!-- Facebook Pixel Code -->
ספורט

אג'יליטי – ספורט הזריזות

כל מה שרצית לדעת על אג'יליטי – ספורט הזריזות – ולא היה לך את מי לשאול

מאת: החוג הישראלי לאילוף כלבים ואג'יליטי

תמונות: אלונה ספיבק

בשנת 1977, חיפשו מארגני תערוכת הכלבים הגדולה בעולם, קראפט (Crufts), הנערכת מדי שנה באנגליה, תוכן למלא את הזמן הריק שנוצר בזירה המרכזית בין תחרות המשמעת (obedience) לבין מופעי הצורה. ג'ון וארלי (John Varley), חבר בוועדת הארגון, יצא לחיפושים אחר תוכן ייחודי. אך וארלי ידע יותר על מופעי סוסים מאשר על אילוף כלבים ולכן פנה למאלף הכלבים פיטר מנוול (Peter Meanwell) שהיה בעל ניסיון רב באימון כלבים. המשימה הייתה ליצור אירוע שיהיה ידידותי לקהל הצופים, בטוח לכלבים ושיכול להתקיים על רצפתו הקשה של היכל התצוגה. ב-10 בפברואר 1978 נכנסו שמונה כלבים לזירת תחרות קפיצות באירוע הקראפט (Crufts), וספורט האג'יליטי נולד. התלהבות הקהל הבטיחה את קיום האירוע גם בשנה שלאחר מכן וניתן היה לראות באותה שנה ברחבי אנגליה מאלפים שהעתיקו את אירוע התחרות אל מחוזותיהם. חברו של מנוול, המאלף פיטר לואיס (Peter Lewis) אשר בעצמו התחבר לספורט, הוביל את הועדה הראשונה שקבעה את החוקים לספורט הכלבני שיקרא מאותו היום "אג'יליטי" (AGILITY). בשנת 1989 הקים ה-FCI (הפדרציה הכלבנית הבינלאומית) ועדת אגי'ליטי במטרה למסד ספורט זה. הספורט זכה להכרה רשמית בשנת 1991.

ספורט האגי'לטי שמשמעו "זריזות" מתאפיין בעבודת צוות הרמונית של הנוהג וכלבו במעבר מסלול מכשולים יחדיו, זאת כאשר הכלב משוחרר מרצועה וללא קולר או כל אביזר אחר על גופו. עבודת הצוות במסלול המכשולים מבוססת על תקשורת טובה, שליטה בפקודות, תזמון, דיוק, זריזות, ריכוז הכלב אל מול גירויים וכמובן, ביטחון ואמון של שני הצדדים (הנוהג וכלבו) כי הפעילות המשותפת הינה פעילות מהנה שאינה מסכנת את חברי הצוות. אימוני האג'יליטי מתקיימים תוך כדי משחק ומתן חיזוקים חיוביים, ללא כפייה כלשהי על הכלב – שיטות האילוף יותאמו ליכולותיהם האתלטיות והנפשיות של חברי הצוות. "חיבור" הרמוני וחיובי של צוות יאפשר לו לצלוח מסלולי מכשולים מורכבים יותר, באופן מדויק ובזמן קצר יותר.

פקודות והוראות קוליות חשובות באג'יליטי לצורך הנחיית הכלב במסלול המכשולים, אך לא פחות חשובה היא שפת הגוף של הנוהג ומבטו בזמן הריצה. במסלול המכשולים יסייע הנוהג לכלב לקיים את חלקו בעבודת הצוות באופן המועיל ביותר, וישתמש בשפת הגוף, בקצב המתאים ביותר לו ולכלב ובהנחיה נוספת בעזרת מבטי עיניים. נוהגים שונים משתמשים בהוראות קוליות וסימני גוף שונים.

 

מערכת היחסים בין חברי הצוות משתקפת באופן מוחלט במסלול המכשולים. כלב שלא נהנה מריצת המסלול מכל סיבה שהיא – בשל חשש כי הוא עלול להיפצע או לכאוב מאלמנט מסוים, חשש שהנוהג יכעס או יתאכזב או שאפילו ששריריו מתוחים – סביר שיהסס (ואף יסרב) לרוץ במסלול המכשולים באופן בו אומן. אלמנטים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים רבים משפיעים על הכלב במרוצת שנות אימוניו באג'יליטי (הסיבות מרובות) ועל הנוהג האחריות לתת על כך את הדעת.

