תוך כדי גדילה אצלכם בבית, אבל הפקודה ״עצור״ חייבת להיות מובנת ב100% כי יכולה להציל את החיים של הבורזוי שלכם או של החתול שיהפוך בשבילו לטרף בחוץ.

כלבים אצילים ומרשימים אלה יכולים לחיות בצורה מושלמת גם בדירות לא גדולות ובלי חצר, עם טיולים שבועיים בשדות בשישי-שבת. כמובן הבורזוי יהיה מאושר בשדות ובמרחבים וירוץ כמו טיל להנאתו, אבל הגזע הזה לא דורש פעילות יומית מרובה להוצאת אנרגיות, כדי שלא יהרוס את הבית כשאתם לא נמצאים. בורזוי הוא כלב עצמאי, פעיל ואנרגטי במרחבים, אבל באותו זמן גם מאוד שקט ולא מתבלט בבית. לרוב לא הורס את הבית, הוא לא ירוץ מולך עם כדור בדרך לסלון, לא יציק לכם עם צעצועים. רק יבוא, יניח את הראש על הברכיים, נאנח עמוקות ויקפא בזמן שאתם מלטפים את פרוות המשי העדינה שלו. בורזוי לעולם לא כופה את נוכחותו. הבורזוי אינו כלב שמירה, ממש לא. בורזוי שחי בעיר צריך חשיפה לכלבים אחרים בסביבה וללמוד לשחק עם חברים הכלבים שלו בעדינות ללא מרדפים כמו אחרי טרף. בקרבת כבישים בורזוי צריך להיות קשור תמיד, אפשר לשחרר רק במקומות מגודרים או בשדות רחוק מכבישים.

 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00