!-- Facebook Pixel Code -->
גזעים קבוצה 3 - כלבי טרייר

אירדייל טרייר (Airedale Terrier)

מאת: ליאנה איזנברגר

תמונות: Alena Spivak, איילה נאור, Varvara Sinitcin, Alex Bichkov, Ilana Mashevski

שייך לקבוצה 3.1 - טרייר (טריירים גדולים ובינוניים)

מידע כללי:

אירדייל טרייר הוא הגדול ביותר בקבוצת הטריירים ומכאן כינויו "מלך הטריירים". זהו כלב חכם מאוד, בטוח בעצמו, קשוח ויחד עם זאת מאוד רגיש לבעליו, נאמן ומסתדר היטב עם ילדים, ולפיכך גם כלב משפחה מעולה. אירדייל ידידותי לסובבים אותו, אבל לא יהסס להגן על משפחתו בעת הצורך.

לאורך ההיסטוריה נעשה שימוש מגוון באירדייל, וזאת בזכות אומץ הלב, החוכמה והדבקות במטרה שהם מסימני ההיכר שלו: החל מציד במאה ה 19, דרך העברת הודעות ואיתור חיילים פצועים במלחמת העולם הראשונה, וכלה בכלבי משטרה באנגליה ובגרמניה.

אופי:

האירדייל הוא כלב אקטיבי, סקרן וחכם מאוד ולכן צריך גירויים שיתנו לו תחושת "מטרה" בחיים. הוא ישמח לטיולים ארוכים או פעילות אחרת עם בעליו ,עיסוק בספורט כלבני או הפעלה בבית עם צעצועים שהוא אוהב. ללא הסיפוק שבצד גירויים אלה הכלב עלול להפוך מתוסכל והרסני בבית.

כמו כל כלב גדול, האירדייל זקוק לאילוף. הוא בעל יכולת לימוד מהירה ומשתוקק למלא פקודות ולרצות את בעליו. האירדייל מפתח קשר הדוק לבעליו וזקוק לקרבתם, לכן הוא מתאים לגידול בבית בלבד, כחלק מהמשפחה, ולא בחצר.

האירדייל רגיש מאוד לבעליו ומה שעובר עליהם, אם אתם שמחים הוא ישמח אתכם, אם ירגיש שעצוב לכם הוא יעשה הכל כדי לשמח, לנחם או פשוט להיות שם בשבילכם כשאתם זקוקים לו.

הידעת?

אירדייל טרייר הוא גזע רב תכליתי! באנגליה של המאה ה19, האיכרים סבלו משלל מזיקים, החל בחולדות וכלה בשועלים, הן על היבשה והן באיזורי מים. הם היו זקוקים לכלב אחד שייעשה עבודה של מספר גזעים ובד בבד יהיה כלב עדין שיסתדר עם המשפחה בבית. מתוך צורך זה פותח האירדייל טרייר, שכבר בשנת 1900 נחשב לכלב שיכול לעשות הכל!

הכל התחיל באמצע המאה ה-19, כאשר ציידים ביורקשייר הכליאו את הטרייר החום שחור (שכיום הנו גזע נכחד) עם כלב לוטרות  (Otter hound), לשם פיתוח כלב שישמש לציד חיות בסביבת מים ויהיה בעל חוש ריח מפותח במיוחד. באותה עת השתמשו באירדייל לצייד גיריות, סמורים, חולדות ולוטרות. מאוחר יותר קיבל את השם שבו הוא ידוע היום – "אירדייל" על שם נהר ה"אייר" שעל גדותיו פותח.

לקראת סוף המאה ה19 התחיל האירדייל להופיע בתערוכות באנגליה ומשך תשומת לב רבה, בין היתר של קולונל אדווין ריצ'רדסון שהחל לאלף את האירדיילים ולהכשירם ככלבי משטרה בזכות חוש הריח המפותח שלהם, חוכמתם ופרוותם הקלה לתחזוקה. כלבים אלה ליוו את אנשי המשטרה בסיורים ליליים ככלבי שמירה.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, ריצ'רדסון ואשתו הקימו "בית ספר" לאילוף כלבי מלחמה בו אילפו את האירדיילים להיות כלבי "שליחים", שנועדו להעביר מברקים לחיילים בקרב. כמו כן אולפו הכלבים לאתר חיילים פצועים.

