גזעים קבוצה 3 - כלבי טרייר

אירדייל טרייר (Airedale Terrier)

מאת: ליאנה איזנברגר

תמונות: Alena Spivak, איילה נאור, Varvara Sinitcin, Alex Bichkov, Ilana Mashevski

שייך לקבוצה 3.1 - טרייר (טריירים גדולים ובינוניים)

מידע כללי:

אירדייל טרייר הוא הגדול ביותר בקבוצת הטריירים ומכאן כינויו “מלך הטריירים”. זהו כלב חכם מאוד, בטוח בעצמו, קשוח ויחד עם זאת מאוד רגיש לבעליו, נאמן ומסתדר היטב עם ילדים, ולפיכך גם כלב משפחה מעולה. אירדייל ידידותי לסובבים אותו, אבל לא יהסס להגן על משפחתו בעת הצורך.

לאורך ההיסטוריה נעשה שימוש מגוון באירדייל, וזאת בזכות אומץ הלב, החוכמה והדבקות במטרה שהם מסימני ההיכר שלו: החל מציד במאה ה 19, דרך העברת הודעות ואיתור חיילים פצועים במלחמת העולם הראשונה, וכלה בכלבי משטרה באנגליה ובגרמניה.

אופי:

האירדייל הוא כלב אקטיבי, סקרן וחכם מאוד ולכן צריך גירויים שיתנו לו תחושת “מטרה” בחיים. הוא ישמח לטיולים ארוכים או פעילות אחרת עם בעליו ,עיסוק בספורט כלבני או הפעלה בבית עם צעצועים שהוא אוהב. ללא הסיפוק שבצד גירויים אלה הכלב עלול להפוך מתוסכל והרסני בבית.

כמו כל כלב גדול, האירדייל זקוק לאילוף. הוא בעל יכולת לימוד מהירה ומשתוקק למלא פקודות ולרצות את בעליו. האירדייל מפתח קשר הדוק לבעליו וזקוק לקרבתם, לכן הוא מתאים לגידול בבית בלבד, כחלק מהמשפחה, ולא בחצר.

האירדייל רגיש מאוד לבעליו ומה שעובר עליהם, אם אתם שמחים הוא ישמח אתכם, אם ירגיש שעצוב לכם הוא יעשה הכל כדי לשמח, לנחם או פשוט להיות שם בשבילכם כשאתם זקוקים לו.

הידעת?

אירדייל טרייר הוא גזע רב תכליתי! באנגליה של המאה ה19, האיכרים סבלו משלל מזיקים, החל בחולדות וכלה בשועלים, הן על היבשה והן באיזורי מים. הם היו זקוקים לכלב אחד שייעשה עבודה של מספר גזעים ובד בבד יהיה כלב עדין שיסתדר עם המשפחה בבית. מתוך צורך זה פותח האירדייל טרייר, שכבר בשנת 1900 נחשב לכלב שיכול לעשות הכל!

הכל התחיל באמצע המאה ה-19, כאשר ציידים ביורקשייר הכליאו את הטרייר החום שחור (שכיום הנו גזע נכחד) עם כלב לוטרות  (Otter hound), לשם פיתוח כלב שישמש לציד חיות בסביבת מים ויהיה בעל חוש ריח מפותח במיוחד. באותה עת השתמשו באירדייל לצייד גיריות, סמורים, חולדות ולוטרות. מאוחר יותר קיבל את השם שבו הוא ידוע היום – “אירדייל” על שם נהר ה”אייר” שעל גדותיו פותח.

לקראת סוף המאה ה19 התחיל האירדייל להופיע בתערוכות באנגליה ומשך תשומת לב רבה, בין היתר של קולונל אדווין ריצ’רדסון שהחל לאלף את האירדיילים ולהכשירם ככלבי משטרה בזכות חוש הריח המפותח שלהם, חוכמתם ופרוותם הקלה לתחזוקה. כלבים אלה ליוו את אנשי המשטרה בסיורים ליליים ככלבי שמירה.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, ריצ’רדסון ואשתו הקימו “בית ספר” לאילוף כלבי מלחמה בו אילפו את האירדיילים להיות כלבי “שליחים”, שנועדו להעביר מברקים לחיילים בקרב. כמו כן אולפו הכלבים לאתר חיילים פצועים.

הכלבים הצטיינו מאוד במשימתם, ויש אינספור סיפורי גבורה על אירדיילים שהשלימו את משימתם למרות שנפצעו במהלכה. אחד מהם היה “ג’ק”, אשר רץ כמעט 2 ק”מ תחת אשר האויב כדי להעביר מברק לקבוצת חיילים. במהלך המשימה הוא נפגע קשה, כאשר הגיע לחיילים שחיכו לו, גבו היה פצוע, כף רגלו הייתה חסרה וכך גם לסתו התחתונה. רגעים לאחר מסירת המברק הכלב נפטר מפצעיו. לאחר מותו קיבל את צלב ויקטוריה על גבורתו.

