!-- Facebook Pixel Code -->

בולדוג אנגלי – 2. הסבר תקן הגזע

תקן הגזע של הבולדוג האנגלי פורסם לראשונה על ידי המועדון האנגלי לבולדוגים ב- 27 למאי 1875, והיה לבסיס הגידולי של דורות רבים של מגדלים ושופטים באנגליה ובעולם כולו.

תקן הגזע של הבולדוג האנגלי פורסם לראשונה על ידי המועדון האנגלי לבולדוגים ב- 27 למאי 1875, והיה לבסיס הגידולי של דורות רבים של מגדלים ושופטים באנגליה ובעולם כולו. השינוי היחיד שחל בתקן מאז, הוכנס רק לאחר שנים רבות מאוד, בשנת 1950. השינוי היה במשקל הרצוי של הכלב, שעלה בכל אחד מהמינים בשניים-שלושה קילוגרמים.
לכל גזע מדינת המקור שלו, ומדינת המקור של הבולדוג האנגלי היא כמובן אנגליה. מכאן שתקן הגזע של ההתאחדות העולמית לכלבנות נשען על התקן של מדינת המקור. בתחילת שנות ה- 2000 הגיע הגזע שלנו לשפל בריאותי. באותן שנים ניתן היה לשמוע דיבורים של מגדלים ושל שופטים ברחבי העולם על התפתחות לא נכונה של הגזע, והמשימה שעמדה על הפרק הייתה הבראת הגזע. הטיפוסים שניתן לראות בסוף שנות ה- 90 ובתחילת שנות ה- 2000 היו טיפוסים חולניים, קצרים מאוד על הקרקע, בעלי עצמות ענקיות – לעתים קרובות מעוותות, כלבים שמנים מאוד מרובי קפלים, אשר סבלו מבעיות עיניים, נשימה ומפרקים. לא פעם היה ניתן לראות אף כלבים מתעלפים בזירת התערוכות.
קומץ מגדלים החליט לשים סוף לדבר, והחל לטפח טיפוס קל ובריא יותר, מבלי שזה האחרון יאבד את מאפייני הגזע, וכך שיוכל לזכות בזירת התערוכות.
בשנת 2003 פרסמה הוועדה הגידולית של המועדון האנגלי תקן חדש, אשר התקבל בחשש ובחוסר אמון על ידי אוכלוסיית המגדלים והשופטים בעולם, אולם התהליך החל והגזע משתנה; הכלבים הכבדים אינם זוכים עוד בתחרויות, הקפלים הגדולים חדלו להיות אטרקטיביים, התנועה הפכה לאפיון חיובי של הגזע.
 
בשנת 2004 אימצה ההתאחדות העולמית לכלבנות את התיקונים של המועדון האנגלי, והכניסה אותם באופן רשמי לתקן של הבולדוג האנגלי מטעמה. התקן תיאר כלב בריא יותר, עם דגש מרכזי בתנועה, איזון וטמפרמנט, וכן נקי מבעיות בריאות שעד לא מזמן היו נפוצות מאוד.
התקן מתאר באופן מפורט את מבנה הראש הרצוי – ראש יבש יותר מבעבר.
היום, שמונה שנים לאחר תחילת השינוי המהפכני בגזע, ניתן לומר שהגזע השתנה מאוד; הכלבים בריאים יותר, ניתן לראות יותר ויותר בולדוגים המרביעים באופן טבעי – דבר שלא היה מובן מאליו בעבר, וישנן אף כלבות טיפוסיות הממליטות באופן טבעי. כמו כן, בעיות הנשימה נעלמו מזירת התערוכות, והכלבים הופכים לבריאים יותר ויותר.

כפי שצוין קודם לכן, לבולדוג האנגלי יש תקן גזע, המתאר את הכלב האידיאלי מבחינה אנטומית, מורפולוגית והתנהגותית . בהמשך אנסה להסביר כל אחת מהתכונות הללו באמצעות מילים ותמונות.

כאשר אנו באים לתאר את הבולדוג האידיאלי, נתרשם קודם כול מהופעתו הכללית. התקן מפרט את האפיונים שאנו מחפשים – כלב בעל מבנה עבה, לא גבוה, קומפקטי, ובין השורות ניתן יהיה גם למצוא מאוזן.
בהופעה הכללית של הבולדוג, נראה שהראש גדול יחסית לגוף אך עדיין שומר על פרופורציות רצויות ולא מציג את הכלב כמעוות. כלבים המראים מצוקה נשימתית אינם רצויים, גם אם התכונות האחרות קיימות בהם. הגוף צריך להיות קצר ומוצק, הגפיים צריכות להיות בעלות מראה שרירי מאוד, הרגליים האחוריות של הבולדוג האנגלי יהיו קלות יותר מאשר הגפים הקדמיות וכן גבוהות יותר.
כמו בכל גזע אחר, גם נקבות הבולדוג האנגלי הן פחות מרשימות מהזכרים, והדבר מובא כמובן בחשבון בשיפוט הכלב.