הכלבים הצטיינו מאוד במשימתם, ויש אינספור סיפורי גבורה על אירדיילים שהשלימו את משימתם למרות שנפצעו במהלכה. אחד מהם היה "ג'ק", אשר רץ כמעט 2 ק"מ תחת אשר האויב כדי להעביר מברק לקבוצת חיילים. במהלך המשימה הוא נפגע קשה, כאשר הגיע לחיילים שחיכו לו, גבו היה פצוע, כף רגלו הייתה חסרה וכך גם לסתו התחתונה. רגעים לאחר מסירת המברק הכלב נפטר מפצעיו. לאחר מותו קיבל את צלב ויקטוריה על גבורתו.

סיפורי גבורה אלה ואחרים תרמו מאוד לפופולריות של הגזע. נשיא ארה"ב תיאודור רוזוולט, שהיה בעל אירדייל, הגדיר את האירדייל ככלב ש"יכול לעשות הכל" . לשני נשיאים נוספים אחריו היו אירדיילים, גם דבר זה תרם לפופולריות של הגזע.

פרווה: פרווה זיפית (ללא נשירה), נעימה למגע. צבע גופו של האירדייל חום וגבו שחור (Black and tan).

גובה ומשקל :

זכרים :גובה  58-61 ס"מ, משקל  24-26 ק"ג

נקבות: גובה 56-59 ס"מ, משקל 21-24 ק"ג

תוחלת חיים : 12-14 שנים

בריאות/בדיקות טרם הרבעה: טרם ההרבעה יש לעשות צילום אגן לזכר ולנקבה.

אירדייל בישראל:

האירדיילים הראשונים הגיעו לישראל בשנות ה-60 של המאה ה-20, אבל גידול מכוון התחיל רקבשנות ה-80. הגזע שייך למועדון הטרייר הישראלי וניתן לפנות דרכו למגדלים בישראל ולבוא לתערוכות על מנת להתרשם מהגזע. אירדיילים פעילים גם במועדוני הספורט הכלבני השונים, כגון IPO ואג'יליטי.

טיפוח הפרווה:

לאירדייל פרווה זיפית ומאוד נוחה לתחזוקה. פרווה זיפית איננה נשירה ולכן אין כמעט שערות בבית, אם מקפידים להבריש את הכלב אחת לשבוע עם מברשת מיוחדת לפרווה זיפית. את כלבי התערוכות יש למרוט לפני כל תערוכה ולפחות אחת לחצי שנה. כלבים שלא מציגים בתערוכות ניתן למרוט (עדיף), או לספר במכונת תספורת אחת לכמה חודשים.

התנהגות/אילוף :

מעצם היותו כלב ציד, האירדייל מלא אנרגיה, אקטיבי ואוהב משחקי "רדיפה" כגון ריצה אחרי כדור או צעצוע. לכן  הוא יהיה מאושר בשיעורי אילוף. הוא ישמח ללמוד דברים חדשים ודרכים שבהן יוכל לרצות את בעליו.באימונים יש לאתגר אותו. האירדייל הוא כלב  חכם ביותר ושיעורים ללא אתגר, או חזרות מתמשכות על אותו תרגיל, ישעממו אותו במהרה. את מה שהאירדייל לומד הוא זוכר לכל החיים.

כל אילוף או פעילות שתבחרו לעשות עם האירדייל, רצוי שתבצעו בשיטה של חיזוק חיובי. אילוף מיטבי של אירדייל טרייר מבוסס על הבנה וכבוד הדדי. הוא לא ייהנה מאילוף "בכוח" .

האירדייל מתאים למשפחות שיכולות להשקיע זמן ואנרגיה בפעילות עם הכלב. זהו כלב מעולה למשפחות עם ילדים שאוהבים לטייל בחוץ ולאנשים שרוצים לעסוק בספורט כלבני כתחביב.

האירדייל לא יתאים ככלב שמוחזק בחצר או ככלב לאנשים מבוגרים מאוד, שאין ביכולתם לספק לו פעילות גופנית מספקת מדי יום.

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00