סיפורי גבורה אלה ואחרים תרמו מאוד לפופולריות של הגזע. נשיא ארה”ב תיאודור רוזוולט, שהיה בעל אירדייל, הגדיר את האירדייל ככלב ש”יכול לעשות הכל” . לשני נשיאים נוספים אחריו היו אירדיילים, גם דבר זה תרם לפופולריות של הגזע.

פרווה: פרווה זיפית (ללא נשירה), נעימה למגע. צבע גופו של האירדייל חום וגבו שחור (Black and tan).

גובה ומשקל :

זכרים :גובה  58-61 ס”מ, משקל  24-26 ק”ג

נקבות: גובה 56-59 ס”מ, משקל 21-24 ק”ג

תוחלת חיים : 12-14 שנים

בריאות/בדיקות טרם הרבעה: טרם ההרבעה יש לעשות צילום אגן לזכר ולנקבה.

אירדייל בישראל:

האירדיילים הראשונים הגיעו לישראל בשנות ה-60 של המאה ה-20, אבל גידול מכוון התחיל רקבשנות ה-80. הגזע שייך למועדון הטרייר הישראלי וניתן לפנות דרכו למגדלים בישראל ולבוא לתערוכות על מנת להתרשם מהגזע. אירדיילים פעילים גם במועדוני הספורט הכלבני השונים, כגון IPO ואג’יליטי.

טיפוח הפרווה:

לאירדייל פרווה זיפית ומאוד נוחה לתחזוקה. פרווה זיפית איננה נשירה ולכן אין כמעט שערות בבית, אם מקפידים להבריש את הכלב אחת לשבוע עם מברשת מיוחדת לפרווה זיפית. את כלבי התערוכות יש למרוט לפני כל תערוכה ולפחות אחת לחצי שנה. כלבים שלא מציגים בתערוכות ניתן למרוט (עדיף), או לספר במכונת תספורת אחת לכמה חודשים.

התנהגות/אילוף :

מעצם היותו כלב ציד, האירדייל מלא אנרגיה, אקטיבי ואוהב משחקי “רדיפה” כגון ריצה אחרי כדור או צעצוע. לכן  הוא יהיה מאושר בשיעורי אילוף. הוא ישמח ללמוד דברים חדשים ודרכים שבהן יוכל לרצות את בעליו.באימונים יש לאתגר אותו. האירדייל הוא כלב  חכם ביותר ושיעורים ללא אתגר, או חזרות מתמשכות על אותו תרגיל, ישעממו אותו במהרה. את מה שהאירדייל לומד הוא זוכר לכל החיים.

כל אילוף או פעילות שתבחרו לעשות עם האירדייל, רצוי שתבצעו בשיטה של חיזוק חיובי. אילוף מיטבי של אירדייל טרייר מבוסס על הבנה וכבוד הדדי. הוא לא ייהנה מאילוף “בכוח” .

האירדייל מתאים למשפחות שיכולות להשקיע זמן ואנרגיה בפעילות עם הכלב. זהו כלב מעולה למשפחות עם ילדים שאוהבים לטייל בחוץ ולאנשים שרוצים לעסוק בספורט כלבני כתחביב.

האירדייל לא יתאים ככלב שמוחזק בחצר או ככלב לאנשים מבוגרים מאוד, שאין ביכולתם לספק לו פעילות גופנית מספקת מדי יום.

Calendar

April 2020
S M T W T F S
« Mar    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations March 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog December 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music November 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) October 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO September 12, 2019
   Ready to increase traffic to your website today? Use these headline generator tools and improve your click-through-rates! The post 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) September 4, 2019
   Wondering how to create a Facebook Page for your blog knowing that you really do need one? Follow our in depth guide and learn how to create and manage attractive and successful Facebook Page! The post How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Beginners guide on how to redirect a page in WordPress August 29, 2019
   Whether you’re trying to redirect a page in WordPress or just want to discover and understand why it’s important, use this guide to help you get ahead of it and learn all there is to it. The post Beginners guide on how to redirect a page in WordPress appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings August 21, 2019
   Are you tired of searching for the best Facebook groups for SEO to improve your knowledge and learn about the tricks from the trade? The post The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO August 15, 2019
   Are you looking for a reliable rank tracking plugin to track your rankings on search engines and improve SEO strategy? Here is our top recommendation! The post Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 6 reasons why you should never use WordPress nulled themes August 7, 2019
   What are WordPress nulled themes and should you use them, are they really that bad as people say or it’s just to scare you away from using the good stuff for free? In this article, we’re explaining in details why you should never ever use these kinds of themes. The post 6 reasons why you […]
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.