!-- Facebook Pixel Code -->

אל תשליכני לעת זקנה

הנהלת חבר השופטים אירגנה ערב בנושא כלבים קשישים, שכלל הרצאות בגנטיקה, תזונה, רפואה ומבט על גזעים שונים

הנהלת חבר השופטים יזמה ערב לשופטים, רכזי גידול ויושבי ראש חוגים בנושא כלבים וזקנה. אולם ההי"ל התמלא בכ-50 משתתפים, כולל אורחת מקפריסין, סוניה פיליפו. האירוע נערך בחסות חברת "פורינה – פרו פלן". ד"ר ריטה טריינין מנחה את הערב אחרי שאתי גור פתחה בכמה מילים.

ד"ר אייל רנן הוא הראשון שדיבר. סיפר על הכלבה הקשישה שלו שאינה שומעת טוב ובגלל זה הוא דרס אותה. לא קרה לה כלום. כלב נחשב לקשיש בגיל 7 אצל כלבים גדולים ובגיל מאוחר יותר אצל כלבים קטנים.

• שבעת סימני הזקנה:
• האפרת שיער
• האטה ושכיבה מרובה
• שינוי הרגלים
• שינוי במשקל
• ריח רע מהפה
• שינויים בשמיעה וראייה

זקנה אינה מחלה, אבל יש מחלות שהשכיחות שלהן עולה עם הגיל. סימנים למחלות כוללים:
• צליעה – בעיות מפרקים או נירולוגיות
• צימאון והשתנה – כליות, הורמונים
• ירידה במשקל – בעיות שיניים, סרטן
• שיעול, קשיי נשימה, עייפות חריגה – בעיות לב, שיתוק בגרון (אופייני לכלבי ענק קשישים)

מומלץ לבקר אצל וטרינר לעתים תכופות, לתת להם פעילות גופנית, תשומת לב, שמירה על טיפוח, מזון איכותי – ואפילו להביא הבייתה גור שיעורר אותם לחיים.

המרצה השני היה נוח בראון, מהמרכז לכלבי נחייה לעיוורים. דיבר על כלבי נחייה בכלל ועל כלבי נחייה מזדקנים. משתמשים בכלבי לברדור, גולדן רטריבר, רועה גרמני ותערובות ביניהם. שואפים שכלב נחייה יהיה שמח. אנו ממליצים להתכונן להחליף כלב כשהוא מתקרב לגיל 9. ראיתי מצבים קשים של פרידה. אנחנו מחייבים את העיוור להוציא את הכלב לפנסיה. מבחינתנו, חשוב שהכלב הקשיש יישאר בבית עם הכלב הצעיר.

אריק שוורץ שוחח על כלבי מזחלות. כלבי מזחלות לא מגיעים לזקנה. נהגי המרוצים המקצועיים מחזיקים כ-200 כלבים. כולם חיים במכלאות,עובדים אבל אינם נהנים ממגע שוטף עם בני אדם. בכלבייה כזאת, עשרות כלבים יוצאים ממעגל העבודה מדי שנה. באפריל 2010 חווה גדולה לטיולי מזחלות סבלה מירידה חדה במספר המבקרים. היו להם 300 כלבים ופנו לאגודה מקומית שיעזרו להם למצוא בתים לכלבים. האגודה סירבה בטענה שהם לא רגילים לבתים. ירו ב-100 כלבים וקברו אותם. אחרי כמה חודשים המדריך הגיש תביעה נגד החברה בגלל שאילצו אותו לבצע את הטבח הזה. הוא טען שלא היה שום פתרון אחר. משרד החקלאות הקנדי הוציא מסמך עם הוראות איך להרוג כלבי מזחלות בצורה הומאנית.

סימני הזדקנות אצל כלבי מזחלות כוללים האטה בריצה, בסביבות גיל 7, הוא מסוגל לרוץ למרחק קצר יותר וזקוק לזמן התאוששות ארוך יחסית. הכלב הופך להיות נטל. קשה להחזיק את הכלבים הקשישים בכלבייה. חלק עוברים לנהגי מזחלות מתחילים. הטענה שכלבי המזחלות לא מסתגלים לבית אינה נכונה ואפשר למצוא להם בתים. ויש גם את פתרון ההמתה. חשוב לקבל החלטה בזמן כשהכלב עדיין מתפקד. צריך לעשות תיאום ציפיות למשפחה המאמצת כי הכלב חייב להמשיך לעבוד.

