גזעים קבוצה 3 - כלבי טרייר

אירדייל טרייר (Airedale Terrier)

מאת: ליאנה איזנברגר

תמונות: Alena Spivak, איילה נאור, Varvara Sinitcin, Alex Bichkov, Ilana Mashevski

שייך לקבוצה 3.1 - טרייר (טריירים גדולים ובינוניים)

מידע כללי:

אירדייל טרייר הוא הגדול ביותר בקבוצת הטריירים ומכאן כינויו "מלך הטריירים". זהו כלב חכם מאוד, בטוח בעצמו, קשוח ויחד עם זאת מאוד רגיש לבעליו, נאמן ומסתדר היטב עם ילדים, ולפיכך גם כלב משפחה מעולה. אירדייל ידידותי לסובבים אותו, אבל לא יהסס להגן על משפחתו בעת הצורך.

לאורך ההיסטוריה נעשה שימוש מגוון באירדייל, וזאת בזכות אומץ הלב, החוכמה והדבקות במטרה שהם מסימני ההיכר שלו: החל מציד במאה ה 19, דרך העברת הודעות ואיתור חיילים פצועים במלחמת העולם הראשונה, וכלה בכלבי משטרה באנגליה ובגרמניה.

אופי:

האירדייל הוא כלב אקטיבי, סקרן וחכם מאוד ולכן צריך גירויים שיתנו לו תחושת "מטרה" בחיים. הוא ישמח לטיולים ארוכים או פעילות אחרת עם בעליו ,עיסוק בספורט כלבני או הפעלה בבית עם צעצועים שהוא אוהב. ללא הסיפוק שבצד גירויים אלה הכלב עלול להפוך מתוסכל והרסני בבית.

כמו כל כלב גדול, האירדייל זקוק לאילוף. הוא בעל יכולת לימוד מהירה ומשתוקק למלא פקודות ולרצות את בעליו. האירדייל מפתח קשר הדוק לבעליו וזקוק לקרבתם, לכן הוא מתאים לגידול בבית בלבד, כחלק מהמשפחה, ולא בחצר.

האירדייל רגיש מאוד לבעליו ומה שעובר עליהם, אם אתם שמחים הוא ישמח אתכם, אם ירגיש שעצוב לכם הוא יעשה הכל כדי לשמח, לנחם או פשוט להיות שם בשבילכם כשאתם זקוקים לו.

הידעת?

אירדייל טרייר הוא גזע רב תכליתי! באנגליה של המאה ה19, האיכרים סבלו משלל מזיקים, החל בחולדות וכלה בשועלים, הן על היבשה והן באיזורי מים. הם היו זקוקים לכלב אחד שייעשה עבודה של מספר גזעים ובד בבד יהיה כלב עדין שיסתדר עם המשפחה בבית. מתוך צורך זה פותח האירדייל טרייר, שכבר בשנת 1900 נחשב לכלב שיכול לעשות הכל!

הכל התחיל באמצע המאה ה-19, כאשר ציידים ביורקשייר הכליאו את הטרייר החום שחור (שכיום הנו גזע נכחד) עם כלב לוטרות  (Otter hound), לשם פיתוח כלב שישמש לציד חיות בסביבת מים ויהיה בעל חוש ריח מפותח במיוחד. באותה עת השתמשו באירדייל לצייד גיריות, סמורים, חולדות ולוטרות. מאוחר יותר קיבל את השם שבו הוא ידוע היום – "אירדייל" על שם נהר ה"אייר" שעל גדותיו פותח.

לקראת סוף המאה ה19 התחיל האירדייל להופיע בתערוכות באנגליה ומשך תשומת לב רבה, בין היתר של קולונל אדווין ריצ'רדסון שהחל לאלף את האירדיילים ולהכשירם ככלבי משטרה בזכות חוש הריח המפותח שלהם, חוכמתם ופרוותם הקלה לתחזוקה. כלבים אלה ליוו את אנשי המשטרה בסיורים ליליים ככלבי שמירה.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, ריצ'רדסון ואשתו הקימו "בית ספר" לאילוף כלבי מלחמה בו אילפו את האירדיילים להיות כלבי "שליחים", שנועדו להעביר מברקים לחיילים בקרב. כמו כן אולפו הכלבים לאתר חיילים פצועים.

