!-- Facebook Pixel Code -->

אילוף כלבים – פילוסופיה או פרקטיקה

הטרנד החדש המוביל בשוק האילוף הוא "טיפול התנהגותי". מאמן ומטפל התנהגותי הוא למעשה מאלף כלבים שמתפקידו "לתרגם" בשפה ברורה ומובנת לכלב – מה באמת רוצים ממנו.
הטרנד החדש המוביל בשוק האילוף הוא "טיפול התנהגותי". מאמן ומטפל התנהגותי הוא למעשה מאלף כלבים שמתפקידו "לתרגם" בשפה ברורה ומובנת לכלב – מה באמת רוצים ממנו; ובמקביל ללמד את הבעלים לעשות שימוש באותה שפה בבואו לתקשר עם כלבו. אם נרצה נוכל לתמצת את תפקידו של המאלף לתפקיד המתורגמן בחיבור שבין הבעלים לכלבו.
הרבה שנים, מאלפי כלבים נהגו לאלף את הכלב הביתי בשיטה הפשוטה והפשטנית "ראש בראש". אם המאלף רוצה שהכלב יבצע פקודה כלשהי וזה לא קורה, מפעילים על הכלב לחץ וכוח פיזי; אם גם זה לא הולך מפעילים עוד יותר לחץ וכוח פיזי; וכך ראש בראש, המאלף מול הכלב כמו התגוששות בין שני מתאבקים.
עם השנים, התפתחו אסכולות שונות ותיאוריות רבות שכל אחת אמורה לחזק את ה"כוכב" התורן שעל פיו יישק דבר. חלקן של תיאוריות חדשניות אלה הוכיח את עצמו בתהליכים הפרקטיים של עבודות האילוף וחלקן נותרו בגדר של תיאוריות שלא הוכחו מעולם.
אנחנו נדון במאמר זה בשיטות האילוף שהפרקטיקה שלהן הוכחה כנכונה באופן חלקי או מלא ונשווה ביניהן.
בצד תיאוריות על אילוף בחיזוקים חיוביים בלבד, התפתח קו אילופי המבוסס כולו על מבנה הלהקה שבה יש לבעלים תפקיד אחד – לתפוס מנהיגות בכל מחיר, גם אם זה בניגוד לאופיו של אותו אדם.
אילוף בחיזוקים חיוביים בלבד, או מה שנהוג לכנות בארץ "שיטות חיוביות בלבד" לא ממצה את החלק של ההימנעות בתהליך; בהרבה מקרים האילוף איננו באמת מסתיים וממצה את עצמו ולמעשה, לאורך כל השנים הכלב ינסה מעת לעת לבדוק את הגבולות. בהרבה מקרים, מרגע שמפסיקים לתרגל עם הכלב ומפסיקים את החיזוקים החיוביים, הכלב חוזר להתנהגותו המקורית, במיוחד שגם בני האדם הם יצורים של הרגלים והתניות; ומרגע שמשחררים את "הרסן" גם המשמעת העצמית של הבעלים מתרופפת והוא מאפשר לכלב בתהליך זוחל, שלב אחר שלב, לחזור לאותה ההתנהגות שבעטייה הכלב הגיע לאילוף.
האילוף המתבסס על מבנה הלהקה של הכלביים בטבע, בעצם דורש מהבעלים להפוך ולחפור וכל הזמן להתעסק באותה "מנהיגות" ערטילאית, כשהמטרה היא להפוך את הכלב לכנוע בכל מחיר. גם כאן מרגע שהבעלים מתעייף מתפקידו החדש "בלהקה" שכפו עליו, הוא חוזר להרגליו הוא וכמובן שכתוצאה מכך גם הכלב חוזר לסורו. מעבר לכך, קיימת נטייה אצל "המטפלים ההתנהגותיים" המבססים את כל תיאוריית האילוף על ניסוחים פסבדו-פסיכולוגיים ומייחסים לכלב רגשות התואמים את מבנה החשיבה והרגש האנושי, דבר שקל ללקוח הפוטנציאלי להתחבר אליו. הניסוחים הפסיכולוגיים מעניקים נופך של מיומנות מקצועית מעמיקה, שאולי הייתה עושה רושם גם עלי, אילולא נתקלתי בטיעונים אבסורדיים של מי מבין אותם "מטפלים התנהגותיים" לאי הצלחה באילוף כלב. לדוגמא, "לכלב שלך יש יצר מיני מפותח מדי, לכן קשה לאלף אותו…", או גור בן חודשיים וחצי – "הכלב הזה מאוד דומיננטי ואם לא תשלחו אותו לאילוף בפנסיון, הוא ישתלט לכם על החיים ויהפוך לאיום ממשי…". או גורה בת 3 חודשים – "זוהי כלבה היסטרית מאוד ויש לה חרדת נטישה קשה..". וכך טיעונים מטיעונים שונים שאין בהם כל יסוד של ממש.
