!-- Facebook Pixel Code -->

בולדוג אנגלי – 3. גידול

גידול בולדוגים זה לא משהו שצריך לקחת בקלות ראש, הצלחה כמגדל לוקחת שנים רבות של ניסיון שמהולות לא פעם בעצב רב ובלב שבור, גנטיקה גם בפורמט הבסיסי ביותר שלה היא לא נושא פשוט או קל להבנה, כלבים גזעיים מכל

גידול בולדוגים זה לא משהו שצריך לקחת בקלות ראש, הצלחה כמגדל לוקחת שנים רבות של ניסיון שמהולות לא פעם בעצב רב ובלב שבור, גנטיקה גם בפורמט הבסיסי ביותר שלה היא לא נושא פשוט או קל להבנה, כלבים גזעיים מכל הגזעים משתפרים מדור לדור בגלל שהמגדלים של אותם גזעים מודעים יותר ובעלי ידע נרחב יותר.

אחריות.

מגדל בולדוג מצליח הוא אחד שמה שמניע אותו הוא האהבה לגזע והרצון לשפר את הגזע ולא המניע הכלכלי.
באופן טיבעי האתגר המרכזי של כל מגדל הוא שהגורים שהוא גידל יהיו טובים יותר , טיפוסיים יותר ובריאים יותר מהוריהם.
לפני שאתה נכנס לגידול כלבים , הינך חייב לקחת בחשבון  את הזמן הכרוך בגידול גורים, כמו למשל להאכיל גורים בני יום כל שעתיים בשבועיים הראשונים לחייהם , באותה נשימה צריך לקחת בחשבון גם את ההוצאות הכרוחות בגידול גורים, נתחיל מהתשלום לבעלי הכלב המרביע , הזמן הרב שתצטרף להיות עם הגורים ולהעדר מהעבודה , האופציה שהכלבה תצטרך התערבות כירוגית במהלך הלידה בשל סיבוכים , וכמובן גידולם השותף של הגורים עד לגיל המסירה לבתים החדשים שגם שם צריך לשים לב לאיפה הגורים מגיעים.
זה יהיה אחריותך  לגדל שגרים שהטיפוסיות שלהם תהיה קרובה ככל האפשר לתקן הגזע ושהם בעתיד יוכלו להוות בסיס גידולי איכותי  להמשך .
לאט ובטוח זה שם המשחק כאשר רוצים לגדל בולדוגים, אין קיצורי דרך לאלו הרוצים תהילה מידית.

בעיות גנטיות .

המגדל האחראי  יגדל רק מהורים בריאים  אשר נקיים מבעיות גנטיות בריאותיות , ישנם כמה פגמים גנטיים אשר באופן שיטטי נוכל לראות אותם אצל גורים אשר הוריהם נשאו את אותם פגמים , מכלבים כאלו אסור לגדל …
הפגמים הם : רוב בעיות העיניים, כמו אנטרופיום, אסטרופיום, עיין יבשה , בלוטת הדמעות, בעיות נשימה כרוניות , כמו נחירים חסומים , חך ארוך , חך שסוע , זנבות הגודלים פנימה , ולסתות מעוותות..
כמגדלים עלינו להיזהר מ"להביא לאופנה" כלבים אשר לא תואמים את תקן הגזע , עלינו לפני כל זיווג להיות בטוחים שהצאצים יהיו בריאי לפחות כמו הוריהם ולא להרביע כלבים אשר ברור לנו שפגם גנטי כזה או אחר עלול לצוץ , במידה ועשינו את כל זה מבחינה מצפונית אנחנו יכולים להיות שקטים .

 

אינברידינג ו לינברידינג.

המונחים אינברידינג ולינברידינג יכולים להיות מוגדרים כהתרבות של אוכלוסיית כלבים קרובה בחמש דורות  כלומר: הרבעות בין קרובי משפחה …
הרבעות בין בני דודים או כלבים החולקים סבים וסבתות בקרבת שלושת הדורות הראשונים מכונה לינברידינג.
הרבעות קרובות יותר כמו אח לאחות , אבא לבת  או אמא לבן מכונות אינברידינג.
האופן היחיד בו נוכל לטפח ולהעצים תכונה מסויימת בכלבים שלנו היא על ידי הרבעה בין כלבים מקרבה מסוימת אשר חולקים את אותה תכונה.
רוב בתי הגידול בעולם כיום משתמשים באופן שיטטי בלינברידינג והכלבים הגידוליים שלהם באים כולם מקווי דם דומים ובצורה הזאתי בתי הגידול החזקים והוותיקים בעולם פיתחו לעצמם טיפוס או לפחות מנסים .
אינברידינג זהו משחק מסוכן , וזאת בגלל שאנחנו בעצמם ממש משכפלים את התכונות הגנטיות של הצאצאים גם לטובה וגם לרעה, חייבים לומר שכל בתי הגידול שיש להם טיפוס כולם בלי יוצא מן הכלל התחילו מאינברידינג , רוב רובם המכריע של כלבי ההרבעה המשפיעים בעולם הם תוצר של אינברידינג, יש כאלו האומרים  שכדי להכין אומלט משובח חייבים לשבור כמה ביצים בדרך , אבל אינברידינג אינה שיטה שמומלצת למגדלים לא מנוסים ושלא מכירים טוב טוב את אילן היוחסין של כלביהם. 

