גזעים קבוצה 3 - כלבי טרייר

בול טרייר ננסי

בול טרייר ננסי

בול טרייר ננסי - Miniature Bull Terrier

שייך לקבוצת טריירים

מאת: ד"ר יגאל גלמן

תמונות: משפחת גלמן

מידע כללי:

הבול טרייר הננסי הינו כלב קטן אך מאוד חזק יחסית לגודלו. מדינת המקור של הגזע היא אנגליה. הגזע יחסית נדיר ואף נמצא ברשימת הגזעים הבריטים הנמצאים בסכנה בגלל המספר הנמוך של ההמלטות בשנים האחרונות.

יחד עם זאת ניתן להגיד שבשנים האחרונות הגזע נהנה מפופולאריות מתחדשת. 

המאפיין הבולט ביותר בגזע הוא צורת הראש – תקן הגזע מגדיר ראש בצורת ביצה, אוזניים קטנות וזקופות, עיניים קטנות ומשולשות – כל זאת מעניק לגזע הבעה מיוחדת אשר לא דומה לשום גזע אחר, למעט אחיו הגדול יותר, הבול טרייר. למעשה הבול טרייר הננסי צריך להראות בדיוק כמו בול טרייר בגרסה מוקטנת. להבדיל מאחיו הגדול יותר, הבול טרייר הננסי אינו מצוי ברשימת הגזעים המסוכנים. 

בניגוד לאמונה הרווחת כי הגזע (ואחיו הגדול יותר) פותח לצורך קרבות כלבים, האמת היא שהוא פותח ככלב לוויה. ראשיתו של הגזע בהכלאות יזומות של כלבי בול אנד טרייר (הכלאות של בולדוגים וטריירים בעיקר לצורך קרבות) עם טרייר אנגלי לבן. היו עוד מספר גזעים שתרמו להתפתחות הגזע אך חלקם קטן יחסית.                                 

אופי

למעשה, אופיו של הכלב הוא זה שהקנה לו מעריצים קנאים בעולם כולו.  התכונה הבולטת והעקבית ביותר של הגזע היא עקשנות. לטוב ולרע.  רוב רובם של הכלבים מאוד מאוד מפונקים.

אומץ ובטחון עצמי הינן שתי תכונות מאוד אופייניות לגזע.  כשמביאים בחשבון את שורשי הגזע, לא מפתיע שלחלקם יצר צייד מפותח מאוד, ולחלקם יצר קרב מפותח מאוד. ולכן יש חשיבות רבה בהבנת הגזע, חשיפה נכונה של הגורים ויכולת שליטה בכלב.   למרות מראהו העצמתי, הבול טרייר הננסי מאוד רגיש. מצד אחד, הוא ״יעלב״ בקלות רבה, אפילו למשמע הרמת קול, ומצד שני יהיה רגיש לכל שינוי במצב רוחו של בעליו ויגיב בהתאם.  

אחד הכינויים של הגזע הוא:״הליצן של עולם הכלבים״…. רוב רובם של הכלבים פשוט נהנים להצחיק.      

הידעת?: ספאד(spud mckenzie) הכלב מהפרסומות של בירה באדוויזר היה בול טרייר ננסי ואפילו נקבה!

בולטרייר ננסי לבן ומנומר צילום משפחת גלמן
בול טרייר ננסי וחבר צילום משפחת גלמן
בול טרייר ננסי וגור צילום משפחת גלמן1

: ידוע על בול טריירים קטנים עוד מהימים בהם נהגו להכליא טריירים (מסוגים שונים) עם בולדוגים. הפעם הראשונה שידוע על תערוכה בה היו כיתות נפרדות לבול טריירים קטנים הייתה בשנת 1863. מועדון גזע רשמי הוקם בשנת 1938 והגזע הוכר לראשונה באנגליה בשנת 1939. בארה״ב הגזע הוכר כגזע נפרד רק בשנת 1991.

פרווה קצרה וצמודה לגוף. נשירה ממוצעת.   הפרווה מופיעה במגוון צבעים מותרים: לבן(בכלבים לבנים מותרים כתמים באיזור הראש), מנומר, אדום, שחור מנומר וטריקולור.

 

תוחלת החיים הממוצעת של הגזע הינה 12 שנים

הגובה המותר הוא 35.5 ס״מ. אין הגבלה על משקל הכלבים.