התנהגות הבולדוג האנגלי צריכה להשאיר רושם של כלב אמיץ, חזק והחלטי. כלבים אשר יראו אגרסיביות ותוקפנות יתר או מאידך בישנות יתר – ייפסלו, מכיוון שאלו הן שתי תכונות שלא מאפיינות את הבולדוג האנגלי.

הראש

הראש של הבולדוג האנגלי הוא האיבר הדומיננטי ביותר. גם מבחינת שיפוט, היו מקרים רבים שבהם התחרו שני כלבים, האחד מאוזן יותר והשני בעל ראש מרשים יותר, והכלב בעל הראש המרשים ניצח …
 

הגולגולת גדולה מאוד ושטוחה ונותנת מראה ריבועי.

בין העיניים של הכלב ישנו שקע, המכונה באנגלית 'סטופ' ובעברית 'סף מצח'. אותו שקע הנו מאפיין חשוב של הגזע, והוא מסייע להבדיל בין כלבים בעלי הבעה נכונה לבין כלבים בעלי הבעה שאינה נכונה. [מהו נכון ומהו לא נכון] 
השקע עמוק מאוד ורחב בין העין השמאלית לזו הימנית, ובכך יוצר את הרושם שהמרחק בין העיניים גדול. כאשר הסטופ לא מספיק חזק, ההבעה משתנה, ונוצר רושם של עיניים הקרובות מדי אחת לשנייה.


הסימטריה היא אלמנט חשוב מאוד לגזע כל כך מסיבי ומגושם. בלא סימטריה לא תהיה לגזע, ולו מידה של אלגנטיות. הסימטריה של אזור הראש היא החשובה ביותר, מכיוון שהדבר משליך על הסימטריה של אזור הלסתות. הדרך הטובה ביותר לבחון זאת היא לחלק את ראשו של הכלב לשני חלקים בעזרת קו דמיוני ואז לנסות ולראות שהסימטריה מתקיימת.


החוטם של  הבולדוג צריך להיות שחור מאוד. פעמים רבות ניתן לראות כלבים מחוסרי פיגמנטציה על החוטם או חוטם בצבעים אחרים:  חום או אדום. החוטם של הבולדוג צריך להיות שחור לחלוטין, וכל צבע אחר ייחשב סטייה חמורה מהתקן.
גם באף נחפש, בדרך של פירוק לגורמים, את הסימטריה, שהיא קו עדין ביותר המחלק את החוטם לשניים. נרצה לראות כלבים בעלי נחיריים גדולים ככל האפשר, דבר אשר יאפשר לכלבים הללו לנשום דרך האף ולא רק דרך הפה.

זרבובית: הזרבובית של הבולדוג היא קצרה מאוד, עמוקה והייתי אומר אפילו כבדה. זרבובית היא מילה המתארת היטב את כל אזור האף והלסתות, שהוא פיו של הכלב, והאזור המרכזי בפרצוף שהוא כאמור פחוס, קצר ועמוק. תכונה אחרת המאפיינת את הגזע היא הקפל המצוי מעל אפו, אשר שימש אותו בעבר במלחמות נגד השוורים. הדם אשר ניגר בקרבות אלה עלול היה לחדור לאף ולגרום לחנק. לכן טיפחו את הקפל מעל האף. בעבר הקפל עשוי היה להגן על הבולדוג מחנק, אך  עם חלוף השנים הוא הפך למקור לבעיות רבות, שהרי הקפלים הענקיים מעל האף מקשים מאוד על נשימתו.
כיום אנו עדיין מחפשים את הקפל, אך לא זה המוגזם. על הקפל להיות סימטרי, ואינו צריך לכסות את כל האף. אם הקפל מכסה את האף, הדבר ייחשב לשגיאה חמורה.


השפתיים של ההבולדוג ארוכות מאוד והן יוצרות את הקו התחתון של הראש (תכונה המאפיינת את הגזעים המולוסואידים). השפות רפויות ועבות ותלויות מעל ללסת התחתונה. אם מסתכלים על ראש הבולדוג מלפנים, השפתיים העליונות אמורות "לשבת" מעל ללסת התחתונה ולכסות אותה, כאשר השיניים של הלסת התחתונה מוסתרות.


הלסתות והשיניים
של הבולודוג צריכות להיות חזקות מאוד. לבולודג האנגלי מנשך סנטרי, כלומר הלסת התחתונה ארוכה יותר מהלסת העליונה. הלסת התחתונה מתעגלת ונסגרת כלפי מעלה. בלסת התחתונה אנו מחפשים שש שיניים חותכות הממוקמות בשורה ישרה ככל האפשר בין שני ניבים חזקים וישרים.