אווטקרוסינג.

אווטקרוסינג זו שיטה גידולית שבה מרביעים שני כלבים מקווי דם שונים לחלוטין באוטקרוסינג משתמשים כאשר מתחילים להופיע באופן שיטטי פגמים גנטים בתוכנית הגידולית שלך .
המטרה היא בעצם להכניס קו דם חדש  ורענן  לקו הדם שלך, אבל גם פה יכולות לעיתים לצוץ בעיות גנטיות שאף פעם עוד לא היה לך ושיקח לך זמן להוציאם מחדש מקו הדם שלך, ומהסיבה הזאת לאחר כל אווטקרוסינג עלינו להרביע חזרה  לקו הדם שלנו כלומר אם כלבים אשר יש להם קירבה מסוימת לצאצאים ..

הכלבה המייצרת

במידה ועדיין אינך בעלים של נקבה  ואתה מחפש אחת כדי להתחיל קו משלך , העצה הטובה ביותר שאוכל לתת לך היא להתחיל בטלפונים למועדון הגזע בקרבתך ולברר מתי ואיפה מתקיימות תערוכות צורה , אם הגיעך לתערוכה יש לך את האפשרות להסתכל על הכלבים מקרוב ולראות איזה כלבים מוצאי חן בעינייך ולדבר אם המגדלים של אותם כלבים..
דעתי היא שהכוח של הבית גידול נעוץ ומתחיל בנקבות שלו, אפילו שצריך שניים לטנגו. ברגע שהחלטת מאיזה קו אתה היית רוצה שהנקבה המייסדת שלך תגיע , צור קשר עם המגדל .
ברגע שרכשת את הנקבה המייסדת שלך  תן לה להגיע לגיל שנה וחצי ואז באופן אוביקטיבי תסתכל עליה ולא משנה כמה אתה אוהב אותה , תהיה כן כמה שאפשר עם עצמך , האם יש לה אופי נוח ?, גוף מאוזן ונכון?, האם היא תואמת את סטנדרט הגזע?  האם היא מראה שגיאות ברורות? או בעיות בריאות ?
תמיד תרביע את הטוב ביותר לטוב ביותר.
בגידול הדבר הנכון והבריא ביותר הוא לא להיות נעול ומקובע , תמיד צריך להיות מספיק ישרים וכנים כדי להגיד שבחרנו בדרך גידולית לא נכונה ולשנות אותה או להתחיל מהתחלה אף פעם על תמשיך להרביע אם כלבים אשר כבר הוכיחו לך שגידולית הם לא מתאימים .
לסיום עלייך תמיד לשקול את הסיכון שקיים בכל הריון, תמיד ישנה האפשרות של סיבוך שיופיע  ובנסיבות מסוימות אותו סיבוך יכול להיות קטלני  לנקבה האהובה שלך תוך כדי כתיבה אני נזכר בכלבתי האהובה מטילדה כלבת יבוא מאנגליה מבית הגידול מדבול , אשר הייתה כלבת תערוכות יוצאת דופן וכשהגיע הזמן הרבעתי אותה לעוד כלב יבוא מאנגליה בשם מדבול וויש מי לק, אותו הריון שאמור היה לייצר דור חדש, רענן ומלהיב של בולדוגים איכותיים  בסופו של דבר נגמר באסון כאשר מטילדה מסתבר הייתה אלרגית לאחד מחומרי ההרדמה ומתה כשלושה ימים לאחר הניתוח הקיסרי וכך גם כל הגורים שלה.
אותו יום היה אחד הימים העצובים בחיי, מסתבר שחומר ההרדמה שנתנו למטילדה היה מסוכן לבולדוגים , זהו חומר הרדמה שלא אשתמש בו יותר אף פעם בחיי, חשוב ללמוד מהטעויות שעושים בדרך ולהמנע מלחזור עליהן.

מתי להרביע את הנקבה שלך ?