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

למעט מספר מחלות תורשתיות הגזע נחשב בריא וחזק ואינו נוטה לחלות בקלות. PLL-primary lens luxation- מחלת עיניים המועברת בתורשה. המחלה פוגעת ומחלישה את הסיבים המחזיקים את עדשת העין במקומה וע״י כך גורמת לתזוזה של העדשה ובמקרים רבים לגלאוקומה משנית.

לשמחת כולם, החל משנת 2009 קיימת בדיקת ד.נ.א למחלה ובעזרת בדיקה זו ניתן לוודא שההרבעה המתוכננת לא ״תייצר״ גורים הסובלים מהמחלה, ובטווח הארוך כולנו תקווה שלא נראה יותר את המחלה בגזע!ישנן מספר מחלות לב תורשתיות בגזע אך הן דיי נדירות וצורת ההורשה שלהן אינה ברורה לחלוטין. על הכלבים המיועדים לרבייה מומלץ להבדק ע״י קרדיולוג מוסמך בבדיקת דופלר על מנת לא להשתמש בכלבים חולים לרבייה.

גם מחלות כלייה ידועות בגזע אך גם הן יחסית נדירות.צורת ההורשה עדיין לא ברורה ולכן מומלץ לבדוק את כל הכלבים המיועדים לרבייה בשתי בדיקות חשובות: יחס החלבון והקראטינין בשתן, ובדיקהת אולטרסאונד כליות לשלילה של מומים מבניים בכליות.חירשות מולדת, חד או דו צדדית, הייתה הרבה יותר נפוצה בגזע לפני שנים רבות, כיום המצב יחסית נדיר.

בניגוד לאמונה שחירשות פוגעת רק בכלבים הלבנים, החירשות פוגעת בכלבים בכל הצבעים. הבדיקה היחידה שיכולה לאשר כי הכלב שומע בשתי אוזניו נקראת BEAR ומומלץ לבדוק את כל הגורים בגיל 6 שבועות. patellar luxation-פוגעת בעקב. גם כאן צורת ההורשה אינה ברורה ומומלץ לבדוק את הכלבים המיועדים לרבייה. חלק מהכלבים סובלים מבעיות עור הנובעות ברובן מאלרגיות. לחלקם תהיה רגישות יתר גם לטפיל עור נפוץ יחסית הנקרא דמודקס.       

הגזע בישראל

החל משנת 2007 החלה התעניינות מחודשת בגזע ומאז הוא זוכה לפופולריות וביקוש רב.  הגזע בארץ נהנה בשנים האחרונות ממספר כלבי יבוא איכותיים מבתי גידול מובילים באירופה. כלבים ישראלים, חלקם מגידול ישראלי וחלקם כלבי יבוא, זכו למס׳ הצלחות בתערוכות בינלאומיות חשובות כגון מנצחת גזע בתערוכה עולמית 2016, הצעיר הטוב בגזע בתערוכות העולמיות ב- 2013 וב-2016.

כלב ישראלי שהשיג את התואר אלוף אנגלי תוך שלוש תערוכות בלבד ועוד.

למרות מראהו השרירי של הגזע, הגזע אינו דורש פעילות גופנית מעבר לממוצע. טיול אחד ארוך, הכולל בתוכו ריצה ומשחק חופשי, ועוד מספר טיולים קצרים ביום בד״כ יספיקו. הגזע נהנה מרביצה על הספה הנוחה כמעט באותה מידה שהוא נהנה מפעילות גופנית

 

הגזע אינו דורש טיפוח מיוחד. אמבטיית בוץ אחת לשבוע תספיק ברוב המקרים, כלבים מסויימים, בעיקר הלבנים יוכלו להנות גם משתי אמבטיות בוץ בשבוע.

הגזע ניתן לאילוף אך רובם של הכלבים לא ייהנו מהתהליך. מדובר בגזע עקשן מאוד. מומלץ להימנע משיטות אילוף כוחניות ולמצוא את הדרך אל ליבו של הכלב. בול טרייר עצוב לא ישתף פעולה עם אף אחד. מצד שני הגזע חייב להיות נשלט, מחונך וקשוב לבעליו

הגזע אינו מתאים לאנשים ללא ניסיון כלבני.  הגזע לא מסתגל בקלות לחיים בחוץ ולכן לא יתאים לחצר.  הוא כן מתאים לאנשים ומשפחות ללא תינוקות, שיש באפשרותם לא להשאיר את הכלב שעות רבות לבד בבית, אנשים עם המון סבלנות, עצבים מברזל וחוש הומור מפותח!