העיניים של הבולדוג: זהו איבר נוסף בראשו של הבולדוג שעשוי לקבוע הבעה  טיפוסית [או מנגד הבעה שאינה טיפוסית]. מיקום העיניים ביחס לראש צריך להיות נמוך מאוד, כמעט בקו האף. העיניים צריכות להיות כמעט עגולות, ולא מלוכסנות. כמו כן הן צריכות להיות בעלות פיגמנטציה, והעין עצמה צריכה להיות כהה מאוד – כמעט שחורה. צבע לבן או כל צבע בהיר אחר בתוך העין ייחשב כשגיאה חמורה. חשוב שהעינים יהיו בקו ישר, האחת מול השנייה, כאשר האשליה היא שהעיניים רחוקות אחת מהשנייה ומהאוזניים, אשר מקופלות בקצה הגולגולת בצורת הוורד האופיינית. שינוי נוסף שחל בתקן החדש הוא ההבהרה כי על הבולדוג להיות ללא בעיות עיניים.


אוזניים: האוזניים של הבולדוג הן אחד הדברים המרכזיים ביותר שבעזרתו ניתן לאבחן בין בולדוג נכון וטיפוסי לבולדוג שאינו טיפוסי.
אנו מחפשים בבולדוג האנגלי, אוזני וורד, כלומר אוזניים המקופלות אחורה בצורה וורד. שכיח מאוד לראות בזירת התערוכות כמה טיפוסי אוזניים נוספים, כמו אוזני כפתור ואוזני טוליפ, אך אוזני וורד הן האוזניים הרצויות. הן צריכות להיות קטנות ודקות, וממוקמות נמוך מאוד בקו הגולגולת, דבר היוצר את הגולגולת השטוחה שאנו רוצים לראות אצל הבולדוג האנגלי.
 
הצוואר של הבולדוג האנגלי צריך להיות קצר, חזק ומקושת – אך קיים. ישנם כלבים רבים שאין להם צוואר, דבר הפוגע במופע החזיתי של הכלב ולאחר מכן בתנועה. הצוואר צריך להיות באורך בינוני וליצור את הרושם של כלב שרירי. במבט מלפנים נוכל למצוא בין החיבור של הגרון ללסת התחתונה של הכלב קפלי עור רבים. אלו הן הפימות, אשר אמורות להיות רפויות, וגם הן מאפיין חשוב בגזע שלנו .


הגוף של הבולדוג

הגוף של הבולדוג צריך ליצור בראש ובראשונה רושם של כוח ועוצמה. לאחר מכן נוכל לפרק אותו לגורמים, ולמצוא את האלגנטיות ואת הסימטריה שאנו מחפשים בכלבי התערוכות של היום.
בתיאור הגוף נתחיל עם קו הגב. זהו בלי ספק מאפיין חשוב נוסף בגזע הכל כך מסובך הזה.
קו גב שקוע מדי, ישר מדי או ארוך מדי אינם רצויים. אנו מחפשים קו גב גלי אך מאוזן, ואלמנט זה הוא הגורם בסופו של דבר גם לתנועה הטיפוסית של הגזע, התנועה המתגלגלת שיורחב עליה בהמשך.

בית החזה, איבר נוסף שצריך להבין לעומק כדי לתאר את הבולדוג האידיאלי. ההנחה הטבעית היא שככל שהחזה פתוח לרווחה, כך טוב יותר, ואולם הדברים הללו רחוקים מלהיות נכונים. חשוב לזכור שמטרת תקן הגזע היא לתת נקודת ראיה נוספת, כיצד צריך להראות כלב אידיאלי זאת מתארים על ידי פירוק איברי הכלב לגורמים ותיאורם באופן האידיאלי.
לכל כלב הייתה מטרה שלאורה הוא גודל, ויש להבין שבסופו של דבר, כי כל החלקים המתוארים בתקן אמורים להתחבר וליצור כלב בריא, אשר יוכל לתפקד ולמלא את מטרתו המקורית. בקרב הבולדוג, המטרה הייתה מלחמה בשוורים, דבר שדרש אתלטיות יוצאת דופן, אומץ, ולענייניו יציבות. כל מבנה הבולדוג אם כן אמור ליצור יציבות, אך תארו לכם בולדוג בעל חזה  רחב עד מאוד, ובעל חלק אחורי צר עד מאוד. האם כלב זה יהיה יציב? התשובה היא לא. הדגש בגזע זה חייב להיות באיזון. החזה של הבולדוג האנגלי צריך להיות רחב אבל לא רחב מדי, כלומר כאשר מסתכלים על הכלב מלפנים, צריכים לראות שתי רגליים קדמיות ישרות, לא עקומות; גם הכפות צריכות להיות ישרות, כאשר נטייה קטנה שלהן כלפי חוץ עדיין נכונה; העצם צריכה להיות חזקה; בית החזה עצמו צריך להיות חביתי ומעוגל ולהיראות כאילו הוא נופל מעט בין שתי הרגליים הקדמיות של הבולדוג. בית החזה האידיאלי יהיה כשנוכל לצייר את האות "ח", באופן דמיוני כמובן, בין הרגלים הקדמיות של הבולדוג.