כלבות בולדוג בדרך כלל מקבלות את המחזור הראשון שלהן בין גיל 6-8 חודשים ואז באופן קבוע כל 6 חודשים, כמובן שישנן יוצאות מן הכלל  יש לי נקבה אחת שקיבלה את המחזור הראשון שלה בגיל 13 חודש ומאז היא מתייחמת פעם אחת על שנה, ניסיתי בעצת ווטרינרים רבים מיני תרופות שמטרתן לייצב את המחזור ואף להקדים אותו , זוהי עוד טעות אשר לא אחזור עליה יותר.
בעיקרון זה אפשרי להרביע את כלבת הבולדוג כבר במחזור השני שלה , אני מעדיף להתחיל את ההרבעות מהמחזור השלישי מה שנותן לכלבה עוד כמה חודשים להתבגר גם נפשית וגם פיזית , לא הייתי ממליץ להרביע כלבה מעל לגיל 5.5 שנים זהו מתכון בטוח לסיבוכים .
עוד דבר שלא מומלץ לעשות הוא להרביע כלבה יחום אחרי יחום , צריך לזכור שמדובר בבעל חיים ולא במכונת המלטות , אני חושב שהדבר לא אתי כלפי החייה עצמה .
יש הגיון להתייעץ אם אדם מנוסה לפני שתחליטו להרביע את הנקבה שלכם , העזרה והייעוץ של אותם אנשים מנוסים יכולים להיות נחוצים מאוד.
תתכוננו היטב לתאריך ההמלטה , שלא יצא מצב שהכלבה צריכה להמליט ביום חתונה או יומהולדת של אחד מבני המשפחה או יותר גרוע חופש מתוכנן בחו"ל , חושב לשים לפרטים הללו לב.

כמה גורים ?

זוהי שאלה מעניינת , טיפת זרע של כלב פורה מכילה מיליוני זרעונים  – מספיק כדי לעבר כל כלבה במדינה – אבל מספר הגורים שכלבתכם תייצר תלוי במספר הביציות שיהיו בשלות באותו רגע נתון .
נכון להיום השיא של המלטה של בולודגים בעולם הוא 16 גורים בריאים , השיא האישי שלי הייתה המלטה של 10 גורים , שממנה שרדו 9 גורים.
הייתי מחשיב מספר של  5 גורים להמלטה ממוצעת בגזע שלנו .

בחירת כלב ההרבעה.

כאשר בוחרים כלב הרבעה אסור לייחס לתאריו את מידת ההתאמה שלו ככלב הרבעה לכלבתך .
בעצם שני כלבי ההרבעה המשפיעים ביותר בעשרים שנה האחרונות לא החזיקו בשום תואר וכך גם היו הוריהם .
האחר הוא כלב בשם טוגה טאטש דסיג'יון אוף קלו אשר היה האבא של 8 אלופי אנגליה ועוד אלופים רבים בעולם .
והשני הוא ליימנס ליבינג לג'אנד אשר היה האבא של לא פחות מ – 11 אלופי אנגליה ועשרות אלופים ברחבי העולם..
 
"ליימנס ליבינג לג'אנד"
כאשר אני בוחר כלב הרבעה איני חושב מה אנשים יחשבו על בחירתי בכלב כזה או אחר , אני לא מייחס כל חשיבות למרחק הגיאוגרפי כלומר לא הייתי בוחר להרביע עם כלב בגלל  שהוא גר במורד הרחוב.
חשוב לבחור בכלב אשר הראה תוצאות כלומר ראיתם צאצאים שלו אשר היו לטעמכם , ניתן להסתובב בתערוכות הצורה השונות ולברר מיהו האבא של אותם כלבים מנצחים , ולראות האם אילן היוחסין של אותו כלב מתאים לאילן היוחסין של כלבתם ניתן להתייעץ בפעילים השונים במועדון הגזע , את כל זה כדי לעשות לפני הייחום של הכלבה כדי שכל ההכנות תעשנה בשלב מוקדם דבר אשר ימנע לחץ מיותר.

הייחום .