לכלב אין יצר מיני מפותח יתר על המידה. אוננות של גור או כלב על בעליו, על אנשים זרים או כלבים אחרים, הוא אקט של דומיננטיות בלבד. כלב שהמאלף לא מסוגל למקד אותו בתקשורת יציבה, ישירה ורצופה בכל זמן התרגול, הוא כלב ש"לא שם על המאלף שלו", כיוון שאותו מאלף לא מסוגל ליצור עם אותו כלב תקשורת בערוץ מובן וברור.
גור או גורה בני חודשיים וחצי או שלושה חודשים אין להם כל בעיית התנהגות. הם בתחילת חייהם, לרוב ללא כל אירועים טראומתיים. בהחלט נכון הדבר, שבכל שגר נולד/ת הגור/ה הדומיננטי/ת ביותר, גורים "שווי כוחות" שנאבקים בתוך השגר על מקומם בצמוד ל"מנהיג" הזמני שלהם ותמיד יש גם גור או שניים שהם או כאלה שלא "מתערבבים" בעניינים ועסוקים בעצמם או כאלה שהם "ילדי הכאפות", "החנונים" בתוך אותו השגר.
ובכל זאת, ליצירת נתיב הגידול וההכוונה של הגור משמעות חשובה ביותר על הדרך שבה הוא יתפתח. אם ניצור שפה ברורה שבה יוכל הגור/ הכלב להבין באופן חד משמעי מה מותר לו בבית שבו הוא חי או גדל ומה אסור, אם נהיה עקביים באיסורים שלנו כמו גם בהיתרים. אם ניצור מסגרת לוגיסטית שתמנע מן הגור/הכלב ליצור לעצמו הרגלים מטרידים ובצד זה נעודד ונחזק את אותם ההרגלים הרצויים לנו. אם נזכור שהמדובר בכלב, שהוא חיה חושבת שיש לה מוח ונאפשר לכלב/הגור שלנו לחשוב, להבין ולבחור בהתנהגות הרצויה, הרי שיהיה לנו כלב עם הרגלים נוחים, ממושמע ומחונך וממילא נקבל כמוצר נלווה את אותה "מנהיגות" שיש המטיפים לה.
טרנד חדשני יחסית ופופולארי הוא הטיפול התרופתי. אני קורא לזה "פתרון אינסטנט". הטיפול התרופתי איננו מטפל בבעיה ההתנהגותית, אלא בסימפטומים החיצוניים של הבעיה בלבד. הבעלים מאושר, כיוון שזה לא דורש ממנו דבר פרט ל-2-3 דקות ביום למתן התרופה הפסיכיאטרית והכלב "כביכול נרגע" אך למעשה הוא מסומם ולכן נראה על פניו רגוע. וכמו בכל סם, ההשפעה היא זמנית ביותר, לאורך הזמן אין אפקט מתמשך לאותה אשליה של רגיעה. חלק מן האנשים מתחילים את המרוץ המתיש אחר תרופות וקוקטיילים של תרופות הרגעה ומינונים הולכים וגדלים, מבלי לקחת בחשבון את הנזק הקשה למצבו הפיזי של הכלב בשל תופעות הלוואי של תרופות אלה. אחרים מתייאשים ומגיעים בחזרה למאלפי הכלבים.
אז מה כן? מהי השיטה הנכונה?…
אין שיטה נכונה, אין מרשם קסם. כל כלב הוא עולם ייחודי ויש להתייחס אליו כאל אישיות מיוחדת. חשוב מאוד להכיר את כל השיטות והמתודות באילוף כלבים, חשוב עוד יותר להתאים את השיטה המתאימה הן לכלב ונכונה גם לבעליו.
הרי בשורה התחתונה, מאלפי כלבים עוסקים בתוצאות, במוצר הסופי. אם נהיה נעולים על שיטה אחת "אולטימטיבית" נמצא את עצמנו במקרים רבים בחוסר אונים מול כלבים שאינם נכנסים בתוך המשבצת שציירנו לעצמנו. היכולת שלנו המאלפים לעבוד בכל השיטות העומדות לרשותנו ולעתים אף לבחור בשילוב שיטות שיתאים לכלב הספציפי, נוכל להגיע לתוצאות הנכונות.
מסקנה: אילוף כלבים הוא עניין מאוד פרקטי, את הפילוסופיה בואו נשאיר לחוקרי התנהגות בע"ח.

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00