הבטן של הבולדוג, שניתן לראותה במבט מהצד, צריכה להיות מוחזקת היטב ולא נפולה ורפויה, אלא מופשלת כלפי מעלה בהתאם לאמור בתקן.

הזנב

זהו איבר נוסף של הבולדוג אשר היום אנו מיחסים לו חשיבות רבה, בניגוד לעבר.
כאשר אנו מחפשים בולדוג נכון, אנו מחפשים בולדוג בריא, ובולודוג עם זנב בן שלוש חוליות לפחות, רצוי ישר, לא מנוצה או זיפי, ומחודד בקצה. על הזנב להיות ממוקם נמוך כמה שאפשר ובשום פנים לא לעבור את קו הגו, לא בעמידה, ובטח ובטח לא בתנועה.

 

הגפיים

נחלק את הגפיים בבולדוג לשני חלקים, גפיים קדמיות וגפיים אחוריות.

הגפיים הקדמיות, צריכות להיות ישרות, ללא עיקום בפיסות ובמרפקים, ישרות וחזקות. העצם צריכה להיות רחבה מאוד, והגפיים עצמן יהיו קצרות יותר מאשר הגפיים האחוריות. ואולם גם כאן אנו צריכים להיות זהירים מאוד, ולשים לב שהגפיים לא קצרות מדי, דבר הפוגם מאוד בתנועתו של הכלב, ויוצר מראה של כלב ארוך בעל קו גב מוגזם.

הכתפיים של הבולדוג צריכות להיות רחבות, חזקות מאוד ושריריות, והחשוב מכול,הן צריכות להיות קיימות ומבולטות לכלבים רבים, חסרה חגורת כתפיים נכונה באופן ברור והם עדיין מצליחים לזכות בתערוכות. כאן הקרדיט מגיע למציגים טובים, היודעים לתת לכלב, באמצעות העמדה נכונה, אשליה של כתפיים. הכתפיים צריכות להיות בולטות, ברורות וחזקות, ואין להשאיר מקום למחשבה ולתהייה, האם הן קיימות או לא.

 

המרפקים של הבולדוג יהיו נמוכים ורחוקים מכלוב הצלעות.

הכפות של הבולדוג יהיו קמוצות, חזקות וישרות, נקיות מציסטות או מבעיות עור אחרות, וכמובן לא פרוסות.

הרגליים האחוריות של הבולדוג גם הן צריכות להיות שריריות מאוד אך ארוכות מהרגליים הקדמיות.  ההבדלים בין הרגליים הקדמיות לאחוריות הם שיוצרים את קו הגב הגלי.  הרגליים האחוריות מעלות את המותן של הכלב, וכך נוצר קו הגב.

 

הברכיים של הבולדוג צריכות להיות מעוגלות ובעלות נטייה קלה כלפי חוץ.
הקרסוליים צריכות להיות קרובות אחת לשנייה ומכופפות כלפי מטה, דבר נוסף שיוצר אשליה של פניית הקרסוליים כלפי חוץ.

התנועה של הבולדוג היא ה"פינלה" של פירוקו לגורמים. בתנועה נוכל לגלות את כל השגיאות אשר נעלמו מעינינו כאשר בחנו את הכלב בעמידה בלבד. כלב עם תנועה נכונה וטיפוסית לגזע יהיה כלב נכון לגזע, ולהפך.
לבולודוג האנגלי תנועה מתגלגלת. יש המכנים אותו "המלח השיכור", וישנם כינויים רבים וטובים. התנועה מלפנים צריכה להיות רחבה מאוד וגאה; הראש צריך להיות מוחזק גאה; והכלב צריך להיראות כאילו הוא מתגלגל כלפיך; התנועה הצדית צריכה להראות לנו את קו הגב הטיפוסי ואת הטרוט (בין הליכה לריצה – דילוג) המקפץ; התנועה האחורית צריכה להראות לנו יציבות בין איברי הגוף השונים ודחיפה חזקה של הרגליים האחוריות. קשה מאוד למצוא בולדוג בעל תנועה טיפוסית ונכונה. אני יכול להעיד שכאשר נתקלים בכלב כזה, המראה הוא מרשים ביותר.

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00