עיסוק בספורט האג'יליטי משנה אנשים ומשנה כלבים. וזאת כמעט תמיד לטובה. כלבים חרדים – מאבדים אט אט את תחושת הפחד באימון נכון ובונים ביטחון עצמי. כלבים חסרי מנוחה – פורקים אנרגיה רבה (פיזית ומנטלית) בזמן האימונים. כלבים אובססיביים – לומדים לשחרר בעקבות ההתמקדות באלמנטים חיוביים מתגמלים. אנשים אגרסיביים – לומדים להירגע, כי אין סיכוי לייצר קשר של אמון בצוות כאשר צד אחד מתנהל באגרסיביות, זה פשוט לא כיף. לרוב, הצד השני יפגין בדרכים שונות (ומי שיודע להבחין בתשדורת סטרס של כלב יזהה זאת באופן מידי) במסר ברור: "אתך אני לא עובד, לא כיף לי". אנשים עם בעיות קואורדינציה לומדים לשלוט בשילוב תנועות ידיים ורגליים. אנשים עם בעיית זיכרון/פוקוס – לומדים (בעבודה קשה אמנם) להתרכז ולשנן את מסלולי ריצה אותם ישכחו לעיתים בזמן הריצה עצמה. הם יסגלו לעצמם דרכים שונות לשנן רצפים. ו… ישנן עוד דוגמאות רבות.

ספורט האג'ילטי מתאים כמעט לכל הכלבים, גזעיים ומעורבים כאחד. ישנם צוותים המצליחים יותר וכאלו שפחות – כזכור, מהירות, שליטה ודיוק הם החשובים, ואלו נרכשים לאורך החודשים והשנים בהן עובד הצוות יחדיו. ההנאה, ההתרגשות, ההתלהבות המשותפת מכל התקדמות אותה חווה הצוות יחד, הם המפתח להופעות מדויקות יותר של הצוות ועמידה באתגרים מורכבים יותר. לא סתם מעידים נוהגים רבים (וניתן להבחין זאת לבטח על הכלבים) כי הם מרגישים מכורים לספורט האג'יליטי.

אג'יליטי בישראל

"החוג הישראלי לאילוף כלבים", נוסד בתחילת שנות ה-70. החוג היה אחד מבין מהחוגים הכלבניים הראשונים בארץ, אשר מהם הוקמה ההתאחדות הישראלית לכלבנות. חברי החוג פגשו לראשונה את ספורט האגי'ליטי בשנת 1982, כאשר משלחת של חמישה נוהגים וכלבים נסעה להתחרות בתחרות בינלאומית שהתקיימה בדרום אפריקה. החשיפה לספורט האג'יליטי הלהיב את חברי המשלחת ואלו החליטו "לייבא" את הספורט לארץ. נחום סחר ז"ל, היה חבר בוועדת האג'יליטי של ה-FCI ושופט האג'יליטי הראשון בישראל, "החוג הישראלי לאילוף כלבים ואג'יליטי" נקרא על שמו ומקיים פעילות סדירה של אימונים ותחרויות אג'יליטי בהתאם לנהלי ה-FCI. לצוות המדריכים בחוג ידע נרחב באילוף כלבים וניסיון בעבודה עם כלבים מגזעים שונים ובעלי התנהגויות שונות. החוג מקיים את אימוניו במתחם הספורט-כיף בראשון לציון (ונושא באישורים החוקיים הנדרשים לכך) וברשותו מתקני אג'יליטי חדישים ובטוחים העומדים בתקן ה-FCI. האימונים בחוג מתקיימים מספר פעמים במהלך השבוע בהתאם לעונות השנה וקבוצות האימון. אתם מוזמנים לבוא ולבקר.

אז מה יש לנו במסלול הזריזות?

מסלול מכשולים תקני באג'יליטי מורכב מ 12- 22 אלמנטים המסודרים בזה אחר זה, הן בקווים ישרים והן בפניות, בכל פעם בסדר משתנה (ע"פ תכנונו של מדריך אימון או שופט תחרות). הנוהג מכוון את כלבו למעבר המכשולים על-פי הסדר שנקבע לאותו מסלול ספציפי.

כלב אשר יעבור את מסלול המכשולים במינימום שגיאות ובזמן המהיר ביותר יזכה לדירוג הגבוה ביותר.

המכשולים במסלול האג'יליטי מתחלקים לשלוש קבוצות:

קפיצות: משוכה יחידה (Hurdle), משוכה כפולה (Spread Hurdle), חישוק (Tyre) וחומה (Wall).

נקודות מגע: נדנדה (See-Saw), גשר (Dog Walk) ו- איי. פריים (A-Frame).