כל זה אינו מהווה סיבה להפסיק להשתמש בכלבים למשיכת מזחלות כיוון שמדובר בספורט נהדר.

דוד רז התייחס לנושא כלבי הצייד.

פרופ' זאב טריינין דיבר על גנטיקה והזדקנות – האם יש בקרה גנטית על הזדקנות ותוחלת חיים. יש גנים שגורמים למחלות שונות. ישנם גנים "פגומים", גנים חסרים וכו'. נשאלת השאלה אם יש גנים שאחראים ישירות לאורך החיים ולהזדקנות? התגלה מוטציה בגן מסויים שגרמה להארכת חיי תולעת שעליה התבצע המחקר פי-שתיים. הגן נקרא dat-2. זהו גן שדומה מאוד לקולטן האינסולין בבני אדם ונמצא בבעלי חיים רבים. נוצרים חלבונים שמאריכים את חיי התא.

נשאלת שאלה אם אפשר להאריך חיים באמצעות פעולה גנטית מבוקרת? ישנו חומר שנקרא telomere, ששומר על שלמות החומר הגנטי ומאפשר שכפול מדוייק. בכל חלוקה של תא, הטלומרים מקצרים וכתוצאה מכך התא נכחד. ישנו אנזים השומר על הטלומר בתאים. הוא לא נמצא בתאים ממויינים (עברו התמיינות לתאים מסוגים שונים) בחיה הבוגרת. לפני כשנה עשו בספרד ניסוי בהחדרת הגן של טלומראז (האנזים הנ"ל) לתאים של עכברים. הדבר האריך את חיי העכברים ב-24%. ככל שהזריקו בגיל מבוגר יותר, זה היה יעיל פחות.

אם בעצם הגנים קובעים את תוחלת החיים – מדוע צריך לחיות "בריא"? ישנה קבוצת גנים שמווסתים את אורח החיים במהלך 24 שעות. אם משבשים את פעילות הגנים האלו, הטלומרים מתקצרים. הם מושפעים לטובה מאורח חיים מסודר ומתזונה נכונה.

ד"ר צפרא סיריק העלתה את נושא כלבי המרוצים. גרייהאונד הוא כלב בעל אופי נוח, ידידותי, לא תוקפני, בריא, מזדקן בכבוד. ספרינטר למרחקים קצרים, בעל יופי אצילי. גזע עתיק שהוא "קורבן של תעשיית ההימורים". יש ארבעה סוגים של מרוצים, כולל צייד בפועל, תחרויות צייד מסורתיות, מרצוי מסלול ומרוצי שדה. היקף ההימורים באנגליה ובארה"ב הוא מאות מיליוני דולרים. עד שנת ה-90 הרגו כ-100 כלבים ביום!

בתי הגידול המסחריים צפופים, והכלבים מוחזקים בכלובים קטנים ובתנאים סניטריים לא טובים. מאמנים אותם לריצה בצורות שונות. עשו סלקציה אכזרית לכלבים המהירים. השתמשו בסמים אסורים. הכלבים סובלים משברים ושיתוק. מי שלא היה מהיר, סולק והיו כאלו שנשלחו למעבדות מחקר לשמש כחיות מעבדה. המון מקרים של פציעות ומוות על המסלול.

בשנות החמישים הוקם ארגון ראשון להצלת גרייהאונדים ובשנת 1974 הוקמה קרן הקשורה באיגוד המרוצים הלאומי. בסוף העשור הקודם הוקם גוף מרכזי שקבע נהלים שכוללים בדיקות, טיפולים, שיפור בטיחות והקצאת כסף לרווחת הכלבים. גם בארה"ב הקימו ארגונים דומים, שמוצאים בתים לגרייהואונדים שהוצאו ממעגל המרוצים. גם המערכת הפוליטית הולכת ומוציאה את המרוצים מחוץ לחוק.

מדובר בענף שהולך וגווע במערב. המגדלים שמחפשים שווקים חדשים מוצאים אותם במזרח הרחוק – סין והפיליפינים, למשל, שם אין חוקים שמגנים על בעלי חיים.

ד"ר אייל נחמיאס שוחח על השפעת התזונה על הכלב הקשיש. יש סממנים שונים של הזדקנות, כולל שינוי בפרווה, עלייה במשקל, בעיות תנועה וכו'. המטרה העיקרית של תזונה הוא להביא את הכלב למצב גופני אידיאלי ולמנוע התפתחות מחלות. יש מזון ייעודי לכלבים קשישים אבל גם תוספים שונים שיכולים לעזור.

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00