רוב כלבות הבולדוג מתייחמות לראשונה בגיל 8 חודשים ולאחר מכן באופן קבוע כל שישה חודשים , כאשר כלבתכם מגיעה לחודש לפני הייחום שבו אתם מתכוונים להרביע אותה , עליכם ליצור קשר עם בעלי הזכר המרביע ולקבוע איתו את תאריך ההרבעה, כמו כן עליכן להסכים איתו על תנאי ההרבעה , ישנם בעלי זכרים אשר מבקשים כסף ישנם כאלו אשר יבקשו גור מההמלטה .
כאשר היחום יגיע תתחילו לראות התנפחות קלה של הנרתיק וצבעו יהיה ורדרד, יתלווה לזה גם דימום בצבע חזק יחסית בהתחלה דבר שידעך ככל שהימים יעברו גם נפיחות הנרתיק תירד לקראת הימים העשירי והאחד עשר של היחום כאשר זה קורה בדרך כלל הנקבה מוכנה להרבעה, כדי לנסות בימים אלו לגרד לכלבה במעלה הזנב במידה והנרתיק של הכלבה יתכווץ ניתן לראות בזה כסימן שהכלבה מוכנה כעת להרבעה הייתי אומר באופן מיידי.
כמו בכל נושא בבולדוגים גם כן ישנן יוצאות דופן , ישנן כלבות אשר לא יראו סימני דימום מיוחדים או התנפחות של הנרתיק , אלא רק שינוי בהתנהגות ודימום מאוד קל לזה אנו קוראים "ייחום שקט " , במקרה כזה עליכם לעקוב אחר הנקבה בדריכות ולבדוק את הנרתיק שלה כמה פעמים ביותר על ידי ניגובו עם ממחטה .
רוב המגדלים אוהבים להרביע את הכלבה לפחות פעמיים , בימים ה – 11 וה – 13 , הזרע נשאר חיי כמה ימים ובשל כך שיטה זו בעצם גורמת לזה שאנחנו מכסים את רוב הימים שבהם הנקבה מבייצת .
ווטרינרים גם כן יכולים להיות לעזר במציאת היום הנכון להרבעה על ידי משטחים נרתיקיים ובדיקות דם מדויקות למדי

ההרבעה.

כאן אנו מגיעים לחלק היותר מסובך בגזע שלנו …
כ – 70% אחוז מהבולדוגים בעולם הם תוצר של הזרעות מלאכותיות וזאת בגלל היותם כלבים כבדים , בעלי נשימה כבדה אשר בעליהם מעדיפים לא לקחת את הסיכון שבהרבעה טבעית , הזרעה מלאכותית היא פרוצדורה הרבה יותר פשוטה ומהירה ואף יותר בריאה משום שלכלבים אין שום מגע אחד אם השני ( דבר שיכול למנוע באופן מוחלט מחלות מין למשל ).
הזרעה מלאכותית נעשית על ידי אדם שהוסמך לעשות זאת כלומר ווטרינר אשר תחילה "חולב" את הזכר ולאחר מכן על ידי קטטר שנכנס היישר לנרתיק הנקבה ודרכו מוכנס הזרע לצואר הרחם של הנקבה , הדבר אורך שתיים שלוש דקות ולאחר מכן אנו נהפוך את הנקבה ונחזיק אותה הפוכה כ – 15 דקות , פעולה זאת נעשית כהקבלה לכך שכשאשר כלבים מזדווגים באופן טבעי לאחר הזיווג עצמו הכלבים נשארים דבוקים במשך כמעט 20 דקות …

הרבעות טבעיות בבולדוגים הן דבר נדיר יחסית והן נעשות על ידי מגדלים מנוסים מאוד , פה בא לידי ביטוי המושג "כלב הרבעה" כדי לבצע הרבעה טבעית אנו נזדקק לכלב שיודע את העבודה …
כדי לבצע הרבעה טבעית נזדקק לפחות לשלושה אנשים .
הראשון ישב על הרצפה כאשר ברכו האחת נוטה כלפי מעלה ועליה נשים את הנקבה כאשר חלקה האחורי יהיה על הברך של האדם הראשון ובעצם יהיה מורם כלפי מעלה , אדם נוסף ירכון ליד הראש של הנקבה וישלוט בה משם , ידבר איתה ילטף אותה במילים אחרות ינסה להסיח את דעתה , האדם השלישי יהיה אחראי על כלב ההרבעה ויעזור לו להתחבר לנקבה , חשוב מאוד לדעת ולזכור שבקצהו הפנימי של איבר המין של הזכר ישנו מאין בלון שבעת ההרבעה מתנפח ובאופן טבעי זהו הדבר שגורם להתחברות של הכלבים בסוף ההרבעה , בהרבעות טבעיות של בולדוגים אין אנו רוצים שהבולדוגים יתחברו לכן חשוב לשים לב שחלק זה ישאר מחוץ לנרתיק של הנקבה.
לאחר ההרבעה צריך להזיז את כלב ההרבעה מהמקום ולהחזיק את הכלבה כאשר אחוריה מורמים עוד כ – 7-10 דקות ולאחר מכן להכניסה למקום שקט ל – 30 דקות לפחות .

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00