נוספים: מנהרה (Tube Tunnel), מנהרת בד (Flat Tunnel), שולחן (Table), סלאלום (Weaving Poles / Slalom) וקפיצה למרחק (Long-Jump).

(*) חלק מהתקנים יותאמו בגובהם, וזאת ע"פ קטגוריית הגובה של הכלב

איי. פריים (A-Frame)

מכשול מגע זה בנוי משני לוחות אלומיניום גדולים (או לוחות עץ) בגודל מטר על 2.7 מטר. הלוחות יוצרים צורת משולש, וחיזוק הלוחות יחדיו, יוצר צורה זהה לאות 'A'. על הכלב לעלות שיפוע תלול ואז לרדת בצדו השני. בזמן העלייה והירידה הכלב חייב לגעת בכפות רגליו באזורים המוגדרים בצבע שונה בבסיס כל אחד מהלוחות ואסור לו לקפוץ מעליהם ו"לקצר" את הדרך.

אלונה ספיבק a frame

גשר (Dog Walk)

מכשול מגע זה בנוי משלושה לוחות אלומיניום ארוכים (או לוחות עץ) באורך 3.8 מטרים כל אחד. על הכלב לעלות שיפוע בצדו האחד של הגשר, לעבור קו ישר במהירות בשיא גובה ואז לרדת מהגשר בצדו הנגדי. בזמן העלייה והירידה עליו לוודא כי כפות רגליו יבואו במגע עם האזורים המוגדרים ואסור לו לקפוץ מעליהם.

אלונה ספיבק dogwalk

נדנדה (See-Saw)

מכשול מגע זה בנוי מלוח אלומיניום (או לוח עץ) באורך 3.8 מטר. על הכלב לעלות שיפוע בצדו האחד של לוח הנדנדה ולהוריד בעזרת משקל גופו (כאשר הוא עובר את מחצית הדרך) את לוח זה לכיוון הנגדי. על הלוח לגעת בקרקע טרם יעזוב הכלב את הנדנדה.

seesaw אלונה ספיבק

משוכה יחידה (Hurdle)

מכשול זה כולל מוט פלסטיק (או עץ) הנתמך בעזרת שתי כנפיים בצדיו ועל הכלב לקפוץ מעליו מבלי שהמוט ייפול.

אלונה ספיבק jumps

חישוק (Tyre)

מכשול זה בנוי ממסגרת אלומיניום (בד"כ) וטבעת בקוטר 45-60 ס"מ המקובעת בתוכה. גובה הטבעת ישתנה על פי גודל הכלב. הכלב נדרש לקפוץ דרך הטבעת. מכשולים חדישים מציעים בטיחות מתקדמת לכלבים ומאפשרים לטבעת להתפרק באם הכלב פוגע בה בזמן הקפיצה.

אלונה ספיבק tier

מנהרה (Tube Tunnel)

מכשול המנהרה הוא צינור פתוח שנוצר על ידי סליל מתכת המצופה בפולימר גמיש. אורך המנהרה נע בין 3-6 מטרים וקוטרה 60 ס"מ. לעיתים תמוקם המנהרה במסלול האג'יליטי שלא בקו ישר. על הכלב לנווט אל המנהרה ולצאת מצידה השני מהר ככל הניתן.

אלונה ספיבק tunnel

סלאלום (Weaving Poles / Slalom)

מכשול זה מורכב מ-12 מוטות אנכיים הממוקמים בקו ישר ומחוברים יחדיו אל בסיס מתכתי יציב. המרחק בין מוט למוט הוא 60 ס"מ. על הכלב להיכנס אל המכשול מצדו הימני של המוט הראשון ולנווט בין המוטות בצורת סלאלום עד אשר יגיע לקצה.

אלונה ספיבק slalom

קפיצה למרחק (Long-Jump)

מכשול מגע זה בנוי מ-2-5 לוחות משופעים ברוחב 1.2 מטר, מספר הלוחות יקבע לפי גודל הכלב.  הכלב נדרש לקפוץ למרחק במישור האופקי (בניגוד לקפיצות הנפוצות במישור האנכי).

אלונה ספיבק long

מסלול הזריזות נבנה על פי מספר פרמטרים:

קטגוריות גובה

הכלבי המתחרים מתחלקים לשלוש קטגוריות גובה. גובהו של הכלב נמדד מהקרקע לקצה שכמותיו.

