בעלי החיים שלנו והקיץ הישראלי

אוטוטו מתחיל הקיץ המביא אתו ימים חמים ולחים. עלינו להיות מודעים לדרך בה בעלי החיים מתמודדים עם התנאים הקשים בעונה זו.

הידעתם כי כלבים וחתולים אינם מזיעים? חתולי הבית פחות חשופים לחום (בהמשך נגיע לחתולי הרחוב) אבל הכלבים שיוצאים לכמה טיולים ביום לא תמיד מתמודדים עם החום והלחות.

בימים חמים הגוף שלנו , בני האדם , מתמודד עם החום בסביבה ע"י מנגנון ההזעה. החום שמצטבר בגוף מופרש ע"י בלוטות הזיעה מחוץ לסביבה הפנימית ומשם מתנדף.

לכלבים אין בלוטות זיעה! הם משתמשים במנגנון הלחתה – זאת אומרת שהחום המצטבר בגופם מועבר לאדי הנשימה והגוף פולט אותו לאוויר ע"י פעולת הנשיפה.

אבל בימים חמים ולחים בכל שאיפה הכלב מכניס לגופו בחזרה מהחום שבסביבה ולכן מרווח הצינון שלו קטן מאוד .

בנוסף – חום גוף נורמלי של כלב נע בין 38.5 ל 39 מעלות , הגוף מכוסה כולו פרווה , וכל מאמץ גופני בשעות החמות מקרב את הכלב לעבר " מכת חום" .

כשחום הגוף מגיע ל 42 מעלות מתחיל תהליך של בצקות במוח , אי ספיקת כליות ועוד תהליכים והתוצאה היא בדרך כלל קטלנית.

הרגישים ביותר הם הכלבים הפחוסים ( פקינז , בולדוג , בוקסר ..) כי קשה להם יותר לפזר חום בנשימה. לכן מומלץ להימנע מטיול ארוך בשעות החמות , ואם הכלב מתלווה אלינו ליום שלם מחוץ לבית לדאוג לו לצל ומים.

במקרה והכלב מראה סימני מצוקה ( אפאטיות , אי יכולת לעמוד על הרגליים , טישטוש ..)בתור עזרה ראשונה יש לנסות לקרר את חום גופו – בבית – אמבטיה / מקלחת מים קרים , להתארגן מהר ולרוץ לוטרינר , - בחוץ – למצוא צינור / ממטרה ולהגיע בהקדם לטיפול וטרינרי.

דבר נוסף שצריך להקפיד עליו – להימנע מהליכה על אספלט לוהט – תמיד מגיעים אלינו למרפאה כלבים עם כוויות בכריות כף הרגל שבמשך כמה ימים לא מסוגלים ללכת כי כואב להם .

חתולי רחוב – מלחמת ההישרדות שלהם הרבה יותר קשה – אם תזכרו – פשוט להניח קערת מים מחוץ לבית , בצל , ולהקל עליהם במעט את חום הקיץ.

כמובן שתספורת עוזרת מאוד לבעלי החיים להתמודד עם החום , ומגבירה מאוד את יעילות חומרי ההדברה שבעונה זו חובה להשתמש בהם – אבל זה כבר נושא למאמר בפני עצמו..

 

 
 
 
כל הזכויות שמורות לההיל - 2012©
Created by RightClick