אימון והתנהגות

איך חושבים כלבים

מאת: אמיתי טל – I.P.D .

כולנו היינו שם!  – הכלב שלכם רץ סביב עצמו כמו משוגע ושוב דבר, שאתם עושים או אומרים, אינו משפיע. פעמים רבות כלבים בלתי נשלטים בבית מוצאים החוצה.  הוצאת כלבים מהבית אינה פותרת את הבעיה, היא רק דוחה את ההתרגשות עד שמכניסים אותם שוב לבית.

כלבים הם חיות חברתיות, הם הכי מוצלחים באינטראקציה חברתית ובדר”כ הכי מאושרים כשמשתפים אותם בפעילויות היומיומיות שלנו, בני האדם. בידוד הכלב באופן מתמיד בחצר (או לתקופות ארוכות) עלול להוביל לכלב בעל כמיהה לחברה. מתן תשומת לב לכלב שבודד חברתית (או הכנסתו לתוך הבית) עלול להגביר ההתנהגות בלתי רצויה.

אילוף הכלב לביצוע פקודות של בעליו יביא לשליטה בכלב, ביסוס מנהיגות ואפשרות ליהנות ממנו גם בבית.

אחת הפקודות החשובות ביותר שמומלץ ללמד את הכלב היא “ארצה למקום”.  ניתן ללמד, ללמוד, ולבצע את הפקודה מגיל מאוד צעיר.  זה יכול למנוע בידוד הכלב מחוץ לבית ולבסס מנהיגות ושליטה של הבעלים.  ניתן ללמד את הפקודה אפילו לפני הפקודה “שב” והיא תסייע בביסוס הקשר בניכם לבין הכלב.

הפקודה נלמדת בקלות רבה בגיל צעיר, אבל אפילו כלבים בוגרים יכולים ללמוד דברים חדשים!

התחילו ללמד את הכלב שלכם את הפקודה “ארצה למקום” כבר היום.

אימון - צילום אמיתי טל IPD

אם יש לכם גור, אתם יכולים להתחיל ללמדו בגיל 8-10 שבועות.  בחרו מקום קבוע בבית שבו תמוקם השמיכה או המיטה של כלבכם. אם הוא זז נסו להשאיר אותו במקומו עם עצם לעיסה, עד שהוא נרגע.

גור אנרגטי יקום מהר ואולי ינסה לנשוך או לנגוס אתכם בזמן שאתם מחזיקים אותו בעדינות במקום.  בדרך כלל, ניתן להרגיעו בהנחת ידכם בעדינות השכמה. חשוב לא להגביר את האינסטינקטים ההגנתיים הטבעיים של הגור. כשמניחים את היד על השכמה של הגור יש לתת את הפקודה “ארצה” בקול עדין, חזק, ונעים.  אל תהיו יותר מדי “פוצ’י-מוצ’י” איתו (למרות שהוא ייראה מאוד חמוד), אנו עוסקים בלימוד פקודה, לא במשחקי אהבה. אם תהיו רכים מידי, הגור יתקשה לשלוט בעצמו וזה בעצם מה שהפקודה “ארצה למקום” מנסה ללמד. חשוב גם לא להפחיד את הגור במתן הפקודה בצעקות או בהחזקתו בקשיחות במקום.  כשהכלב זז, חזקו את התפיסה שלכם (בעדינות אבל בבירור) ואמרו “ארצה” עד שיירגע. כשהכלב נרגע, אמרו: “יופי” ושחררו את האחיזה בו. כל פעם שהגור מנסה לקום, חזקו את התפיסה שלכם וחזרו על הפקודה. אין להיכנס לעימות עם הגור. חשוב שהגור יהיה רגוע לפני שאתם מתחילים ללמד את הפקודה.  חזרו על הפקודה “ארצה” עד שהגור נרגע.  אם יש לכם שיער ארוך או שרוולים ארוכים, וודאו שאתם לא מדגדגים את הגור!  נסו בהדרגה להגיע לעשרים שניות של רביצה רצופה. בפעמים הראשונות, די בשלוש עד חמש שניות של רביצה במצב “ארצה”. בסיום הרביצה יש לשחרר את הגור תוך כדי שבחים ותגמול.

 בצעו את האימון שלוש פעמים ביום, בזמנים שסביר יותר שהגור ישתף פעולה

אל תבדקו את ביצוע הפקודה במשך מספר חודשים, אלא רק לאחר שהגעתם לשלב שהכלב יירגע בעקביות, כשאתם מנסה להרגיע אותו. ישנם כלבים וגורים שמגיבים טוב לכך שמחזיקים אותם בעדינות, ואחרים אינם נרגעים. הדרך הקלה ביותר להתמודד עם כלב שלא נרגע, היא לתרגל את הפקודה כאשר הכלב נח ממילא.  כשמלמדים פקודה חדשה, יש לשאוף להקל על הכלב להצליח.

אם הכלב שלכם היפראקטיבי במיוחד ואינו נח, אתם צריכים להיות מוכנים פיזית ונפשית לניסיון הראשון שלכם.  השתדלו להגיע למצב שאתם יכולים להחזיק את הכלב בעדינות במצב של “ארצה” לפחות מספר שניות. אם תתחילו את האילוף במתן הפקודה: “ארצה” ותתנו לכלב לצאת ממצב זה, אתם בעצם מלמדים אותו משחק כיפי חדש! יש לעבוד עם הכלב כשהוא עייף ורגוע.