 1. קטן (Small): כלבים בגובה של עד 35 ס"מ
 2. בינוני (Medium): כלבים בגובה של 35 ס"מ ועד 43 ס"מ
 3. גדול (Large): כלבים בגובה שמעל 43 ס"מ

סוגים שונים של מסלולי מכשולים

תקנון ה-FCI מגדיר שני סוגים למסלולים רשמיים:

 1. מסלול אג'יליטי (Agility). מסלול מסוג זה מכיל את כלל המתקנים שתוארו מעלה.
 2. מסלול קפיצות (Jumping). מסלול מסוג זה מכיל את כלל המתקנים שתוארו מעלה מלבד נקודות המגע.

רמות באג'יליטי

על-פי תקנון ה-FCI, ישנן שלוש רמות לדרוג הכלבים המתחרים: רמה 1, רמה 2, רמה 3

התקנון מאפשר גמישות מסוימת באופן דירוג רמת הכלב. חלק מההתאחדויות הכלבניות במדינות שונות בעולם קיבלו על עצמן את התקנות באופן המחמיר יותר וחלקן בחרו להקל במעט על דירוג הרמה. חלק מהמדינות בוחרות להתייחס לרמת ה: Agility של הכלב בלבד (סימול A1, A2, A3), חלק מהן בוחרות לייחס רמה שונה ל: Agility ורמה שונה ל: Jumping (סימון J1, J2, J3) וחלק ממדינות העולם בוחרות לאפיין רמה נוספת לרשימת הרמות הרשמיות. רמה זו היא רמת קדם ומחייבת את הכלב טרם יחל להתחרות ברמות הרשמיות.

סימול הרמה מוגדר בד"כ כ: A0. נוהל דירוג הרמות השונות בישראל מתואר בכתובת: 

תקנון האג'יליטי הרשמי של ה-FCI 

 

 

 

Calendar

אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Pages

Recent Comments

  RSS Meks Blog

  • How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? ספטמבר 10, 2020
   Did you know you can use the WordPress autoposting plugin for your content efforts and improve not only your time management but your business and visibility as well? The post How to use WordPress autoposting plugin to improve your visibility and SEO? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide אוגוסט 15, 2020
   Looking for ways and means to create a personal branding site? Well, look no further ’cause we’re giving away all the how-to’s to do it yourselves! The post How to create a personal branding site? Step-by-step DIY guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings יולי 16, 2020
   Let’s take a look at some of the must-have WordPress content plugins and tools to use to improve both your UX and rankings. The post Top 15 WordPress content plugins and tools to improve your visibility and rankings appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference יוני 9, 2020
   Missed WCEU 2020 and all the exciting stuff from there? Here are all the key takeaways and main points to remember so, take notes! The post WCEU 2020 recap – key takeaways from the biggest online WordPress conference appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide מאי 14, 2020
   Wondering how can you change WordPress username once you set up your blog or site? Read all about it in our helpful guide! The post How to change the WordPress username? An easy step-by-step guide appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • What’s the best WordPress comment plugin to use? אפריל 13, 2020
   Wondering whether to use WordPress comment plugin or go with the native option? Here are our thoughts and recommendation on which one to choose. The post What’s the best WordPress comment plugin to use? appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations מרץ 17, 2020
   What better way to gain more subscribers and grow your email list than with a little help of a top WordPress newsletter plugin, right? Only, with so many of them on the market – which one to choose? The post Top 12 WordPress Newsletter plugin recommendations appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog דצמבר 17, 2019
   Eager to learn how to monetize your WordPress site or blog in an easy way? Read our guide and learn all about it! The post Top 3 proven methods to monetize your WordPress site or blog appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music נובמבר 15, 2019
   What are the top WordPress audio player plugins to choose from for your next music or podcast project? Take your pick from our suggestions! The post Top 8 WordPress audio player plugins to enhance your podcast or music appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic
  • How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) אוקטובר 1, 2019
   How (and why) to add Instagram to WordPress and see more benefits from that match? We give you all the details and tools to do it successfully yourself! The post How to add Instagram photo feed to your WordPress site (in 5 minutes!) appeared first on Meks.
   Ivana Cirkovic

  Text

  Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.

  Archives

  כתובת: רח' המסגר 6 קומה 1, אור יהודה

  ת.ד. 162 אור יהודה 6025101

  טלפון : 03-672-71-74
  פקס :   03-672-71-73

  קבלת קהל :

  יום א' – 16:00-18:00
  יום ב' – 09:00-11:00
  יום ג' – 09:00-11:00
  יום ד' – 15:00-17:00

  מענה טלפוני:
  ֿימים א',ב',ג',ד'
  בין השעות 12:00-14:00