הכלבים הצטיינו מאוד במשימתם, ויש אינספור סיפורי גבורה על אירדיילים שהשלימו את משימתם למרות שנפצעו במהלכה. אחד מהם היה "ג'ק", אשר רץ כמעט 2 ק"מ תחת אשר האויב כדי להעביר מברק לקבוצת חיילים. במהלך המשימה הוא נפגע קשה, כאשר הגיע לחיילים שחיכו לו, גבו היה פצוע, כף רגלו הייתה חסרה וכך גם לסתו התחתונה. רגעים לאחר מסירת המברק הכלב נפטר מפצעיו. לאחר מותו קיבל את צלב ויקטוריה על גבורתו.

סיפורי גבורה אלה ואחרים תרמו מאוד לפופולריות של הגזע. נשיא ארה"ב תיאודור רוזוולט, שהיה בעל אירדייל, הגדיר את האירדייל ככלב ש"יכול לעשות הכל" . לשני נשיאים נוספים אחריו היו אירדיילים, גם דבר זה תרם לפופולריות של הגזע.

פרווה: פרווה זיפית (ללא נשירה), נעימה למגע. צבע גופו של האירדייל חום וגבו שחור (Black and tan).

גובה ומשקל :

זכרים :גובה  58-61 ס"מ, משקל  24-26 ק"ג

נקבות: גובה 56-59 ס"מ, משקל 21-24 ק"ג

תוחלת חיים : 12-14 שנים

בריאות/בדיקות טרם הרבעה: טרם ההרבעה יש לעשות צילום אגן לזכר ולנקבה.

אירדייל בישראל:

האירדיילים הראשונים הגיעו לישראל בשנות ה-60 של המאה ה-20, אבל גידול מכוון התחיל רקבשנות ה-80. הגזע שייך למועדון הטרייר הישראלי וניתן לפנות דרכו למגדלים בישראל ולבוא לתערוכות על מנת להתרשם מהגזע. אירדיילים פעילים גם במועדוני הספורט הכלבני השונים, כגון IPO ואג'יליטי.

טיפוח הפרווה:

לאירדייל פרווה זיפית ומאוד נוחה לתחזוקה. פרווה זיפית איננה נשירה ולכן אין כמעט שערות בבית, אם מקפידים להבריש את הכלב אחת לשבוע עם מברשת מיוחדת לפרווה זיפית. את כלבי התערוכות יש למרוט לפני כל תערוכה ולפחות אחת לחצי שנה. כלבים שלא מציגים בתערוכות ניתן למרוט (עדיף), או לספר במכונת תספורת אחת לכמה חודשים.

התנהגות/אילוף :

מעצם היותו כלב ציד, האירדייל מלא אנרגיה, אקטיבי ואוהב משחקי "רדיפה" כגון ריצה אחרי כדור או צעצוע. לכן  הוא יהיה מאושר בשיעורי אילוף. הוא ישמח ללמוד דברים חדשים ודרכים שבהן יוכל לרצות את בעליו.באימונים יש לאתגר אותו. האירדייל הוא כלב  חכם ביותר ושיעורים ללא אתגר, או חזרות מתמשכות על אותו תרגיל, ישעממו אותו במהרה. את מה שהאירדייל לומד הוא זוכר לכל החיים.

כל אילוף או פעילות שתבחרו לעשות עם האירדייל, רצוי שתבצעו בשיטה של חיזוק חיובי. אילוף מיטבי של אירדייל טרייר מבוסס על הבנה וכבוד הדדי. הוא לא ייהנה מאילוף "בכוח" .

האירדייל מתאים למשפחות שיכולות להשקיע זמן ואנרגיה בפעילות עם הכלב. זהו כלב מעולה למשפחות עם ילדים שאוהבים לטייל בחוץ ולאנשים שרוצים לעסוק בספורט כלבני כתחביב.

האירדייל לא יתאים ככלב שמוחזק בחצר או ככלב לאנשים מבוגרים מאוד, שאין ביכולתם לספק לו פעילות גופנית מספקת מדי יום.