גזעים קבוצה 6 - כלבי האונדס

באסט האונד

באסט האונד - צילום יוסי גיא1
גזע בסט האונד

באסט האונד - BASSET HOUND

שייך לקבוצת האונדס

מאת: אלה דוחובני, החוג הישראלי להאונדס ואורית נבו

תמונות : יוסי גיא

מידע כללי:

הבאסט האונד משתייך לקבוצה של שישה גזעי באסט, כולם מתאפיינים בגוף מאורך יחסית ורגליים קצרות. הבאסט הינו הנציג הבריטי היחיד בקבוצה זו, שיתר חבריה מגיעים מעבר לתעלה, מצרפת. הבאסט האונד הוא גם הגדול והכבד מבין גזעי הבאסט. זהו כלב הרחה, בעל חוש ריח מעולה, שתפקידו היה לאתר חיות בינוניות כמו ארנבות או שועלים. הבאסט הינו כלב עוצמתי מאוד, בעל ראש והבעה ייחודיים עם עור מעט רפוי ואוזניים מוארכות. רגליו הקדמיות מעט מעוקלות, אך לא במידה שפוגעת בהרמוניה או בתנועה של הכלב. מתאפיין בקול מתנגן ועמוק.

אופי: הבאסט הינו כלב שליו,לעולם אינו תוקפני או חששן. מלא חיבה, ומאוד עצמאי.

מקורם של כלל גזעי הבאסט הינו בצרפת, שם גודלו ע"י נזירים כבר בימי הביניים ושמשו לצייד בסבך. מבנה הגוף קצר הרגליים הפך אותם לבני לוויה אידיאליים לצייד הרגלי והסבולת והחוסן שלהם אפשרו להם להתמיד בצעד איטי על פני מרחקים. הגזע פותח לכדי מראהו הספציפי או כפי שתקן הגזע אומר "לכלל שלמות" באנגליה שנחשבת גם כארץ המקור של הגזע.

עורו של הבאסט גמיש ואלסטי, הפרווה קצרה וחלקה, מגיעה בדר"כ באחד משני מופעים:  תלת-צבע (שחור חום לבן) או לימון ולבן.

תוחלת החיים ממוצעת 12 שנה.

33-38 ס"מ 

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

הבאסט האונד אוהב לאכול ולכן יש להקפיד על תזונה נכונה על מנת למנוע השמנת יתר, שיכולה לגרום לבעיות בריאותיות כגון בעיות מפרקים.

הגזע בישראל

הגזע נמצא בארץ מזה שנים רבות אך בדרך כלל במספרים קטנים.

הבאסט יכול להיות עקשן ואיטי בלמידה ויש להשקיע באילופו זמן והתמדה.

פרווה ארוכה ויפה אצל בורזוי זה עניין גנטי ובריאותי. אין לפרווה ריח כלבי נפוץ והיא לא דורשת יותר מידי טיפול, מספיק לשטוף לפעמים את הכלב עם שמפו מזין ולסרק פעם בכמה ימים עם מסרק טוב. כמובן הקוצים יכולים להפריע ממש, אבל אפשר להוציא אותם יחסית בקלות. בורזוי שחי בעיר דורש שטיפות תכיפות יותר, אבל הרגליים הארוכות ללא הרבה פרווה עוזרות לשמור על הניקיון.

בורזוי הוא כלב בעל דעה משלו ואוהב לעשות מה שהוא רוצה, גזע יחסית קשה לאילוף. ממש לא הגזע שירוץ להביא לכם עיתון או נעלי בית. הפקודה הכי חשובה שצריך ללמד בורזוי – ״עצור״, למעשה זו יכולה להיות הפקודה היחידה, יתר הפקודות הגור יקלוט תוך כדי גדילה אצלכם בבית, אבל הפקודה ״עצור״ חייבת להיות מובנת ב100% כי יכולה להציל את החיים של הבורזוי שלכם או של החתול שיהפוך בשבילו לטרף בחוץ.

הבאסט מתאים לגידול בדירה, מתאים לאנשים עם סבלנות לאילוף ועבודה, מתאים לבית עם ילדים. אינו אוהב להישאר לבד להרבה זמן ולכן זקוק לחברה.

הוסף תגובה

כתוב תגובה