אם אתם מלמדים כלב בוגר את הפקודה “ארצה למקום”, השיטה דומה אבל יש להכיר את אופי הכלב, לפני שאתם מנסים את הפקודה.  אם הכלב שלכם ידוע כהגנתי מאוד, או אם אתם חוששים שיש סיכוי שהכלב יתקוף אתכם, אין לנסות את הפקודה “למקום”. יש לפנות לעזרה מקצועית. אם הכלב מוכן לבצע פקודת “ארצה” רוב הסיכויים שתוכלו ללמד אותו את הפקודה “ארצה למקום” בקלות.  לאחר שהורדתם את הכלב למצב “ארצה”, החזיקו אותו בעדינות וחזרו על הפקודה במשך שלוש עד עשרים שניות רצופות. יש לשחרר את הכלב לפני שהוא רוצה לזוז או לקום קודם. תתחילו עם שלוש עד חמש שניות והגדילו את משך הזמן בהדרגה.  כשאתם משחררים את הכלב, שבחו אותו מאוד.

אם הכלב שלכם לא מבצע את הפקודה “ארצה”, אתם יכולים להתחיל ללמד את הפקודה: “למקום” כשהכלב במנוחה ורגוע.

ניתן לאלף את הגור או את הכלב לבצע את הפקודה בכל צורה שנראית לכם מתאימה.  למשל, אם תגידו את הפקודה: “ארצה”, האם אתם רוצים שהכלב ישכב על הגב?  יתכן, אבל השימוש הפרקטי יותר הוא להירגע, לשכב, או לשכב ללא תנועה. הכלבים שלי יודעים לבצע הפקודה על כל היבטיה.  אם הם מסתובבים ומשתוללים במקום או בזמן הלא נכון אני נותן את הפקודה: “ארצה” והם מפסיקים את מה שהם עושים ועוברים לרביצה רגועה. הכלבים שלי יודעים שזאת פקודה “ללא שחרור”, כלומר הם יכולים לשחק שוב בשקט אם הם רוצים (למרות שלעתים זה מוביל שוב לפקודת “ארצה”).  אם הכלבים מגיעים למקום חדש ומתחילים ללכת הלוך ושוב, אני יכול לתת את הפקודה “ארצה” והם ישכבו ויפסיקו את ההליכה.

באופן מפתיע, גיליתי שהפקודה עובדת טוב בכלבים ביישנים או פחדניים.  כשכלב פוחד, הרגעה ואמירה “זה בסדר” משבחת אותו על הפחד ומחמירה אותו.  בעזרת הפקודה “ארצה למקום” אנו יכולים לגרום לכלבים פחדניים להפסיק לפחוד או להקטין את החרדה שלהם.

מתן הפקודה כשהכלב שוכב על שולחן הווטרינר יעיל ביותר למתן טיפול אפקטיבי.  הכלב שלי רובץ על שולחן הטיפולים רגוע לחלוטין. הוא יודע שעליו להישאר רגוע עד שאני משחרר אותו.

כל הזכויות על הכתוב במאמר זה שמורות לאמיתי טל – IPD. אין לעשות שימוש בלתי חוקי/לשכפל/להעתיק מאמר זה בלי רשות מהנ”ל.

Calendar

February 2020
S M T W T F S
« Jan    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog December 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music November 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) October 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO September 12, 2019
   Ready to increase traffic to your website today? Use these headline generator tools and improve your click-through-rates! The post 15 best headline & blog title generator tools to easily boost your SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) September 4, 2019
   Wondering how to create a Facebook Page for your blog knowing that you really do need one? Follow our in depth guide and learn how to create and manage attractive and successful Facebook Page! The post How to create a Facebook Page for your blog (plus PRO tips) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Beginners guide on how to redirect a page in WordPress August 29, 2019
   Whether you’re trying to redirect a page in WordPress or just want to discover and understand why it’s important, use this guide to help you get ahead of it and learn all there is to it. The post Beginners guide on how to redirect a page in WordPress appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings August 21, 2019
   Are you tired of searching for the best Facebook groups for SEO to improve your knowledge and learn about the tricks from the trade? The post The best Facebook Groups for SEO to improve your knowledge and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO August 15, 2019
   Are you looking for a reliable rank tracking plugin to track your rankings on search engines and improve SEO strategy? Here is our top recommendation! The post Useful rank tracking plugin and tools recommendation to improve your WordPress website SEO appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • 6 reasons why you should never use WordPress nulled themes August 7, 2019
   What are WordPress nulled themes and should you use them, are they really that bad as people say or it’s just to scare you away from using the good stuff for free? In this article, we’re explaining in details why you should never ever use these kinds of themes. The post 6 reasons why you […]
   Ivana Cirkovic
  • Top 6 WordPress Portfolio plugins (hand-picked by designers) July 31, 2019
   Wondering what type of WordPress Portfolio plugins to use to showcase your work? Read our recommendation and choose between these top eight I present to you today. The post Top 6 WordPress Portfolio plugins (hand-picked by designers) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.